Munkajogi kérdések.


drbjozsef # 2023.09.27. 09:24

Gretzki,

Biztos? Hogy átirányíthat, így van benne?

Nem lehet, hogy az Mt. 36.§ szerinti "munkáltató személyében bekövetkező változás" a szóban forgó eset?
De ilyenkor nem a munkavállalót veszik át, hanem a szervezeti egységet, "veled együtt".

A fenti esetben a munkaviszonyod folyamatos, a munkavégzésed feltételein egyoldalúan nem változtathatnak, a végkielégítésre jogosító idő is folyamatos, nem "szakad meg".
Ebben az esetben nincs olyan, hogy nem fogadod el, ha a feltételek nem változnak. Ha a kollektív szerződés vagy a munkaszerződésed változna, akkor azt fel kell ajánlaniuk, és azt nem kell elfogadnod. Akkor rendes felmondással megszüntethetik a munkaviszonyodat, végkielégítéssel.

Gretzki # 2023.09.27. 09:14

Nem munkaerő kölcsönzőn keresztül dolgozom. A kollektív szerződés tartalmazza, hogy átirányíthat más munkáltatóhoz is..

Cabron_ # 2023.09.27. 09:11

#kovácsl

A cafetéria nem biztos, hogy jár arra a 35 napra, amikor felmentenek a munkavégzés alól, ezt a munkáltató cafetéria szabályzata rögzíti. Ezt érdeklődd meg!

drbjozsef # 2023.09.27. 09:10

(Tudom, ezt megteheti

Dehogy teheti meg. Egy teljesen más munkáltatóhoz? Hogyan?
Esetleg elfelejtetted megemlíteni esetleg azt az apróságot, hogy munkaerő kölcsönzőn keresztül dolgozol?

Gretzki # 2023.09.27. 08:05

Üdvözletem!

A helyzet röviden a következő: a munkáltatóm gazdasági problémák miatt 30-35 embert át akar irányítani másik munkáltatóhoz. (Tudom, ezt megteheti) A két cég között semmi kapcsolat, nem egy cégcsoport, nincs közös tulajdonos, nem is egy iparág. A másik cégnél is vannak problémák, ezért számomra nem életszerű, hogy a létszámának kb. 25 %-át plusszba foglakoztatni akarja.
Kérdéseim:

  • a munkáltató ezzel a húzásával ki tudja-e játszani, hogy a későbbiekben úgy " szabaduljon" meg a munkavállalótól, hogy ne kelljen végkielégítést fizetni,
  • mi van abban az esetben, ha valaki nem fogadja el ezt az "átirányítást?

Válaszukat előre is köszönöm.

drbjozsef # 2023.09.23. 19:38

Tényleg? Máris? Egész eddig a felmondását propagáltad. Nohát.

Majordomus # 2023.09.23. 19:19

Várja meg mit ajánl a cég.

drbjozsef # 2023.09.23. 04:22

Értjük, értjük, ezt mondom, hogy persze hogy elfigadná - ha a munkavállaló AKKORA ÖKÖR MINT EGYESEK, és felajánlja felmondását, amikor a cég akar megszabadulni tőle. Vannak ilyen reménytelenül ostobák, itt is, de azért ne ebből induljunk ki.

Majordomus # 2023.09.22. 19:25

A munkaadó is elfogadja,hiszen ő akart a munkavállalótól megszabadulni.
Ráadásul nem kell további heteket fizetni a dolgozónak.

drbjozsef # 2023.09.22. 18:13

Én mondjuk nem értem, mert ennél nagyobb faszság nem nagyon van - ha nem közös megegyezéses munkaviszony megszüntetés, hanem munkavállalói felmondás, akkor persze hogy elfogadja a munkáltató, hiszen nem kell semmit fizetnie, és még végig is kell dolgozni a felmondási időt. Jézusom.

kovacsl,
Simán. Nincs semmilyen korlátozás a munkaviszonyok darabszámára, akár egyszerre lehet négy 8 órás állásod is, ha fizetnek szépen mindent - a te dolgod és a munkáltatódé, hogy mindig megjelenj munkára alkalmas állapotban.

kovacsl # 2023.09.22. 17:17

Ja értem a felmentést.
Egyébként divat úgy felmondani közösség hogy állományban tartanak ezekre a hónapokra és havonta elosztva kapja az ember a végkielégítést. Ennek van hátránya?
Max az új helyen is be lesz jelentve az ember meg a régin is ennyi? Kösz

kovacsl # 2023.09.20. 21:01

Hogy érted?

Majordomus # 2023.09.20. 19:32

Van esély hogy el is fogadja a munkaadó ha ő mond fel.

drbjozsef # 2023.09.20. 16:11

kovacsl,

A felmondástól számítva kell dolgoznia 35 napot, de fizetni kell neki 70 nap teljes munkabér+juttatások, és 4 havi távolléti díjat.
Közös megállapodás esetén ettől csak kedvezőbbet van értelme elfogadnia.
Például hogy egy napot sem dolgozik már.

kovacsl # 2023.09.20. 15:00

Köszi!
Úgy érted a 70 nap felét le tudja alkudni mert felment? Vagy hogy érted hogy azt még bele kell számolni?

drbjozsef # 2023.09.20. 07:23

kovacsl,

Igen. Igen. Igen. Igen, nyilván ennél csak előnyösebbet fogadjon el. Munkáltatói felmondás esetén a felmondási idő felére fel kell mentenie a munkavégzés alól a dolgozót, legfeljebb két részletben, a munkavállaló szerinti időpontban, ezt is érdemes beleszámolni (Mt.70.§.)

kovacsl # 2023.09.20. 06:41

Sziasztok

19 évnyi munkaviszony esetén ha a munkáltató mond fel és nem fogadja el az ember a közöst akkor jól olvasom 4 havi bér egyben esedékes mint végkielégítés? De ez a felmondási időn (70 nap) felüli amíg itt kell dolgozni az illetékesnek? Mert arra jár a bér meg cafeteria stb is nem? Ergo ez egyben alapból 6 hónap (+70 napi juttatások) 19 év mviszony esetén ahonnan kéne indulnia a közös megegyezés tárgyalásának? Köszi

drbjozsef # 2023.09.12. 06:15

farkasbalintm,

Gyermek gondozásából kapott fizetés nélküli szabadságon van a feleséged?
Akkor egyetlen teendője van : amikor vissza akar menni dolgozni, ezt az Mt. 133.§ szerint, LEGALÁBB 30 nappal előtte írásban jelzi a munkáltatónak. Itt nincs kérdés, köteles visszavenni a megjelölt időpontban.

Aztán hogy hol, mikor, milyen munkavégzés lehetséges az más kérdés. Ha az eredeti munkakörében nem tud neki munkát biztosítani, rendes felmondással megszüntetheti a munkaviszonyt a munkáltató, de csak miután ténylegesen is munkába állt (a fizetés nélküli szabadság időtartama alatt nem).

Kovács_Béla_Sándor # 2023.09.12. 05:27

Én ezt a kérdést nem értem.

farkasbalintm # 2023.09.11. 20:35

Kedves fórumozók, válaszadók.
Az alábbi ügyben szeretnék tanácsot kérni (röviden pontokba szedve):

  • feleségem 2018-ban lett várandós első gyermekünkkel, majd 2021-ben a másodikkal (2012 óta dolgozott alkalmazottként a cégnél)
  • a multi cég azon telephelye, ahonnan szülni ment, időközben bezárt, így ha vissza szeretne menni, csak másik, nagyjából kétszer olyan messze lévő (kb. 34 km vs. 62 km) helyre mehetne
  • lassan szeretne újra munkába állni, ezért telefonon érdeklődött, és azt a választ kapta, hogy a korábbi pozíciója be van töltve, nyitott pozíció nincs, otthoni munkavégzésre egyáltalán nincs lehetőség

(Nem tudom van -e jelentősége, én a lakhelyünktől kb. 10 percre dolgozom, szintén alkalmazottként.)

A fentiek tükrében milyen jogi lehetőségei vannak?

Válaszokat előre is köszönöm:

Bálint

Majordomus # 2023.09.08. 19:50

Miért nem tisztázod a munkaadóval?

Munkabér,megbizási díj.tiszteletdíj stb.

Kincses # 2023.09.08. 10:28

Szia! Pontosítok-önként elvállalt munkavégzés! Nem "társadalmi" munka! Nem beosztottak, hanem jelentkeztem... De munkavégzés történik, amiért juttatás jár!

drbjozsef # 2023.09.08. 10:15

"Önként" ?
Akkor miért járna bármi is?
Megbecsülés, tisztelet, köszenet - jó esetben, jó helyen.

Kincses # 2023.09.08. 09:30

Sziasztok!
Kérdésem a következő-ha egy oktató szombaton |szabadidejében] önként iskolai promóciós tevékenységet végez 4 órában, ezért jogszabály szerint milyen plusz Bér jellegű, esetleg plusz szabadidő jogosult?
Köszönettel!

Steee # 2023.09.06. 12:49

Sziasztok!
Adott egy munkahely, ahol határozatlan idejű szerződéssel dolgozom már 3 éve. Ez a munkahely egy műhely, ahol 2 ember dolgozott szakirányú végzettség nélkül, amikor engem felvettek 3. munkatársnak. Az ő irányításuk alatt kellett dolgoznom a próbaidő alatt, és azóta is, egészen egy évvel ezelőttig. Ekkor beírattak egy képzésre, amellyel még mindig nem dolgozhatom önállóan, de egy szakirányú végzettseggel rendelkező irányítása alatt már dolgozhatok a végzettséggel, amelyet sikeresen letettem. Alá is kellett írnom egy tanulmányi szerződést 2 év időtartamra, hogy addig ha felmondanék, akkor vissza kell fizetnem a képzés díját. A képzés közben kineveztek egy új középvezetőt az irányításunkra, aki többször kifejezte, hogy ő az adott munkahelyen csak és kizárólag teljesen szakirányú végzettséggel rendelkezőket akar látni és mindent elkövet annak érdekében, hogy ezt elérje. Ennek folyományaként, már elküldték egy kollégám, aki azért adott is okot a munkaszerződésének megszüntetésére (igazolatlan hiányzások, stb), egy másik kollégám pedig intézményen belül áthelyezik másik munkahelyre. Közben felvettek egy szakirányú végzettséggel rendelkezőt, akinek a keze alá kellene dolgoznom, de ő sem elegedett a munkám színvonalával, pedig a képzést, hogy a keze alá dolgozhassak, kiváló értékeléssel fejeztem be. Több alkalommal hívott már be az irodába a közepvezető, és gyakran olyan mondatokat engedett meg magának, amiből kitűnik, hogy személyes (emberi) unszimpátia miatt akar tőlem szabadulni. A munkahely igazgatójával is több alkalommal beszéltem, de számomra nincs hely az intézményen belül sehol sem. Ő, aki a munkáltatói jogkört is gyakorolja egyébként, mindig azt mondja, hogy nem akar elküldeni, de a középvezető már olyanokat terjeszt rólam, hogy én feleselek, meg tiszteletlen vagyok, stb. Emiatt azt mondja az igazgató, hogy nem nagyon lesz más választása, mint az elküldésem. Gondolom ezt nem tudom majd megakadályozni, de a felmondás közlése után munkaügyi bírósághoz fogok fordulni. Kérdés az, mivel is tudnám bizonyítani az igazam? Azzal netalán, hogy 3 éve ott dolgozom, és eddig elégedettek voltak a munkámmal, és próbaidő alatt sem küldtek el, most meg már nem jól dolgozom? Esetleg azzal, hogy már eleve úgy vettek fel, hogy tudták azt, hogy nem rendelkezem szakirányú végzettséggel, mégis felvettek, és eddig el sem küldtek, az új középvezetőnek meg így egyszercsak eszébe jut, hogy ott én nem is kellek? Továbbá hogyan tudnám bizonyítani, hogy miket mondott a felettesem a négyszemközti beszélgetések alkalmával? Ha én mondjuk mostantól "önvédelemből" rögzíteném a beszélgetéseink, akkor meg majd én leszek a bűnöző? Ha mondom, hogy rögzíteném, akkor meg úgysem olyan hangnemben beszélne, tehát semmi értelme? Egyébként arról tudomásom van, -ő saját maga mondta el egy kollégámnak, aki visszamondta nekem-, hogy a tudtom ellenére ő viszont rögzítette a velem való beszélgetéseit... Ennyire semmi joga nincs ma ebben az országban egy munkavállalónak? Országos szakszervezet tagja vagyok, de őket sem merem megkeresni, mert félek, nagyobb gondom származhat belőle. Esetleg rendőrségen tegyek feljelentést ismeretlen tettes ellen, mert itt már az egyenlő bánásmód elve is sérülni látszik számomra, pedig egyébként nem vagyok kisebbség tagja, leszámítva talán azt, hogy nő vagyok, ez esetemben most úgy érzem, hogy hátrány, a középvezető és az igazgató is ugyanis férfiak. Mit lehet tehát tenni? Olyan az egész, mintha egy koncepciós perbe kerültem volna bele vádlottként, és meg akarnak győzni róla, hogy rosszul dolgozom, miközben ez nem igaz.
Már pszichológiai tesztet akar velem íratni a középvezető, hogy alkalmas vagyok-e a munkára, miközben soha, semmiféle teszt nem volt ilyen jellegű akkor sem, amikor felvettek. Az üzemorvos is munkára alkalmasnak talált már többször is az éves vizsgálatok alkalmával, de nála sem volt pszichológiai teszt. Sajnos kézzelfoghatóan még azt sem lehet kijelenteni, hogy mi is számít rossz munkavégzésnek, mert olyan jellegű a munka, hogy szakmailag is nagyon nehéz megitélni, hogy mi a rosszul elvégzett munka, és mi a jól elvégzett munka. Sajnos ide sem merem leírni, mi a munkaköröm, mert elég ritka munkahely az ilyen, és tartok tőle, hogy be lehetne azonosítani.