Ingatan árverés


Vadvirag0000 # 2021.04.21. 17:54

Üdvözlök mindenkit!
Az lenne a kérdésem,hogy hosszabitották-e a szigoritott védekezést?! És ha nem...akkor melyik az az időpont amikor újraindithatják az árveréseket?
Köszönöm a válaszokat előre is!

szamkivetett # 2021.04.21. 18:36

Szia Vadvirág!

Én nem vagyok szakértő, csak érintett. Ezért kérlek az alábbi véleményemet fenntartásokkal olvasd, és gyakorló szakemberrel mindenképp ellenőriztesd!

A szigorított védekezést még nem hosszabbították meg, de folyamatban van.

Az árverésekre jelenleg a 112/2021. (III. 6.) Korm. rendelet vonatkozik (a veszélyhelyzet során érvényesülő egyes eljárásjogi intézkedések újbóli bevezetéséről)

/A korm rendelet száma felderítéséért hála papinianus88-nak!/

"7. § (1) A végrehajtó a természetes személy adós lakóingatlanának árverezése iránt - az ingatlan árveréséről szóló hirdetmény közzététele iránt - legkorábban a szigorított védekezés megszűnését követő 15. napon intézkedhet."

"40. § (1) A Kormány e rendelet hatályát a koronavírus-világjárvány elleni védekezésről szóló 2021. évi I. törvény hatályvesztéséig meghosszabbítja.
(2) Ez a rendelet 2021. május 23-án hatályát veszti."

Értelmezésem szerint az árverezéseket legkorábban június 7 napján indíthatják újra, ha a szigorított védekezést nem hosszabbítják meg.

De a meghosszabbítás folyamatban van:
"Május 23-án járna le a veszélyhelyzethez kapcsolódó kormányrendeletek február végén 90 nappal meghosszabbított hatálya, de a kormány által kedd este benyújtott törvényjavaslat azt őszig meghosszabbítaná." (444.hu)
Ez azt jelenti, hogy benyújtották a 2021. évi I. törvény módosítására vonatkozó javaslatot.

A módosítási javaslat 5/A§ szerint a törvény a 2021. évi őszi országgyűlési ülésszak első ülésnapját követő 15. napon vesztené hatályát.

Ha a törvénymódosítás hatályba lépne, akkor a fenti kormányrendelet hatálya is ugyanennyivel hosszabbodna (lásd kormányrendelet 40 § (1) bekezdése).

Ebben az esetben, sacc per kábé:
első ülésnap talán szeptember 20, hatályvesztés október 5, további +15 nap intézkedési szünet... ez számomra október 20-a környékét jelentené.

Így gondolom, de lszi ellenőrizd más forrásból is.

papinianus88 # 2021.04.22. 06:17

https://birosag.hu/…-birosagokon

2021.05.04. napjától (Április 19 + 15 nap) már a lakóingatlan árverés, a folyamatos árverés közzététele, a meghatározott cselekmény foganatosítására stb. is lehetőség lesz. Ezzel kell kalkulálni.

számkivetett: Ezt a kormányrendeletet sem önmagában kellett vizsgálni :) Ezért írtam köntörfalazás nélkül, hogy ezt a kormányrendeletet keresed, de április 19. napjától a szigorított védekezés megszűnt, onnantól ketyegnek a határidők.

Vadvirag0000 # 2021.04.22. 14:25

Köszönöm a válaszokat! Viszont felhivtam a végrehajtót és egyik ügyintézőtöl az a választ kaptam,hogy május 25.-én fogják ujra inditani az árveréseket....

papinianus88 # 2021.04.22. 15:11

Csinálják úgy :)

Laci6711 # 2021.05.04. 12:52

Tisztelt Szakértők!
Szeretnék tanácsot kérni Önöktől! A szomszédunk házának felét árverésen megvettem 2019-ben. Most úgy néz ki, hogy a másik fele is árverésre fog kerülni. Amikor megvettem a ½ tulajdon részt akkor nem beköltöztetően volt meghirdetve, mivel csak az ½ tulajdon rész lehetett megvenni. Mi várható a másik ½ rész meghirdetésénél,lakottan lesz megállapítva a becsérték vagy beköltözhetően? Ha bejelentkezek állandóra, akkor az számít a becsérték megállapításánál?

Tisztelettel várom szíves válaszukat!

drbjozsef # 2021.05.04. 13:14

Laci6711,

Vht.141.§

https://net.jogtar.hu/jogszabaly?…

Az, hogy bejelentkezel ELVILEG kevés, ott is kellene laknod életvitelszerűen. De ha oda szól a lakcímed, és ezt a tulajdoni lapon is feltüntetted (bejelented), akkor lehet rá esélyed, hogy a végrehajtó lakottan tűzi ki, mert nem nagyon jár utána, hogy most a valóságban mi a helyzet, nem érdekli az őt.

Természetesen ez nem szabályos. Ha kiderül, az adós lehet hogy érvényesen meg tudja majd támadni kifogással az árverést utólag.

Laci6711 # 2021.05.04. 15:20

drbjozsef

Köszönöm a segítséget, csak egy gondolat volt de szabálytalanul nem akarok eljárni.

drbjozsef # 2021.05.04. 16:31

Talán már önmagában az, hogy csak résztulajdont árvereznek megrostálja a licitálókat.

Vadvirag0000 # 2021.05.06. 10:39

Üdvözlök Mindenkit!
Segitseget szeretnek kerni ismet...
Valoban ujra meg hosszabitottak 60nappal a szigoritott vedekezest? Koszonom a valaszokat!

drbjozsef # 2021.05.06. 11:54

Vadvirag0000,

Ha arra gondolsz, hogy a helyszíni megjelenéssel járó cselekmények - mint például a kilakoltatás, helyszíni átadás - továbbra sem megengedett a vészhelyzet végéig, akkor igen.

Vadvirag0000 # 2021.05.06. 13:32

Köszönöm,igen erre gondoltam!
Igen....aztán ha az már megszünik...már ott lesz hogy téli moratórium kezdődik! Áhhh.....

Vety # 2021.05.09. 19:15

Sziasztok Vadvirág kérdéséhez kapcsolódóan szeretném megkérdezni, hogy pontosan hogyan kell értelmezni a kapcsolódó kormányrendeletet? A vészhelyzet vége + 15 nap és már lehetséges kilakoltatás vagy csak onnan van számolva a jegyző értesítésétől számolt 60 nap.

Tehát ha kérem a végrehajtót júliusban az ingatlan átadására, akkor az teljesülhet szeptember végéig vagy nem?

Ez a mondat nem világos: Az intézkedés, eljárási cselekmény lefolytatására, a halasztásra, a jegyző értesítésére vonatkozó határidő a veszélyhelyzet megszűnését követő 15. napon újrakezdődik

Köszönöm a választ előre is

drbjozsef # 2021.05.10. 05:42

Vety,

Ez a mondat a végrehajtóknak sem teljesen világos, a törvényalkotás színvonala sajnos csak ilyeneket (meg még ilyenebbeket) enged.

Az itteni konszenzus az, hogy ha még a vészhelyzet előtt letelt a jegyző értesítésének 60 napja, csak a kilakoltatás nem történt meg, akkor azt nem kell újraindítani.

De ha a vészhelyzet alatt kérted a birtokba adást a Vht.154/A.§ szerint, akkor nem is tájékoztatják a jegyzőt, a vészhelyzet vége után teszi ezt meg a végrehajtó, és 15+60 nap után lehet birtokba adni legkorábban.

Ha július 1-én véget ér a vészhelyzet (vagy mi van most, fokozott járványügyi izé), akkor szeptember közepe a legkorábbi időpont a helyszíni cselekményre. De hogy ez lehetséges-e, azt leginkább a végrehajtótól tudhatod meg, ha van harminc másik ügye is sorban, akkor nem túl valószínű szeptember vége sem.

szni # 2021.05.10. 18:21

Tisztelt Fórumozók,

Tanácsot kérnénk, mert férjemmel megvettünk egy nem lakott családi házat, ahol a bentlakóval fel tudtuk venni a kapcsolatot és sikerült vele (300 ezer Ft ellenében) aláíratni egy birtokba adási jegyzőkönyvet, mely alapján 05.15.-ig kiürítve átadja az ingatlant annak kulcsaival. Jelenleg máshol él, de a pince és a garázs tele van a munkaeszközeivel. Erre tett ígéretet, hogy a pénz fejében elviszi őket. Azonban, gondolom a rádióban harsogott meghosszabbított kilakoltatási moratórium alapján már nem veszi fel a telefont és nem reagál. A végrehajtói birtokba adást még márciusban megkértem. A végrehajtó bevallása alapján a "nagy veszély" miatt csak áprilisban továbbították a kérést a jegyző felé. Kérdésem az lenne, hogy vajon mit tehetünk? Van-e bármilyen jogunk bármire? Vagy várnunk kell, amíg tönkre teszi a házat. Hencegett vele, hogy ha nem fizetünk, kiszereli a tetőablakokat, mert darabjáért 50 ezret ígértek neki...

Köszönöm a segítséget.

Vety # 2021.05.11. 05:18

drbjozsef,

köszönöm a választ, majd meglátjuk hogy alakul.

Ezzel együtt, ha a médiában megjelent információk szerint a vészhelyzet az őszi parlamenti ülésszak első napján jár le és ahhoz képest + 15 nap a jegyző értesítése, akkor ez az év már biztosan skipp :(

Jövő májustól pedig "dömping", ami annak tükrében, hogy választások lesznek, egészen érdekes lesz...

drbjozsef # 2021.05.11. 07:11

Választási évben a moratórium is hosszabbodott 4 éve, most is az lesz. Minimum.

Grave7 # 2021.05.11. 07:25

Hm, az MBVK összehasonlító statisztikája alapján 2018. II. negyedévében nem volt más évekhez képest alacsonyabb a kiürítések/birtokba adások száma.
Ha az OGY választás ismét áprilisban lesz, akkor a májusi kilakoltatások már nem befolyásolják a szavazatokat...

drbjozsef # 2021.05.11. 08:02

Igazad van, javítom magam : 4 éve kitolták a moratórium végét, és az elmúlt négy évben az úgy is maradt.

Sevcsix # 2021.05.11. 08:46

Tisztelt hozzáértők! Még tavaly novemberben nyertem meg egy árverést. Egy házról van szó, az adós nem ott lakik. Valakik mégis laknak bent. A végrehajtótól május elején levelet kaptam, hogy a határidők újra kezdődnek, így hatvan nap után lehet csak a lakáskiürítésről intézkedni. Én ezt már nem szeretném megvárni.. A tulajdoni lapon széljegyzeten vagyok. Ha bejegyeznek, kijelenthetek onnan mindenkit? Gondolom igen. Ezek után bárki aki ott tartózkodik tilos önhatalommal van ott, nem? Bemegyek a tulajdonomba, és azzal, hogy bementem, birtokba is vettem. Innentől kezdve jogos önhatalommal kirakhatok mindenkit a francba? Végül is, ha anno nem kérem a végrehajtótól az ingatlan átadását, magamnak kellene intézkednem nem? Tehát intézkedek, aztán szólok a végrehajtónak, hogy birtokba vettem ami az enyém. Ez járható út önök szerint?
Köszönöm a válaszokat.

wers # 2021.05.11. 09:01

Ha bejegyeznek, kijelenthetek onnan mindenkit? Gondolom igen.

Rosszul gondolod. Az csak az egyik feltétel, hogy te rendelkezzél a ingatlannal. A másik, hogy a fiktiválandó személy(ek) ott lakik-e. Ha valójában ott lakik akkor nem lehet a bejelentett lakcímét fiktiválni.

drbjozsef # 2021.05.11. 10:00

Végül is, ha anno nem kérem a végrehajtótól az ingatlan átadását, magamnak kellene intézkednem nem?

Nem. Akkor fordulhatsz a bírósághoz.

Mondd, te kinek az információi alapján fogtál bele az árverésen licitálásba?

Sevcsix # 2021.05.12. 07:13

Ha valójában ott lakik akkor nem lehet a bejelentett lakcímét fiktiválni

Wers! Utána jártam, igazad van, köszönöm a válaszod.

Sevcsix # 2021.05.12. 07:15

.. kinek az információi alapján..
drbjozsef! Semmi jelentősége. De, ha ennyire érdekel neked megsúgom: Szegény, megboldogult nagymamám unszolására vágtam bele a licitálásba. Remélem ettől az infótól jobban fogsz aludni!
De a válaszodat neked is köszönöm, bár semmi hasznos tartalommal nem bírt.

drbjozsef # 2021.05.12. 07:37

Semmi jelentősége.
Ó, dehogynem - majd idővel meglátod.
Amúgy szívesen.