Munkajogi kérdések.


Dr.Attika # 2016.09.16. 18:14

Kötelezhető kártérítésre a felszámoló, ha nem észlelte, hogy van olyan munkavállaló,akinek a munkaviszonya nem lett megszüntetve.

ObudaFan # 2016.09.16. 17:51

Mondjuk a leírtakból nem igazán látom, hogy a felszámoló egyáltalán kártérítésre kötelezhető-e, de persze elképzelhetőek olyan körülmények, amikor igen.

Egyébként nem jár a távolléti díj a gyeses időszakra.

fuffancs70 # 2016.09.16. 14:17

Tisztelt Szakértő!
Jelenleg kártérítési perem folyik, mert a volt munkahelyemet felszámoló cég úgy számolta fel a céget, hogy nem nézett utána, hogy 1 fő (én) munkavállaló van.
Én iker gyermekeimmel 2009 év novembere óta gyesen vagyok ez év dec. 31-ig.
Volt munkahelyemet a Cégbíróság (mivel a Felszámoló hanyagul nem közölte, hogy munkavállaló van) felszámolta. Engem senki nem értesített, utólag szereztem tudomást a cég megszűnéséről, így hitelezői igényt sem tudtam benyújtani.
Kénytelen voltam a Felszámolót beperelni, aki persze az engem illető kártérítést minimalizálni akarja. Szerinte távolléti díj nem illetett volna meg engem, mivel Gyesen voltam (és még vagyok is). Amúgy 17 év munkaviszonyom volt. Van egy olyan törvény is, hogy Gyesen lévő szülőnek nem lehet a munkaviszonyát megszüntetni. Most mégis ez történt.
Szerintem jár a távolléti díj, ha engem értesítenek a tényről, akár egy napra is munkába állhattam volna gyes mellett. A felszámolás 2014-benkezdődött.
Várom válaszát!
Köszönettel: S. Rita

Rexor # 2016.09.16. 13:21

Közös megegyezés lényege, hogy mindkét félnek jóvá kell hagynia. Tehát semmit sem lehet tenni.

Csabi1973 # 2016.09.16. 09:46

Határozatlan idejű közalkalmazotti jogviszonyról van szó.

Rexor # 2016.09.16. 08:35

Munkaviszonyról vagy közalkalmazotti jogviszonyról van szó?

Csabi1973 # 2016.09.16. 07:48

Tisztelt Szakértő!
2016. október 3-án új munkahelyen kezdenék. Jelenlegi munkahelyemen kértem a munkaviszonyom közös megegyezéssel történő megszüntetését 2016. szeptember 30-cal.
Beadványomra azt a választ kaptam, hogy csak november 12-vel szüntethető a munkaviszonyom, mert a tantárgyfelosztás szerinti kiosztott órák, feladatok ellátása veszélybe kerülne.
Mindenképpen szeretnék októberben az új munkahelyemen kezdeni, mit tehetnék ennek érdekében.
Jelenleg nevelést, oktatást közvetlenül segítőként dolgozom (iskolai rendszergazda, Programtervező informatikus főiskolai végzettséggel rendelkezem). Ebben a tanévben csak heti 11 órát kellene ellátnom. Korábban nem volt órám.
Az álláshelyemre teljes munkaidős informatika szakos középiskolai tanárt keres az intézmény.
Köszönöm a választ!

Dr.Attika # 2016.09.15. 05:07

Ha három "fizetős" jogi szakvélemény is megalapozza az álláspontját, akkor nincs mitől tartania. Ha a kollégák tévedtek, akkor sincs gond, mert az ügyvédi felelősség biztosítója megtéríti az esetleges kárát.

wardog # 2016.09.14. 20:48

Kértem háromtól is "fizetős jogi szakvélemény keretében" és azt állítják, hogy nincs ilyen. De ha nem haragszik inkább itt zárnám le a témát, mert nem szeretem, ha csak szavakkal dobálózunk.

Köszönöm a hozzászólást!

Dr.Attika # 2016.09.14. 16:55

Helyesbítés: fizetős jogi szakvélemény keretében.

Dr.Attika # 2016.09.14. 16:54

Hogyne. Fizetés jogi szakvélemény keretében bármely ügyvédtől.

wardog # 2016.09.14. 15:49

"A tervezett cselekményét egyébként a Munka Törvénykönyve és a Büntető Törvénykönyv is szankcionálja. Nem kell ahhoz munkaszerződésben foglalt titoktartási nyilatkozat."

Ehhez kérhetnék fejezetet, paragrafust és bekezdést?

Köszönöm válaszát!

Dr.Attika # 2016.09.12. 05:18

Szerintem meg teljességgel érvénytelen. A határozatlan időre kötött munkaszerződést a felek az Munka Törvénykönyvben szabályozottak szerint szüntethetik meg. Ez az MT kógens szabálya. Márpedig az MT kógens szabályaitól csak a munkavállalóra kedvezően lehet eltérni. A kötbér kikötés viszont egyértelműen nem az.

Kezdeményezze nyugodtan a munkaviszony megszüntetését rendes felmondással.

Szmiki1974 # 2016.09.12. 04:55

ObudaFan, az mit jelent, hogy kétséges? Hogy jogilag nem állja meg már a helyét? Ezért kérdeztem, mi lenne a "kiskapu" ha esetleg követelnék ezt tőlem.
Köszi

ObudaFan # 2016.09.12. 04:49

Szmiki1974

Az én véleményem szerint ennek a kötbérkikötésnek az érvényessége egy munkaszerződésben azért kétséges.

Dr.Attika # 2016.09.12. 04:05

"Ezen kívül szerintem sok embert érdekel a téma lévén, hogy Magyarországon sajnos szokás sem anyagilag, sem emberileg nem megbecsülni a munkavállalót,....."

Abba azért ne reménykedjen, hogy az új "üzleti partnere" nagyon meg fogja becsülni anyagilag. Addig fog Ön kelleni, amíg minden üzleti titkot kiszed Önből. Azt követően mehet a levesbe. A tervezett cselekményét egyébként a Munka Törvénykönyve és a Büntető Törvénykönyv is szankcionálja. Nem kell ahhoz munkaszerződésben foglalt titoktartási nyilatkozat.

Szmiki1974 # 2016.09.12. 03:50

Hogy amennyiben 1 év előtt kilépnék a cégtől, kötbért vagyok köteles fizetni. Még csak pár hónapja vagyok itt, de úgy tűnik, csak szívatnak, nem is igazán akarnak abban a munkakörben foglalkoztatni, amire a szerződés szól. Vettek fel hozzáértőbb, gyakorlottabb embereket is.
Természetesen kilépni, hogy ne is lássam őket többé.

ObudaFan # 2016.09.11. 20:51

Mármint mire kötöttetek ki kötbért és mit szeretnél tenni?

Szmiki1974 # 2016.09.11. 19:01

Tisztelt hozzáértők!

Munkajogi kérdésem lenne, sofőrként jelentkeztem egy céghez, a munkaszerződésem is kifejezetten ezt írta le. Kötbér is meg lett állapítva. Ehhez képest, amióta ott "dolgozom" mindent csináltam, csak nem a munkaköri leírásnak megfelelő munkát: fűnyírás, raktár pakolgatása, kerekek suvickolása, emelgetése.
Folyamatosan hitegetnek, hogy majd jövő héten. De ez sosem jön el. Most lett ebből elegem.
Ilyen esetben is jár a kötbér a munkáltatónak?
Köszönöm!

wardog # 2016.09.09. 20:39

Nyilván megmutatom a szerződést több ügyvédnek is, most információt gyűjtök csupán, amit nem tiltanak a felhasználási feltételek. Ezen kívül szerintem sok embert érdekel a téma lévén, hogy Magyarországon sajnos szokás sem anyagilag, sem emberileg nem megbecsülni a munkavállalót, nem is véletlen, hogy manapság már az is nehézségekbe ütközik, hogy találjanak valakit, aki hajlandó a Balatonnál lángost sütni a szezon közepén.

OFF
Az megfordult-e már a fejedben, hogy a kötözködő, rosszindulatú és személyeskedő hozzászólásod nem pusztán az üzletednek tesz rosszat, de még jelen fórum felhasználási feltételeit is sérti? Persze akinek ilyen a stílusa egy vadidegennel szemben, annak gondolom ez simán belefér.
ON

Ne hardugdj, de ezt jelentenem kell a moderátorok felé.

wardog # 2016.09.09. 17:38

Sziasztok!

Az lenne a kérdésem, hogy ha van nekem egy munkahelyem, ahol az egyik ügyfél jelzi, hogy szeretne inkább közvetlenül velem dolgozni, és felmondok és mint egyéni vállalkozó ennek az ügyfélnek dolgozok, akkor támadható vagyok jogi úton?

Mindezt úgy, hogy a titoktartási nyilatkozatban semmi ilyesmi nincs és az ügyfélnek van egy weboldala, ahol ő szabadon elérhető, fent vannak az adatai, hogy ő azzal foglalkozik, ami a munkahelyemnek is a tevékenységi köre. Viszont a munkahelyem által ismertem meg.

Dr.Attika # 2016.09.09. 14:48

Nem jogos. Joga van olyan szálláshely igénybe vételére, ami a mai kor szintjének megfelel.
Pl. : 1982. év telén több katonatiszt társammal Nyíregyházára vezényeltek miniszteri szemlére. A Honvédelmi Minisztérium által megrendelt, egy a leírtaknak megfelelő szintű munkásszállás volt a szállásunk. Megtekintés után a parancsnokunk úgy döntött, hogy ez nem megfelelő, ezért átmentünk Nyíregyháza- Sóstó szállodájába. Ott szobákat bérelt és közölte a minisztériumi illetékessel, hogy itt lakunk és a HM fizesse ki a számlát. Minden további akadékoskodás nélkül tudomásul vették és ki is fizették a számlát. Gondolom, hogy 34 év távlatából sem lehet ez másként.

szeitzj # 2016.09.09. 10:56

Sziasztok,

kedvesem a BAH-nál (Bevándorlási Hivatal) dolgozik. Vezényléssel másik városban kell dolgoznia időről időre 1-1 hetet. Az ottani szállás egy kollégium minden szépségével és hát hátrányával is.
Nem szeretne ott aludni, ezért egy közeli panzióban keresett szállást azon időszakra. A költségeit mi (a család) vállaltuk.
Munkahelyén ezt megtiltották, mert hogy ez vezénylés, köteles ott aludni, ahová elszállásolják.
Nem a fegyveres erők tagja, bár belügyminisztériumi alkalmazott.

Jogos a munkáltató utasítása?

Köszi a választ!

Kovács_Béla_Sándor # 2016.09.01. 09:56

Ilyen. Valaki azt mondta, hogy a kapitalizmus szükségképpen tisztességes? :)

Rexor # 2016.09.01. 09:47

Pro és kontra több érvet fel lehetne sorolni (pl. a munkáltatónak is jobb ha egy pocsék munkaerőt kap gyorsan lecserélje egy másikra, vagy ha próbaidő alatt lelép valaki gyorsan kapjon helyette valakit). Ezért cserébe szerintem érthető hogy a szövetkezet is védi a saját pénzét. Ilyen a kapitalizmus...