Örökségről lemondás, visszautasítás?


Petra1121 # 2015.12.24. 04:30

Tisztelt Tanácsadók!
Segítséget szeretnék kérni a következő öröklési helyzetben. Édesapám most halt meg, egyedüli gyerekként én örökölnék mindent. Van a nevén egy lakás, azon pedig több bejegyzett zálogjog. Azon kívül semmilye nem volt, a mi házunkban laktak, szivességi alapon.Szeretném visszautasítani az örökséget a saját, és a gyerekeim nevében is. Azért hogy ezt megtehessem szeretnék tisztában lenni minden kizáró tényezővel. Édesapámnak volt egy nem bejegyzett élettársa 27 éve. A temetést is papíron ő intézte. Ténylegesen én fizettem, de mindenhol az ő neve szerepel. A munkahelyéről az utolsó táppénz összege felvehető-e az élettársa által? Nekem, gondolom nem kellene, hiszen azt hiszem, az az örökség elfogadásának minősülne. Nem tudom biztosan, így van-e. Ha felvenné az élettárs, az a hagyatéki eljárásban betudható-e a temetési költségbe? Vagy be kellene fizetni utólag? Hiszen a vagyon biztosan kisebb mint a tartozás. Ha nem vehetjük fel, akkor ott kell hagyni a munkáltatónál?
Előre is nagyon köszönöm a segítséget. Üdvözlettel Krisztina

poker_player # 2015.12.26. 17:27

Tisztelt Ügyvéd

Öröklés visszautasítása esetén ki lép be örökösnek a visszautasító helyére?
Ha van 2 testvére a visszautasítónak és egy gyereke,akkor csak a gyerek lép be örökösnek vagy a testvérek is vagy csak a testvérek örökölnek helyette?
Köszönöm a választ

ObudaFan # 2015.12.29. 07:39

poker_player

Ha nincs túlélő házastárs, akkor első körben a gyermek örököl. Ha a gyerek visszautasítja az öröklést (és élő szülő, illetve a gyermeknek leszármazója nincs), akkor a testvérek örökölnek. Ha az egyik testvér visszautasítja az öröklést, akkor csak a másik testvér. Ha a másik testvér is visszautasítja, akkor jöhetnek távolabbi hozzátartozók, végső soron a magyar állam.

ObudaFan # 2015.12.29. 07:46

Petra1121

A jogosult halála esetén a fel nem vett ellátást a vele közös háztartásban együtt élt házastárs, gyermek, unoka, szülő, nagyszülő és testvér egymást követő sorrendben, ezek hiányában az örökös veheti fel a halál napjától vagy a hagyatéki végzés jogerőre emelkedése napjától számított egy éven belül.

Ebből következően élettárs nem veheti fel. Ugyanakkor a fenti szöveg alapján az én véleményem az, hogy ha a fent felsorolt egy háztartásban élő hozzátartozó veszi fel, az nem minősül az örökség elfogadásának. Ha viszont nem egy háztartásban élő hozzátartozóról beszélünk, akkor a felvételhez örökösnek kell lenni és ezt igazolni kell. Legalábbis az én véleményem szerint.

Molino # 2016.02.10. 21:17

Tisztelt Tanácsadók!

Azzal kapcsolatban kérem a tanácsukat, hogy feleségem nagybátyja elhalálozott, ezt követően feleségem és gyermekeink visszautasították az örökséget. Ennek kapcsán most olyan végzést kaptam a közjegyzőtől, hogy nekem is nyilatkoznom kell, hogy visszautasítom az örökséget, máskülönben én öröklök.
Első kérdésem, hogy valóban ez a törvényes rend, vagy hibázott a közjegyző?
Ha valóban nyilatkoznom kell, akkor ezután jönnek majd az én vér szerinti rokonaim is?
Mikor zárul be a kör?
Köszönettel:
Molino

ObudaFan # 2016.02.10. 21:42

Hacsak nincs a nevedre szóló végrendelet, akkor itt valami nem stimmel.

Molino # 2016.02.11. 06:23

Kedves ObudaFan!

Köszönöm a gyors választ. Van valamilyen jogi passzus, amire hivatkozhatnék, de legalábbis nyomatékosíthatnám a visszautasítást?
Nem szándékozok kioktatni egy ügyvédet, de azt szívesen jelezném, hogy a törvény rá is vonatkozik.
Köszönettel:
Molino

Kovács_Béla_Sándor # 2016.02.11. 06:55

Neked nincs mit visszautasítanod.
Milyen ügyvédet? Hagyatéki eljárásban közjegyző jár el. Lehet, hogy a kiskorú gyerekeid törvényes képviselőjeként kellene nyilatkoznod.

Molino # 2016.02.11. 07:25

Kedves Sándor,
igazad van, a közjegyzőtől jött a levél.
Abban ez szerepel: "Felhívja a .... figyelmét, hogy a házastárstól is szükséges visszautasító nyilatkozat, ennek hiányában házastársa örökölni fog."
Nem értek hozzá, nekem is csak a józan paraszti eszem van, ami háborog.
Köszönöm, ha van további vélemény, vagy javaslat.
Molino

Timcsianya # 2016.02.11. 10:34

Ha végrendelet alapján öröklök, de abból szeretnék lemondani egy bizonyos dologról, nem az egész öröklésről. Ilyet tehetek?

ObudaFan # 2016.02.11. 13:07

Ha végrendelet alapján öröklök, de abból szeretnék lemondani egy bizonyos dologról, nem az egész öröklésről. Ilyet tehetek?

  1. Külön vissza lehet utasítani a termőföldet a hozzá tartozó, mezőgazdasági művelés célját szolgáló eszközökkel.
  2. Külön vissza lehet utastani a végrendeleti, illetve a törvényes öröklés alapján járó hagyatékot.

A fentieket leszámítva az öröklést csak egészében lehet visszautasítani.

ObudaFan # 2016.02.11. 13:09

Molino

Elég ha leírod, hogy szerinted nem is vagy örökös, de ha mégis, akkor visszautasítod az öröklést. Nem kell indokolni.

Molino # 2016.02.11. 17:09

Kedves ObudaFan,
Köszönöm a segítséget, így teszek.
Üdv,
Molino

Kovács_Béla_Sándor # 2016.02.11. 17:10

Téved a közjegyző. Ő is ember.

nene512 # 2016.03.08. 09:11

Tisztelt ObudaFan!

Testvérem örökösei lemondtak a javamra az örökségükről, amiben, mint utólag kiderült tartozás is volt, nem kevés. Miután az örökölt ház része már a nevemre került, visszautasítani már nem tudom, viszont találtam egy érdekes mondatot a válaszai között, melyre felfigyeltem: "Az örökös csak az örökrészével felel a hagyatéki tartozásokért." Ez pontosan mit jelent? Csak olyan értékig felel a tartozásért, amennyi pluszt örökölt?

Előre is köszönöm válaszát!

Kovács_Béla_Sándor # 2016.03.08. 09:34

Mi az, hogy amennyi pluszt?

nene512 # 2016.03.08. 10:09

Ha az örökölt házrész értéke 2 millio, akkor eddig az összeghatárig hajtható be rajta a tartozás?

Kovács_Béla_Sándor # 2016.03.08. 14:21

Ha ez a teljes hagyaték.

nene512 # 2016.03.08. 19:42

Köszönöm válaszát!

ObudaFan # 2016.03.09. 05:45

Elsősorban nem is az értékéig, hanem magával az örökséggel felel.

puuker # 2016.03.10. 13:46

Tisztelt Uram/Hölgyem!

Előre is köszönöm az útmutatást, tanácsot. 27 éves vagyok, szüleim 10 éve váltak el. Mindkettőjüknek van 1-1 hitellel terhelt ingatlan a nevükön, nem szeretnék adósságot örökölni. Sajnos nem jó a kapcsolatom a szüleimmel, viszont próbálok érvényesülni önerőből. Nem szeretetnék örökölni semmit részükről semmilyen formában. Szeretnék lemondani az örökségről, hagyatékról írásban mindkét fél esetében. Van erre lehetőség?

ObudaFan # 2016.03.10. 18:48

Az orokhagyo eleteben a vele kotott irasos megallapodasban le lehet mondani az oroklesrol, halala utan pedig vissza lehet utasitani. Egyebkent az orokos csak az orokreszevel felel a hagyateki tartozasokert.

ObudaFan # 2016.03.10. 18:48

Az orokhagyo eleteben a vele kotott irasos megallapodasban le lehet mondani az oroklesrol, halala utan pedig vissza lehet utasitani. Egyebkent az orokos csak az orokreszevel felel a hagyateki tartozasokert.

Judy76 # 2016.03.13. 21:53

Tisztelt Fórumozók!
Rövid ismertető: 2012-ben örököltünk a hugommal édesapánk után 1/2 tulajdoni hányaddal

  • 1 nyaralót
  • 1 panellakást

Szüleink elváltak, így majd egykor édesanyám után is örökölni fogunk egy kertes ccsaládi házat. Szüleinkkel egyeztetve, az ő kérésüknek eleget téve az alábbiakban állapodtunk meg:

  • A panellakás legyen a hugomé, a nyaraló 1/2-1/2, míg majd a családi ház legyen az enyém.

Ennek értelmében a hagyatéki tárgyaláson a tulajdonjogok így lettek rögzítve.
Jelenleg a hugomnak van egy 1/1-es tulajdonú lakása, 1/2 tulajdonú nyaralóval, nekem szintén 1/2 nyaraló és majdan a családi ház 1/1-es tulajdona... Ez így rendben is lenne, de sajnos megromlott a testvéri viszonyunk, a nyaralón megy a harc, amiből én szeretném megkapni a részemet. Eladásba nem megy bele, megváltani nem tudja, perre csak legvégső esetben szeretném vinni a közös tulajdon megszűntetését.
Azonban hiába bújom a vonatkozó jogi sorokat, illetve a korábbi fórum bejegyzéseket nem tudom megállapítani, hogy a hagyaték íily módon történő felosztása, a panel rész visszautasítása jogszerű volt-e, ha van 3 kiskoru gyermekem, a jog valóban megilleti-e őket a panel 1/6 részére egyenlő arányban?

Kovács_Béla_Sándor # 2016.03.14. 07:05

Nem visszautasítás volt az, hanem osztályos egyezség.