osztatlan közös tulajdon vs elővételi jog


neoviki # 2007.11.28. 20:32

Igen nem kellene, ha nem lenne szükséges. De sajnos vagy tönkremegy az ingatlan, vagy eladjuk, mivel hitelt nem tudunk felvenni a tulajdonostárs magatartása miatt, pénzünk nincs rá. Nem igazán értem, hogy a törvény eddig nem adott eligazítást. és egy ilyen kicsi tulajdonrészes a rosszakarata miatt mindent meg tud akadályozni.
Az én elképzelésem eredetileg az volt, hogy a három tulajdonos akik értékesíteni szeretnék a házat a tulajdonrészüket adják el és amennyíben nem tudunk zöldágra vergődni az 1.számú tulajjal, mint végső esetet hírdetmény útján tesszük közzé a felszólítását arra, hogy élhet az elővételi jogával. Ha ezután sem reagál, akkor már szerintem mindent megtettünk annak elérésére, hogy értesüljön az ajánlatról.
Köszönöm: Sziasztok.

Kovács_Béla_Sándor # 2007.11.28. 20:39

Alaposan félreérteted ObudaFant. Éppenséggel azt mondta, hogy a tulajdonrészek eladhatók az ismeretlen helyen tartózkodó tulajdonostárs megkínálása nélkül is, ha az értesítése jelentős nehézségekkel járna.

neoviki # 2007.11.29. 14:17

Köszönöm a tanácsot mostmár csak vevőt kell rá találnom.
Mégegyszer köszönöm. Sziasztok!

virágrózsa # 2008.01.16. 12:04

Segítséget kérnék, ha valaki tudja a kérdésemre a választ.
Tulajdoni hányadokat megállapító perben állok. Az ingatlanon ráépítés történt (ez a ráépítés egy az egyben az én javamra történt) és ezzel az ingatlan pénzbeli értéke és területi aránya is nőt. A pénzbeli értéknövekedésből számított tulajdoni értéknövekedéssel, vagy a négyzetméterből számított tulajdoni növekedéssel számol a bíróság, mikor az új tulajdoni hányadokat állapítja meg?

Kovács_Béla_Sándor # 2008.01.16. 13:16

Mégis, mi másban lehetne kifejezni az értéknövekedést, ha nem pénzben?

tothpeter2 # 2008.01.24. 12:44

Segítséget szeretnék kérni a következőben: Adott egy ikerház ami egy helyrajzi számon van. A házrészemet elszeretném adni. A telek osztatlan, de a házrészek külön helyrajzi számon vannak. Valahogy így: (szomszéd hrsz/A)(enyém hrsz/B). A szomszédnak elővételi joga van ilyenkor? Ha igen, hogy kell lemondani róla? Nyilatkozattal?

Kovács_Béla_Sándor # 2008.01.24. 13:01

Az valószínűleg nem szomszéd, hanem tulajdonostárs. S akkor elővásárlási joga is van. Nem kell lemondania róla. Ismerteted vele a vételi ajánlatot, és megfelelő határidővel felhívod, hogy nyilatkozzon, él-e a jogával. Ha nemlegesen nyilatkozik, vagy a határidőig nem nyilatkozik, akkor megkötheted a szerződést.

tothpeter2 # 2008.01.24. 17:39

Köszönöm a gyors választ! Lenne még egy kérdésem: Ugyanezen a helyrajzi számon hrsz/C "néven" fut egy garázs is, amit szintén elakarok adni. A tulajdonos társ igényt tartana rá, de mondtam neki, hogy külön nem akarom eladni. Tehát: ha az én házrészemet megveszi valaki utána már az új tulajnak is eladhatom a garázst? Az adásvétel lehet ugyanazon a napon? Garázs nélkül nem venné meg. Melyik törvényben vagy rendeletben vannak ezek rögzítve?

Kovács_Béla_Sándor # 2008.01.24. 17:44

Hmm. A garázs adásvételével az új tulajdonostárs széljegyre vételét meg kellene várni. Szerintem.

tothpeter2 # 2008.01.24. 19:13

Köszönöm a választ!

fupek49 # 2010.10.03. 12:10

Elővételi joggal kapcsolatban szeretném kérni a segítségeteket.
2004-ben közösen örököltem a féltestvéremmel egy lakást 50-50%-ban, osztatlan közös tulajdonná vált így az ingatlan. Ő időközben eladta a saját 50%-át egy harmadik személynek.
Kérdésem: az elővásárlási jog is átszáll az új tulajdonosra, vagy szabadon értékesíthetem a saját 50%-os tulajdonjogom?
109 m2 területű az 5 szobás lakás. Van esetleg arra is lehetőség, hogy leválasztással hozzá juthassak az 50%-os tulajdonomhoz?
Előre is köszönöm a segítséget.

fupek49 # 2010.10.03. 12:11

Elővételi joggal kapcsolatban szeretném kérni a segítségeteket.
2004-ben közösen örököltem a féltestvéremmel egy lakást 50-50%-ban, osztatlan közös tulajdonná vált így az ingatlan. Ő időközben eladta a saját 50%-át egy harmadik személynek.
Kérdésem: az elővásárlási jog is átszáll az új tulajdonosra, vagy szabadon értékesíthetem a saját 50%-os tulajdonjogom?
109 m2 területű az 5 szobás lakás. Van esetleg arra is lehetőség, hogy leválasztással hozzá juthassak az 50%-os tulajdonomhoz?
Előre is köszönöm a segítséget.

Kovács_Béla_Sándor # 2010.10.03. 13:32

A tulajdonostársnak törvény biztosítja az elővásárlási jogot. A természetbeni megosztás lehetőségéről az építésügyi hatóságnál érdeklődj. De nem valószínű, hogy lehetséges legyen.

MajorDomus # 2010.10.03. 13:56

A kozos tulajdontol csak tarsashazza alakitassal tudsz megszabadulni de ez nem lesz könnyű. Ahogy kbs írta kezdj az önkormányzatnál.

fupek49 # 2010.10.03. 19:01

Köszönöm a válaszokat.
A lakás egy társasházban van, tehát nem tudom átalakítani társasházzá, de felajánlom megvételre a tulajdonostársnak egy bizonyos áron. Ha nem kell neki, gondolom, akkor értékesíthetem 3. személynek.

MajorDomus # 2010.10.03. 19:27

A tars meg fogja venni

fupek49 # 2010.10.03. 21:37

MD!
Kösz. Remélem igazad lesz, lehet, hogy az árban alkudni fog, de gondolom, én ragaszkodhatok ahhoz az árhoz, amiért ő 1 éve megvette a másik 50%-ot.

Résztulaj # 2011.02.17. 11:11

Kedves kbv és ÓbudaFan
A következő helyzet jogi buktatói miatt vagyok izgatott.
Adva van egy osztatlan közös ingatlan két lakással, mellékhelyiségekkel.
A másik lakásban lakó tulajdonostárs beleegyezésem nélkül jelentős szabad felhasználású hitelt vett fel, a bank pedig jelzálog jogot jegyeztetett be az ingatlanra. A tulajdonostárs nem tudja hitelét fizetni, most az általa használt lakrészt el akarja adni.
Kérdéseim:

  1. Jogszerű volt-e a jelzálogjog bejegyzés?
  2. Ha az adósság meghaladja az ő tulajdon részének értékét, a bank követelése kiterjeszthető-e az én tulajdonrészemre?
  3. A tulajdonostárs velem azonos tulajdon résszel rendelkezik, de nagyobb hányadot lakik nálam. Ha eladja, a vevőre átszáll a nagyobb rész használati joga?
  4. Eladhatja-e tulajdonrészét beleegyezésem nélkül?
  5. Eladhatja-e úgy, hogy csak a lakrészt adja el, a közös használatú részeket (udvar, pince, mellékhelyiségek) nem?

Köszönettel: Résztulaj

Kovács_Béla_Sándor # 2011.02.17. 11:26
  1. Nyilván csak az ő tulajdoni hányadát terhelték meg. Ha az a kérdésed, akkor ehhez nem kell a hozzájárulásod.
  2. Természetesen nem.
  3. Ezt ennyiből nem lehet megmondani; olyan dolgokon múlik, hogy van-e használati megállapodás, az mit tartalmaz. Egyébként valószínűleg igen, a jogutód igényt tarthat az ingatlan azon részének kizárólagos használatára, amelyet az elődje jogszerűen, kizárólagosan használt.
  4. El, de elővásárlási jogod van.
  5. Csak a tulajdoni hányadát tudja eladni - természetbeni részeket nem. (Lásd a 3. pontot.)
Osi23 # 2011.12.26. 07:45

Jó napot!Lakóparkban lakunk,ahol osztatlan közös tulajdonú a telek az egyik szomszéd (közvetlen szomszéd)el akarja adni a lakását,amit Mi szerettünk volna megvenni,de Ők már szereztek rá vásárlót.Én úgy tudom, körlevelet kell irni a lakóknak és 30 napig várniuk kell vele,de ez nem történt meg. Be lehet pereli őket, hogy nem értesítették a többi lakót az eladási szándékukról (mert nekünk elővásárlási jogunk lett volna rá)? Válaszukat előre is köszönöm.

ObudaFan # 2011.12.26. 08:21

30 napig nem kell azért várni, és ha nagyon sok a tulajdonos, vagy elérhetetlenek a tulajdonostársak, akkor nem kell megcsinálni az egészet, de főszabály szerint kérhetitek perben annak kimondását, hogy köztetek és az eladó közt jött létre a szerződés, ha ki tudjátok fizetni a vételárat.

Ádee # 2012.01.01. 19:26

Üdv mnki!

Ikerházban lakunk.(egy hrsz,osztatlan telek-természetben megosztott).
A másik két tulajd.társnak elvileg elővételi joga van.
(tetemes tartozásuk miatt nem valószínű,hogy élni kívánnának vele)Az férj már hónapok óta nem lakik ott,a feleséggel nem vagyunk beszélő(még köszönő)viszonyban sem.Mennyire kell ezt az elővásárlási jogot betartani?

Gabicsek # 2012.01.01. 19:33

törvény.

Sherlock # 2012.01.01. 19:40

Az ügyvéd úgyis elmondja, de a gyakorlatban úgy szokták hogy elküldik az adásvételi szerződést, ha úgy tudják meg akkor valószínűleg úgysem tudnak élni az elővásárlási joggal, mert kicsúsznak az időből.

ObudaFan # 2012.01.01. 20:00

Csak akkor nem kell betartani, ha a betartás különös nehézséget jelent, pl. a tulajdonostárs tartózkodási helye ismeretlen.