Örökségről lemondás, visszautasítás?


monalisa1 # 2013.03.30. 21:43

Hogyan lehet hitelfedezeti biztosítás nélkül bármilyen hitelt is felvenni?! Havi pár száz forint plusz ellenében a bank árulja a biztosító ezen termékét., halálozás esetén az örököst nem nyomja agyon a hiteltartozás "megöröklése".

Tudom, jelen esetben eső után köpönyeg...

Vivy # 2013.03.31. 07:02

10-15 éves hitelek még nem úgy működtek! ami végrehajtáson van, már a kutya nem figyeli milyen biztosítás volt rá kötve, illetve ha volt is sajnos jelen esetben teljesen mindegy mert öngyilkosságnál nem is törlik el... (a hitelkártyánál legalábbis ez van írva, nem is törölték..)

Kovács_Béla_Sándor # 2013.03.31. 10:15

Tudom, jelen esetben eső után köpönyeg...
Jelen esetben az örökhagyó egyáltalán nem vett kölcsönt, ő a dologi kötelezett.

ObudaFan # 2013.03.31. 13:02

Mivel ezen kívül jócskán van egyéb tartozás is (és az ingatlan az egyetlen 'vagyon' némi ingósággal fűszerezve), ha kitisztázzuk ezt az egészet, akkor egy papír előkerülése esetén a többi hitel értékét (amit az ingatlanból törlesztettünk) bebukjuk.

Dehogy bukjátok. Bárki az örökös, ki kell fizetni a hagyatékból a terheket.

sea1 # 2013.03.31. 19:45

Köszönöm a válaszokat, kezd tisztulni (azt hiszem). Tehát ha én jóhiszeműen járok el, és kifizetek minden hitelt (nem csak a záloghitelt, hanem a többit is) az ingatlan árából, akkor bárki is jelentkezik később, hogy a lakás igazából az övé volt, csak az ezeken felüli részt (az esetleges maradékot) követelheti rajtunk?

sea1 # 2013.03.31. 19:53

... Persze feltéve, hogy lesz még egyáltalán ingatlan, mire ez az ügy befejeződik, és a bank nem csap le rá azonnal a jelzálog fejében, amint megvan a végzés. Ez esetben, ha jól értettem a korábbiakat, fel kell ajánlani az ingóságokat a soron következő hitelező(k)nek és mi letudtuk a részünket. Azt hiszem, kezdek megnyugodni...

sea1 # 2013.03.31. 20:03

Ja igen, és a kamatok. Több tanácsban is olvastam, hogy az 'öröklés megnyílta után' keletkezett kamatokért az örökös már saját vagyonával is felel. Én ezt úgy értelmezem, hogy amikor meghalt, 'megnyílt az örökség', tehát az azóta felgyülemlett kamatokat már akár saját zsebből is fizetnünk kell. A másik időpont erre lehet a hagyatéki végzés kiállításának időpontja. Melyik a jó? Még egyszer nagyon köszönöm!

ObudaFan # 2013.04.01. 08:36

csak az ezeken felüli részt (az esetleges maradékot) követelheti rajtunk?

Igen.

Én ezt úgy értelmezem, hogy amikor meghalt, 'megnyílt az örökség', tehát az azóta felgyülemlett kamatokat már akár saját zsebből is fizetnünk kell. A másik időpont erre lehet a hagyatéki végzés kiállításának időpontja. Melyik a jó?

Ez már nehezebb kérdés, a válasz sem olyan egyértelmű. Az én véleményem szerint ha az örökös a hagyatéki eljárás után azonnal a teljes örökrészét átadja a hitelezőknek, akkor nem merülhet fel kamattartozás.

sea1 # 2013.04.01. 09:52

ObudaFan,
Nagyon köszönök minden jó tanácsot! Ezek szerint meggondolandó a visszautasítás és a gyámhivatal bevonása az ügybe, lehet, hogy könnyebben túl leszünk ezen az egészen, ha elfogadjuk majd egy levegővel fel is ajánljuk / át is adjuk az örökséget a hitelezőknek, az esetleges maradékkal meg elszámolnak. Az meg, hogy saját zsebből kamatot kell-e fizetnünk (ha az örökség erre nem elég), majd kiderül. (Gondolom a bank szerint igen).
Még van némi időnk gondolkodni, nincs kitűzve a tárgyalás: egyelőre további lehetséges hitelezők után kutat a közjegyzőnk, legalábbis a törvény adta lehetőségekkel.

filike # 2013.04.03. 15:16

Örökösséggel kapcsolatban lenne kérdésem.Az anyukánk meghalt hárman lettünk örökösek (3 testvér) illetve az apukánk aki 40 éve volt házas anyukánkkal.Hátra hagyott egy ingatlant 3000000ft illetve egy autót amit 800000ezerre értékeltek fel,de az autón 5millio hitel van még hátra.Az autónak az üzembentartója tulajdonosa az elhunyt volt a készfizető kezes az özvegye apukánk.Kérdésem az lenne ha nem fogadjuk el az örökségként az autót és az ingatlant akkor kell e a kocsi után továbbiakban fizetni apukánknak aki készfizető kezes is vagy nekünk gyerekeknek.Külön lehet e választani. vagy le kell mondani mindenről.Ezen kívül az elhunyt nevén futott régi perek nyerteseként már végrehajtás alatt lévő,de még nem végrehajtott összegek képezik e az örökség tárgyát.

ObudaFan # 2013.04.03. 20:17

A készfizető kezesnek így is , úgy is fizetnie kell.
A hagyaték részei az örökhagyó követelései is.

mmjj # 2013.04.14. 06:18

kedves fórumozók!

a nagymama halála miatt az ő 3 gyermeke örököl egy 4m ft-nál is kisebb értékű, 1/4 budapesti telekrészt.

így mindhármuknak 1/12-e lenne, amivel nem akarnak foglalkozni. bár a telek tehermentes, elég zűrös 50 éve volt, van vagy 10 tulajdonos, köztük elhunytak, stb.

a feleségem foglalkozna a dologgal, ő viszont a 3 testvér egyikének a lánya. (ezért a "nagymama" kifejezés)

a hagytéki tárgyalás néhány hét múlva fog kezdődni.

kérdéseim:

  1. a hagyatéki tárgyaláson a 3 testvér lemondhat-e az egyik testvér lányának a javára? (aki ugye az elhunyt egyenesági leszármazottja)
  2. ha igen, van-e bármilyen illetékfizetési kötelezettség?
  3. ha nem, akkor járható út-e az, hogy a 3 testvérből 2 lemond a harmadik javára, majd ez a harmadik a lányának ajándékozza azt? ilyenkor milyen illetékek lehetnek?

a válaszokat előre is köszönöm!

ObudaFan # 2013.04.15. 12:11

A visszautasítás nem úgy működik, hogy az bárki javára szólna, ha egy örökös visszautasítja az örökrészét, a sorban utána következő örökli.
Azt is fontos tudni, hogy külön visszautasítani csak mezőgazdasági művelés alatt álló területet és az ahhoz tartozó gépeket lehet, egyébként csak a teljes örökséget utasíthatja vissza az örökös.

Ha tehát az örökösöknek nincsenek leszármazóik, és a fenti szabály mellett visszautasítják az öröklést, akkor természetesen a testvérük fog örökölni, illetékmentesen.
Ha van leszármazó, és ő nem utasítaná vissza, vagy kiskorú lévén a gyámhatóság az ő visszautasításához nem járulna hozzá, akkor már csak az jöhet szóba, ha ezek az örökösök elfogadják az örökrészüket és a testvérükre ajándékozzák, ami viszont illetékköteles. (Ha van megbízható élő közös felmenő, akkor azért két lépésben meg lehet oldani illetékmentesen.)

mmjj # 2013.04.16. 05:08

köszönöm a választ!

közös felmenő már sajnos nincs...

a két testvérnek (akik lemondanának) van 1-1 házastársa és 1-1 nagykorú, nőtlen gyermeke.
ha a két testvér visszautasítja a teljes örökséget, akkor a hagyatéki eljárás során megkeresik a 4 további örököst? (az említett házastársakat, gyermekeket)

sőt, ha a 3. testvér (feleségem apja) is lemond, és az ő felesége is (feleségem anyja), akkor egyedül a feleségem marad, aki vállalja a dolgot...
de így összesen 8 embernek kéne lemondania:)

és akkor kimaradhat az ajándékozási rész... jól látom?

ObudaFan # 2013.04.17. 09:47

A feleségeknek nem kell visszautasítani, ők nem lennének örökösök. A gyerekeknek igen. És akkor kimaradhat az ajándékozás.

draki84 # 2013.05.18. 09:59

Üdvözlöm! Érdeklődnék ha le mondok az örökségről akkor ezzel minden alól mentesülök? Ide értve ha öröklök pénzt vagy adósságot? És a hagyatéki tárgyalás azon meg kell jelennem? Esetleges illetéket meg kell e ilyenkor fizetni?
Előre is köszönöm a válasz.

ObudaFan # 2013.05.22. 21:18

Megjelenni azért célszerű, ha nem is kötelező. Illetéket fizetni nem kell.

monalisa1 # 2013.05.22. 21:37

Egy örökségből nem lehet "csemegézni", tehát vagy visszautasítod az egészet, vagy felveszed annak pozitívumával és negatívumával együtt.
Tiéd a döntés.

A hagyatéki tárgyalást lefolytató közjegyzőnek a munkadíját kell megfizetni, de csak akkor ha az örökséget bevállalod.

----
  • laikus hozzászóló
knegabica # 2013.05.28. 08:36

Tisztelt Fórumozók!

Egy olyan kérdésem lenne, hogy meghalt a nagymama akinek volt 1000000 Ft takarékos személyi kölcsöne. Ennek a kölcsönnek vagyok a kezese. Ez a kölcsön a hagyatéknál a közjegyzői okiratban kellett-e szerepelnie. Ha elfogadták a hagyatékot ezt is elfogadták az örökösök hogy fizetik? Vagy ezt külön visszautasíthatták-e.
Ha esetleg nem szerepel a közjegyzői okiratban a hitel ezt jogilag meg lehetett e tenni.

Köszönöm válaszukat.

Kovács_Béla_Sándor # 2013.05.28. 09:23

A hagyaték egységes egészként száll át az örökösre, beleértve a tartozásokat is. Ettől, persze, a kezességed még megmarad.

(Hogy a hagyatéki leltárral mit akarsz, nem értem. Nem oszt, nem szoroz.)

knegabica # 2013.05.28. 09:26

Tisztelt Kovács_Béla_Sándor!
Köszönöm válaszát.

Pöszke1981 # 2013.05.28. 10:57

Tiszelt Jogiszakértő,

Édesanyám elhunyt a napokban. Azonban hagyott hátra több adósságot is hitelformájában, ezeket én sajnos nem tudom fizetni, ezért kénytelen vagyok lemondani az örökségről. Kérdésem az egyik, hogyha lemondok az örökségről, akkor nem kell rendeznem ezeket az adósságokat?

Következő:
Van egy telek és egy ingatlan, még a nagyszüleim vásárolták a telket és az ingatlant, de akkor csak a házat íratták át, a telek azóta is a régi tulajok nevén van (szám szerint 6). A házat még édesanyám élt ajándékozás útján 2 gyermekének ajándékozta, tehát ha az örökségről ha le is mondunk, a ház már a miénk.
DE, a teleket nem tudta elajándékozni mert nem volt a nevén, ha mi most lemondunk az örökségről, akkor kvázi a telekről is lemondunk, vagy mit lehet ilyenkor tenni?
Az egyik testvére szerint (még 3-an élnek) a teleken is be voltak már jegyezve a testvérek, de én nem így emlékszem, ki fogok kérni egy tulajdoni lapot, ott minden kiderül. Engem inkább az aggaszt, hogyhogy tudom rendezni a telek dolgát, hogy lemondok az örökségről.
Köszönöm válaszukat.

ObudaFan # 2013.05.28. 13:00

Ha visszautasítod, akkor nem kell. Ha nem utasítod vissza, akkor is csak az örökrészed erejéig állsz helyt a tartozásért.
Ha a most elhunyt édesanyád már elhunyt szülei nevén van, azt már nem lehet úgy rendezni, hogy a visszautasítás esetén a tiéd legyen. Azt a lakást meg ha akkor kaptad, amikor már a tartozás fennállt, akkor félteném egy fedezetelvonás megállapítása iránti esetleges pertől.

nemert # 2013.05.28. 19:56

Kedves fórumozók,

remélem, tudnak az alábbiban segíteni;
Adott egy szerződés két adóstárssal, jelzáloghitel egy házra. Egyik adóstárs meghal, a 3 utód mind lemond az örökségről, mert nagyobb az adósság, mint az örökség. Kérdés: a tulajdonjog fele az államra száll ebben az esetben, de a szerződésben lefektetett adóstársi szerep is az államra hárul? Ha igen, milyen következményei vannak egy ilyen eseménynek? válaszukat köszönve, nemert.

ObudaFan # 2013.05.29. 20:09

Az állam ugyanolyan örökös, mint bármelyik másik örökös, ő is az örökrésze erejéig felel a hagyatéki tartozásokért.