Vevő Jogai - Ingatlan Végrehajtás


Mopszika76 # 2017.02.02. 09:58

Kedves Fórumozok!
Megszeretném kérdezni,hogy lakáskiüritésnél a kötelezett kérhet 90 nap hosszabitást?Január 1 .én kellett volna átadni az ingatlant a kötelezettnek ,de ez nem történt meg ..ezért végrehajtást kértem.Találtam közben a neten egy cikket.:
A jogi személy végrehajtást kérő által lakás kiürítése iránt kezdeményezett végrehajtási eljárásban a lakóingatlanának elhagyására köteles természetes személy kötelezett kérelmére a végrehajtó a lakóingatlan önkéntes kiürítésére - a végrehajtható okiratban - megállapított határidőt 90 nappal meghosszabbítja, ha a kötelezettel szemben korábban rendbírságot nem szabtak ki.
Eddig még nincs tudomásom róla ,hogy kérelmezte volna a 90 napot.Szintén egyidejűleg ,fizetési meghagyást is kérelmeztem amit a biróság a nyugdijbiztositónak megküldött ,levonásra 33 %.Kérdésem az lenne ,hogy mindenképpen ha kérelmezi a kötelezett a 90 napot,akkor elrendelik?Mennyi ideje van rá,hogy ezt kérelmezze?Esetleg kilehet küszöbölni?" több éve várunk már"....Köszönöm.

gerbera317 # 2017.02.02. 09:04

@Dorci
A dolognak semmi köze a földhivatalhoz, sem annak végrehajtótól számított földrajzi távolságához.
153. § (2) b) Ha az árverési vevő a teljes vételárat kifizette, és az árveréstől számított 30 nap eltelt, a végrehajtó megküldi az árverési jegyzőkönyv másolatát az ingatlanügyi hatóság részére az árverési vevő tulajdonjogának az ingatlannyilvántartásba való bejegyzése végett. (3) A végrehajtó a tulajdonjog bejegyzési eljárás megindítása iránti megkeresésében tájékoztatja az ingatlanügyi hatóságot (…) arról, hogy az árverés jogerőre emelkedett, és az árverési vételárat kifizették.
Az, hogy „jogerőre emelkedett”, azt jelenti, hogy nem támadták meg az árverést kifogással, vagy pedig azt jogerősen elbírálták. Azt, hogy nem támadták meg, kb. 45 nap elteltével lehet teljes bizonyossággal megállapítani. Tehát hiába a 30 nap elteltéről szóló rendelkezés, a végrehajtó többnyire kivárja a 45 napot, és ez így helyes.
A téli moratórium nem azt jelenti, hogy az árverés napjától számított 30. napig ne kellene az adósnak az ingatlanból kiköltöznie. A moratórium arra vonatkozik, hogy ha az adós nem költözik önként, akkor kényszerrel csak a moratórium lejártával lehet kirakni. További feltétel a 154/A. § (12) szerinti feltétel: A végrehajtó az árverési vevő kérelmére - szükség esetén rendőrség közreműködésével - akkor intézkedik az ingatlan kiürítése iránt a 182. § és a 182/A. § megfelelő alkalmazásával, ha a (11) bekezdés szerint a jegyző részére megküldött tájékoztatástól 60 nap eltelt.
Tehát ne azzal q*rogasd a végrehajtót, mikor jegyezteti be a tulajdonjogodat, mert az úgyis meglesz, hanem inkább azzal, hogy a kilakoltatási kérelmedet megküldte-e már a jegyző részére.

Dorci92 # 2017.02.02. 08:26

Kedves Misa!

Igen tudom, hogy moratórium van, tudom, hogy a földhivatal is milyen, de ahozz semmi köze, hogy egy eredeti árverési jegyzőkönyvet postára adjanak. Nekünk minden idő számít, mert albérletben lakunk két pici gyerekkel és nagyon tervezni kell (igen tudom, majd ha a kulcsot megkapom akkor tudom meg). Egyébként nem együttműködő az adós de elfogadta, most már albérletet keresnek márciusi költözéssel. Ja, és beszéltem a végrehajtóval, valami tértis leveleket várnak és azért áll az ügy (?!) nem értem, de mondtam hogy jó lenne konkrétumot tudni, így majd keress a végrehajtó asszony mert most már nála van az ügy.

Misa86 # 2017.02.02. 07:08

Dorci!

A földhivatal még a normál adásvétel esetén sem kapkodja el a dolgot. Itt, meg ha esetleg az adós még bead fellebbezést, akkor hónapokig elhúzódhat a tulajdonjog bejegyzése. Szóval nem tudsz mit tenni, mint várni. Az adós együttműködő egyébként? Amúgy is moratórium van március 1-ig, tehát mindenképp azután kaphatod meg a lakást, így felesleges izgulni.

Dorci92 # 2017.02.01. 20:19

Kedved Fórumozók!

Holnap mindenképpen hívom a végrehajtóirodát csak érdeklődnék, hogy jogos-e a félelmem. November 29-én írtuk alá a jegyzőkönyvet. December 27-én kifizettük a vételárat. Január 3-án a végrehajtó átvette a kilakoltatási kérelmet és a B400-as adatlapokat (ami hiányos volt az eladó része, de megkértem őket, hogy pótolják). Ma felhívtam a földhivatalt hátha adnak ki információt, hogy hol tart a tehermentesítését és a tulajdonos váltás. A földhivatal nem kapott megbízást erre vegyem fel a kapcsolatot a végrehajtóval. Remek, tiszta ideg vagyok, mert eltelt egy hónap a végrehajtó iroda szó szerint szomszédja a földhivatalnak és nem intéztek semmit. Ja és az eredeti jegyzőkönyvet sem küldték még el, pedig azt mondták, hogy ahogy beérkezik a pénz, egyből postázzák. A hosszú monológ utàn a kérdésem hogy jogos e a kiakadásom? Ha úgyis felhivom őket, akkor egyeztethetek velük a kilakoltatás időpontjáról ? Válaszukat előre is köszönöm!

Kati65 # 2017.02.01. 19:34

Kedves Fórumozók!
Segítséget szeretnék kérni. Árverésen novemberben vettem egy "tehermentes, beköltözhető" házat. Január 20-án a volt 1/1 tulaj önkéntesen átadta, jegyzőkönyvet is írtunk az átadásról, óraállásokról 2 tanúval. Most a volt tulaj édesanyja üzent, hogy neki vannak ott holmijai (kanapé, csillár) jönni fog érte. Meddig kellene nekem ezeket tárolnom, átadnom? (Már kitettem, mert festettem a lakást.) Sajnos ide van állandóra bejelentkezve a hölgy, pedig a szomszédok szerint soha nem lakott itt. Albérlők lakták évek óta.
Válaszokat köszönöm!

Misa86 # 2017.02.01. 13:53

Köszönöm a válaszokat!

Igen, olvastam már ezekről, itt a fórumon, csak, hogy Bori írta, hogy ő konkrét esetről tud, ezért kérdeztem, hogy ott hogy ment. De ahogy a korábbiakat visszaolvastam, a szolgáltatók általában elismerték a dolgot... Bori, azt még megkérdezhetem, hogy ez víz, gáz vagy áram szolgáltatónál történt eset?

Itt olvastam azt is, hogy egy HírTV-s műsor kapcsán a vízszolgáltatásnál merült fel, hogy ki kellett fizetnie a korábbi lakónak a tartozást. De akkor a fűtésnél is szóba jöhet? Na, próbálok még visszakeresni, csak sok topic van ilyen végrehajtási témában... :)

drbjozsef # 2017.02.01. 13:08

Misa, olvass vissza a vegrehajtos topikokban (van nehany), sokszor ragott tema ez, az egyetemes szolgaltatoknak altalaban kotelezo szolgaltatniuk, az elozo szerzodo tartozasaitol fuggetlenul, de vannak bizonyos esetek (ha jol emlekszem, ilyen a tavhoszolgaltatas), ahol kovetelhetnek az ujtol is. Arveresen vett lakas es sima adasvetel kozott is lehet kulonbseg, de pontosan hirtelen nem tudom. Keress ra.

Misa86 # 2017.02.01. 12:46

Én is egyértelműnek gondolom, hogy nem az enyém a tartozás, hisz velem nem volt szerződésben a szolgáltató, sőt a rendőrségi jegyzőkönyvben ott lesz az átadáskori óraállás. Csak hát a szolgáltató van "előnyben", hisz ha akarja kikapcsolja a szolgáltatást.
Nyilván először megpróbálom az ügyfélszolgálaton elintézni, hogy vegyünk fel jegyzőkönyvet, hogy mi alapján nem akarnak nekem szolgáltatni. De ha nagyon kötik az ebet a karóhoz, csak ki kell fizetnem (majd utána megy a fizetési felszólítás), különben fogják magukat és kikötik a gázt vagy a villanyt. Jó esetben a víz a közös költségben benne van, és akkor amiatt legalább nem kell aggódni.

drbjozsef # 2017.02.01. 12:12

En ugyan nem fizetnek.
Szerintem jarhatobb ut, hogy az atirasnal kered az ugyintezot, hogy jogszabalyi hivatkozast mondjon az elutasitasra. Ha nem tud, kerd az irodavezetot. Ha ő sem tud, akkor jegyzőkönyvet kell felvetetni, hogy mi az oka az elutasitasnak. Esetleg beleiratva, hogy kapkodjak magukat, mert mostantol a bekotesig a koltsegeidet (pl. gaz eseten a villanyrezso es villanyfutes) is igenyelni fogod, ha mint egyetemes szolgaltato nem hajlando vegrehajtani a ra vonatkozo torvenyeket.

Esetleg a szolgaltato jogi osztalyanak zaklatasa.

Fizessen a fene.

Misa86 # 2017.02.01. 09:45

Kedves Bori!

Köszi a választ. Többen írták, hogy a közművek addig nem hajlandóak az átírásra, míg az előző tulaj tartozása nincs rendezve. Így gondoltam hátha volt abban a felszólításban valamilyen jogszabályi hivatkozás, ami jobb belátásra bírta a közművet. Mert gondolom az érvek el lettek mondva az ügyfélszolgálaton is, mikor át akarták íratni. Ha pár ezer Ft a tartozás az belefér, de több tízezer Ft-ot nem fizetnék ki, ha nem muszáj...

Üdv, Misa

gerbera317 # 2017.01.31. 20:42

Valid az ügyvéd válasza? Végrehajtó köteles kiállítani?
Nem valid. (Magyarul nem megy?)

A B400-as adatlap elsősorban a vagyonszerzőről (gy.k.: árverési vevőről) szól, mitöbb, a vevőnek kell aláírnia. A megszerzett vagyon adatait szintén ismeri a vevő, ott áll az árverési jegyzőkönyvben, és ugyanitt megtudhatja a végrehajtó adatait is. Ennek ellenére nincs akadálya, hogy a végrehajtóra vonatkozó adatokat üresen hagyja, hogy az majd a végrehajtó töltse ki. Nem mintha a végrehajtó ezeket nem írogathatná be, de nehogymá' a végrehajtónak kelljen azon agyalnia, hogy a vevőt vajon milyen kedvezmények és mentességek illetik meg! És a végén nem is a végrehajtó írja alá az iratot. Úgyhogy a B400-as kitöltése és aláírása igenis a vevő dolga, a végrehajtó legfeljebb csak pótlólag még beleír ezt-azt.

Ami igaz a hivatkozott válaszból, hogy a kitöltött és aláírt adatlapot végül a végrehajtó küldi meg a NAV-nak.

Bori Bori # 2017.01.31. 20:31

A közműcégnél dolgozom. A jogszabályok mindenkire vonatkoznak.
Egy fizetési felszólítás úgy néz ki, mint egy fizetési felszólítás. Beleírod, ki vagy, mennyit kérsz, miért kéred, határidő, mert különben szankció. Aláírod. Ajánlott tértivevényes. Stb. stb.

Misa86 # 2017.01.31. 20:21

Kedves Bori!

Ismerősöddel történt esetleg? A fizetési felszólítás, amit írt, nincs meg neked véletlenül?

Köszi!

Bori Bori # 2017.01.31. 20:15

Megtörtént eset:
Közműszolgáltató addig nem volt hajlandó szolgáltatni az árverési vevőnek, amíg a felhasználási helyen tartozás volt (adós előző tulajdonos tartozása). Árverési vevő kifizette a tartozást, szolgáltató megkezdte a szolgáltatást. Árverési vevő fizetési felszólításban kérte visszafizetni az általa befizetett, jogtalanul követelt szolgáltatási díj visszafizetését, peres utat helyezett kilátásba. A szolgáltató jogtanácsosa elrendelte, hogy az árverési vevőnek fizessék vissza az általa befizetett, előd által felhalmozott tartozást,és kérjenek elnézést.

pulisz # 2017.01.31. 19:04

Sziasztok!

B400 adatlappal kapcsolatban merült fel bennem egy kérdés, melyet már más is feltett (csak telekkel kapcsolatban, míg én ingatlan árverési vevő vagyok), itt: http://drszasz.hu/…s-bekuldese/

Valid az ügyvéd válasza? Végrehajtó köteles kiállítani?

bszmaresz # 2017.01.28. 22:35

gerbera317,köszönöm a választ,bízom benne,hogy hamarosan meghozzák a döntést az ügyben.

gerbera317 # 2017.01.26. 07:22

Árverés megsemmisítését nem lehet kérni érdekmúlásra hivatkozva. Azt csak végrehajtási kifogás útján lehet kérni, annak jogalapja pedig a végrehajtónak a végrehajtási eljárás szabályait lényegesen sértő intézkedése lehet (értsd: ha az árverés megtartásának feltételei nem álltak fenn, ezért nem lehetett volna megtartani, vagy az árverés lezárásakor szabálytalanság történt).

Ha a bíróság mégis belemegy az érdekmúlás vizsgálatába (nem hiszek benne), akkor is vizsgálnia kell(ene), hogy mi a helyzet a többi végrehajtást kérővel, azok is bejelentették-e az érdekmúlást. Ugyanis az árverés ilyen megsemmisítése súlyosan sértené a nem érdekmúlt vh-kérők kielégítéshez való jogát.

bszmaresz # 2017.01.25. 21:54

Tisztelt Fórumozók!

Szabályosan lezajlott árverés lezárása és az árverési jegyzőkönyv aláírása után az adós megegyezett a követelést kérővel és a bírósághoz fordult,hogy az árverést semmisnek nyilvánítsák. A bírónő felkereste a végrehajtót,aki 2016.november 25-én nyilatkozott az árverés szabályosságáról és arról,hogy mióta állt végrehajtás alatt az ingatlan a fizetési kötelezettség elmulasztása miatt.
Milyen határidővel kell a bíróságnak határozatot hoznia ilyen helyzetben?
Előre is köszönöm a segítségüket!

Grave7 # 2017.01.23. 23:14

@donna0305:
Esetleg konkrét végrehajtót, ügyszámot és ingatlan hrsz-t is tudsz, ahol "végrehajtó haverjai" vásároltak, vagy csak mindent elhiszel a kurucinfo, fehérkéményseprő, stb. oldalaknak?
Aki akart, régen is tudott ingatlant vásárolni, legtöbb esetben minimáláron.

Értsd meg, ahogy egyre többen érdeklődnek az árverések iránt, egyre magasabb lesz a vételár is (kereslet-kínálat, tudod); van amikor folyamatos licitálás eredményeként haladja meg a piaci árat az árverési vételár, de van amikor egy árverező szinte rögtön "ki akarja szűrni a komolytalan érdeklődőket" és a megteszi azt az ajánlatot amennyit neki megér.
Adósnak és végrehajtást kérőnek (meg persze végrehajtónak) is a minél magasabb vételár az érdeke (ez egyébként az árverés egyik jogpolitikai célja is), ezért ne várd, hogy bárki sajnálja azt az árverési licitálót aki nem tud "ócsóér" ingatlant venni.
Nem kell rossz embernek érezned magad, licitálj nyugodtan, de fentiek tudatában tedd.

Mellesleg milyen más okból vásárolnak a "hétköznapi emberek" ezen a fórumon, ha nem a piaci árnál olcsóbb hozzájutás miatt?
Pl. mert a végrehajtást kérőkkel / adóssal nem tudtak megegyezni adásvételi szerződés keretében; adós eltűnt; az eredeti szerzésmód előnyeit akarják élvezni; követelésük van adóssal szemben; környéken nincs más ilyen eladó ingatlan; személyes (pl. érzelmi) kapcsolatban van az ingatlannal; stb.

donna0305 # 2017.01.23. 20:23

Grave 7

Mikor a rendszer változásairól beszéltem, arra gondoltam, hogy talán ma már nem kell mutyizni és illegalitásba vonulni azért, hogy olyan feltételekkel jusson akárki elárverezendő ingatlanokhoz befektetés céljával, mint korábban azok, akik a végrehatók haverjai voltak. Mellesleg nem álszent vagyok, csak szeretnék a tőkének nagyobb hozamot, mint amit a magyar állampapirok hoznak, méghozzá legálisan...de én ettől nem érzem rossz embernek magam, bocs. Mellesleg milyen más okból vásárolnak a "hétköznapi emberek" ezen a fórumon, ha nem a piaci árnál olcsóbb hozzájutás miatt?

Grave7 # 2017.01.23. 19:49

@donna0305: Nem, te nem azt gondoltad, hogy "ez a rendszer megszünteti a visszaéléseket", hanem abban reménykedtél, hogy olcsón tudsz ingatlant vásárolni; ne legyél álszent. Lásd:
Nem azért vásárolnak az emberek ezen az oldalon, hogy piaci árnál olcsóbban jussanak ingatlanhoz?

Az adósnak általában az a legjobb, ha minél hamarabb és minél drágábban veszik meg az ingatlanát (kevesebb kamattal nő a tartozás, több térül meg).

donna0305 # 2017.01.23. 19:30

Tisztelt Grave 7 és Runningman

Köszönöm a válaszokat. Naiv voltam úgy látszik, mikor azt gondoltam , ennek a rendszernek végre az a lényege, hogy megszüntesse a visszaéléseket :-(

Grave7 # 2017.01.23. 18:15

@donna0305:
Nem a rendszert kell megértened (hiszen annak semmi köze ehhez), hanem a nyertes licitálót (amire kevés esély van információ híján), illetve a jogszabályokat (mert egyes jogszabályok alkalmazása miatt érheti meg ez a vétel).

Egy alapvető példát is mondok, de felesleges ezen túl sokat agyalni, mert nem lehet a semmiből rájönni:
végrehajtást kérővel/kkel (esetleg adóssal is) a vevő előzetesen megegyezett, hogy ezen az áron veszi meg az ingatlant - cserébe mindenben konstruktívan közreműködnek a továbbiakban.

gerbera317 # 2017.01.23. 15:28

Mopszi,

Lejjebb már elhangzott, hogy a rendbírságos kör átugorható pl. azzal, hogy a teljesítés elmaradásáról szóló bejelentésedben kéred, hogy a bíróság rögtön a rendőri erő közreműködésével történő kiürítést rendelje el. Indoklásként leírhatod, hogy a kötelezettnek nincs jövedelme, így a rendbírságra immunis stb.