Vevő Jogai - Ingatlan Végrehajtás


osztap # 2023.08.08. 08:35

Sevcsix,

Vht. 182. § (2):„ A végrehajtást kérő az ingóságokat 60 napig köteles tárolni, ezt követően megszünteti az ingóságok további őrzését, és az ingóságok megsemmisítése vagy hulladékként való átadása iránt intézkedik.

Sevcsix # 2023.08.08. 15:54

Köszönöm a választ Osztap. Nekem a végrehajtó 30 napot írt a jegyzőkönyvbe, mivel az ott lakó nem az adós volt. Rendben lehet ez így?

gerbera317 # 2023.08.08. 16:15

30 nap volt korábban. A közelmúltban változott 60 napra. A végrehajtó rutinból írt 30-at. Ezek szerint ő még a régi garnitúrából van.

osztap # 2023.08.08. 16:24

Rendben lehet ez így?
Várd ki a 60 napot. Attól, hogy a végrehajtó hibázott, neked még ismerni kell a törvényt.

Majordomus # 2023.08.08. 20:57

A 61.napra rendeld meg a konténert.....

Sevcsix # 2023.08.10. 03:28

Köszönöm a válaszokat.

pincode11 # 2023.08.10. 07:39

Sziasztok!
Nagyon jó ez a fórum, sok infót megtudtam. Jelenleg én is vásárlásra készülök és szeretnék naprakész lenni. Viszont van ami nem tiszta. Valaki felvilágosít azzal a kapcsolatban, hogy mik a folyamatok egy árverezés során? Onnantól számítva, hogy felkerül (az én esetemben ingatlan) megtörténik a sikeres árverés aztán mi a teendő? A különbözetet mikor kell kifizetni, közjegyző, árverés közben mire figyeljek, hogyan és mennyi idő után vehetem birtokba az ingatlant, milyen kifogással húzhatja az időt az adós, jelenleg a kilakoltatás moratórium mettől meddig tart? Minden részletet szeretnék kérni, hogy ez hogyan működik. A végrehajtó mi alapján dönti el, hogy 15 vagy 30nap az adós kiköltözési ideje? Illetve az én esetemben egy fél ingatlan árveréséről van szó aminek a másik fél része az én tulajdonomban van és az árveréshez lakottnak nyilvánították az ingatlant de senki nem lakja csak az adós tartja ott az ingóságait aki nem egy együttműködő típus és számítok nála minden jellegű ellenkezésre, hogy időt húzzon és beleessen a moratóriumba is, nehogy ki kelljen költöznie. Mivel másik tulaj vagyok, van bejárásom az ingatlanba, kivéve azokhoz a helységekhez nincs hozzáférésem amiket jogtalanul elzár az adós de papíron minden közös

Majordomus # 2023.08.10. 19:39

Ha végigolvasod ezt a 20 oldalt minden kérdésedre választ kapsz.

pincode11 # 2023.08.11. 04:28

15oldalt olvastam el de ilyen esetben mint nálam vannak homályos részek, ezért kérdezősködtem ami nem tiszta

drbjozsef # 2023.08.11. 05:25

pincode11,

Csekély esélyét látom, hogy valaki ezt leírja neked kb. 1000 sorban. Tíz sorban meg nem érdemes.

Ha árverezni akarsz - amit sokszor leírtunk : nem a lelkes amatőrök terepe -, akkor érdemes kívülről fújni oda-vissza, álmodban is, de még hullaként is a Vht.-t.
Kezd azzal, hogy azt bemagolod - és azzal választ is kapsz az összes kérdésedre.

https://net.jogtar.hu/jogszabaly?…

pincode11 # 2023.08.11. 10:35

Köszönöm szépen! Hetek óta bújom a Vht.-t. Amit én letöltöttem az pl.a 154A (10) ig van, ahogy látom ez részletesebb, mert (13)ig van itt leírva

gerbera317 # 2023.08.11. 11:13

Ez naon érdekes, mert a jogszabályok nem népi szájhagyomány útján terjednek, és így nincsenek változataik sem.
Azt még nem próbáltad ki, hogy beírod a keresőbe, hogy 'vht törvény', és a legelső találatra kattintva csak azt használod, semmi mást?

pincode11 # 2023.08.11. 16:31

Nem pont ezekkel a szavakkal. Ezért töltöttem le rosszat, vagyis jót de régebbi időhatállyal és ezt nem tudtam hogy ilyen sűrűn frissül. Ezért másztam bele egy ideje a témába amíg van időm, hogy képben legyek és ne utána kapjodjak amikor beleestem az árverésbe. Nem hobbi szinten akarom csinálni csak az adós részét kivásárolni, hogy 1/1-ben legyek tulajdonban. Csak az adós nem együttműködő és sajnos fel kell készülnöm mindenre, a kukacomból nem tudom kiszívni. De ez valahogy nem jött velem szembe ez az oldal

Majordomus # 2023.08.11. 21:13

Ajánlott olvasmány: complex cd jogtár vht tv.

Egyébként kockázatmentesebb lenne eleve ügyvédet megbízni az üggyel.

pincode11 # 2023.08.12. 08:01

Köszönöm szépen

Majordomus # 2023.08.12. 19:09

Elég sok pénzed múlik rajta,ezért bízz meg ügyvédet.

drbjozsef # 2023.08.13. 16:22

pincode11,

Egy-egy konkrét kérdésre minden bizonnyal kapsz itt hozzáértő választ.
De általánosságban kérdezve nem nagyon, Folyamatok? Az van jó sok. Meg mivel húzhatja az adós? Bármivel.
Ha van valami direkt, akkor kérdezz nyugodtan (röviden, lényegretörően, de fontos tényeket nem elfelejtve).

Majordomus # 2023.08.13. 20:11

Nem tudunk regényeket írni válaszként.

pincode11 # 2023.08.14. 08:39

2dolog van ami nem tiszta még mindig
Az egyik a vht-ban szerepel amit nem tudok értelmezni
154. § (1) Ha az árverési vevő a teljes vételárat kifizette, és az árveréstől számított 30 nap eltelt, a végrehajtó az árverésen megvett ingatlant átadja az árverési vevőnek.

1.kérdésem: az árveréstől számított 30 nap eltelt rész nem tiszta. Tudtommal onnan számít a 30 nap ahogy kézhez kapja az adós a levelet, hogy 30napja van kiköltözni. Vagy erről rosszul tájékoztatott az ügyvéd?

2.kérdésem: 2ügyvéddel beszéltem. Egyik November 1től másik November 15től mondta a kilakoltatás moratórium kezdetét ami április 30ig tart, ez egyezett mindkettőjüknél. Akkor most mettől meddig tart a moratórium?

papinianus88 # 2023.08.14. 08:53

pincode:

  1. Ha számít, ha nem, az árverés napja: az árverési jegyzőkönyv aláírásának napja. Onnantól ketyeg a 30 nap. (nem a kézbesítéstől)
  2. Vht. 182/A. § (1). --
    • Azt az ügyvédet, aki november elsejétől számít bármit is: engedd el. Azonban még mindig az konkretizálódik, hogy nem olvasgatod a tételes jogot, mert a második kérdésedre egyértelmű választ találtál volna.
MK240728 # 2023.08.14. 09:01

Tisztelt Hozzáértők!
Vásároltam egy ingatlant, 5 hónapja, jegyzőkönyv aláírása megtörtént vásárlás után egy héttel ,vételárat kifizettem.Az adós felfüggesztést kért a bíróságtól, azt elutasították. Nyilván fellebbezett a döntés ellen, most már másodszor.Nincs jogerős döntés, a bíróság iratokat kért be, ma ezt a választ kaptam a végrehajtótól.
Kérdéseim:

  • Praktikusan mit lehetne tenni/megelőzni hogy mondva-csinált indokokkal újra és újra fellebbezzen?

Nyílvánvalóan időhúzásra játszik(amit értek is)

  • Mennyi időbe telik, mire jogerős döntést hoz a bíróság, mitől függ?
  • Még csak "árverezési vevő" vagyok tudok-e így bármiféle lépést tenni annak érdekében, hogy legyen valami eredmény, vagy így még nincs semmi jogom hozzá?!
  • Csak a jogerős döntés után jegyeznek be tulajdonosnak?
  • Ha már tulajdonos leszek kérném kell a kilakoltatáis pert a bíróságtól ? ( Sajnos nem kértem időben a vh-tól birtokbaadást)

Illetve, mit tanácsolnak, fogadjak egy jogászt/ügyvédet, aki oda vissza tudja álmából is felkeltve a vh törvényt, hogy amennyire csak tudjuk lecsökkentsük az időhúzását az adósnak?

Bocsánat, ha értelmezhetetlenül fogalmaztam meg a kérdéseimet, nem vagyok jártas az ilyen helyzetekben.

pincode11 # 2023.08.14. 09:03

Köszönöm szépen a gyors választ. Odáig nem jutottam el a vht-ban. Aki Novemberben elsejétől mondta ő másban szakosodott, más ügyben beszéltünk csak ez szóba került és utána kaptam meg a November 15-ei kezdetet a másik ügyvédtől aki ezzel foglalkozik nekem

papinianus88 # 2023.08.14. 09:13

Mennyi időbe telik, mire jogerős döntést hoz a bíróság, mitől függ?

Nem tudni. Nem szeretnénk jósolni.

Még csak "árverezési vevő" vagyok tudok-e így bármiféle lépést tenni annak érdekében, hogy legyen valami eredmény, vagy így még nincs semmi jogom hozzá?!

Nem adnak ki konkrétumot a bíróság, amennyiben ezt kérdezed.

Csak a jogerős döntés után jegyeznek be tulajdonosnak?

Nyilván, amennyiben az árverést támadják.

Ha már tulajdonos leszek kérném kell a kilakoltatáis pert a bíróságtól ? ( Sajnos nem kértem időben a vh-tól birtokbaadást)

Amennyiben az árveréssel szemben éltek jogorvoslattal, akkor nem késtél el. Vht. 154/A. § (1)
Az adós és az adós jogán az ingatlanban lakó személyek – a (3) és (4) bekezdésben foglalt kivétellel – az árveréstől számított 30. napig, ha a végrehajtó ennél hosszabb határidőt adott a vételár megfizetésére, eddig az időpontig, jogorvoslat előterjesztése esetén pedig az erről szóló határozat rendelkezése szerint a határozat jogerőre emelkedésétől számított 15. napig kötelesek az ingatlant ingóságaiktól kiürítve elhagyni, és biztosítani, hogy a végrehajtó átadja azt az árverési vevőnek.

Vht 154/A. (10) Ha a kiköltözésre az (1) és (5) bekezdésben foglalt időpontig nem került sor az árverési vevő a kiköltözési határidő lejártát követő 15. napig kérelmezheti az ingatlan birtokba adását.

Jelen esetben a jogerős elbírálást követő 15 napig kötelesek elhagyni, onnantól számított 15 napon belül kérheted a birtokba adást. Más kérdés, hogy a jogalkotó nem számolt azzal, hogy a gyakorlatban lehetetlen időben kérnie a birtokba adást az árverési vevőnek... A vevő nem kap jogerős végzést, a végrehajtó pedig akár hónapos csúszással... Így lényegében lehetetlen időben kérni a birtokba adást. A jogalkotónak érdemes lenne a vételár megfizetésével kapcsolatos (Vht. 149 . §) fordulatot átvenni (jogorvoslatot elbíráló határozat rendelkezése szerint annak jogerőre emelkedését követően a vételár megfizetésére vonatkozó végrehajtói felhívás kézbesítésétől – számított 15 napon belül befizetni vagy átutalni.)

Majordomus # 2023.08.14. 19:17

Soha nem mertem árverésen licitálni és ilyen tapasztalatok alapján nem is fogok...

Sevcsix # 2023.08.16. 04:33

Kedves hozzáértők! A Vht. 182. § (2) -re visszatérve: nem lehet, hogy a végrehajtó azért írt 30 napot a jegyzőkönyvbe, mert a törvény 2020 nyarán változott, én 2020 decemberében vásároltam az ingatlant. A birtokbaadás történt idén júliusban. Lehet, hogy esetemben még a régi ( 30 napos )szabály él? A jogszabály kihirdetése, és alkalmazása között nincs valami "átfutási idő"? ( Megkérdeztem volna a végrahajtót is, de nehezebb utolérni mint az elnököt.)