Örökségről lemondás, visszautasítás?


jarisz # 2014.03.31. 08:30

Elhunyt a kisebbik hugom, akinek én vagyok gondnoka.
Két testvérem /nagyobbik hug és öcsém/ vissza akarja utasítani a temetés költségei után fennmaradó kis öszegű örökrészt.
Távollaknak nem akarnak a hagyatéki tárgyalásra emiatt eljönni .../OK: többe kerül a hús mint a leves/:D
Öcsémnek nincs egyenesági leszátmazottja,
de van nagyobbik hugomnak.....!!??.
Ez utóbbi okozza fejtörést.... Ha jól értelmeztem a sosk-sok elovasott hozzászólásból, akkor a gyerekei lépnének a helyébe nem ÉN, akre tulajdonképpen hagyni szertnék a a VÉgtiszetsség költségei után fennmaradó rész..
Az elhunyttal un."lemondási szerződés" nem készült, ezért a lemondás nem jöhet számításba.....
Köszönöm !

ObudaFan # 2014.03.31. 18:26

Ha kiskorú a nagyobbik testvér leszármazója, akkor a gyámhatóság nem is fogja engedni, hogy az ő nevükben is visszautasítsák az öröklést. De ha a nagyobbik húgod elfogadja, utána neked ajándékozhatja. Csak akkor meg kell egy kis illetéket fizetni.

jarisz # 2014.04.01. 09:24

Köszönöm válaszod.
Ahogy lenni szokott, adódik egy kiegészítő kérdés. :D
Mindhárom gyermeke , leszármazottja nagykorú és önálló családban él....
/megjegyzem : őket lepné meg legjobban, hogy bármit is örökölnek az édesanyjuk hugától,testvérétől ráadásul jómódban is élnek Szabolcsban.! /utazás....../
Ilyen esetben sem járható ÚT az örökség "visszautasítása."..??
AZAZ :
a gyerekei nevében sem nyilatkozhat anyjuk, a testvér, aki ugye vérszerinti nővére az elhunytnak ????

pazs # 2014.04.01. 12:26

Ja, hogy a leszármazottak is nagykorúak? Akkor nem is kell a gyámhatóság ahhoz, hogy visszautasítsák (unoka nincs?).

jarisz # 2014.04.02. 09:54

Van/nak/ unoka és ez a vissza-kérdés végképp világossá tette a szitut.. Köszi !

zsoka330 # 2014.04.06. 19:08

Tisztelt Szakértők!

Apósom, 20 éve körülbelül elment a sógorának kezesnek, aki nem fizetett. Apósom édesanyja hirtelen lebetegedett, így próbáltuk megoldani, hogy apósom kimaradjon az örökségből, a kezesség miatt. Én azt javasoltam, hogy az egyik testvére, vegye meg papíron a házat még életében. Elmentünk egy ügyvédhez, aki erről lebeszélt minket és azt javasolta, hogy após utasítsa vissza az örökséget, ami így majd a két testvérére száll és a bank nem nyúlhat hozzá.
Viszont ahogyan itt olvasom és ha jól értem, akkor nem a testvérek kapják, hanem a férjem és ha ő is visszautasítsa akkor a gyermekeink. Azt meg majd gyámügy dönti el.
A egyik kérdésem az lenne,hogy a kezesség is teljesen örökölhető?
A másik pedig, hogy ilyen esetekben meg lehet a bankkal egyezni, valami reális értékben? Olyan 15-20 éves dolog lehet.
Időközben a nagymama elhunyt, így semmi nem lett intézve ,mert az ügyvéd nem akarta sürgetni a dolgokat.
Válaszuk előre is köszönöm

Kovács_Béla_Sándor # 2014.04.07. 06:02

A tartozás meghaladja a hagyaték értékét?

zsoka330 # 2014.04.07. 07:44

Ez attól függ, hogy mennyire értékelik a házat és a telkeket. Apósom 5 millióról beszél, egyszer hozzánk dobta be a postás a levelet és abban az állt ha 1 milliót kifizet akkor a többit elengedik. A teljes tartozásra nem emlékszem. Most azt monda az ügyvéd, hogy ilyen sincs, hogy a bank ennyi idő után elengedi a tartozás, egy részét.
Azon is gondolkodtunk, hogy nem bolygassuk és hátha a bank nem jön rá és így a gyerekek nem öröklik az adósságot.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.04.07. 09:29

Az örökös csak az örökrésze erejéig felel az örökhagyó tartozásaiért.

zsoka330 # 2014.04.07. 10:07

Tehát, akkor semmi esélyünk megúszni ezt a jogi huzavonát meg gyámügyet, ha apósom visszautasítja az örökséget. Ő visszautasítja, egyből a férjem lép a helyébe, ő utána meg a gyerekek.

ObudaFan # 2014.04.07. 12:23

Ha a tartozás kisebb, mint a hagyaték értéke, a gyámhatóság nem fog hozzájárulni a gyermekek nevében történő visszautasításhoz.

Pnelli # 2014.04.29. 16:10

Férjem póthagyatékra kapott levelet, melyben örököstársak is vannak említve, de egy kb 5 m2 területet örökölne.
Le szeretne mondani az örökösi részéről a többi örökös javára, hogy már ne bontogassák ezt a területet, de azoktól elfogadó nyilatkozatot vár a közjegyző, viszont férjem nem tartja velük a kapcsolatot, és a címüket sem tudja, akkor hogy kérjen elfogadó nyilatkozatot.
Valóban ez az eljárás hogyan tudna lemondani a javukra nem szeretné ezt a pici területet, illetve kb 300 km-re van tőlünk.

Előre is köszönöm válaszát!

ObudaFan # 2014.04.30. 08:26

Valószínűleg az lehet a probléma, hogy korábban a hagyatéki eljárásban a férjed már egyszer nem utasította vissza az öröklést, és így azt visszautasítani már nem lehet. Ebben az esetben lehet arról osztályos egyezséget kötni az örököstársak között, de ahhoz valóban minden örököstárs hozzájárulása kell.

mikoisti # 2014.05.02. 10:07

Tisztelt Fórum!

A következő kérdésben kérném segítségüket:

Az 1. hagyatéki tárgyalás megvolt, de elhalasztották, lesz mégegy, az okokkal nem untatnék senkit.
A hagyaték, ami majd átadásra kerül, a következő lesz:
6M Ft értékű ingatlan, és kb. 1,5M Ft kp.
Örökösök:

  1. Kiskorú személy: örökrésze 1/4 rész ingatlan tulajdonrész, és kb 370e Ft kp.
  2. Nagykorú személy, a kiskorú testvére: örökrésze 1/4 rész ingatlan tulajdonrész, és kb 370e Ft kp.
  3. Én: örökrészem: 1/2 rész ingatlan tulajdonrész, és kb. 750eFt kp.

A nagykorú örökös vissza szerette volna utasítani a rá eső részt a mostani hagyatéki tárgyaláson.
Mivel a tárgyalás el lett halasztva, ezért ezt most nem tette meg, gondolkodási időt kért a következő tárgyalásig.
A közjegyző felvilágosította, hogy megteheti a következő tárgyaláson, ez esetben automatikusan az öröklésben résztvevő kiskorú örökös kapja meg a részét a törvény szerint.
De el is ajándékozhatja.

Kérdésem volna, ha az öröklést visszautasítani szándékozó mégis amellett dönt, hogy nem visszautasítja, hanem elajándékozza az én javamra az örökrészét, akkor ehhez a Gyámhatóságtól kell kérnie? Illetve a kiskorú törvényes képviselőjének a belegyezésére van szükség ez esetben? Vagy az odaajándékozás ez esetben már osztályos egyezségnek számít? Mert ahhoz tudom, hogy az összes örökös beleegyezése kell.
Vagy mivel nagykorú, annak ajándékozza, akinek akarja, s ott a tárgyaláson ez jegyzőkönyvbe is kerül?

Köszönöm előre is a válaszokat.

ObudaFan # 2014.05.02. 17:33

Annak ajándékozza, akinek akarja, nem kell senkinek a hozzájárulása.

mikoisti # 2014.05.02. 19:28

Kedves ObudaFan!

Köszönöm a választ. Még pár kérdésem volna.
Akkor ez nem osztályos egyezség ezek szerint.
S ott a hagyatéki eljárás során oda ajándékozhatja a javamra, s bele is veszi a közjegyző a végzésbe ott helyben?

De valamit nem értek.
Biztos, hogy igaz az, amit a közjegyző mondott, hogyha visszautasítja az örökrészét a felnőtt örökös, akkor hiába van még két örökös, azok közül a visszautasított hagyaték csak a kiskorúra száll, és a másik nem kap semmit?
Ez benne van valamilyen jogszabályban?

ObudaFan # 2014.05.03. 11:49

Az nem osztályos egyezség.

Biztos, hogy igaz az, amit a közjegyző mondott, hogyha visszautasítja az örökrészét a felnőtt örökös, akkor hiába van még két örökös, azok közül a visszautasított hagyaték csak a kiskorúra száll, és a másik nem kap semmit?
Ez benne van valamilyen jogszabályban?

Ehhez már részletesen kellene ismerni az öröklés rendjét. A kérdésedből ez nem derül ki. Annak, hogy ki kiskorú és ki nem, ehhez semmi köze nincs.

mikoisti # 2014.05.03. 18:51

Az öröklés rendje a mi esetünkben a következő:
Összevont hagyatéki tárgyalás.

1. rendű örökhagyó: a testvérem:
Hagyatéka: több milla, hitellel terhelt, negatív.
Ezt a két gyermeke visszautasította.
Így ez az örökség továbbszállt az édesanyánkra, aki közben szintén elhunyt, így lett ő a
2. rendű örökhagyó: sajnos neki már nem volt ideje visszautasítani a fia hitellel terhelt örökségét, így a két hagyaték egyben öröklődik édesanyánktól tovább ránk, a még élő gyerekére, azaz rám, és másik gyereke kiesése miatt két unokájára. Így viszont már nem utasítható vissza az 1. rendű hitellel terhelt hagyaték, mivel anyánk azt megörökölte, s halálával pedig mi örököljük meg tőle.
Első hagyatéka: a testvéremtől továbbörökölt hitellel terhelt hagyaték, - negatív,
Második hagyatéka: egy ingatlan (6M) és 1,5M kp., - pozitív.

Örökösök:
I. A 2. rendű örökhagyó gyermeke,azaz én,
valamint testvérem 2 leszármazója:
II. Egy nagykorú gyermek
III. Egy kiskorú gyermek.

Örököljük:

  1. rendű örökhagyótól a tartozásokat, de csak az örökség erejéig, azaz 8eFt-ig felelünk érte.
  2. rendű örökhagyótól örökli az I. örökös, (én) az ingatlan felét, és a kp. felét. 1/2 tulajdonrész, 700eFt.

II: ás III. örökös örökli a 2.rendű örökhagyó hagyatékának másik felét, fele-fele arányban. 1/4-1/4 tulajdonrész, 350eFt.

Az első hagyatéki tárgyaláson a II.sz. örökös előadta, hogy vissza szeretné utasítani a teljes örökséget, ezt beszélték meg otthon a családdal.
A közjegyző pedig erre azt mondta:
Megteheti, de ebben az esetben a része automatikusan a III. örökösre száll át. De el is ajándékozhatja. Többet nem mondott, és nem is indokolta meg, miért van így.
Mivel a tárgyalás folytatódni fog legközelebb, (még egy örökös jött a képbe, testvérem édesapja, akit most kutatnak fel,) ezért abban maradtunk, hogy a következő tárgyalásig ráér a visszautasítással, vagy ajándékozással.
Ezért érdeklődtem, hogy hogy van ez, mert furcsa, hogy miért száll át automatikusan a III. örökösre, mikor ott van még egy örökös is, az I.,azaz én, nem egyenlő arányban osztódik fel a II. örökös által visszautasított örökség? És a III. örökös kiskorú, s nem tudok másra gondolni, hogy ezért van az aránytalanság.
Elnézést, hogy ilyen bonyolult ügylettel zargatom, de sajnos az élet ezt írta.
Köszönöm segítségét.

ObudaFan # 2014.05.04. 09:21

Akkor igaza van a közjegyzőnek.

mikoisti # 2014.05.04. 09:23

Köszönöm. És meg szabad még kérdeznem, milyen jogszabály utal erre? Vagy mi alapján van ez így?

ObudaFan # 2014.05.04. 09:31

A (régi) Ptk. törvényes öröklésre vonatkozó szabályai.

mikoisti # 2014.05.04. 09:37

Köszönöm szépen.
Ha a nagykorú örököstársam a közjegyző előtt odaajándékozza nekem a részét, akkor nekem kell-e illetéket fizetnem ez után, és a kiskorú gyámjának kell-e a hozzájárulása ehhez? Vagy így nincs beleszólása a dolgokba már?

ObudaFan # 2014.05.04. 13:33

KEll illetéket fizetned, ez a hátránya a dolognak. Viszont nem kell senki más hozzájárulása, ez meg az előnye.

mikoisti # 2014.05.04. 14:45

Köszönöm a választ!

Csak az egész hagyatékot tudja nekem ajándékozni, vagy pl. csak a tulajdonrészét is? Mert én a lakást szeretném megtartani elsősorban.

Azt megkérdezhetem, hogy mennyire számítsak, ha:

1. csak az egészet tudja nekem ajándékozni:
(6M-ra értékelt ingatlan negyed tulajdonrésze, azaz 1,5M Ft-os ingatlanrész, és 1,5M Ft kp. negyed része, azaz 350eFt örökségnél?)

2. és mennyire, ha csak a tulajdonrészét, azaz 1,5M Ft-os értékű tulajdonrészt a 6M Ft-ra értékelt ingatlanból?

Mimi1975 # 2014.05.07. 08:39

Tisztelt Fórum!
Hagyaték részei következők:

  • legelőrész 110 Ft értékben
  • termőföld 500 Ft értékben
  • vadászpuska nem mondtak értéket
  • utánfutó 50.000 Ft értékben
  • bankszámlán 500.000 Ft
  • NAV felé tartozás, de még nem jött pontos érték

Valamint özvegy benyújtotta a temetés költségét, aminek megtérítését kéri, ennek értéke 410.000 Ft

Az özvegy a hagyatékon nem kér haszonélvezeti jogot, kegyesen átenged mindent nekünk. Szerintem túl sok költséggel fog járni a két mezőgazd. rész átírattatása nevünkre, plusz az utánfutó átírattatása is plusz biztosítás rá. Ezek nélkül el sem tudnánk adni. A termőföldről nem mondhatunk le, mert az nem szállhat az özvegyre, ezt mondta a közjegyző. Lehet olyan csinálni, hogy az állam javára lemondunk róla és akkor nem kell fizetnünk átíratásért, stb. semmit?
Másik kérdésem, adhatnak át úgy hagyatékot, hogy a NAV-tól nem tudjuk még hogy mennyi a tartozás? Lehet, hogy mínuszban leszünk...