Munkajogi kérdések.


Kovács_Béla_Sándor # 2015.09.01. 09:58

Semmi. Egyszerűen így osztod be a munkaidőt. Legalább egy hétre, és legalább hét nappal korábban közölve. (Vagy fordítva, ezt sose tudom fejből.)

Flower14 # 2015.09.01. 09:07

Tisztelt Szakértők!
Hogyan lehet szabályosan irodai munkánál bevezetni azt, hogy hétfőtől csütörtökig napi 8,5 pénteken pedig 6 óra legyen a munkaidő? Milyen munkarend felel meg ennek? Elszámolási időszak, munkaidőkeret? Köszönöm a segítséget!

vassago # 2015.09.01. 09:05

Tisztelt Szakértők,

jelenleg 6 órában dolgozom egy kft-nél, mióta megszületett a gyerekem, de előtte 8-ban voltam. a lényeg az, hogy ez a kft beolvadt volna egy másikba kft-be, de mivel ez jogi problémába ütközött, ezért most az az utolsó infóm, hogy azt találták ki, hogy mindkét cégbe be leszünk jelentve. több kérdésem lenne, ha tud valaki, válaszoljon pls amilyen gyorsan tud:

  1. hogy fog érinteni az, hogy az eddigi 6 (8) órás munkaviszonyom helyett 2 x 3 órára leszek bejelentve adózás, szabadság, járulékok, stb szempontjából? mire kell figyelni?
  2. elvileg benne lesz a munkaszerződésben az a kitétel, hogy a két munkaszerződés együtt lesz csak érvényes, de mire kell figyelni, hogy nem vágjanak át? 1998 óra dolgozom a cégnél. elvileg azt is mondták, hogy a munkaviszony jogfolytonos lesz.
  3. ha nem fogadom el a munkaszerződés módosítást, akkor meg kell szüntetniük a munkaviszonyomat és akkor ki kell, hogy fizessenek?
  4. keressek inkább egy munkajogászt sos?

köszönöm,
vassago

Mint Typewriter # 2015.08.31. 11:41

Tisztelt Szakértő!

A következő félévben egyetemi passzív féléven leszek, újrafelvételizéssel szeretnék majd továbbtanulni.Most viszont egy okj végzettséggel keresek munkát.Köteles vagyok jelenteni a munkáltatómnak, hogy passzív féléven vagyok?
Ez nem lenne kérdés, de nem biztos, hogy továbbtanulok, akkor viszont szeretnék egy rendes munkahelyre beilleszkedni, de ha elmondom, félek, hogy kötözködnek és egy évre nem vesznek fel.Köszönöm válaszát!

ObudaFan # 2015.08.31. 11:10

zöldlámpa

Ha neked mondanak fel, akkor jár végkielégítés, a szabadság megváltása az meg mindenképpen jár. Ha a cégben nincs semmilen vagyon, a Bérgarancia Alap a végkielégítést korlátok között, de fizeti, csak be kell jelenteni a felszámolónak.

t.zsuzsu # 2015.08.31. 07:10

Tisztelt Cím!
érdeklődnénk mi a teendőnk, ez év szeptemberétől ausztriai 4 órás munkaviszonyom lesz ingázóként lekhelyemtől 21 km-re, idén végeztem tanulmányaimmal és június 15-aug.26-ig Magyarországon dolgoztam.
Adózás, útiköltség visszaigénylés, Tb, Nyugdíjbizt, Nav felé bejelentési kötelezettségek érdekelnének.
Köszönettel várom szíves válaszukat, arra az esetre is, ha a későbbiekben 8 órás lenne a munkaviszonyom.

zöldlámpa # 2015.08.29. 15:43
  • Sziasztok! Segítségért jöttem.

2009-2011ig dolgoztam, egy olyan cégnél, ami mai napig felszámolás alatt áll.
2011. dec.ében, majd 2013. nov.ében megszülettek gyermekeim.
Szeretnék dolgozni, azonban, előtte meg kell szüntetnem a cégnél a "munkaviszonyomat"
Hogyan tegyem meg? Közös megegyezéssel vagy mondjak fel?
Ha nekem mondanak fel, jár-e a végkielégítés?
Jár-e szabadság nekem is? Ki fizeti ki, ha igen?
Mikor szüntessem meg a jogviszonyt a cégnél?
Köszönöm a segítséget előre is:)

Kovács_Béla_Sándor # 2015.08.28. 11:11

Amit eddig: nyafoghatsz. De eredménye nem lesz.

lopakodó # 2015.08.28. 11:10

Hmm..akkor olyan szerződésem van, hogy életem végéig itt kell dolgoznom- mert oké, hogy határozott időre szól, de az a kismama, akinek a helyére jöttem, sosem fog visszajönni ?
Mit tudok tenni ? köszönöm !

Kovács_Béla_Sándor # 2015.08.28. 10:33

Ez elég indok ?
Nem. De a munkakört nem lehet egyoldalúan megváltoztatni. (A munkaköri leírást viszont igen.)

lopakodó # 2015.08.28. 08:40

..arról nem is beszélve,több kolléga elment, és az ő munkájukat is én csinálom.

lopakodó # 2015.08.28. 08:40

Nincs munkaköri leírásom, de megállapodtunk egy adott munkakörben. Ezt most meg akarják változtatni, olyat kéne csinálnom, amihez nem kell ez a végzettség. Azon kívül elment a vezetőnk, nincs akitől kérdezzünk. Ez elég indok ?
köszönöm.

ObudaFan # 2015.08.28. 08:30

lopakodó

A határozott idejű munkaviszony felmondással a munkavállaló részéről csak akkor szüntethető meg, ha:

  • a munkaviszony fenntartása számára lehetetlenné válna, illetve
  • körülményeire tekintettel aránytalan sérelemmel járna.

Ezekben az esetekben a felmondási idő általában 30 nap.

ObudaFan # 2015.08.28. 08:25

bzsuzska30

Ezt rosszul olvastad, mert csak akkor illeti meg a munkavállalót, ha azonnali hatállyal mond fel a munkáltató súlyos kötelezettségszegése, vagy a jogviszony fenntartását lehetetlenné tevő magatartása miatt.

Dr.Attika # 2015.08.28. 07:45

Tisztelt pepuska54!
A szombati munkavégzésért 100% bérpótlék jár. Ha a munkáltató heti másik pihenőnapot biztosít, akkor csak 50 %.
Törvényi akadálya nincs, hogy a munkáltató minden szombatra elrendeljen munkavégzést.

lopakodó # 2015.08.28. 07:07

Kedves Mindenki !

Azt szeretném kérdezni, hogy ha én mondok fel a munkahelyemen, ahol 5 hónapja dolgozom, de a munkaszerződésemben az van, hogy határozott idejű a szerződésem, de fix idő nincs, hanem csak annyi, hogy amíg a kismama vissza nem jön, addig van a munkaviszony, akkor mennyi a felmondási időm, illetve ilyen esetben kapok-e munkanélküli járadékot, főleg ha idén év elején is kaptam már ?

köszönöm előre is !

pepuska54 # 2015.08.27. 11:56

Tisztelt Cimzett!Nyugdij elott allo pedagogus vagyok ,kerdesem a kovetkezo lenne beoszthat e a munkaltatom a tanev soran minden szombatra dolgozni ha igen akkor a szombati orak szama duplazodik avagy marad annyi amennyit ledolgozok.Szeretnem azt is megkerdezni hogy a berem azokra a szombatokra valamennyivel emelkedik e.Valaszat varom !Elore is koszonom

bzsuzska30 # 2015.08.27. 11:20

Tisztelt Jogforum!

Az interneten olvastam, hogy amennyiben a munkavállaló jogszerűen mond fel, akkor megilleti a végkielégítés. Érdeklődnék, hogy mi minősül jogszerű felmondásnak? Mely esetekben köteles a munkáltató végkielégítést fizetni?

Köszönettel: bzsuzska30

ObudaFan # 2015.08.27. 05:03

pápöl69

Ha közös megegyezés volt, akkor sokat nem tudsz tenni.

ObudaFan # 2015.08.27. 04:59

nanami

Természetesen nem vagy köteles aláírni semmit. Más kérdés, hogy ha súlyos hiányosságok voltak, akkor elképzelhető, hogy azonnali hatályú felmondásnak is helye lehet veled szemben.

ObudaFan # 2015.08.27. 04:54

drota40

Hogy volt-e veszélyben a testi épsége, azt te nyilván jobban fogod tudni, mint bárki ez alapján a leírás alapján. Viszont az, hogy kötelezettség-szegést megvalósítottál, az elég világos a leírás alapján.

ObudaFan # 2015.08.27. 04:48

megrokkant

Ha a három évet meghaladja a munkaviszonyod, akkor végkielégítésre jogosult vagy.

ObudaFan # 2015.08.27. 04:47

Natasa Romanov

Az én véleményem szerint jogszerű a felmondás. Létszám-okokból fel lehet mondani a munkaszerződést és a munkáltató nem köteles előre közölni a munkavállalóval a jövőbeli létszám-terveit.

ObudaFan # 2015.08.27. 04:42

Nellikutya

Az egésszel az a probléma, hogy a munkáltató felmondani biztosan nem köteles. Innentől fogva a munkáltató is eldönti, hogy inkább fizet egy kis táppénz-hozzájárulást, vagy kifizeti a végkielégítést.
Ha viszont a munkáltató hajlandó ezt kifizetni, akkor közös megegyezéssel meg lehet szüntetni a munkaviszonyt bármikor, olyan feltételekkel, amiben megegyeztek, felesleges trükközni.

Nellikutya # 2015.08.26. 10:06

T. Szakértő!
Tanácsot szeretnék kérni. Öcsém a napokban kimeríti táppénz jogosultságát, munkába állni súlyos betegsége miatt nem tud - munkaképesség csökkenés miatt kell a NRSZSZ-hez fordulnia ellátás ügyében. Még munkaviszonyban van - több, mint 20 éve ugyanazon a helyen -. Nagy valószínűséggel rokkant ellátott lesz - ha megéli .. -. Van ki nem vett szabadsága, amit megválthat a munkálató. Jogosult lehet felmentési időre és végkielégítésre is.
Én úgy okoskodtam, hogy a munkáltató üzemorvosa adhat neki olyan igazolást, hogy munkára nem képes - autóbuszvezető, áttétes rákos beteg, jelenleg is kezelés alatt -, könyebb munkát nem tud neki adni a munkáltató, ezért a munkáltató mondja fel a munkaviszonyt rendes felmondással. - Viszont nem tudom, hogy a háziorvos kiírhatja-e keresőképesre -amikor tudvalévően nem az -, ahhoz, hogy az előbbieket végig járja. Ha az öcsém mond fel, akkor elesik a végkielégítéstől. Mint ilyen betegnek, aki még családot tart el, nem mindegy, hogy megkapja-e mindazt, amire megfelelő lépésekkel jogosult lehetne. (nincs továbbá jelenleg ismeretem a Jubileumi Jutalomról, változott-e a MT. rendelkezés, vagy Kollektív Szerződés szabályozza.. Várom szives segítségüket. Köszönettel