osztatlan közös tulajdon vs elővételi jog


Majordomus # 2021.09.21. 18:30

Kbs
Miért elfogadhatatlan?

Szerintem alapvető dolog,hogy ha valaki nem ingyen parkol a beállóban,hanem súlyos milliókat fizet érte;akkor jogosult legyen bármikor eladni.

Egyébként ez az őrület Budapesten jellemző.

Vidéken simán albetétesitik a teremgarázs beállókat saját helyrajzi számmal;és nincs ez a cirkusz az eladásoknál.

A Mandarinkertben (Ujbuda) már 2;5 millió egy teremgarázs beálló és még nem is a saját tulajdona az eladónak. Nonszensz.

drbjozsef # 2021.09.21. 18:43

MD,

A helyes (mondom, helyes, úgymond kívánandó) az lenne, ha a kocsibeállók simán a társasház közös tulajdona lenne, egyben, és a közgyűlés rendelkezne a használatáról. A legegyszerűbb módon egy lakáshoz egy beálló, és kész is. Aztán a használó, ha nincs autója, annak engedi át a használatot, akinek akarja - de nem a tulajdonjogot, úgyhogy ha költözik, akkor az új tulajdonosé lesz a használat, az pedig, akinek esetleg átengedte (bérbeadta), mehet, és kereshet mást.

Ha így lenne, akkor ezért a területért az építtető projektcég külön nem kérhetne súlyos milliókat. Tehát nem ezt teszi. De csak a pénz miatt, nem azért mert ennek a gyakorlatnak értelme lenne.

A fenti esetben nem is lenne ez az elővásárlós őrület, és a saját területével a társasház közössége rendelkezhetne.

K.Anna_2013 # 2021.09.21. 18:47

@Kbs,
Az ügyvéd elkészítette az adásvételi szerződést, és 1 hétig levelezgetett az eladó és köztem a témában. Ő ki fogja számlázni a munkadíját. Mire hivatkozva tudom ennek a kifizetését visszautasítani?

SolnesM # 2021.09.21. 20:05

Talán előbb meg kell állapodni az eladóval, ki kell nyomozni, hogy van e elővételi joggal rendelkező valaki, azoktól a lemondást beszerezni és a végén ha már minden tuti, akkor kell egy írástudot a munkával megbízni. És nem elsőnek egy bizonytalan üggyel megbízni az ügyvédet.

elkészítette az adásvételi szerződést, és 1 hétig levelezgetett az eladó és köztem a témában. Ő ki fogja számlázni a munkadíját.
Ha valaki elkészít egy munkát, akkor jár érte az ellenérték !

Úgy hogy semmivel se lehet kitáncolni.

Kovács_Béla_Sándor # 2021.09.21. 20:39

K.Anna, fizessen neki az, aki vevőként a helyedbe lépett a szerződésben. Minden, a szerződésből eredő jog és kötelezettség őt terheli.

Kovács_Béla_Sándor # 2021.09.21. 20:40

Major, azért, mert egy cca 10 m2-es folt a padlón nem ingatlan. Semmiben nem felel meg az "ingatlan" fogalmának.

Kovács_Béla_Sándor # 2021.09.21. 20:43

(Mindig mondtam, hogy a Doktornak nagyon jó jogérzéke van. Jobb, mint sok jogásznak.)

K.Anna_2013 # 2021.09.21. 20:49

@SolnesM,
Világos, csak azért kérdeztem vissza, mert azt írták, nem buktam az ügyvédi költséget.
Sajnos ezzel a procedúrával nem voltam tisztában előtte. De ha visszaolvasol, látod, hogy nem csak én voltam tudatlan, hanem a piaci gyakorlat is az volt eddig, hogy nagyszámú tulajdonosnál csak elintézték egy mondattal a szerződésben, a földhivatal pedig ezt így többnyire be is fogadta, vagy max. volt egy kifüggesztés pár napig, ami messze nem minden tulajdonos látott.
Azt hiszem, nem én vagyok az első és utolsó ember, akinek ez a helyzet bosszúságot és anyagi veszteséget okoz.

K.Anna_2013 # 2021.09.21. 20:53

@Kbs,
Nem hiszem, hogy meg fogja állni a helyét az érv, hiszen a szerződésből eredő kötelezettség itt az én és az ügyvéd közötti megbízási szerződés kapcsán jelentkezik (még ha ilyet nem is írtunk alá, szóban megbíztam, és ennek megfelelően dolgozott ő az ügyön, számos emailváltás is igazolja).

Szomorú örökös # 2021.09.22. 04:09

drbjozsef

A legegyszerűbb módon egy lakáshoz egy beálló, és kész is.

Nálunk új ház építésekor ez kötelező is a belvárosban. Vagy garázsnak, vagy kocsibeállónak kötelező lennie. Ezzel szoktak aztán trükközni a lakások számai tekintetében, hogy nagy lakásokként adnak át egyet-kettőt, majd utána szétválasztják, mert nincs annyi parkolási lehetőség az udvarban. :-O

Szomorú örökös # 2021.09.22. 04:12

fizessen neki az, aki vevőként a helyedbe lépett a szerződésben

Én is így gondolnám a logika szerint. Nehogy már ügyvédi díj nélkül jusson hozzá egy beállóhoz úgy, hogy ő gyakorlatilag téged túrt ki a lehetőségből. :-O

Kovács_Béla_Sándor # 2021.09.22. 05:01

K.Anna. közepes összegbe mernék fogadni, hogy benne van abban a szerződésben, hogy "a felek jelen szerződés megszövegezésével, ellenjegyzésével X.Y. ügyvédet bízzák meg..."

drbjozsef # 2021.09.22. 05:17

kbs,
(Nem, nincs olyan jó, csak ezt a témát (is) már átrágtuk a múltban párszor...) :)

Majordomus # 2021.09.22. 16:16

"Major, azért, mert egy cca 10 m2-es folt a padlón nem ingatlan. Semmiben nem felel meg az "ingatlan" fogalmának"

Igazad is van.
De akkor miért kér érte az épittető
2,4 millió ft-ot,amit azután lehetetlen lesz kivenni belőle.

Ugye el nem adhatom, mert nem az enyém kizárolag.
Átadhatom másnak miután 178 tulajtársat végigkérdeztem.

Teljesen jogos drb..
véleménye. Döntse el a közgyűlés a közös beállók használatát.

De a beruházó még erről is lehúz
egy ujabb bőrt. Jó vastagon.

A XIII.kerületben vettünk egy "garázst".
Úgy néz ki: autoslift;két szintes két autónak. A felső a miénk. Ráállok,távozom. Hazajön a szomszéd,a lifttel felemeli az autonkat,beáll az alsó helyre,távozik. Reggel ugyanez. Leengedjük az autót,kihajtunk,jön a szomszéd,ő felemeli a liftet kihajt.
12 m2, bagatell 8 millio ft a 2 beálló,nekünk és a szomszédnak.
Per darab 4 milla. És! A liftnek mint garázshely önálló hrsz van!

Na,ez megfelel ingatlannak?

Kovács_Béla_Sándor # 2021.09.22. 16:39

Határeset. :)

Viduci # 2021.09.23. 06:11

Osztatlan földben vagyok 5. tulajdonos. haszonbérleti szerződés lejár nov 1-én, régi bérlőkkel teremőszöv. nem sikerült megegyezn a keveset adnának. Megvárom mig lejár. Nagybátyám kivenné egy távolabbi faluból bérlésre.
Felajánlotta, hogy csináljunk kft-t ,melybe 25%kal bemegyek tagnak. Be kell -e vinnen a földet is?
Ez a kft bérelné ki tőlem és a többi tulajtól ,ahol tag vagyok. Igy a haszonbérleti szerződést nem kell kifüggeszteni, és bérelheti, mert közeli hozzátartozó és25%kal tag vok , és ki is léphetek a kftből. A kftbe be kell-e vinnem a földet, v lehet igy hogy a kft csak bérli?
Jogilag rendben van ez igy? Lesz-e igy hátrányom belőle?
van-e más megoldás kiadnom ? Ha kiképek majd a kftből hátránnyal jár-e?

/előző hozzászólásom nem tudom hogyan kell törölni/

Gaben81 # 2022.01.01. 17:16

Tiszteletem mindenkinek! Szeretném kérdezni. A szomszedom kertje szerzödéssel a tulajdonomba került egy évvel ezelőtt. Tudtommal nincs sem örököse sem testvére aki igényt formálhatna az ingatlan ház részére. Én szeretném megvásárolni. A létező szerzödés alapján lehet elővásárlási jogom a házrészre is? Köszönöm válaszukat!

drbjozsef # 2022.01.01. 17:45

Gaben81,

Mivel az osztatlan közös tulajdon topikban tetted fel a kérdést, feltételezem, hogy a kert és a ház nem különálló helyrajzi számon van, nem önálló, 1/1 tulajdonosa vagy a kertingatlannak.
Vagyis akkor mi a helyzet? Ha nem a fenti, akkor osztatlan közös tulajdonba vásároltad be magadat, és valamilyen használati megosztási szerződés született, miszerint a te kizárólagos használatodban van a kert, az övében meg a ház?

Megjegyzem, az, hogy "szeretnéd megvásárolni" nem kapcsolódik közvetlenül az elővételi joghoz. Van másik érdeklődő is?

Gaben81 # 2022.01.01. 18:24

Szia drbjozsef! Az ő tulajdonában van a ház és a kert is. A jelen állás szerint hivatalosan a mi házunkhoz lett ugymond beolvasztva a kert rész adásvétel útján és rögzítve az illetékes hatóságoknál is.

drbjozsef # 2022.01.01. 19:39

Gaben81,

Ez jogilag továbbra is értelmezhetetlen.

Elsőre ezt írtad : „A szomszedom kertje szerzödéssel a tulajdonomba került
Most : „Az ő tulajdonában van a ház és a kert is
Ez a kettő egyszerre nem lehet.
Mi az a rögzítés, és mi az az illetékes hatóság? Földhivatalhoz benyújtott adásvételi szerződés?

Akkor most egy helyrajzi számon vagytok mindketten osztatlan közös tulajdonban, vagy sem?

Gaben81 # 2022.01.01. 19:50

Szia drbjozsef! A szomszédom tulajdonában van minden a ház ès kert, amiből a kertrészt egy évvel ezelőt megvásároltam szerződéssel. Telekhatárrendezés xxx helyrajzi számú ingatlan területéből xxxm2 terület adásvétel útján beolvasztva az xxxhrsz ingatlan területébe. A kérdésem továbra is ha eladó sorba kerül az ingatlan házrésze van rá elővételi jogom az adásvételiszerződés miatt?

drbjozsef # 2022.01.01. 20:47

Gaben81,

Kezdem feladni.
Jogilag nincs olyan, hogy "beolvasztás". Olyan a kohászatban van.
(megjegyzem, ha xxx helyrajzi számból leveszel valamit, és azt xxx helyrajzi számhoz csatolod, akkor nem csináltál semmit. Legfeljebb ha yyy helyrajzi számhoz csatolod)

Ha jól sejtem telek-határrendezéssel, az XXX helyrajzi számról egy bizonyos rész átkerült az YYY helyrajzi számú ingatlanhoz, és ez vázlatrajzzal és adásvételivel együtt bekerült a földhivatalhoz, akkor ez esetben a kérdésedre a válasz : NEM.

Ha két önálló, különböző helyrajzi számú ingatlana van neked és szomszédodnak is, akkor nincs elővételi jogod. Sima szomszéd vagy, nem tulajdonostárs.

drbjozsef # 2022.01.01. 20:48

(mondjuk ez esetben a szomszéd "házrésze" nem kerülhet önállóan eladásra, hanem csak a megmaradt telkével együtt, legalábbis ha jól értettelek, de már nem vagyok abban sem biztos.)

Gaben81 # 2022.01.01. 21:02

Drbjozsef. Ha jól sejtem telek-határrendezéssel, az XXX helyrajzi számról egy bizonyos rész átkerült az YYY helyrajzi számú ingatlanhoz, és ez vázlatrajzzal és adásvételivel együtt bekerült a földhivatalhoz, akkor ez esetben a kérdésedre a válasz : NEM. Igen így történt. Hivatalos okiratból idéztem azokkal a szavakkal csak én helyettesítettem xxx el... Tehát a kert az a miénk és a ház maradt az övé a saját hrsz. alatt csak a kert került beolvasztásba a mi hrsz.-unkba. Ez nem ad akkor elövételi jogot ha eladja a házat ezekszerint. Köszönöm, hogy próbálod kibogozni és elnézést a pontatlan fogalmazásért.

drbjozsef # 2022.01.01. 21:05

Röviden : ha két külön helyrajzi számról beszélünk, akkor ott nincs egyiknek a másikra elővételi joga.