Örökségről lemondás, visszautasítás?


sea1 # 2013.03.21. 14:07

Kedves ObudaFan!
Köszönöm a választ! Kérdésedre felelve: 2 papír volt, az egyik egy szándéknyilatkozat, sajnos nem emlékszem a pontos szövegre - nem is kaptam belőle példányt, de ez már csak otthon tudatosult. :o( Valami olyasmi volt, hogy szándékozom kifizetni a hitelt - vagy hasonló, tehát nem pontosan azt írtam alá, hogy kifizetem... Nem is akartam először aláírni, de erősködött a nő, hogy ez nem jelent semmit, ezzel nem azt írom alá, hogy én fizetek, mert azt majd az örökösök fognak, viszont mindenkinek alá kell írni hasonló esetben. A másik papír a bank biztosítója felé egy kérelem, melyben kérem, hogy kutassák fel, vajon volt-e életbiztosítása az elhunytnak. Ez utóbbira azóta kértek még be adatot, arra már nem is válaszoltunk, addigra eldőlt, hogy úgyis elutasítjuk. Még egyszer köszönöm!

law01 # 2013.03.21. 20:56

Köszönöm a választ.

A visszautasítás biztosan nem járható út.
Nem is értem, hogy miért nem teszi lehetővé a törvény ilyen esetben a lemondást, annyira korrekt megoldás volna minden érintett részére...

Még egy kérdés maradt: mi lenne a legkevesebb költséggel járó megoldás számunkra a testvéremmel?

Előre is hálás köszönet!

ObudaFan # 2013.03.22. 12:50

law01

A lemondás az megint más dolog, de nem az, amire gondolsz.
Esetleg osztályos egyezséggel lehet próbálkozni.

mjus54 # 2013.03.22. 17:39

Segítségek kérnék a következő ügyben.
Hárman voltunk testvérek, ketten maradtunk.
Meghalt a Testvérem János. két felnőtt gyermeke az örökös. János nevén 1/2 lakás van, melyet Édesapánk halála után örökölt olyan módon, hogy mi testvérek azzal a feltétellel lemondtunk az öröklésről, hogy ezentúl gondoskodni fog az Édesanyánkról. A feltétellel történő lemondás Közjegyző előtt történt, melynek most kb 10 éve. A 10 év alatt János helyett Én gondoskodtam az Édesanyánkról, én jártam hozzá, hordtuk orvoshoz, temetőbe, bevásároltunk neki stb. János a barátnőjénél lakott és időnként látogatta Édesanyánkat.
Most hogy János meghalt, az Édesanyámról való gondoskodás végképp nem tud megvalósulni és rám maradt a feladat, Édesanyámról való gondoskodás és ápolás, hiszem már 79 éves.
Kértük, hogy János gyermekei mondjanak le az örökségről, vagyis adják vissza a lakás másik felét az Édesanyámnak, de szerintük ez nem lehetséges.

Közeledik a hagyatéki tárgyalás, kérdésem, mit tehetnénk ez ügyben, hogy legalább az igazságos öröklés a későbbiekben megvalósulhasson, azaz a három gyermek egyforma arányban örököljön és ne a jelenlegi helyzet érvényesüljön amikor is István gyerekeié lesz a fél lakás.
Előre is köszönöm a választ.
mjus54

maxi79 # 2013.03.22. 19:29

Kedves Fórumozók!

Az alábbi ügyben kérnék segítséget: édesapám, akit az elmúlt 20 évben nem láttam, elhunyt. Elkezdődött a hagyatéki procedúra, de egyelőre sajnos kevés konkrét információnk van. Eddig úgy tűnik van vmiféle szántó, erdő és ingatlan a hagyatékban, némely esetben több tulajdonossal. Úgy látjuk a papírok alapján, hogy van legalább 1,5 M Ft adósság is. A hagyatéki leltár felvételekor jeleztem, hogy nem tudok adatot szolgáltatni, hiszen nem volt kapcsolatunk. Így egyelőre a fenti hagyaték az önkormányzat által megküldött papírokból derült ki. Apukám életvitele miatt elképzelhető, hogy egyéb adósságokra is fény derül majd az eljárás során. Azt hiszem azt jól tudom, hogy önmagában adósságot örökölni nem lehet, illetve adósság csak a hagyaték erejéig örökölhető. Ettől függetlenül az egész procedúrából szerettem volna kimaradni, így a hagyaték visszautasítása mellett döntöttünk. Ekkor ért bennünket a meglepetés, hogy ez esetben a jelenleg 2 éves, kiskorú gyermekem örököl(het), mert én ugyan a nevében visszautasíthatom a hagyatékot, de ehhez kell a gyámhatóság hozzájárulása is. Mi van, ha a gyámhatóság nem járul ehhez hozzá? Mi történik, ha végül ő megörökli a szántót, erdőt, stb., és az adósságot is, mert adott esetben a gyámhatóság úgy látja, hogy a mérleg még mindig pozitív. Dönthetnek csak a papírok alapján, miközben mi végül nem tudjuk eladni ezeket a mezőgazdasági területeket, hiszen hiába az értékbecslés, ha nincs rá vevő például. Egy szántót kaszáltatni kell esetleg, mi ezektől a földterületektől 2 órányira lakunk autóval. Szóval az egészet szeretnénk mindannyiunk nevében visszautasítani, miközben félünk, nehogy a gyerek "nyakába" varrják. Reális ez a félelmünk? Meddig derülhet az ki, hogy milyen adósságai vannak? A gyámhatóság döntését -ha nem járulnak hozzá esetleg a visszautasításhoz- meg lehet fellebbezni?
Van egy féltestvérem is. Vele sem tartotta apu a kapcsolatot, de valószínűleg ő is visszautasítja majd a hagyatékot, bár az ő helyzete egyszerűbb, neki nincs gyermeke. Mi történik, ha ő visszautasítja, még az a rész is ránk szállhat? Attól félünk, hogy némi szántóért a nyakunkba sóznak (vagy ami még rosszabb a kiskorú gyermekünk nyakába) 1,5 M forintnyi adósságot, amit aztán hogyan lehet kiegyenlíteni, ha pl. nem tudjuk majd eladni a szántót? Sőt, ha végül -ne adj Isten- a kiskorú gyermekünk örököl, akkor egyáltalán csinálhatunk az örökséggel bármit az ő nagykorúságáig?

Hogy lehet ebből az egészből kimászni? Ha mi mindketten visszautasítjuk a hagyatékot, akkor kizárólag az én kiskorú gyermekem kerül majd képbe? Mivel a hagyatéki eljárás vidéken lesz, intézhetjük ezt postai úton vagy feltétlenül személyesen kell megjelenni, esetleg ügyvédet megbízni, aki eljár az ügyben helyettünk? Bocsánat, hogy hosszú voltam. A válaszokat előre köszönöm!

law01 # 2013.03.25. 19:19

Kedves ObudaFan!

Ma beszéltem az illetékes közjegyzővel, aki azt mondta semmire nincs lehetőség a póthagyatéki eljárásban (se átengedés, se visszautasítás, se osztályos egyezség), mivel édesapám nővére nem örökös jelen ügyben. Csak mi, a testvérek egymás között egyezkedhetünk.
Azt mondta miután a nevünkre került a hagyaték, adjuk el édesapám nővérének azon összegért az tulajdoni hányadunkat, ami az adó-és értékbizonyítványban meg lett határozva, akkor legalább nem kell adózni utána és megszabadulunk a nem kívánatos "vagyontól" (ami 1/8-ad rész az egyik szántóból, és 3/168-ad rész a másik szántóból fejenként).

Azt nem tudom, hogy majd kell-e illetéket fizetnünk (a közjegyzői díjon - ami kb. 7000 Ft - illetve a földhivatali bejegyzésen - ami 2 X 6600 Ft - felül), mivel 2004-ben hunyt el az édesapánk, amikor kvázi megnyílt a hagyaték, és az akkori szabályok szerint még nem volt illetékmentes az egyenesági öröklés...

Lehet így édesapám nővére nem is tart rá igényt, pláne, hogy adásvételi szerződést kellene kötni, amit ügyvéd előtt történik, és aminek díját elvileg a vevő kell, hogy kifizessen. Mindezt 20000 Ft értékű ingatlanrészekért...

sea1 # 2013.03.27. 13:34

Maxi79: mi is hasonló cipőben járunk, van egy zálogkötelezettséggel terhelt ingatlan illetve egyéb hitelek és ki tudja még mi... Bár bizonytalan vagyok az ügy kimenetelében (az ingatlanon lévő hitel adósa ráadásul tőlünk független személy, mint ahogy az is, hogy fizeti-e a hitelt, vagy ha nem, akkor úszik a lakás) mi is a visszautasítás felé igyekszünk tolni, és a gyámhatósággal megküzdeni, hogy ne varrják a kiskorú gyerekek nyakába ezt az örökösök számára teljesen bizonytalan örökséget. Abban sem vagyok biztos, hogy ha a gyámhatóság nem engedi, hogy a gyerekek nevében visszautasítsuk, és a végén kiderül, hogy csak a hitel marad (lakás pl elúszik a zálogkötelezettség miatt), akkor a gyámhatóság vállalja-e a felelősséget a korábbi döntéséért, vagy a gyerekek nyakán hagyja az adósságot?

Lyonee # 2013.03.27. 14:05

law01
Először legalább járj utána, hogy mennyit ér az örökölt ingatlan. Nagyon kevés eladó termőföld van, jó ára van most, de bérbe is adhatod. Kár lenne elpazarolni, potom pénzért megszabadulni tőle.

maxi79 # 2013.03.27. 14:40

Sea1: Közben beszéltem a Gyámhivatallal is, bár nem voltak túl közlékenyek... Nyilván próbál az ember tájékozódni mielőtt bármilyen döntést hoz. Annyit mondtak, hogy nyugodjak meg, ők a gyerekre nézve hátrányos döntést nem hoznak. A hagyatéki leltár alapján döntenek. Ettől függetlenül én is attól félek, hogy egyrészt a későbbiekben előkerül még vmi..., másrészt előfordulhat-e olyan, hogy földek ugyan többet érnek,mint az adósság, de nem tudjuk eladni, stb. Ettől függetlenül az adósságot törleszteni kell.
Ráadásul, ha kiskorú örököl végül, akkor a továbbiakban is kell majd a Gyámhivatal hozzájárulása pl. az eladáshoz. Gondolom.

ObudaFan # 2013.03.27. 21:15

law01

Illetéket nem kell.

ObudaFan # 2013.03.27. 21:17

mjus54

Ismerni kellene, hogy milyen nyilatkozatot tettetek, de pont olyat, mint amilyet írsz, aligha, mert az öröklés visszautasítását feltételhez kötni nem lehet. Így látatlanban nem tűnik túl esélyesnek az igényed.

ObudaFan # 2013.03.27. 21:21

maxi79, Sea1

A gyámhatóság valószínűleg nem fog visszautasítást engedni, ha a hagyaték pozitív, és bár van helye fellebbezésnek, ezt másodfokon sem fogják megváltoztatni.
Ezzel együtt ezek a félelmek meglehetősen irreálisak. Az örökös elsősorban nem az örökrésze értékének erejéig, hanem magával az örökrészével felel a hagyatéki tartozásokért. Ezt azt jelenti, hogy ha nem adjátok el ezeket az ingatlanokat, akkor ezeket lehet felajánlani a hagyatéki hitelezőknek, hogy ők tegyék pénzzé ha tudják és ha marad a vételárból, számoljanak el.

law01 # 2013.03.29. 08:15

Köszönöm minden kedves hozzászóló segítségét!

Vivy # 2013.03.29. 20:43

Sziasztok! valaki tud abban segíteni, hogy édesanyám meghalt, és jelen pillanatban úgy tűnik , hogy egyáltalán nem éri meg az örökséggel bajlódnom, így lemondanék, viszont állapotos vagyok, ez érinti a magzatot? köszönöm

ObudaFan # 2013.03.29. 20:49

Szerintem igen.

Ptk. 9. § A jogképesség az embert, ha élve születik, fogamzásának időpontjától kezdve illeti meg. A fogamzás időpontjának a születéstől visszafelé számított háromszázadik napot kell tekinteni; bizonyítani lehet azonban, hogy a fogamzás korábban vagy későbben történt. A születés napja a határidőbe beleszámít.

Vivy # 2013.03.29. 20:51

köszönöm, hú de szuper , imádlak Mo....
és mi alapján dönt a gyámügy? ugye azt tudom, hogy tartozást vagyon erejéig lehet örökölni, na de úgy néz ki van egy csomó hitel és van egy ingatlan, ki dönti el mennyit ér az ingatlan? mert jelen pillanatba úgy gondolom hogy a tartozás több vagy maximum egyenlő, és se pénzem se energiám ilyennel vacilálni

Kovács_Béla_Sándor # 2013.03.30. 08:53

Az első mondatért nagy kár volt. A szabály ugyanis kb. kétezer éves múltra megy vissza.

Kovács_Béla_Sándor # 2013.03.30. 08:54

És te is rögvest helyesnek gondolnád, ha például meghalna a gyerek apja, és aztán az apai nagyapja is, még mielőtt a gyerek megszületne.

ObudaFan # 2013.03.30. 10:26

A gyámhatóság az alapján dönt, hogy mi a gyerek érdeke, bár van olyan - szerintem téves - álláspont is, hogy a gyámhatóság a visszautasításhoz hozzá sem járulhat.

Vivy # 2013.03.30. 11:45

köszönöm, ez rendben is van, de pl mi van ha most kb 1 millióval többet ér a ház mint az adósság, de ugye fizetni nem tudjuk a hiteleket stb, tehát rövid időn belül a tartozás meghaladja a vagyont! ezt is mérlegelik ugye? eléggé félek most :(

Kovács_Béla_Sándor # 2013.03.30. 11:55

Nem érted. Nem kell fizeti a kölcsönt. Felkínálod a hitelezőknek a hagyaték tárgyait, és passz.

sea1 # 2013.03.30. 13:06

Kedves Kovács_Béla_Sándor! A gyerekek öröklése esetén a Gyámhivatal hozzájárul ehhez a felajánláshoz? (Mert az a gyerekek érdeke lenne, hogy ne eméssze fel az örökölt adósság és kamatai magát a vagyont.) A mi ügyünket még cifrázza, hogy édesapám halála előtt nem sokkal a lelkünkre kötötte, hogy ha meghal, ne fizessünk egy fillért se a hitelért, amiben ő csupán zálogkötelezettként van jegyezve, mivel aláirattak vele egy papírt, mely szerint halála esetén nem mi örököljük a lakást. Sajnos ilyen papír nem került elő egyelőre, viszont annak már utánanéztem, hogy a tulajdonszerzés nem évül el soha, tehát ha kifizetjük a záloghitelt plusz egyéb hiteleket az ingatlan árából, és mégis előkerül valaki, hogy övé volt a lakás, akkor mi bebuktuk a hitelekért kifizetett pénzt...

Kovács_Béla_Sándor # 2013.03.30. 14:42

Miért ne járulna hozzá? Nyilvánvalóan érdekében áll a gyermeknek, mert másként már ő maga - úgy értem, nem jogutódként - válik a kamatok adósává.

Kovács_Béla_Sándor # 2013.03.30. 14:46

Sajnos ilyen papír nem került elő egyelőre
Sajnos?!

a tulajdonszerzés nem évül el soha
A tulajdonjogi igény nem évül el. És szerinted kinek lehetne itt tulajdonjogi igénye? De ha valami csoda folytán lenne ilyen, az szerinted követelhetné tőled az ingatlan értékét? A teljeset? Hát szerinted ki a dologi kötelezettje annak a zálogjognak?
Te nem tudod, mit írsz. Illetve olyan dologról írsz, amiről fogalmad sincs. Ehhez nem elég ám a gugli.

sea1 # 2013.03.30. 19:39

Köszönöm a válaszát! Viszont azt hiszem, nem voltam teljesen egyértelmű.
Sajnos?!
Igen, sajnos. A talált papírok / szerződések alapján jó esély van arra, hogy létezik valamiféle végintézkedés vagy adás-vételi. Ha viszont mielőbb előkerülne, megoldódna ez az egész ügy, nem lenne örökség. Így viszont később bármikor előjöhetnek ezzel az igénnyel.
De ha valami csoda folytán lenne ilyen, az szerinted követelhetné tőled az ingatlan értékét? A teljeset?

Nem gondolom, hogy a teljeset, de a zálogjog feletti értéket mindenképpen. Mivel ezen kívül jócskán van egyéb tartozás is (és az ingatlan az egyetlen 'vagyon' némi ingósággal fűszerezve), ha kitisztázzuk ezt az egészet, akkor egy papír előkerülése esetén a többi hitel értékét (amit az ingatlanból törlesztettünk) bebukjuk. Én erről beszéltem.
Hát szerinted ki a dologi kötelezettje annak a zálogjognak?
Mivel az adós nem fizeti a hitelt (aminek édesapám a zálogkötelezettje volt), így a lakás jó eséllyel elúszik. Lehet, hogy amint megvan a végzés, viszi is a bank. Már 1 éve húzódik az ügy...