Birtokba vétel


drbjozsef # 2022.12.01. 09:33

Kérdésem, ha esetleg az adós gondol egyet és teszem fel felgyújtja a házat, megsemmisül, akkor így jártam?
Így. Nem is értem a kérdést. A leégett ház az leégett ház, hát hogyne így jártál volna.

Ki lehet ezt védeni valahogy?
Nem nagyon. Esetleg ha leülsz a házzal szemben, feltöltött mobillal, 0-24, 7/7-ben, és időben tudod hívni a tűzoltókat.

Biztosítást lehet kötni ha már az én tulajdonomba kerül?
Igen, és azt érdemes is. Bárki érdekelt köthet vagyonbiztosítást, akár haszonélvező is. Te, mint tulajdonos, minden további nélkül.

ripped1985 # 2022.12.01. 09:08

Sziasztok!

Árverési vevő vagyok (ház), talán ebben a hónapban megtörténik a tulajdonjog bejegyzése. Birtokbaadás tolódik a moratórium miatt.
Kérdésem, ha esetleg az adós gondol egyet és teszem fel felgyújtja a házat, megsemmisül, akkor így jártam? Ki lehet ezt védeni valahogy? Biztosítást lehet kötni ha már az én tulajdonomba kerül?

Majordomus # 2022.11.24. 20:16

Igen!

Amennyiben az önkéntesen kiköltöző adós jogkövető magatartást tanúsít a végrehajtás során és kiköltözik ingatlanából, úgy a jövőben visszafizetik a részére az ingatlan árverési vételárának törvényben meghatározott százalékát.
.
Az összeg az ingatlan vételárához igazodik. Amennyiben az árverési vételár az 5 millió forintot nem haladja meg, úgy a vételár 1 százalékát kaphatja meg az önként kiköltöző adós. Öt millió vagy azt meghaladó vételár esetében 50 ezer forint, illetve az 5 millió forint feletti rész 0,5 százalékát fizetik ki. 10 millió vagy annál magasabb vételár esetén 75 ezer forint és a 10 millió feletti összeg 0,25 százaléka fizethető ki az adósnak.

Lajcsi1980 # 2022.11.24. 20:12

Sziasztok!

A következő kérdéssel fordulnék hozzátok:

Lakóingatlan elment árverésen, és 1/1-es volt a tulajdoni hányada az adósnak.. Van rajta haszonélvező, aki szintén adós a hitelben. Határidőben kiköltözött a haszonélvező az ingatlanból és kéri a kiköltözési pénzt (szintén határidőben).
"154/B. § (1) Ha az adós a kiköltözési kötelezettségének a 154/A. § (1) és (5) bekezdésben foglalt határidőben eleget tett, és az ingatlant kiürített állapotban, az árverési hirdetményben feltüntetett tartozékokkal együtt átadja az árverési vevőnek, az ingatlan birtokba adását, de legkésőbb a kiköltözési határidő lejártát követő 8 napon belül előterjesztett kérelmére megilleti."

Mivel a haszonélvező a kötelemben adóstársa az elárverezett ingatlan tulajdonosának, neki jár ez a pénz vagy sem szerintetek?

A választ előre is köszönöm.

gerbera317 # 2022.11.21. 12:24

Ez nem lakóingatlan, így eleve nincs sem a jegyzős 60 napos határidő, sem téli moratórium. Per pláne nincs. Itt, ha az árveréstől számított 30 nap eltelt, 15 napon belül kérni kell a végrehajtót, hogy ürítse ki és adja át az ingatlant, az pedig haladéktalanul köteles eziránt intézkedni.

Tamás111 # 2022.11.21. 12:12

Nem teljesen értem, de menjünk végig. Nem lakóingatlan műhely és raktár, és állítólag nem is az adós benne lakik, jellege nem lakóingatlan

  1. árverési jegyzőkönyv aláírása megtörténik.
  2. adósnak el kell hagynia az elárverezett ingatlant az árverést (árverési jegyzőkönyv keltét) követő 30. napig (a vételár 15 napon belül be lesz fizetve)
  3. ha ez nem történik meg a vevő a (10) bekezdés értelmében, a következő naptól számított 15 napban kérheti az ingatlan kiürítését.
---------
  • Nincs moratórium tehát november és április között is ki lehet rakni a bentlakót.
154/A§ (5) A halasztás időtartama legfeljebb az árverés időpontjától számított 6 hónapig terjedhet
  1. A végrehajtó az árverési vevő kérelmére – szükség esetén rendőrség közreműködésével – akkor intézkedik az ingatlan birtokba adása iránt a 182. § és a 182/A. § megfelelő alkalmazásával, ha a (11) bekezdés szerint a jegyző részére megküldött tájékoztatástól 60 nap eltelt.
-------------
  • Hogy jöhet össze a 14 hónap?
Előre is kösz a választ.
Majordomus # 2022.11.17. 20:49

Egy kiűritési per lakottan (saját ügyekből) 2 év,a te esetedben kb. 14 hónap.

drbjozsef # 2022.11.17. 09:30

Semmit nem akar vele mondani.
Majordomus a mi helyi koelhónk, aki minden topikot megszór lakonikusnak tűnő illakonikus bölcsességeivel.

Tamás111 # 2022.11.17. 08:03

Majordomus, ezt nem értem "Nem lesz rövid."
Ezzel esetleg azt akartad mondani hogy jobb ha személyesen kérem majd mert úgy esetleg gyorsabb vagy mit?

drbjozsef # 2022.11.17. 05:53

Nem, de a kérelmedet beadhatod úgy is.
:DDDD
Hát ez gonosz volt. :D

Majordomus # 2022.11.16. 21:50

Nem lesz rövid.

gerbera317 # 2022.11.16. 16:34

Nem, de a kérelmedet beadhatod úgy is.

Tamás111 # 2022.11.16. 10:10

Azt szeretném még megkérdezni hogy a kiürítést indíthatom majd e-papíron keresztül?

Majordomus # 2022.11.07. 20:20

Esetleg furkósbottal áll az ajtóban az adós,tehát a lakás(helyiség)kiüritést azért el kell inditani.

papinianus88 # 2022.11.07. 15:21


A birtokba vétel miben különbözik ha az elárverezett ingatlan műhely és raktár, de az adós benne lakik, jellege nem lakóingatlan.
Vonatkozik rá pl. a moratórium?

nem.

Tamás111 # 2022.11.07. 12:35

Tisztelt Fórumozók!

A birtokba vétel miben különbözik ha az elárverezett ingatlan műhely és raktár, de az adós benne lakik, jellege nem lakóingatlan.
Vonatkozik rá pl. a moratórium?

Majordomus # 2022.09.29. 19:31

Az ingatlan fekvése szerinti törvények vonatkoznak rá.

Tehát a magyar jog.
Akkor is ha az adós külföldön dolgozik.

Llm # 2022.09.29. 16:20

Köszönöm szépen drbjozsef !

drbjozsef # 2022.09.29. 04:25

Llm,

Az elsőre nem tudom mi a gyakorlat, mert én még nem láttam konkrétan ilyet. Birtokháborítás, de az szabálysértés csak. A kockázat az, hogy rádfogja, hogy elloptad a gyémántjait, de ez kiküszöbölhető a lent leírt eljárással. Hivatkozhatsz arra, hogy jóhiszemű voltál, mert lakatlan volt az ingatlan, az állagának megóvása miatt vetted birtokba, hogy kerested az előző tulajt, de nem érted el, stb. Nem hiszem, hogy nagy dolog lenne ebből. Csak ha nagyon karakán az embered, járkálhatsz bíróságra pár évig...

A második kérdésben tévedsz. A tulajdonjog bejegyzéstől az ingatlannal kapcsolatos terheket kell fizessed, adó, járulék, felújítási alap, közös költség társasházi lakásnál.
A fogyasztáshoz kapcsolódó nem terhel, azt a szerződőnek ésvagy fogyasztónak kell fizetnie.
Óraállások leolvasása, jegyzőkönyvezése ezért fontos.
Az egyetlen "félig" kivétel a víz, mert annak rendelete engedi a szolgáltatás korlátozását vagy beszüntetését ha az adott fogyasztási HELYEN tartozás van. Ezt sem követelheti tőled, ha nem te fogyasztottad el, de a kifizetéséig nem fog szerződni veled. Vagy kifizeted - és megpróbálhatod behajtani az előző tulajon -, vagy nem lesz vized.

Llm # 2022.09.28. 20:27

Tisztelt drbjozsef/Majordomus/ gerbera 317,

Köszönöm mégegyszer a lentieket. Utanaolvastam az előző években
Jó ötletnek egy közjegyző bevonasat is olvastam, hogy azzal leptek be az ingatlanba !

Pár frissites a lentiekhez:

  1. Ha az adós külföldön dolgozik, - s nem tartja boirtokban az ingatlant- az valtoztat valamin ?
  2. VH.154 tenyleg ezt tartom megvalosithatonak
  3. Ez egy jó környéken lévő ingatlan , s nem vagyok benne biztros, hogy előző tulajdonos viszaterve küldföldről nem-e fog botranyt kelteni

Igy azt kerdeznem:
~~ Büntetőjogilag milyen következményekkel szabalyszegessel/ bűmcselekmennyelk szamolhatok, ha birtokba veszem a sajat ingatlant egy közjegyzővel ?
~~ S ha jol olvastam, akkor a gazora/vizora, fogyasztas mar hozzam tartozik, amikor bejegyeznek a tulajdonlapra , igaz?
tehat extrem rosssz esetben : ha VH 154/A szerint kernek kiuritest vmikkora telre , tavaszra ... hazater Karacsonykor felfuti a lakast 35 C - ra , s en meg fizethetem a x7 annyi gazszamlat
és /vagy leszereli a kazant es radiatorokat

Tehat VH 154 -t preferalom, csak tisztaban szeretnek lenni a buntetojogi felolsseggel, s ezt hogyan mersekelhetem

Köszönöm előre is a vá laszt !

Majordomus # 2022.09.23. 19:59

Figyelj a részletekre.

Llm # 2022.09.23. 17:56

Tisztelt Uram / drbjozsef

Köszönöm szépen gyors és részletes válaszát. Ezzel sokat segitett nagyvonalakban, -a rászletekert/esetekert tanulmanyozom még a hozzászólásokat.
Tisztelettel és üdvözlettel !

drbjozsef # 2022.09.23. 06:15

Llm,

Rettentő sok hozzászólás van erről a végrehajtásos topikokban, sajnos itt kereső nincs, vagy visszaolvasol sokat, és ki fogsz okosodni, vagy gugli lesz a barátod.
Egyébként :

  1. Igen, érdemes lenne. "Hivatalosan" még nincs közöd az ingatlanhoz, hiába fizetted is ki akár.
  2. Ha kiűrítést kérsz, akkor igen. De ne kérd, lásd alább.
  3. Erről érdemes visszaolvasnod, dióhéjban : Ha eléggé (!!) biztos vagy benne, hogy az előző tulajdonosok NEM fognak hisztizni, pereskedni, vagy bátor vagy és megkockáztatod, akkor menj oda két tanúval, nyissátok fel a lakást (HA már tulajdonos vagy), leltározz mindent amit bent találtok, és a jegyzőkönyvet írasd alá két tanúval (esetleg mindent folyamatában videózz is le), cseréld le a zárat, vedd birtokba. Ezután jelentsd be a végrehajtónak, hogy az adós neked adta át a kulcsokat, és adta birtokba az ingatlant, ezért kéred tőle az ingatlan átadását a Vht. 154.§ szerint (FONTOS, hogy NEM a Vht. 154/A.§ szerint). Ez csak egy jegyzőkönyv, nem kell hozzá helyszíni cselekmény, akár november 15 után is megy. Ezzel a jegyzőkönyvvel intézheted majd a közműveket is.

4.-5.-6. lásd fent
7. Nem. Legalábbis a fenti eljárásban.
8. Igen, pakold el azokat valahova, tértis levél, és az ÁTVÉTELTŐL 60 napig tárold. Elérhetőségeidet add meg neki.
9. Lakcímbejelentés nem érdekes, ha már tulajdonos vagy a tullap szerint, akkor intézheted (a többi tulajdonostárs beleegyezését ilyenkor a hivatal vélelmezi, ha jól emlékszem)
10. Saját kockázatodra, de birtokba vissza nem fogják kapni, szóval igen. És igen, a fenti eljárásnál hisztizhetnek, de legfeljebb azért, hogy százmilliókat meg gyémántokat tartottak a kredencben - ezért kell a videó, a tanúk, és a leltározás. De ennek eléggé csekély az esélye.

Llm # 2022.09.22. 22:29

Elnézést, még előzőekhez hozzáfűzve
" Ingatlan tehermentesen, beköltözhetően kerül árverésre " - igy volt meghirdetve

Llm # 2022.09.22. 22:17

Tisztelt fórumozók !

Következőkben kérném a segitségeteket
Vegrehajtason ekőször vettem 1/2 tulajdonreszt egy hazaspar ferj tagjatol , - majd szuleimmel a masik 1/2 reszt a hazaspar hölgy tagjatol. - persze arveres utjan MKK követekeskezelő, rendes mbvk.hu liciten

1. jegyzőkönyv utan 30 nap oktober 6-an telik le, masodik jegyzőkönyv utan 30 nap november 2.án

Fontos , hogy a megvásárolt Iingatlant JELENLEG NEM LAKJAK ÉLETVITELSZERŰEN / AZAZ NEM IS TARTJAK BIRTOKAN - mert a szomszédok elmondása alapján Németorszégban dolgoznak.

Pár kérdésem:

1, Meg kell-e varnom a tulajdonlapba történő mindkettő/legalább egyik bejegyzést ? Vagy elég , ha jegyzőkönyvtől eltelik 30 nap
2, November 15. moratorium erre az esetre vonatkozik ? - ha nem lakjak eletvitelszeruen

Az 1. 1/2 utan a vegrehajto asszony eléggé laza volt, azt mondta, ha nem tartjak birtokban, bemehetek , s lecserelhetem a zárat.
3, Ez igy van - pl: ha a 2. 1/2-nek letelik a 30 napja, - akkor magamtol is birtokba vehetem ? Kell -e nekik küldeni teritvenyes levelet előtte ?
4, Vht 154 . alapjan birtokba vehetem, s bejelenthetem a vegrehajtonak ?
5, Gondolom ilyenkor fenykepre, tanukra vagy közjegyzőre , lakatosra van szükség egyidejűleg ?
6, S a vegrehajtonak valo bejelentes utan mehetek órákat átiratni ?
7, Barmit is befolyasol-e , hogy en 4/6, s szuleim 1/6 es 1/6 aranyban lesznek tulajdonosok ?
8, Ha megtörténik a birtokbavétel, - gondolom megint teritvennyel fel kell szolitani előző tulajt, hogy 60 napon belül vigye el a holmijait ?
9, Ha birtokba kerültem/ és megvan a tulajdonlap 1/2 , akkor hivatalosan bejelentkezhetem oda ugy ?
10, S a lakas/haz felujitasat is megkezdhetem ? - vagy valami fellebezésük még lehet, - ha nem is hazsnaljak eletvitelszeruen -

Nagyon köszönöm a vlaszokat előre is !
S barmilyen mas megoldast, javaslatot szivesen emghallgatok a fentiekre.
üdv!