Örökségről lemondás, visszautasítás?


Kecsege # 2015.02.22. 17:38

Tisztelt Ügyvéd Úr !Édesanyám kárpótlás útján jutott 1 ha területű legelőhöz,melyet átminősítettek erdőterületnek.Olyan helyen van,hogy lehetetlen lenne megvédeni,de egyébként sem tudjuk sem egészségileg,sem anyagilag teljesíteni az előírtakat. (kocsányos tölgy telepítése).Visszaminősíteni nem lehet,eladni lehetetlen,ingyen sem kell senkinek.Négy testvér örökölné,de szeretnénk még az Édesanyám életében lerendezni,hogy lemondanánk az örökségről mindannyian.Most kaptunk 74 000 ft büntetést, mert még nincs betelepítve.Ezt természetesen kifizetjük,de szeretnénk megtudni a következő lépéseket,hogy mondhatunk le az örökségről . Ugyan is amíg ez az állapot fennál,évente küldik ki a büntetést. Válaszát köszönöm!

ObudaFan # 2015.02.23. 12:08

És semmilyen más vagyontárgy nem lesz a hagyatékban? Mert előre lemondani akkor érdemes, ha várhatóan ez a helyzet. Lemondani az örökhagyóval kötött írásos szerződésben lehet, vagy a hagyatéki eljárásban vissza lehet utasítani az öröklést, akár csak kifejezetten a mező- és erdőgazdasági földet külön is.

Kecsege # 2015.02.23. 15:53

Tisztelt ügyvéd Úr! Köszönöm válaszát.Édesanyámnak más vagyontárgya nincs,mivel saját háza tönkrement,itt él velünk 10 éve,és ellátásra szorúl,( 90 éves ).Tisztelettel A.B.Ferenc.

Irénke65 # 2015.02.23. 17:20

Elhunyt testvérem hagyatéka ügyében érdeklődnék, hogy kisebb értékű ingatlan 1/2 része az öröklés tárgya. Ez megy 8 felé. De a 8-ból többen nem tartanak igényt az örökségre és rám szeretnék hagyni mivel én ápoltam testvéremet. Nem szeretnének eljönni a hagyatéki tárgyalásra sem. Mi a teendő ilyenkor?

ObudaFan # 2015.02.24. 18:20

Ha van végrendelet, akkor aszerint örökölnek, azzal, hogy a kötelesrész az mindenképpen jár Önöknek. Ha attól tartanak, hogy egyes ingóságok eltűnnek, akkor a leltárt készítő önkormányzattól érdemes részletes leltár felvételét kérni, esetleg biztosítási intézkedést. Ha arról van sejtésük, hogy melyik bankoknál volt betétje az örökhagyónak, akkor ezen bankok megkeresését lehet majd kérni a hagyatéki eljárást intéző közjegyzőtől. Valóban érdemes lenne ügyvédet megbízni.

Nellikutya # 2015.02.25. 14:54

Tisztelt Tanácsadók! Segítséget szeretnék kérni.
Bátyánk végrendelet hátrahagyása nélkül elhalálozott. Törvényes örökös a feleség. Gyermek a házasságból nem született. Sógornőm, a hagyatéki eljárásban le kíván mondani örökségéről, férje három testvére javára, azzal, hogy a haszon élvezeti jog a nevén maradna.
A közjegyző tájékoztatása szerint ez nem lehetséges. Örökölni nem örökölhetünk így testvérek, csak nekünk ajándékozhatja az általa megörökölt lakóház fele részét.

Szóba jöhetne még az eltartási szerződés?
Úgy gondoltuk, mivel egyenesági rokonságban állunk elhunyt testvérünkkel, így a fenti eljárás járható út.
Nyilván költségek, illeték fizetési kötelezettség miatt nem mindegy, hogy öröklés, vagy ajándékozás??
Kérem szives válaszukat. Köszönöm.

ObudaFan # 2015.02.26. 14:25

Visszautasíthatja az öröklést, de akkor haszonélvezete sem lesz.
Vagy elfogadja és nektek ajándékozza haszonélvezet fenntartásával, vagy visszautasítja és ti haszonélvezetet ajándékoztok neki. Az utóbbi két megoldás viszont illetékfizetéssel jár, valószínűleg az előbbi többel, ugyanakkor az utóbbinál meg öröklési illeték is lesz, ugyanis a testvér az nem egyenesági rokon. Ki kell számolni a pontos adatok alapján, hogyan kisebb az összteher.
A tartási szerződés nem tudom, hogy jön ide.

dania # 2015.03.11. 09:12

Tisztelt Ügyvéd Úr!

Édesapám öccse kb. egy éve halt meg. Nem született gyerekük. 2014 novemberben volt édesapám és vele együtt öccsének a felesége a közjegyzőnél, hagyatéki ügyek rendezése miatt, de ott "tárgyalás mellőzésével" hoztak hagyatékátadó végzést. Ebben az áll, hogy a szülői ház 1/2-ét, valamennyi szántó 1/1-ét örökli édesapám. Ez utóbbin holtig tartó haszonélvezeti jog van a sógornője javára.
Most, pár napja a NAV-tól érkezett "Fizetési meghagyás" 113 ezer forintról. A két ingatlan után 59 és 53 ezret.
Kérdésem az, hogy édesapám visszautasíthatja-e jelen fázisban az örökséget - vagy legalább a szülői ház örökségét - sógornője javára?
Azt jól tudom, hogy az örökhagyó felesége egyenesági örökösnek számít és így nem kell illetéket fizetnie?

Kovács_Béla_Sándor # 2015.03.11. 09:48

visszautasíthatja-e jelen fázisban az örökséget
Nem.

ObudaFan # 2015.03.11. 14:42

Azt jól tudom, hogy az örökhagyó felesége egyenesági örökösnek számít és így nem kell illetéket fizetnie?

Nem egyenesági rokon, mert nem is rokon, de nem kell illetéket fizetnie.

jaszabo # 2015.05.14. 07:09

Tisztelt Ügyvéd Úr/Asszony!

Ketten vagyunk testvérek, szüleink még élnek. Lemondhatok e "előre" várható örökségemről a testvérem (és leszármazottjai) javára, vagy ha nem lehet megnevesíteni a kedvezményezettet, lemondhatok e csak úgy általában a várható örökségemről, a köteles részemről?

Válaszát előre is köszönöm.

ObudaFan # 2015.05.14. 14:48

Az öröhagyóval kötött szerződésben le lehet mondani. Ha megnevezed, hogy kinek a javára, annak annyi a jelentősége, hogy a lemondás csak akkor hatályosul, ha ő örököl.

Marcsika007 # 2015.06.16. 13:11

Tisztelt Ügyvėd Úr!

Néhány évvel ez előtt ismerőseink felajánlották nekünk a házukat. Mivel a szüleimnek akkor nem volt hol lakni, úgy döntôttünk belemegyünk. A tulajdonos rákos betek idős hölgy, szerződést kötött édesanyámmal, hogy halála esetén ő örökli a házat. Ez akkor még észszerűnek tünt, a tartozást is tudtuk volna fizetni a bank felé. Idő közben azonban a házon lévő tartozás egyre csak emelkedett. Ėdesanyámék úgy döntöttek hogy ez így már nem éri meg.
A hölgy időközben elhunyt ( hozzátteszem hogy egy teljesen idegen emberrôl van szó)
Egyszer csak kaptunk egy határozatot hogy anyukám örökölt,
a közjegyző nem jelezte hogy tárgyalás lesz. Sikerült elintézni hogy legyen egy új tárgyalás amit julius 8-ra tűztek ki.
A kérdėsem a következő , vissza tudjuk e utasítani az "örökséget".
Sajnos az örökséggel több mint tíz millíó adoságot is örökölnénk.

Válaszát köszönöm
Marianna

ObudaFan # 2015.06.16. 13:26

Marcsika007

Az örökös csak az örökrészével felel a hagyatéki tartozásokért.
Ugyanakkor vissza is lehet az öröklést utasítani, ha az örökös még ráutaló magatartással sem fogadta el.

gyoker # 2015.08.25. 08:23

Tisztelt Jogi Fórum!
Édesanyám végrendelet nélkül halt meg nemrég. Örököse a két gyermeke, azaz a Húgom és Én. Örökség egy lakás, melynek a rám eső részét, szeretném a két gyermekem közül a fiamra hagyni. Szeretném tudni mi a teendő. Köszönettel.

ObudaFan # 2015.08.26. 13:50

Neki ajándékozod - ügyvéd előtt -, vagy írsz egy végrendeletet. Természetesen mindkettőnél a másik gyermeked kötelesrészét figyelembe kell venni.

Baba72 # 2015.09.22. 15:34

Üdvözlöm!Kérdésem:Édesapám Öccse Károly,elhunyt.
Öröksége 3/1 rész,egy szántó földből,aminek a ráeső része,5000ft.-ot ér!De az összes tartozása 300000ft.
A Károly gyermekei,s unokái is lemondtak az örökségről,
s vissza utasították a tartozást is.Így minden a testvérekre száll.Édesapám is le mond mindenről.
Lemondhat e Édesapám az Ő örökségiről is arról a 3/1 darab földről,az állam javára?Természetesen a tartozás fejében.S ha nem mond le,akkor ha Ő eltávozik,az Ő örökölt részén megmarad e a testvére adóssága,ha nem fizeti ki addig senki? Köszönöm válaszát!

ObudaFan # 2015.09.23. 13:30

Termőföldet éppen fel lehet ajánlani az állam javára, de ebben az esetben inkább vissza kellene utasítani az öröklést. Egyébként az örökös a hagyatéki tartozásokért csak az örökrészével felel.

M Csiv # 2015.10.03. 17:08

Üdvözlöm!
Kicsit tanácstalan vagyok ebben a kérdésben így megkérdezném Önt. Édesanyám testvére hónapokkal ezelőtt elhunyt, vagyona nem volt csak kb. 250e Ft tartozása. Jelenleg külföldön élek, így nincs lehetőségem követni az eseményeket, de a következő információval állítottak be hozzám: Mivel a gyerekei és az unokái lemondtak az örökségről (a tartozásról) így elvileg most édesanyámnak (mint testvére és ezt értem is), de elvileg nekem is (mint oldalági rokon) le kell mondanom személyesen. Igaz ez? Mivel mint említettem, külföldön élek, így a személyes lemondás "körülményes". Mi erre a helyes mód? Illetve ez a "lemondási hullám" mennyire gyűrűzhet ki? Az én feleségem, illetve gyerekeimnek szintén le kell mondaniuk az "örökségről"?

Köszönettel,
Sándor

ObudaFan # 2015.10.05. 13:28

M Csiv

  1. Az örökös csak az örökrészével felel a hagyatéki tartozásokért (kivéve a hagyatéki eljárás költségeit).
  2. A közjegyzőnek meg is írhatod, hogy visszautasítod az öröklést, csak a külföldi magánokiratokra vonatkozó alakszerűségeket meg kell tartani. A házastársadnak semmit nem kell csinálnia, de a gyermekeidnek vissza kellene utasítania az öröklést. HA kiskorúak, akkor ehhez gyámhatósági hozzájárulásra szükség lehet.
Alexius # 2015.10.16. 10:56

Üdv!

Édesnyám örökölt két nagyobb földet végrendelet alapján nem rokontól. Közvetlen hozzátartozója nem volt az elhunyt néninek, csak nagyon távoli rokonai. Édesanyám nem földműves és nem is őstermelő.
Az egyik föld 9800 nm, a másik 2600 nm. Így együtt már több mint 1 hektár. És már sok éve van saját tulajdonában egy 580 nm-es zártkerti ingatlan. Ezt ajándékozással átiratja a nevemre, lemond a 2600 nm-esföldről, így megtarthatja a 9800 nm-es földet. Eddig jól gondolom?
A 2600 nm-es föld ilyenkor az államé lesz? Teljesen ingyen vagy jár érte valamilyen kompenzáció?
Várom válaszát.

Köszönettel
Sándor

ObudaFan # 2015.10.19. 14:54

Szerény véleményem szerint eddig jól gondolod.
Azt mondja a törvény, hogy végrendeleti szerzés esetén a mezőgazdasági igazgatási szerv azt vizsgálja, hogy az örökös szerzőképessége fennáll-e, és a végintézkedés nem eredményezi-e tulajdonszerzési korlátozás megsértését vagy megkerülését. Ha a mezőgazdasági igazgatási szerv megtagadja az örökös javára a tulajdonszerzés jóváhagyását, a végrendelet ezen rendelkezését érvénytelennek kell tekinteni.
Szerintem itt még a jobbik eset, ha csak a kisebbik ingatlanra mondja ezt a hatóság.

groszfater@gmail.com # 2015.10.19. 17:53
marwell # 2015.12.10. 10:04

Üdv,
Megpróbálom rövidre fogni a történetet:

Nagyszüleim neveltek, mivel szüleim külföldön dolgoztak, de nem is tartom velük a kapcsolatot, viszont nem kerültem soha nagyszüleim gyámsága alá. Szüleim most az országban élnek (dolgoznak is talán, bár ez kérdőjel). Nemrégiben azt az információt kaptam, hogy szüleimnek van felhalmozott tartozása (hiteltartozás, illetve lévén, hogy legjobb tudomásom szerint TB-jük sincs az esetleges későbbi kórházi számla). A fent említett helyzetre való tekintettel én semmilyen körülmény között nem vállalnám át haláluk után a fennmaradó tartozást, illetve lemondanák mindennemű örökölt értékről.

A kérdéseim ezzel kapcsolatban:

  • Milyen nyilatkozatot kell letennem és kinél?
  • Mikor kell ezt a nyilatkozatot megtennem. Már most, vagy elég csak a kiértesítést követően?
  • A most letett nyilatkozat biztosíték lesz-e a jövőben bekövetkező törvényváltozásokra, illetve várható-e törvényváltozás az örökölt adóssággal kapcsolatban?

Előre is köszönöm a választ!

ObudaFan # 2015.12.10. 18:38

Az örökös csak az örökrészével felel a hagyatéki tartozásokért.
Ezzel együtt az örökhagyó életében a velük kötött szerződésben lemondhatsz az öröklésről, vagy a hagyatéki eljárásban visszautasíthatod.