Örökségről lemondás, visszautasítás?


dynamic # 2013.08.12. 13:49

Tisztelt ObudaFan!

Köszönöm válaszát.

2008-ban még lehetséges volt ezt egy a hagyatéki tárgyaláson elhangzó lemondó nyilatkozattal megtenni.

Nem szeretnénk a banknak adni az örökségünket!
Nincs semmilyen jogi lehetőség?

Köszönöm!

Hephaistos # 2013.08.13. 20:14

Tisztelt Fórumozók!

Kérdéssel fordulok Önökhöz.
Az alaphelyzet a következő:
A párommal együtt élünk, neki van 2 gyermeke, egy fiú és egy kislány. Az apa évekig külföldön dolgozott, 1,5 havonta jött haza pár napra. A gyermekek a nevét viselik, de nem volt házasság. Magyarországon bejelentett munkaviszonya nincs, viszont elég tetemes adósságot halmozott fel. A gyermekekkel a viszonya sem olyan jó, mint nekem, annak ellenére, hogy nem én vagyok a vér szerinti apa. Párommal tartunk attól, hogy egy napon a tetemes adósságot megöröklik a gyermekek, pedig Ők aztán nem tehetnek semmiről.
A kérdésem, hogy van-e mód arra (illetve pontosan mi is ez, hogy a gyermekeket a nevemre vehessem?
Válaszaikat köszönöm.

ObudaFan # 2013.08.13. 22:27

Mi jelentősége van annak, hogy 2008-ban mit lehetett volna megtenni?

Hogy milyen jogi lehetőségek vannak, annak a végiggondolására azért minden irat részletes ismeretére lenne szükség. A legbiztatóbb, amit ennyi információ alapján mondani lehet, hogy attól, hogy a jogügylet fedezetelvonó, még nem biztos, hogy a bank ténylegesen utána is jár a dolognak.

monalisa1 # 2013.08.14. 08:35

Hephaistos

Ha az apa hajlandó (?) jognyílatkozatot tenni a gyámhatóságon, miszerint hozzájárul a nyílt örökbeadáshoz, valamint a pároddal házasságban éltek, akkor elvileg nincs akadálya az örökbefogadásnak. A gyámhatóság az engedélyezés előtt vizsgálja, hogy mindez a gyermekek érdekét szolgálja-e. Tehát "ilyen" egyszerű...

Ami az apa tartozásait illeti, az örökséget a majdani hagyatéki eljáráson vissza lehet utasítani, vagy pedig még az örökhagyó életében közjegyző előtt készülhet egy nyílatkozat miszerint a várható örökségről előre lemondanak. (Az örökös amúgy is csak az öröksége erejéig felel az örökhagyó tartozásaiért.)

Az apa éljen még sokáig, hátha nyer egyszer a lottón...

----
  • laikus hozzászóló
nikszon88 # 2013.08.14. 22:51

Üdv!
Segítséget szertnék kérni.
Édesapámat csőbe húzták, a nevére írtak egy céget, hitelt vetettek fel vele. Jelenleg 44 millió ft a tartozás. Semmilyen papírral nem rendelkezik.
A cég az ő címére van bejelentve.
Szüleim rég elváltak, édeapámnak nincs más leszármazottja rajtam kívül.
Ház vásárlás előtt állunk, nem szeretném ha elvinnék a fejünk felől...
Mi a teendőm?
Van rá lehetőségem, hogy már most elutasítsam az örökséget vagy csak a halála után a hagyatéki tárgyaláson?
Előre is köszönöm a válaszokat: egy kétségbeesett 25éves lány.

ObudaFan # 2013.08.15. 14:30

Bár egy cég tartozása egyáltalán nem biztos, hogy édesapád tartozása is, az örökös meg egyébként is csak az örökrészével felel a hagyatéki tartozásokért, de egyébként az édesapáddal kötött írásos megállapodásban már most lemondhatsz az öröklésről.

nittita # 2013.08.21. 14:48

Üdvözlöm!

Problémám a következő. Édesanyám meghalt. Ami maradt utána OTp-nél 300ezres folyószámlahitel, 200 ezer személyi kölcsön. Van egy kb 3 milliót érő ház, amire szabad felhasználású jelzáloghitelt vett fel. Ott van még kb 1,3 millió Ft tartozás. A ház fele az övé másik fele testvéremé és az enyém egyenlő arányban A hitelszerződésben mi, a testvéremmel készfizető kezesek vagyunk. Kérdésem az lenne ha lemondunk az örökségről, és viszi a bank vagy az állam a házat, azon felül lehet e még követelésük. Fizetéstiltás stb. Köszönöm

ObudaFan # 2013.08.22. 11:57

Mivel készfizető kezesek vagytok, ha az örökös nem fizet, közvetlenül tőletek is követelhet a hitelező.

i.am.s. # 2013.09.12. 10:39

Tisztelt Fórumozók!
Segítséget szeretnék kérni az alábbi öröklési ügyben:
Anyósom elhunyt,az örökösödési szabályok szerint férjem a sorrendben az első örökös,egy vidéki,kis forgalmi értékű ingatlan a hagyaték és a benne levő ingóságok,az ingatlan és az ingóságok összértéke nem haladja meg a 1,5 M Ft-ot.
Férjem szeretné,ha a gyerekekre szállna(kiskorúak),de mivel nem mondott le a gyermekek javára,míg az édesanyja élt,így tudtunkkal csak visszautasítani tudja az örökséget.Rokonságból már csak második és harmadik unokatestvérek élnek.Ebben az esetben ki örökli az ingatlant?A gyerekek vagy a rokonok?Egyszerűbb lenne e ezt megoldani egy ajándékozással?
Erre azért volna szükség,mert van egy bedőlt lakáshitelünk,ami miatt nem szeretnénk,ha a végrehajtásba bevonnák a szóban forgó ingatlant is.Márpedig ha a férjem nevére vagy az én nevemre kerül akkor biztosan bevonják a végrehajtásba,mert jelenleg a hitel fedezetéül szolgáló ingatlan nem éri el azt az értéket amit a bank követel.
A válaszokat előre is köszönöm!

ObudaFan # 2013.09.12. 11:10

Visszautasítás esetén a gyerekek öröklik, de azért felmerülhet, hogy ez a visszautasítás is fedezetelvonó ügylet. Az ajándékozás viszont egészen biztosan az lenne.

Bodza2012 # 2013.09.13. 18:37

Tisztelt Fórumozók!
Megtudná nekem valaki mondani azt, hogy kérheti-e az édesapa a 9 éves gyermekét arra, hogy mondjon le az örökségről, ami majd egyszer megilletné? A nyilatkozatot nekem kellene aláírni, mint gondviselő szülőnek. A volt férjem csak akkor egyezik bele , hogy az államokba költözzek a jelenlegi férjemmel és a gyerekünkkel. Ezt nem tartom normális dolognak. Mit tegyek?
Köszönöm a válaszukat

Lizababa # 2014.01.30. 13:24

Jó napot,

Egy valószínüleg egyszerű kérdésem van, elnézést ha korábban szóba került, nem olvastam véissza csak pár oldalt.
Férjem örökölt egy fél házat édesanyjától.
Ha visszautasítja az örökséget az automatikusan a gyerekeinkre száll, vagy arra a másik félre aki a ház másik felét ( féltestvér) örökölte?
Amennyiben a gyerekeinkre száll, akkor ők ebben az ügyletben csak a volt anyósom örökségéért felelnek a jövőben ugye ( gondolok itt arra, hogyha javakat örökölsz és elfogadsz akkor a terheket is viselned kell - amennyiben nem tudunk terhekről, akkor mennyi idő jogilag amig felbukkanhatnak és követelhetők?) ?

Köszönöm a segítséget!

ObudaFan # 2014.01.31. 12:54

Lizababa

A gyerekekre.
Az örökös csak az örökrészével felel a hagyatéki tartozásokért.
Főszabály szerint 5 év az elévülési idő.

Juliette # 2014.02.03. 19:40

Tisztelt Jogi Szakertők!

Szeretnék tanácsot kérni a következő helyzetben.
Édesapam tavaly októberben hunyt el.
Végrendelete nem volt. Egyenesági örökös két, korábbi házasságából származó gyermeke még rajtam kívül, akikkel nem tartotta a kapcsolatot.
Ingatlan nincs a hagyatékban, mivel a házát még életében a nevemre íratta, az ő haszonélvezetével, pontosan az öröklés miatt.
Ami maradt utána, az 4-5 hitel (személyi hitel, áruhitel és jelzálog hitel), egyéb közmű tartozást rendeztem, mivel a ház az én nevemen van.
1, Kérdésem az lenne, hogy visszautasíthatom-e a hagyatékot?
A tartozáson felül csak olyan dolgok vannak, amik nem igazán kepviselnek nagy értéket - bútorok, hűtő, mosógép - semmi nem igazán új állapotú.
Ha visszautasítom ezeknek felmérik az értékét, vagy esetleg elviszik?
A temetés költségét én álltam, de ezt természetesnek is vettem.
2, 7 honapos terhes voltam a halálesetkor, mostanra megszületett a fiam - vissza fogom tudni utasítani az ő nevében is a hagyatékot? Kell ehhez a gyámhatóság hozzájárulása?
3, Visszautasitas eseten valaki számára/terhére kell visszautasítani? Nem igazán szeretném másik két gyereke egyikét sem megnevezni, furán jönne ki. Valószínűsíthetően ök le fognak mondani a hagyatékról, pláne ha megtudják a tartozásokat.
4, Érdekelne még, hogy a jelzálg hitel az örökség része, vagy mint a ház tulajdonosa, ez saját tartozásom? Édesapám mint haszonélvező kötötte a szerződést, és én mint zálog tulajdonos írtam alá ugyancsak. Azért lenne érdekes ez, mert a bank a hagyatéki előtt nem ad felvilágosítást hivatalosan. Ám ha ez a tartozás engem terhel, fizetném folyamatosan, mielőtt a késedelmi kamatok felgyűlnek a házat terhelve.
Sajnos most nem tudom sürgetni a hagyatéki tárgyalást, mivel újszülöttel nagyon nehezen tudok még közlekedni és egy Szlovákiában élünk párommal, mert itt dolgozom.

Előre is köszönöm a segítségüket!

ObudaFan # 2014.02.04. 12:39

Juliette

  1. Visszautasíthatod.
  2. Kell a gyámhatóság hozzájárulása.
  3. Nem lehet senkit megnevezni, ha az öröklést visszautasítod, ebben ez esetben a többi leszármazó örököl, ha ők is visszautasítják, akkor törvényes öröklés rendje szerint következők, végső soron a magyar állam.
  4. Ha te nem vállaltál semmiféle kötelezettséget a bank felé, akkor nem is tartozol, de természetesen ha nem fizeti a hitelt senki, akkor elárverezheti a bank az ingatlant.
Juliette # 2014.02.05. 17:52

ObudaFan, koszonom a gyors, lenyegretoro valaszokat! Nagy segitseg az oldal a tajekozodasban.

Egy gyakorlati kerdes erdekelne meg - a targyi hagyatekot felertekelik? Ha igen, kicsoda? Ha visszautasitom a hagyatekot esetleg elviszik, vagy fizetnem kell ellenerteket?
Ezek a targyak nem kepviselnek nagy erteket, nem festmenyek vagy egyeb vagyon, csak butorok, konyhai felszerelesek, stb - egy átlagos ház tartozékai.

Ha jol ertem, amig huzodik az ugy, a jelzalog hitelt erdemes fizetnem, hogy ne gyuljon a tartozas? A bank nem fagyasztja be a kamatok szamolasat, amig nincs hagyateki targyalason dontes? Jogomban all informaciohoz jutni a banknal a hitelrol ilyen esetben a hagyateki elott? Ahogy irtam edesapam vette fel a hitelt, es en zalogtulajdonoskent irtam ala a szerzodest. Azert dilemma ez nekem, mert felek ha nem fizetek, felhalmozodik az osszeg, ha pedig fizetek es kesobbiekben hagyatekot visszautasitva nem engem terhel a fizetesi kotelezettseg, akkor a banktol sosem latom viszont ezt az osszeget.

Koszonom elore is a segitseget!

ObudaFan # 2014.02.06. 11:43

Juliette

A bank közvetlenül neked a hagyatéki eljárás előtt nem ad ki információt. Ha valamilyen adatra van szükséged, próbáld meg a közjegyzőt meggyőzni, hogy keresse meg a bankot.
Véleményem szerint a kamatokat a hagyatéki eljárás idejére is meg kell fizetni.
Az ingóságokat is felértékelik, ha adat merül fel rá, hogy a hagyatékba tartoznak.

sata21 # 2014.02.11. 15:28

Tisztelt Szakértők!

Édesanyám jó egészségben él, hárman vagyunk testvérek, nekem 2 gyerekem van. Szeretnék lemondani az örökségemről.
Kérdésem, hogy a lemondó nyilatkozatban (amit Édesanyámmal együtt írunk majd alá) rendelkezhetek-e úgy, hogy az örökrészemről (a kötelesrészt is beleértve) az egyik gyerekem javára mondok le. Ha igen, esetleg törvényi hivatkozás is létezik erre, mert a Ptk. 603-605 §-ából nem tudtam ezt kihámozni. Hallottam olyan véleményt, hogy csak a testvéreim javára mondhatok le, a gyerekem javára nem.

ObudaFan # 2014.02.12. 13:35

A lemondás csak akkor hat ki a lemondó leszármazóira, ha a megállapodás így szól, vagy ha az a kötelesrészt elérő kielégítés fejében történt.
Ebből adódóan ha nincs a lemondó nyilatkozatban erről semmi, akkor a gyermekeid az utánad sorban következő örökösök, kivéve azt az esetet, ha a kötelesrészedet megkapod.

sata21 # 2014.02.12. 15:09

Köszönöm szépen a választ.
Még egy kérdésem van. Tartozásom van a hatóság felé.
Ha lemondok az örökségről a gyermekem javára, fedezetelvonó ügyletnek lehet-e később minősíteni a lemondást?

Kovács_Béla_Sándor # 2014.02.12. 16:18

Igen.

Cindy7 # 2014.02.15. 14:31

Tisztelt Szakértők!

EU-n kívül élő kettős állampolgár vagyok, a férjem külföldi. Szüleim Magyarországon minden támogatásom és figyelmeztetésem ellenére jelentős tartozást halmoztak fel, édesapám sajnos alkoholista, fűnek-fának tartozik, egy többmilliós bedőlőfélben levő devizahitele és több provident hitele van, amelyekről hazudozik, tartozásai pontos mértékéről fogalmunk sincs, csak tőlünk is csak kéreget és ígérget :( Van egy háza, amely valószínűleg elúszik.
Ha meghal, emiatt visszautasítanám az örökséget, mivel ha még maradna is valami belőle az adósságokon felül, nekem többe kerülnének innen az azzal kapcsolatos intézkedések és idegbaj, mint amit nyernénk rajta. Magyarországra utazni is kb háromévente tudok, a konzulátuson keresztüli ügyintézés is nehézkes innen.
Ha jól tudom, az örökséget majd a konzulátuson utasíthatom vissza.
A gond az, hogy gyermeket várok. Hallottam, hogy ahhoz, hogy a gyermek nevében visszautasíthassam az örökséget, a gyámhatóság engedélye kell? Erre mindig a "területileg illetékes gyámhatóság"-ot szokták írni. Mi van viszont egy külföldön született gyermek esetében? És mi az eljárás akkor, ha a gyermek nem is magyar állampolgár (illetve ha elvileg lehetne, de még csak a másik szülő állampolgárságára van anyakönyveztetve?) és soha nem élt Magyarországon? Egy többezer kilométerre lévő, átláthatatlan adóssághalmazzal terhelt ingatlan annyira hiányzik, mint kés a hátamba, és azt sem szeretném, ha az adósság a gyermekemre szállna :(
Köszönöm!

ObudaFan # 2014.02.15. 14:43

Fordulj Bp. V. Kerület gyámhatóságához.

Tomasz # 2014.02.17. 07:26

Tisztelt szakértők!
3-an vagyunk testvérek és egyenlő arányban örököltül édesanyám ingatlanát.A hagyatéki tárgyalás már régen megtörtént mivel édesanyám 2002 ben halt meg.
Le szeretnék mondani a részemröl hugom javára.Hol és hogyan kéne ezt megtennem? Közjegyzönél vagy ügyvédnél a célszerübb és olcsobb?
Köszönöm válaszukat:
Kállai Tamás

monalisa1 # 2014.02.17. 12:43

Ha a testvérednek ajándékozod a tulajdonrészedet 9% illetéket kell fizetnie, ha adásvételi szerződéssel a vagyonátruházás akkor 4%-ot.

Ha az anyagi helyzete igazolja a NAV-tól kérhet részletfizetest.

----
  • laikus hozzászóló