Munkajogi kérdések.


Anyarigó # 2014.06.07. 19:21

Üdv mindenkinek!

Kérdésem lenne amire ha lehet abszolút egyértelmű választ szeretnék kapni.
Lehet-e alkalmazni a közalkalmazottakról szóló jogszabályokat olyan szervezetre ami ugyan szociális szférát lát el de a dolgozók valójában nem közalkalmazottak?
Úgy hiszem ez vagy fekete vagy fehér, középút nem igazán van.
Munkajogban nem igazán vagyok jártas de nekem kicsit sántít a dolog.
Előre is köszönöm a válaszokat.

tomda # 2014.06.06. 15:58

Tisztelt Ügyvéd Úr!

Érdeklődnék, hogy közös megegyezéssel történő munkaviszony megszűnése esetén (munkavállaló kezdeményezte), a felmondási idő alatt a munkavállaló betegszabadságra mehet -e? Kitolódik e a betegszabadság idejével a munkaviszony megszűnésének napja? Munkáltató igényt tarthat -e bármilyen kártérítésre a betegszabadságból adódóan, illetve a közös megegyezés módosítható -e bármelyik fél részéről azonnali felmondásra (felmondási idő alatt megromlott viszony)?

Köszönettel.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.06.06. 12:01

A munkavállaló rendes felmondását nem kell indokolni. Az azonnali hatályú felmondáshoz pedig ilyen ok nem megfelelő, azt csak a másik fél magatartására lehet alapozni.
Olyan felmondás pedig, hogy nem azonnali hatállyal, de nem is töltöm le a teljes felmondási időt, nincs.
(A szociális szempontokat meg fölösleges volt ismertetni, én ugyan ejtettem néhány könnycseppet, de minket hiába hatsz meg - a munkáltatót kellene.)

ObudaFan # 2014.06.06. 09:30

Önmagában az, hogy te másik munkát vállaltál, nem feltétlenül. Ennek a hátterét ismerni kellene.

Ipi Apacs # 2014.06.06. 09:27

Üdvözlet!
Határozott idejű szerződéssel kapcsolatban szeretnék választ kapni.Feleségem kórházban dolgozik ápolóként havi 96 órában főállású anyasága mellett.Augusztus 31.-én járna le a szerződése.Az élet ugy hozta hogy én új állást kaptam és minden hétköznap kell mennem dolgozni , igy ő tovább nem tud bejárni 12 órában dolgozni ezért beadta a felmondását 06,30-val mert a nyári szünet alatt nem tudjuk kire hagyni a gyerekeket./még kicsik:7,8,9 évesek/A melóhelye nem akarja elengedni csak 07,31-el és azt mondták ugy mehet csak el ha fizet vissza 1 havi alapbért.Mi nem tudunk fizetni,örülünk ha megélünk a 3 manóval.Ez nem nyomos indok a szerződés felmondására?köszönettel
zoltán

dr. Bodnár Lilla # 2014.06.05. 20:37

Peter87

A munkaszerződés (kinevezés) módosításához a munkavállaló nem köteles hozzájárulni. Ennek közös megegyezésen kell alapulnia.

______________________________________

dr. Bodnár Lilla Ügyvéd, munkajogi szakértő

www.bodnarugyvediiroda.hu

kiútkereső # 2014.06.05. 18:00

Köszönöm!!!

Kovács_Béla_Sándor # 2014.06.05. 16:07

kkor kártérítést mindenképpen lehet kérni, de véleményem szerint a felmondási idejére jutó távolléti díjat is.
Fordítva. :)

kiútkereső # 2014.06.05. 15:25

Köszönöm a gyors segítséget!

Peter87 # 2014.06.05. 15:10

Tisztelt ObudaFan!

Köszönöm a válaszát! Véleményem szerint nem indokolt az átszervezés(De logikát már nem keresek az önkormányzati döntésekben :) ). Az indok az volt, hogy a környékbeli falvak hivatalsegédei is ennyit kapnak állítólag(a valódi ok az szerintem, hogy az egyik képviselővel nincs túl jóban mostanában és ő lehetett aki kitalálta, a többi meg bólogatott szokás szerint). De ma megkapta a munkaköri leírását végre és abban jóval több szerepel, mint hivatalsegéd. Bár igazából azt nem tudjuk, hogy eddig mi volt a munkaköri leírásában. 4 éve ígértek neki munkaköri leírást, amit nem kapott meg, csak ezt az újat. Igazából nem sokkal fog kevesebb munkát végezni mint eddig. Szóval nem értem, hogy ugyanannyi munkáért hogy járhat vasárnapról hétfőre kb. 30.000Ft-tal kevesebb, úgy, hogy vele ezt senki nem beszélte meg. 06.01-tő szól a módosítás. Biztos, hogy nem gazdasági okai vannak, hanem személyes.
Szóval nem tudom, hogy mitévők legyünk. Személy szerint nem tartom fer dolognak ezt az egészet.
Nekem magával az eljárással van gondom, hogy kész tények elé állították. Volt már, hogy visszavették 6 órásba, de akkor leült vele az előző polgi és megmondta neki, hogy most sajnos nincs arra pénz, hogy 8 órában foglalkoztassa. Igaz akkor nem volt ennyi léhűtő közmunkás. A bosszantó az, hogy aki most kerül esetleg oda, az többet visz haza majdnem ,mint aki 20 éve ott van.

ObudaFan # 2014.06.05. 10:58

kiútkereső

Ha nem hajlandó ledolgozni a felmondási idejét, akkor kártérítést mindenképpen lehet kérni, de véleményem szerint a felmondási idejére jutó távolléti díjat is.

Peter87

Nem kötelező, de ha indokolt az átszervezés, akkor lehet, hogy elveszíti a munkáját.

kiútkereső # 2014.06.05. 10:24

Tisztelt Ügyvéd Úr!

Munka jogban szeretném kérni a segítségét , a dolgozóm szabadnapján táppénzre vetette magát, de erről aznap nem tájékoztatott. Másnap ennek ellenére mégis megjelent a munkahelyen érkezésemkor már 2 órát le is dolgozott a munkaidejéből mikor közölte,hogy táppénzen van, erről igazolást nem tudott adni.. Haza szerettem volna küldeni de nem ment el, mondván, hogy meggondolta magát nem szeretne senkit cserben hagyni. Igérte vissza megy a házi orvoshoz és vissza vonja a táppénz utáni igényét. Másnap szintén felvette a munkát és ledolgozta a 8 órát. Harmadnap munka kezdésnél már a táppénzes igazolással jelent meg és közölte, hogy táppénzen marad . Teljesen ellehetetlenítette ezzel az üzlet menetet mivel egyedül lett volna műszakban. Mint utólag kiderült unkatársainak már tett rá utalást, hogy máshol kíván dolgozni de erről engem nem tájékoztatott. Most, hogy a táppénze letelte előtte egy nappal felmondott, mivel az új helyen már várják így a felmondási időt nem hajlandó ledolgozni. Természetesen a táppénzes állományát sem indokolta semmi, mivel jó kedvűen vidáman dolgozott, nem volt beteg. Szeretném megtudni, milyen
lehetőségeim jogaim vannak az ilyen dolgozóval szemben. Válaszát előre is köszönöm!!

Peter87 # 2014.06.04. 13:59

Tisztelt Fórumozók!

Segítséget szeretnék kérni. Édesanyámnak héfőn bejelentették, hogy aznaptól 6 órás munkarendben van.
Egy kis falu önkormányzatánál hivatalsegéd munkakörben dolgozik már 20 éve.
Indoklást nem kapott senkitől, még szerződést sem. Csak ma adták neki oda, de még senki nem írta alá. Szóval gondolom így még nem érvényes.
Az indok nem lehet költségcsökkentés, mert ezzel egyidőben felvettek egy embert (azokra a dolgokra, amit eddig ő csinált a hivatalsegédi munkán kívül). Sőt az egyik kolléganőjének azt mondta a polgármester, hogy menjen el téppénzre, de egészségügyi oka nincs.
A jegyző meg nem foglalkozik vele. Ő elintézte annyivl, hogy ő meghallgat mindenkit.
Én úgy érzem, hogy ez az egész arra megy ki, hogy mindketten felmondjanak. A kapott szeződésmódosítási papíron br. 76125Ft szerepel. Szóval még az 50E-et sem kapja meg, ennyiből nem lehet megélni.

A kérdésem az lenne, hogy mi van akkor ha nem írja alá? Gondolom nem kötelező.
Remélem sikerült érthetően fogalmaznom!

Előre is köszönöm a válaszokat!

pazs # 2014.06.04. 11:42

Ha egy kft. nem szerepel a cégjegyzékben, akkor nem létező kft.

Gusztó # 2014.06.04. 09:10

Tisztelt Fórumtársak, Szakértők!

Felteszem még egyszer a kérdésem, mert eddig sajnos nem volt semmi reakció.

Én 4 műszakos, folyamatos műszakban dolgozom (ha beosztás olyan, akkor nincs hétvége, ünnep, stb).
Az érdekelne, hogy az időszakos orvosi vizsgálatokat köteles vagyok-e a szabad időmben megcsináltatni, vagy ezeket a munkaidőmben kell elvégezni?

Előre is köszönöm a válaszokat.

pazs # 2014.06.04. 08:01

Már miért ne mondhatnál nemet?

zotya60 # 2014.06.04. 07:54

Köszönöm a válaszokat, nem kell alkalmazni mert a joghoz és sem nagyon értek.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.06.03. 21:12

Istenem... Tudod mit? Én sem nagyon alkalmaználak.

zotya60 # 2014.06.03. 18:30

Én nem hiszem, hogy badarságokat beszélnék.Érvényes munkaszerződésem van egy munkakörre (valószínüleg egy hozzáértő írta) amibe most belepiszkáltak és olyan helyzetbe hoztak amit fél évvel ezelőtt nem fogadtam volna el hanem végkielégítéssel távozok a cégtől.Most nem mondhatok nemet mert már nem áll fenn a fél évvel ezelőtti helyzet és már nem illet meg a végkielégítés.Mi ez ha nem egyoldalú módosítás? Edith40, jól nézd meg mit fogadsz el!

Edith40 # 2014.06.03. 17:35

Köszönöm szépen.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.06.03. 17:31

Én úgy tudom,ha megszűnik a munkaviszony,a megmaradt szabadságot ki kell fizetni,az új helyen pedig újra kell számolni.
Az előbb magad mondtad el (helyesen), hogy nem szűnt meg a jogviszony, nincs "új hely". Csak a munkáltató személye változott, más nem.

Edith40 # 2014.06.03. 16:55

Még nincs.Ezért kérdezem,hogy tudjam előre,mit írhatok alá.

Edith40 # 2014.06.03. 16:51

Hát ezt kérdezem:)Én úgy tudom,ha megszűnik a munkaviszony,a megmaradt szabadságot ki kell fizetni,az új helyen pedig újra kell számolni.Vagy meg lehet állapodni szabadság ügyében is?

Kovács_Béla_Sándor # 2014.06.03. 16:45

És akkor mi a helyzet a szabadsággal?

Edith40 # 2014.06.03. 16:10

Hát nekem azt mondták,hogy ugyanolyan feltételekkel dolgozhatok tovább az új munkahelyen,mint a réginél.Ha az új helyen felmondanak,a végkielégítés és a felmondási idő be a régi munkahelyen eltöltött időt is figyelembe veszik.Számomra annyit jelent,mintha folyamatosan menne tovább a jogviszonyom.