Örökölt ingatlan eladása


nonolet # 2018.07.17. 15:36

Mivel ÉLETÉBEN mindenki aki cselekvőképes
azt tesz a vagyonával, amit akar...

Így az eladásba magába nem tudsz belekötni.

- -

"az összeg egyből a bàttyàm bankszàmàjàra került. "

Ez már fogósabb kérdés!!!

A papát illető vételár rész kapcsán lehet követelésed.

Mert az

  • vagy a hagyaték része, ha a papa megtartotta magának
  • vagy a köteles rész alapja, ha neki ajándékozta a tesónak

(vagy a kettő kombinációja, hacsak részben adta ajándékba)

Szóval:

Derítsd ki, hogy

1.
Mi van az adásvételiben, menni pénz járt a papának a tulajdonrésze alapján.

2.
Annak a pénznek mi lett a sorsa?! jogilag.
Van-e ajándékozási szerződés róla pl.

Mondjuk, ha a tesó genyózik, akkor nem lesz könnyű dolgod...

Akár per is lehet belőle, ha szerinted:

Neked is járna a hagyatékból, mert nem kapta ajándéka a papa pénzét a tesó és annak meg kéne lennie.

Illetve, ha köteles rész igényt nyújtasz be a tesó ellen.
Mondván az ajándékból jár neked is.

- -

De elsőnek az adásvételi szerződésből kell szerezned
példányt, hogy tudd mennyi az annyi.

Utána lehet kideríteni, hogy volt-e ajándékozás IS?

Aztán lehet azon agyalni, hogy milyen jogcímen keresd a pénzt...

Ha lehet keresni.
Mert ugye a papa akár el is költhette azt még az életében.

Így aztán

  • vagy megvan még >> a hagyaték része
  • vagy ajándékba adta >> kötelesrész alapja
  • vagy elköltötte még életében >> így jártál...

(vagy ezek kombinációja esetleg)

ObudaFan # 2018.07.18. 05:30

GHE1985

A kötelesrészedet követelheted a testvéredtől, ami annak az 1/3-a, amit örököltél volna, tehát az 1/6-a annak, ami a testvéred számlájára került.
Természetesen az elvi lehetősége fennáll annak is, hogy esetleg bizonyítható, hogy édesapád nem volt beszámítható, de elhalálozás után ilyesmit bizonyítani csak igen kivételesen lehet.

drbjozsef # 2018.07.18. 05:43

Ha szellemileg ép volt, akkor itt nem a beszámíthatóság kavart be, hanem valószínűleg a jóhiszeműség, talán fel sem merült benne, hogy a testvér ne felezné meg a másikkal a pénzt.

Tényleg, GHE, kérted már egyáltalán csak úgy mellékesen a testvéredet, hogy az ingatlanért átutalt pénz felét adja oda? Mert érdemes ezzel kezdeni, az esetleges nemleges válaszból talán a testvéred szerinti ok is kiderülhet, hogy szerinte miért ne járna neked belőle.

Ha tényleg azt gondolta, hogy ezt eltitkolhatja, akkor elég hülye, hiszen legkésőbb a hagyatéki tárgyaláson szembesülsz vele, hogy nincs benne az ingatlan. Onnan két perc kideríteni, kinek a nevén van, hogy került rá, jó esetben akár az is, hogy kinek fizetett a vevő.

GHE1985 # 2018.07.18. 06:20

Egy hete volt a temetés,bennem ez fel sem merült,hogy ezzel előhozakodnak,gondoltam úgyis lesz hagyatéki tàrgyalàs. De akkor ezek szerint mivel édesapàmnak màs vagyona nem volt,nem is lesz ilyen,ugye jól gondolom?
Ezt nekem az exbaràtnő mondta el , nem is tudom,hogy hogyan hozakodjak ezzel elő,mert ez teljesen leforràzott mikor megtudtam. A bàttyàm mondjuk,hogy elég léha életet él,ezért biztos vagyok benne,hogy az a pénz nem tart nàla sokàig.

drbjozsef # 2018.07.18. 07:37
  1. Nyelsz egyet, beletörődsz, elfelejted.
  2. Beszélsz a tesóval.
  3. Pereskedsz a köteles részedért.

Tied a választás.

nonolet # 2018.07.18. 11:36

GHE1985

Azt ki tudod deríteni, hogy lesz a hagyatéki egyáltalán.
Megkérdezed az illetékes hivatalnokot.

lajcsó # 2018.07.18. 17:14

"ez az összeg egyből a bàttyàm bankszàmàjàra került. Màs vagyona nem volt,akkor ez azt jelenti,hogy én búcsút inthetek az én részemnek?"
Nem biztos, hogy azért került az összeg a bátyád bankszámlájára mert édesapátok neki akarta ajándékozni.
Előfordul, hogy a vevők a lakást CSOK támogatásból vagy hitelből, (vagy mindkettőből) vásárolták.
Ilyen esetekben a bank az eladó által megadott bankszámlára utalja a vételárat. Az eladó megadhatja bárki bankszámlaszámát, csak azt kell elismernie, hogy az általa megadott bankszámlára való teljesítést saját kezéhez történő teljesítésnek ismeri el.
Tehát, ismerni kellene az adásvételi szerződés körülményeit! Ehhez keresd meg a vevőket és szépen kérjél tőlük az adásvételi szerződésből egy másolatot! Utána már feltehetően okosabb leszel.

GHE1985 # 2018.07.19. 20:43

Adàsveteli szerződést csak az új tulajdonostól tudok kérni,vagy a földhivatalban is?

drbjozsef # 2018.07.20. 05:52

Földhivatalból nem tudsz, mert nem vagy érdekelt. Másolatot csak az kérhet, aki eredetiben igazolja az átvételkor a jogosultságát. (Ptk. 5:166§(3))

tengel # 2018.08.13. 13:07

Tisztelt forumozok. Az érdekelne,hogy eladható-e egy ingatlan ha az egyek örökös benne lekik még? A történet a következő: Anyosom 2015 októberben halt meg.3 fia az örökös ez közjegyző előt hagyatékin rendben is lett téve.A legidősebb fiú még mindig ott él,nevére lett íratva a víz-, gáz- és villanyszámla (mivel hogy ő él ott életvitel szerűen és ő használja a lakást. A másik két testvér úgy gondolja itt az ideje eladni a lakást, mivel a gázt már kikapcsolták ,a villanyra még van türelmi idő és oly annyira nem tartja rendben a portát, hogy a betonból is fű nő. Mit lehetne tenni? Beszélni nem lehet vele, dolgozni nem akar (annak idején anyósom fizetett mindent -számlákat, konyhát és mindent amit kellet csinálni a portán-.)A lakásból kimenni nem akar .Azzal takarózik hogy 64 évesen nem veszik fel sehová, de az igazság az hogy nagyon rossz természete van. Felnőtt lányai nem is néznek felé- Mit javasolnak?

Kovács_Béla_Sándor # 2018.08.13. 13:09

Bármely tulajdonos kérheti akár bíróságtól is, hogy szüntesse meg a közös tulajdont. (De lehet, ez pont az az eset lesz, amire ráillik az "alkalmatlan idő" kivétele.)

Devanath # 2018.09.03. 12:32

Örökölt külterületi ingatlan eladási összege csak a megszerzési érték lehet, vagy annál több ill. kevesebb is?
A kérdés öt (5) éven belüli értékesítésre vonatkozik.

Köszönöm.

drbjozsef # 2018.09.03. 12:40

Ingatlan eladási összege? Az meg mi a szösz?

Ha az eladási árra gondolsz, az bármennyi lehet a (0;végtelen) intervallumban, a végpontok kivételével, pont annyi, amennyit a vevő fizet érte.

A szerzési értékhez nincs köze annak, hogy "mennyi lehet", legfeljebb eladás után kell, vagy nem kell adózni a két összeg viszonyának függvényében.

ObudaFan # 2018.09.03. 13:29

Ha magasabb értéken adod el 5 éven belül, mint amennyi a hagyatéki eljárásban megállapított érték volt, akkor személyi jövedelemadót kell utána fizetni.

Verus1990 # 2018.09.03. 13:29

Üdv. Sziasztok! Anyukám sajnos meghalt 3 hónappal ezelőtt és megörököltük a házát (4-en) tehát a 4 gyermeke illetve Apukám lenne a haszonélvező. Na most a kérdésem az hogy ebből a 4 gyerekből 2 gyerek otthon èl.ott is akarnak maradni még vagy 2 évig. De az én részem a házból hamarább kell akkor mi a lépés? Nekem milyen lehetőségeim vannak? Kérhetem azt hogy a közös tulajdont adjuk el? Vagy a haszonélvezeti jog az erősebb? Vagy hogy van ez? Köszönöm.

ObudaFan # 2018.09.03. 13:36

Amíg a haszonélvezet fennáll, addig a haszonélvező hozzájárulása hiányában nem kérheted.

Verus1990 # 2018.09.03. 13:51

köszönöm a választ! A haszonélvezeti jog mindenképp rászáll az elhunyt férjére? vagy az örökösnek ennek nincs beleszólása?

nonolet # 2018.09.03. 14:00

Miért ne kérhetné?!!!

Nem kell a haszonélvező hozzájárulása a részének az eladásához.

Csakhát vevő nem nagyon lesz rá.

Hisz "külsős" vevő aligha akar megvenni egy haszonélvezettel terhelt ingatlan részt.

Esetleg a bent lakó, nyomott áron...

- -

A közös tulajdon megszüntetése mindig kérhető.
Ki is kényszeríthető akár per útján is.

De nem biztos, hogy jól jár vele, ha kierőszakolja.

Ilyen ügyekben a "KÖZÖS MEGEGYEZÉS" a jobb és a normálisabb eljárás.

Nem elfeledve, hogy

  • egy lakott és
  • haszonélvezttel terhelt és
  • CSAK résztulajdon

Megváltási/eladási ára igen kicsi szokott lenni.
A piaci ár fele-harmada...

ObudaFan # 2018.09.03. 17:35

Nem kell a haszonélvező hozzájárulása a részének az eladásához.

Nem ezt kérdezte.

ObudaFan # 2018.09.03. 17:35

A haszonélvezeti jog mindenképp rászáll az elhunyt férjére? vagy az örökösnek ennek nincs beleszólása?

Nincs.

ObudaFan # 2018.09.05. 12:27

Lehet adásvételi szerződést kötni így is, vagy ha a felek óvatosabbak, vagy várható hagyatéki vita, akkor előszerződést is.

ObudaFan # 2018.09.06. 14:15

Ezt az okiratszerkesztő ügyvéd tudni fogja.

drbjozsef # 2018.09.06. 19:02

Olyan dologról is szerződhetsz, ami a szerződéskor nincs se a birtokodban, se a tulajdonodban. Eladhatom neked az Eiffel-tornyot is, az már legyen az én gondom, hogy tartom be a szerődést...

drbjozsef # 2018.09.07. 04:26

Egy házat tulajdonostól szeretnek venni az emberek, azt meg a tul lap mutatja meg ki is az.

Ez így, ebben a formában nem igaz, de értem mire gondolsz.

HajniB # 2018.10.06. 18:54

Üdvözlet! Ház vásárlás előtt állunk. Az ingatlan 1/2, 1/2 részben anya és fia tulajdona. Az anya elhunyt, a hagyatéki tárgyalás még nem zárult le. A fiú az egyedüli örökös. Úgy tudom, hogy ügyvédi letétbe helyezett előleggel a ház elvileg megvásárolható. Az érdekelne hogy ebben az esetben a mi nevünkre kerül-e az ingatlan, tehát tudunk gáztervet,építési engedélyt, futeskorszerusitesi pályázatot... Stb indítani? Vagy ez csak a vásárlási szándék nyomatékos módja!? Válaszukat előre is köszönöm! Szép estét kívánok! Hajnalka