Örökölt ingatlan eladása


ObudaFan # 2017.05.06. 13:12

livibaba

Ettől még törvényes örökös a házastárs, és ha nincs végrendelet, a közös lakáson haszonélvezetet, az egyéb vagyontárgyakon egy gyerekrészt örököl.

livibaba # 2017.05.06. 15:14

Köszönöm szépen a választ. Még valamit kérdeznék, mert látom, Ön szakember ,ObudaFan. Most töltöm ki a hagyatéki nyilatkozatot és látom, hogy jelezni kell, ha egy örökös külföldön él. Na, itt a dilemmám. Ugyanis ő nem veri nagydobra, hogy nem él itthon és van is állandó lakcíme Pesten. Azt kérte, ezt irjam a papírra, pedig van itthon jogi képviselője. Én viszont nem akarok hazudni a hatóságoknak.De neki sem akarok bajt csinálni. Egyébként, ő az elhunyt gyermeke...én csak az özvegy vagyok. Mit tegyek? Köszönöm a választ.

Bea1 # 2017.05.07. 03:01

Tehát ha nem volt közös a lakás, csak közösen lakták, sőt, ha ez házasságkötés előtt szerzett vagyon, és életében az elhunyt nem adott haszonélvezeti jogot, akkor ebből nem lesz haszonélvezeti jog, a gyermeknek igaza lesz.

livibaba # 2017.05.07. 05:28

Bea1

Kérlek, irdd meg, ezt melyik törvény melyik paragrafusa tartalmazza? Megnézném. Köszönöm.

Bea1 # 2017.05.07. 05:47

ObudaFan válaszát elemeztem ki, semmilyen pargrafusra nem hivatkoztam:

"livibaba
Ettől még törvényes örökös a házastárs, és ha nincs végrendelet, a közös lakáson haszonélvezetet, az egyéb vagyontárgyakon egy gyerekrészt örököl.
Ügyvéd - Bp.
obudafan@freemail.hu"

Szerintem ez a válasz azt jelenti, amit leírtam:

"Tehát ha nem volt közös a lakás, csak közösen lakták, sőt, ha ez házasságkötés előtt szerzett vagyon, és életében az elhunyt nem adott haszonélvezeti jogot, akkor ebből nem lesz haszonélvezeti jog, a gyermeknek igaza lesz."

Nem tudok paragrafusokat, sem törvényt, sőt, lehet, én értelmeztem rosszul.

ObudaFan # 2017.05.07. 08:32

livibaba

Ha elérhető a magyar lakcímén, akkor szerintem elég lehet azt megadni.

ObudaFan # 2017.05.07. 08:33

Tehát ha nem volt közös a lakás, csak közösen lakták, sőt, ha ez házasságkötés előtt szerzett vagyon, és életében az elhunyt nem adott haszonélvezeti jogot, akkor ebből nem lesz haszonélvezeti jog, a gyermeknek igaza lesz.

Ez abszolút tévedés és én sem ezt írtam.

Bea1 # 2017.05.07. 12:54

Ez esetben elnézést!

livibaba # 2017.05.07. 13:15

ObudaFan

Én pontosan értettem és köszönöm a válaszokat. További szép napot!

Csaza # 2017.05.23. 07:36

Tisztelt Szakértő!
Édesapám 2012-ben , édesanyám 2015-ben halt meg.Testvéremmel örököltünk egy lakást,amit 2016-ban eladtunk 8.250.000 ft-ért. A közjegyző által megállapított részem 2/4,ennek a résznek az érték 3.500.000. Ft. Miután és hogyan adózunk? Mert a testvéremnek és az én könyvelőmnek is más jött ki?
Válaszát előre is köszönöm!

drbjozsef # 2017.05.23. 10:29

Szerintem 46.875.- Ft a fizetendo. Fejenkent.

Ha 50-50% volt a szuleid tulresze, akkor az édesapátok utáni 25-25% után már nem kell adózni (2012-es szerzés miatt, eltelt az öt év).

Az édesanyátok része után kell, a szerzési érték fejenként a 3.5M fele, a beveteletek a 8.25M negyede, a kulonbozet utan kell 15% adot fizetni.

drbjozsef # 2017.05.23. 11:29

Bocsánat, tévedtem.

Ha 2016-ban adtátok el, akkor az első öröklés után is kell fizetni. Mert csak 4 év telt el, ezért a jövedelem 30%-a után kell még 15% adót fizetni. Mondjuk ez párezer forint lesz legfeljebb, vagy annyi sem.

Ahhoz viszont kevés az adat : kellene, hogy a 2012-es hagyatéki végzésben mi volt megállapítva értéknek. Ennek a résznek az adózásához ez kell, nem a mostani hagytéki értéke.

Csaza # 2017.05.24. 08:21

Köszönöm a segítséget!
Csak a hagyatéki eljárás költsége szerepel a 2012-es hagyatéki végzésen, ami 36.000 Ft.
2016-os végzésen szerepel csak a lakás értéke, amit írtam. A hagyatéki költség itt 42.512 Ft.

drbjozsef # 2017.05.24. 09:37

Érdekes. Kellene szerepelnie, ha örököltetek ingatlan(rész)t.
Lehet, hogy édesapád a tulajdoni lapon nem volt tulajdonos?

Most, hogy jobban megnézem, mit írtál, ha a mostani közjegyző írta, hogy 2/4 a részed, akkor ez lehet a helyzet.
Most örököltél 2/4-ed részt? Nézd meg a teljes tulajdoni lapot, azon rajta vannak a tulajdonos változások is.

Ha mindketten csak most, 2015-ben örököltétek a fele-fele lakást, akkor a 4.125M és a 3.5M különbözete után kell 15% adót fizetni, fejenként. Esetleg az ügyvédi költségek levonhatók a különbözetből még, ha van számla. Más kedvezmény nincs.

Csaza # 2017.05.24. 14:04

Köszönöm a segítséget!

márti.vp # 2017.05.24. 22:05

Tisztelt Szakértők!
Szeretném a segítségüket kérni.
Nővéremmel megörököltük a szülői házat, amit szeretnénk eladni.Viszont az eladási árban nem tudunk megegyezni, amibe a sógorom beleszól.Van-e ilyen esetben valamilyen jogszabály?
Apai rész után fele-fele az örökrész, viszont Édesanyám írt végrendeletet, amiben engem jelölt meg örökösnek.A nővéremnek jár a köteles rész.
Van-e ennek ilyen esetben jelentősége?
Válaszukat előre is köszönöm!

márti.vp # 2017.05.24. 22:05

Tisztelt Szakértők!
Szeretném a segítségüket kérni.
Nővéremmel megörököltük a szülői házat, amit szeretnénk eladni.Viszont az eladási árban nem tudunk megegyezni, amibe a sógorom beleszól.Van-e ilyen esetben valamilyen jogszabály?
Apai rész után fele-fele az örökrész, viszont Édesanyám írt végrendeletet, amiben engem jelölt meg örökösnek.A nővéremnek jár a köteles rész.
Van-e ennek ilyen esetben jelentősége?
Válaszukat előre is köszönöm!

márti.vp # 2017.05.24. 22:07

Elnézést, kétszer küldte el a gép a kérdést.

drbjozsef # 2017.05.25. 06:06

márti,

Nincsen jogszabály. Mindketten örököltök bizonyos (a leírásod alapján nem 50-50%, hanem a végrendelet miatt neked több) tulajdoni hányadot. Osztatlan közös tulajdonosai lesztek (vagy már vagytok) a háznak.

A nagyobb tulajdonrésszel rendelkezőnek nincs semmiféle többletjoga. Elvileg közösen birtokolhatjátok, közösen használhatjátok vagy hasznosíthatjátok, vagy szerződéssel ezt megváltoztathatjátok egymás között.

Köteles résznek nincs jelentősége, nem tudom, lezajlott-e már a hagyatéki eljárás. Vagy pénzben ki kell fizetned, vagy tulajdoni hányadot is kaphat (tehát nem 75%-25% lesz végül, hanem mondjuk 66-34% lesz a tulajdoni hanyad kozottetek)

Egyébként a hagyatéki végzésben kell szerepelnie az ingatlan értékének. Ezt az értékbizonyítványt az önkormányzat állítja ki, gyakran nem sok köze van a valós piaci értékhez, de kiindulási alapnak jó lehet.

A saját tulajdoni hányadát bármelyik tulajdonos tetszőlegesen eladhatja, nem kell a másik tulajdonos beleegyezése ehhez, csak elővásárlási joga van, tehát ugyanazon feltételekkel megveheti egy esetleges külső vevő helyett (fontos, hogy ugyanazokkal a feltételekkel, amit az eladó kialkudott).

A probléma az, hogy egy tulajdoni hányad nem sokat ér annak, aki az egész házat akarja, tehát csak erősen piaci ár alatt lehet eladni.
Arra jó lehet, hogy nyomást gyakorolj vele a nővéredre, hogy ha nem tudtok megegyezni, akkor eladod áron alul valakinek, esetleg olyannak, aki utána talán nem feltétlenül csak jogszerű eszközökkel próbál majd nyomást gyakorolni majd rá, hogy megszerezze az egész házat, ha érted mire célzok. ÉS akkor neki kell vesződnie egy beköltöző családdal...

Egyszóval a legjobb a megegyezés. A másik lehetséges út az, hogy pert indítasz közös tulajdon megszüntetése iránt. Ez költésges és hosszadalmas, ha vannak felesleges százezreitek, akkor kidobálhatjátok egy perre, de azzal sokkal jobban nem fogtok járni. Ha egyikőtök sem tudja megvenni a másik részét, akkor a bíróság a kényszerértékesítést is elrendelheti.
Vagy ugye van még a fenti lehetőség, ha elkótyavetyéled a részedet, cserébe szívhat az új tulajdonossal a nővéred, ha nem volt hajlandó megegyezni.

Próbálj meg határozott lenni, de hidd el, hogy a megegyezésnél minden más megoldás sok időt és sok pénzt fog felemészteni, tőled is, a nővéredtől is. Ezt próbáld meg megértetni vele. Egészen biztos, hogy minden ki rosszabbul fog járni.

drbjozsef # 2017.05.25. 06:22

(Azt azért hozzátenném, hogy ha jól tudom, a köteles rész a teljes hagyaték alapján jár, és ha egyéb vagyontárgyból (autó, ingóságok, pénz, értékpapír, etc) már kielégítésre kerül a kötelesrész iránti igénye, akkor lehet, hogy a házból már nem kell kapjon részt)

ObudaFan # 2017.05.25. 16:09

Ha csak az árban nem tudtok megegyezni, akkor a per elkerülése érdekében közösen megbízhatók egy ingatlanforgalmi szakertot, vagy egy kozjegyzotol barmelyikotok kérheti a kirendelését. Az sem olcsó, de a per meg drágább.

márti.vp # 2017.05.25. 18:00

Köszönöm szépen a segítséget.
Már többször próbáltam árat egyeztetni. A ház értékét 20 millió Ft-ban állapították meg.Én 25-26 millióért szeretném eladni.Nővéremék ill. sógorom! 30 m-ért adná el.25 millióért meg is vennék a hátsó szomszédék.Nincs más vagyontárgy.Viszont én már felajánlottam legyen 60-40%, nem a köteles rész.Ebbe sem mentek bele!/Nem tudom, hogy 25 m Ft-nál mennyi járna nekem a köteles résszel ill.a 60-40%?/ Sajnos még azt is mondták, akár 3-5 évet is tudnak várni az eladással.Amitől én félek, hogy a ház veszít az értékéből.60 éves a ház.

nonolet # 2017.05.25. 18:56

"30 m-ért adná el.
25 millióért meg is vennék"

Azaz az 5 millió feléről van szó, ami 2,5 millió.

HA 30-ért vinnék akkor 15 járna a tesónak.

Ha 25-ért valóban elviszik,
akkor
szerintem érdemes felkínálni, hogy

OKÉ! vigyék a 15 milliójukat
és
te beéred a maradék 10 millióval

Rosszabbul ezzel sem igazán jársz,
mintha évekig vársz még a pénzedre!
vagy perre-ügyvédre költöd.

Megjegyzés: a számokat igazítsd a valóságos tulajdoni arányokhoz! az elv a lényeg.

  • * -

De azért előbb puhatolózz, hogy mennyi felárral érnék be a részedről, ha MOST 25-ért eladnátok a BIZTOS vevőnek!

Még előtte pedig a szomszéddal is tárgyalj EGYEDÜL te, hogy mennyit adna maximum érte, ha 30 alá tudnád alkudni neki a tesónál és így gyorsan megvehetné...

Szóval taktikázz és számolj!

Az idő pénz :-)

Pláne, ha most kéne a pénz...
Akkor egy kisebb "veszteség" is
simán belefér a lehetségeshez képest,
szerintem.

Főleg, hogy örökség azaz kb. "talált pénz", amiről szó van és ki tudja, mikor menyiért menne el
a ház egyébként a jövőben majd.

A biztos az biztos vevő!!!
Fogd meg pénzt, amit ki bírsz hozni belőle.
Akkor is ha buksz a tesó javára.
Szerintem... én biztosan ezt tenném.

Mert biztos, az ami már biztos :-)

nonolet # 2017.05.25. 19:01

A tulajdoni ARÁNY (a kötelessel együtt) kiszámolható!!!

A közjegyző vagy egy jogász megmondja a papírok ismertében.
Ha még nincs hagyatéki döntés akkor is...

HA már van hagyatéki döntés, akkor meg tudnod kell már!

ObudaFan # 2017.05.26. 04:38

Ha nem hajlandóak eladni, indíthatsz pert a közös tulajdon megszüntetése iránt, de 1-2 évig az is eltart.