Örökségről lemondás, visszautasítás?


Korka # 2012.06.12. 17:27

Tisztelt Fórumozók!

Édesanyám januárban elhunyt. Egyedüli hozzátartozója vagyok. Ingó, ingatlan vagyon nem maradt utána, így értelemszerűen hagyatéki leltár sem történt.

Maradt viszont utána egy kisebb összegű folyószámlahitel, meg a hivatalos levelezéseit olvasva, talán egy kisebb adótartozás is.

A napokban kaptam egy levelet és csekket a közjegyzőtől, hogy fizessek be 9625,- Ft-ot közjegyzői díjként, és akkor postai úton küldi majd az öröklési bizonyítványt. Ellenkező esetben az eljárást megszünteti.

Ha jól értelmeztem a másoknak írt válaszokat, akkor a fenti tartozásokért semmi esetre sem kell helytállnom. Ha visszautasítom az örökséget, akkor azért nem, ha elfogadom, akkor pedig az örökölt vagyon erejéig -(nulla Ft), mínusz a kegyeleti költségek- felelek.

A következők lennének a kérdéseim:
Lehet valamilyen hátránya/előnye rám nézve valamelyik opciónak a kettő közül, vagy mindegy, hogy melyiket választom?
Mi a gyakorlati jelentősége az öröklési bizonyítványnak? A fenti helyzetet tekintve szükségem van/lehet rá?
Mi történik/történhet, mit jelent, ha ezt a csekket nem fizetem be a közjegyzőnek, és így az eljárást megszünteti (azon túl, hogy nem lesz öröklési bizonyítványom)?
Ebben az esetben pl.a bank, NAV felé hogy tudok intézkedni?
(Jártam a bankban a halotti anyakönyvi kivonattal, hogy szüntessék meg, vagy függesszék fel Anyukám folyószámláját, hiszen minden nappal csak nő a kamattartozás, de szóba sem álltak velem, míg nem igazolom, hogy én vagyok az örökös. Ha a közjegyző a költség be nem fizetése miatt az eljárást megszünteti, akkor igazolás hiányában a bankban Anyukám számlája „örökké” megmarad, és nőnek a kamatterhek rajta? Mert ha csak erre tudom használni az öröklési bizonyítványt, akkor igazából nincs rá szükségem 9625,- Ft-ért, hiszen a tartozásért örökölt vagyon hiányában nem felelek, nem terhel a folyamatosan növekvő kamatteher, így inkább a bank érdeke lenne, nem az én érdekem a számla megszüntetése. Vagy…?)

Köszönettel a türelemért,
Korka

Korka # 2012.06.12. 20:02

Tisztelt Fórumozók!

Édesanyám januárban elhunyt. Egyedüli hozzátartozója vagyok. Ingó, ingatlan vagyon nem maradt utána, így értelemszerűen hagyatéki leltár sem történt.

Maradt viszont utána egy kisebb összegű folyószámlahitel, meg a hivatalos levelezéseit olvasva, talán egy kisebb adótartozás is.

A napokban kaptam egy levelet és csekket a közjegyzőtől, hogy fizessek be 9625,- Ft-ot közjegyzői díjként, és akkor postai úton küldi majd az öröklési bizonyítványt. Ellenkező esetben az eljárást megszünteti.

Ha jól értelmeztem a másoknak írt válaszokat, akkor a fenti tartozásokért semmi esetre sem kell helytállnom. Ha visszautasítom az örökséget, akkor azért nem, ha elfogadom, akkor pedig az örökölt vagyon erejéig -(nulla Ft), mínusz a kegyeleti költségek- felelek.

A következők lennének a kérdéseim:
Lehet valamilyen hátránya/előnye rám nézve valamelyik opciónak a kettő közül, vagy mindegy, hogy melyiket választom?
Mi a gyakorlati jelentősége az öröklési bizonyítványnak? A fenti helyzetet tekintve szükségem van/lehet rá?
Mi történik/történhet, mit jelent, ha ezt a csekket nem fizetem be a közjegyzőnek, és így az eljárást megszünteti (azon túl, hogy nem lesz öröklési bizonyítványom)?
Ebben az esetben pl.a bank, NAV felé hogy tudok intézkedni?
Jártam a bankban a halotti anyakönyvi kivonattal, hogy szüntessék meg, vagy függesszék fel Anyukám folyószámláját, hiszen minden nappal csak nő a kamattartozás, de szóba sem álltak velem, míg nem igazolom, hogy én vagyok az örökös. Ha a közjegyző a költség be nem fizetése miatt az eljárást megszünteti, akkor igazolás hiányában a bankban Anyukám számlája „örökké” megmarad, és nőnek a kamatterhek rajta? Mert ha csak erre tudom használni az öröklési bizonyítványt, akkor igazából nincs rá szükségem 9625,- Ft-ért, hiszen a tartozásért örökölt vagyon hiányában nem felelek, nem terhel a folyamatosan növekvő kamatteher, így inkább a bank érdeke lenne, nem az én érdekem a számla megszüntetése. Vagy…?

Köszönettel a türelemért,
Korka

ObudaFan # 2012.06.14. 13:33

Ha biztosan semmi nem maradt utána, akkor nagy valószínűséggel fölösleges az öröklési bizonyítvány.

MajorDomus # 2012.06.14. 20:14

Utasítsd vissza az örökséget,s hoppon marad a közjegyző is meg a bank is vezetheti tíz évig a folyószámlát

ObudaFan # 2012.06.14. 20:42

Ennek egyetlen hátránya van: ha egy-két év múlva kiderül, hogy mégis volt az örökhagyónak vagyona, nehéz lesz visszatáncolni. :)

Korka # 2012.06.15. 19:08

Köszönöm a tanácsokat, segítséget!
Azt hiszem akkor marad az a verzió, hogy írok egy levelet a közjegyzőnek, hogy visszautasítanám az örökséget.
Sajnos biztos, hogy semmi nem maradt Anyukám után a tartozáson kívül sem most, sem két év múlva. Kb. 10 éve már 28 ezer Ft rokkantnyugdíjat kapott... És előtte is fillérezés volt. Az utóbbi években a számlái javát, a gyógyszerei egy részét én fizettem,és sajnos emellett is erősen nélkülözött,így pénzzel is támogattam amennyire tellett. Szóval egészen biztos vagyok benne, hogy semmilyen rejtett megtakarítással nem rendelkezett.

hmdhmn # 2012.08.31. 11:52

Tisztelt Fórumozók !

Édesanyám elhunyt. Hárman vagyunk testvérek, s szeretnénk lemondani a hagyatékról. Egy lakás, ami hitellel terhelt, s más egyéb tartozások.Nekem s egyik testvéremnek van gyermeke, s azt a hírt kaptuk hogy mi nem mondhatunk le semmiről, csak az öcsém, akinek nincs gyermeke. Igaz ez? Egyedül álló anya vagyok két gyerekkel,nem tudnám fizetni a törlesztőrészleteket,s így én tartoznék, amit már most megörököl a saját gyermekem, 3 évesen?? Kérném segítségüket és tanácsukat, mit tehetek hogy ne ássam le már most anyám hibái miatt a gyerekeimet.
Andrea

ObudaFan # 2012.08.31. 13:30
  1. Az örökös legfeljebb az örökrészével felel a hagyatéki tartozásokért.
  2. Visszautasíthatja az öröklést bárki, te is. De a kiskorú gyereked nevében csak a gyámhatóság hozzájárulásával. (És valóban van olyan álláspont is, hogy úgy sem, ezért érdemes a gyámhatóság és a közjegyző véleményét is kikérni előre.)
Zsurovito # 2012.09.04. 14:33

Tisztelt Segítők!
Nyilván nem vagyok jogot tanult ember,különben nem kérnék ilyen formában segítséget.Ebből kifolyólag nem az értelmi képességek hiánya miatt ,hanem mert nem a minden napi életem része nekem sem teljesen tiszta a korrábban adott tanácsok egy része.
Amiben én szorúlnék segítségre,az az volna,hogy nem tudom én sem eldönteni,hogy az örökségemet visszautasítsam(és még 3testvérem,ebből egy kiskorú),avagy sem.Édesanyám húnyt el májusban,örököltünk ingatlan hányadot és az otthonunk jelzálogát,amit ha jól értettem a bank Édesappal kíván kifizettetni.
Úgy alakúlt,hogy az ingatlant,amiben örökrészünk van,el tudná adni a többi örökös,így pénzhez juthatnánk az adosságok törlesztésére.De a hagyatéki tárgyalás még nem történt meg,így gondolom nincs aláírási,sem eladási jogunk,így viszont elveszítünk egy fizetőképes vevőt.Nem melleseleg apánk,nem szeretné,ha visszautasítanánk az örökségünket,és minden rá hárúlna.
Mi fiatalok viszont nem szeretnénk tartozással kezdeni az életünket,mondom ezt a kiskorú testvérem nevében,akár védelmében is.
A sablon kérdésem:mit tegyek?
Bármit is kapok válaszúl,azt már most köszönöm,értéke több lesz a nem tudomnál..
Szóval köszönöm!!!

Viki31 # 2012.09.05. 08:37

Tisztelt Fórumozók!

Édesanyám után örököltük egy ingatlan tulajdonrészét. Tudomásunk nem volt erről az ingatlanról, így a hagyatéki leltár során nem jeleztük. A napokban váratlanul kaptunk egy póthagyatéki végzést. A tulajdonrész értéke 23.000,-Ft, ezért hagyatéki tárgyalás nem volt. Érdeklődnék, hogy ebben az esetben milyen lehetőségünk van a hagyaték visszautasítására.

ObudaFan # 2012.09.05. 13:34

Véleményem szerint semmilyen. Ha ez termőföld, és a hagyatékban egy termőföld sem volt, akkor mág esetleg lehetne érvelni amellett, hogy mégis, de szerintem akkor sem.

ObudaFan # 2012.09.05. 13:37

Zsurovito

Az örökösök csak az örökrészük erejéig felelnek a hagyatéki tartozásokért. Én visszautasítanám, de ha nem teszed, akkor a tartozás értékéig inkább azonnal ajánld fel a hagyatéki hitelezőnek, nehogy költséged legyen.

Phantomia # 2013.01.19. 18:53

Tisztelt Fórumozók!

Én is szintén nagy bajba kerültem, mivel édesapám 2010-ben elhunyt és örököltem végrendelet alapján egy vidéki házat, amit jelzálog terhel. Akkor úgy gondoltam, hogy a saját lakáshitelem mellett még be tudom vállalni ezt a plusz hitelt, de az évek alatt kiderült, hogy nem bírom fizetni tovább.
Én Bp-n élek, a ház pedig Debrecen mellett van, így nem áll módomban beleköltözni,se eladni, se bérbe adni(nincs kereslet).
Jelenleg üresen áll. :(
A gazdasági helyzetünk viszont úgy hozta, hogy jobb lenne lemondani róla, ha ez még lehetséges? Mert a mi lakásunk fenntarthatóságát veszélyeztettem vele!

A fenti ügyben kérném a segítségeteket!
Minden lehetséges megoldás érdekel!

Köszönettel

Laci

noelani # 2013.01.21. 10:56

Tisztelt Fórumozók!

Az alábbi esetben szeretnék segítséget, tanácsot kérni:

Pár napja volt Apukám után a hagyatéki tárgyalás. A felesége, valamint ketten a testvéremmel vagyunk a törvényes örökösök. Sajnos tetemes tartozást halmoztak fel a feleségével különböző hitelek formájában, a másik oldalon pedig ránk hagyott egy fél lakást. Úgy döntöttünk a testvéremmel, hogy lemondunk a hagyatékról (annak minden javáról és kötelméről vagyis a tartozásokról is). Mivel a közjegyző nem igazán tájékoztatott a lehetőségeinkről, Apu feleségének a javára mondtunk le az örökrészről. A jegyzőkönyvben az szerepel, hogy oda ajándékoztuk a részünket a feleségének, viszont arról egy szó sem esik benne, hogy a továbbiakban nem felelünk az örökhagyó tartozásaiért. Ráadásul a jegyzőkönyv hivatkozásai is hibásak. Valamint nem tiszta a tartozás pontos összege sem. Kicsit átverve érezzük magunkat és latolgatjuk a fellebbezés lehetőségét.

Kérdésem, hogy ez után a jegyzőkönyv után hogyan lehetne jogilag tiszta helyzetet teremteni és elkerülni azt, hogy engem és a testvéremet „zaklassanak” a hitelezők? (Sajnos a felesége nem valószínű, hogy törleszteni fog.) A 4 éves gyermekem nevében kell nyilatkozatot tennem vagy azzal, hogy én visszautasítottam a részemet, Ő már nem fog örökölni?

Gyors segítségre lenne szükségem, mivel nagyon szorít a határidő, pár napunk van a fellebbezésig…

Előre is nagyon köszönöm mindenkinek, aki válaszol!
noelani

Kovács_Béla_Sándor # 2013.01.21. 11:51

Ellentmondásos, amit írsz. Akkor most ajándékoztatok, ahogy az elején írod, vagy visszautasítottátok a hagyatékot, ahogy később célzol rá?

Nagyon nem mindegy - milliós nagyságrendű különbség lehet közte.

Kovács_Béla_Sándor # 2013.01.21. 11:52

Phantomia: nagyobb a kölcsöntartozás, mint az ingatlan forgalmi értéke?

noelani # 2013.01.21. 11:57

Határozottan azt mondtuk a közjegyzőnek, hogy lemondunk az örökrészünkről. Ő megkérdezte, hogy kinek a javára. Mondtuk, hogy Apu feleségének a javára, mire Ő ezt úgy fordította, hogy akkor ez ajándékozásnak minősül.
Mivel nem vagyok jogász, a különbségre, illetve az ajándékozás következményeire pedig nem hívta fel a figyelmünket, mi naivan belementünk.

Hogyan kellett volna? Illetve van még lehetőség arra, hogy "visszacsináljuk"? Nem kell a lakás fele és nem kívánjuk kifizetni az adósságot sem, amit felhalmoztak..

Köszönöm a segítséget!

üdv.: noelani

noelani # 2013.01.21. 12:01

Nem, nem nagyobb a tartozás, mint a lakás értéke. (ráadásul tehermentes) Azonban zűrös az ügy, ezért nem akarunk érte küzdeni. Jelenleg benne lakik a feleség egy rokona, akit nem lesz egyszerű kitenni.. Gyakran elfelejti befizetni a rezsit stb. Sem időm, sem pénzem vidékre utazgatni és küzdeni az ingatlanért - megannyi idegeskedés és vita árán. Az egésztől szabadulnék..

noelani

Kovács_Béla_Sándor # 2013.01.21. 12:16

Akkor fel kell ajánlani a banknak, hogy elégítse ki magát belőle. Egyébbel nem tartoztok neki. (Én megpróbálnám eladni, hátha valami megmaradna belőle.)

Kovács_Béla_Sándor # 2013.01.21. 12:19

ire Ő ezt úgy fordította, hogy akkor ez ajándékozásnak minősül.
Tényleg annak. Csakhogy így a tulajdonotok oda, viszont az örökölt érték erejéig tartoztok a hitelezőknek. Ezt alaposan elszúrtátok. Egy tévedésre alapozott érvénytelenségi kifogás talán még segíthet, de nem jók az esélyeitek.

Ideje lenne ügyvédet megbízni. (Illetve már a hagyatéki eljárásban ideje lett volna. Megspóroltatok 25-30 ezer forintot, és lehet, hogy buktok miatta 1-2 milliót.)

samsi # 2013.01.22. 10:32

Tisztelt Fórumozók!
Az alábbi esetre szeretnék segítséget kérni.
Édesapám meghalt, ketten vagyunk testvérek. Az édesapámnak van egy háza, amit ketten öröklünk a testvéremmel.
Mellette van egy közös ingatlanunk is.
Ő azt szeretné, hogy a közös ingatlan tulajdonrészemet ajándékozzam el, Ő meg cserébe lemond az öröklési jogáról. Kérdésem, hogy a hagyatéki tárgyaláson ezeket az igényeket teljes mértékben fel lehet tüntetni, illetve a hagyatékival együtt az ajándékozást is meg lehet tenni?
Köszönöm a válaszokat, aki tud írjon.
samsi

paga # 2013.01.23. 13:19

Tisztelt Fórumozók!

A következő ügyben szeretnék tanácsot kérni: Édesanyám életében lemondhatok-e a leendő örökrészemről akkor, ha a lakásán nagyobb összegű tartozás van mint amennyi lakás értéke, és én vagyok a hitelének készfizető kezese? Van egy testvérem is, ketten lennénk majd az örökösök.
Előre is köszönök minden hozzászólást!

ObudaFan # 2013.01.23. 14:55

paga

Édesanyád életében a vele kötött szerződés útján mondhatsz le, halála után egyoldalú nyilatkozattal utasíthatod vissza az öröklést.

Kovács_Béla_Sándor # 2013.01.23. 15:33

Samsi, meg lehet csinálni a hagyatéki eljárásban, de ez nem ajándékozás, hanem csere.

paga # 2013.01.24. 07:38

Nagyon szépen köszönöm, ez nagy segítség nekünk!
Üdvözlettel: paga