Munkajogi kérdések.


Kovács_Béla_Sándor # 2014.06.03. 16:07

Szerinted a "jogfolytonosság" mit jelent?

Edith40 # 2014.06.03. 15:58

Tisztelt Fórumozók!Ha jogfolytonosan vesznek át egy másik céghez,a ki nem vett fizetett szabadságot is át lehet vinni?Köszönöm.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.06.03. 14:34

Értem én. De ebből hogy következik a sírás tárgya?

pazs # 2014.06.03. 13:33

Felajánlottak neki új munkakört, mert az eddigihez állítólag nincs meg a megfelelő végzettsége, az újhoz viszont el kéne végezni egy tanfolyamot, amit Zotya60 nem szeretne.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.06.03. 13:29

Bocsáss meg, badarságokat beszélsz. A munkáltató szinte semmin nem változtathat egyoldalúan.

zotya60 # 2014.06.03. 13:22

Köszönöm a választ, igazából erre számítottam de az elszomorít, hogy egy munkavállalót semmi nem véd és a munkáltató bármin változtathat kénye-kedve szerint. Ez kb. 700e forintomba került.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.06.03. 12:22

Zotya, üzemi jogutódlás történt, ha felmondanak, ugyanúgy jár a végkielégítést, mint korábban járt volna. Csak kérdés, hogy felmondanak-e. Ha te mondasz fel, akkor nincs végkielégítés.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.06.03. 12:20

Kokelab, fogalmunk nincs milyen szerződésed van, mindenesetre 1 év után végkielégítés szinte biztos, hogy nem jár.

zotya60 # 2014.06.03. 12:17

Ismét felteszem a kérdést mivel senki nem reagált rá.
Tisztelt Fórumozók! Önkormányzati tulajdonú munkahelyemet tavalyi év októberében átvette üzemeltetésre egy nagy állami vállalat . Minden dolgozónak felajánlottak munkakört és bért, aki nem fogadta el annak felmondtak és kifizették a végkielégítést. Én elfogadtam az addig is, 17 éve betöltött munkakörömet, aláírtam a munkaszerződést majd ez évben még legalább kettő módosítást amelyek az új munkaterületünkre vonatkoztak de mindegyikben szerepelt, hogy a végzettségemmel betölthetem a munkakört. A napokban behívattak, közölték ez így mégsem jó, kivettek az ügyeletből és nem végezhetem az addigi munkám. Majd kitalálnak valamit mondták, valószínű iskola vagy más munkakör. Idén már jártam hónapokig Okj-s képzésre (nem tudni miért, valaki kitalálta), 57 éves vagyok és már nincs kedvem sem erőm hetente vidékre iskolába járni egy évig, ha ezt az átvételkor közlik valószínűleg nem fogadom el és kapom a végkielégítést. Kérdésem: köteles vagyok más munkakört elfogadni? ha visszautasíthatom az iskolát és az új munkakört és másik munkahely után néznék lemaradtam-e a végkielégítésről? Válaszokat köszönöm.

Kokelab # 2014.05.30. 20:33

Kedves Szakértő!

Nagyjából 1 éve dolgozom jelenlegi munkahelyemen, aki korábban betöltötte a pozíciót szülni ment. Korábban arról volt szó, hogy 2 évig otthon marad, de most mégis visszajönne. Kettőnk közül a kismamát preferálnák, arra hivatkozva, hogy én könnyebben találnék új munkát, és a kismama már több éve a cégnél dolgozik. Ha nem tudnak új munkakört kínálni nekem és felmondanak, milyen munkajogi lehetőségeim vannak? El kell fogadnom a felmondást, illetve jár valamilyen végkielégítés?

Köszönöm előre a választ.

zjulia # 2014.05.30. 18:57

anne01

Köszönöm!

patri85 # 2014.05.30. 18:08

Jo napot kivanok!Szeretnek tanacsot kerni a kovetkezo helyzettel kapcsolatosan.Hozza teszem Nemetorszagban tartozkodom tehat csak remelni tudom.Tehat.2012 szept-tol vagyok jelenlegi munkahelyemen ahol szallast is kaptam 450 euroert havonta.Ez egy kis lakas egyedul laktam benne.A munkaadom 1,5 honapja szolt hogy visszaadta a lakast majus vegeig van ido gondolkodni hogy szeretnek-e ott maradni a jelenlegi lakasban vagy bekoltozni az ujepitesu szemelyzeti lakasaba (450 euro/szoba,kozos furdo,kozos konyha).De hozzatette hogy draganak talalja a rezsit dupla annyi mint amikor ide jottem.Erre en...mivel biztam benne es a parom is bekoltozott 2013 oktobereben azt mondtam ha ra kellett fizetni es nekunk(jogilag) ki kell fizetni a tobbletet persze semmi gond.Mivel itt van ilyen ev vegen.O erre azt mondta,vissza terunk ra.Hat ez ugy nezett ki,hogy a tulajdonos mondta hogy szukseg van a munkaltatomtol a nebenkosten abrechnung-ra hogy megnezzuk mennyi rezsire szamitsunk.A visszateres erre az osszegre ot vart az asztalon az irodaban az elejen egy papirral:amelyben az all hogy megbeszelesunk alapjan 3 reszletben levonjunk az Onnel megbeszelt osszeget.Pont fizetes nap volt es kozolte a holgy hogy ne aggodjak az elso reszt mar levontak az ehavi berembol.Semmit nem irattak velem ala,hogy elfogadom-e...stb.Amit meg megtudtam 2012-es ev eleve lejart.Es valahogy kifelejtettek egyvhonapot amit le kellett volna meg vonni a szerintuk kiszamolt osszegbol.Es majd elfelejtettem.Nekem a lakasrol semmilyen szerzodesem nincs.Ezzel az uggyel kapcsolatban az a kerdes hogy vajon mit tegyek?Valamint jogos-e?koszonom a segitseget elore is.Holnap mondok fol.

anne01 # 2014.05.30. 17:16

zjulia

Ha próbaidőn van, akkor igen. Ha nem, akkor nem mondhat fel.

zjulia # 2014.05.30. 16:19

Kedves Tanácsadó!
Közeli családtagom kisbabát vár. Emiatt a munkáltatója fel akar neki mondani. Megteheti-e? Ha pedig megteszi, van-e valamilyen lehetőség a kismama védelmére vagyis, tehetünk-e valamit utólag? Köszönöm a választ!

Kovács_Béla_Sándor # 2014.05.30. 12:21

Nincs többi.
Próbaidőn voltál?

artime # 2014.05.30. 09:45

Szeretné a segítségüket kérni.
Ha felmondtak a munkahelyemen, a táppénzes papíromat kinek kell adni?
A helyzet az, hogy 05.27.-től táppénzre vett az orvos, viszont kaptam egy kedves sms-t, hogy 05.28.-tól nem vagyok állományban. Tehát gyakorlatilag 1 nap lenne a munkáltatótól kapott táppénz? És a többivel mi legyen?
Nagyon kiváncsian várom a választ.

Gusztó # 2014.05.30. 09:16

Tisztelt Fórumozók!

Én 4 műszakos folyamatos műszakban dolgozom (ha beosztás olyan, akkor nincs hétvége, ünnep, stb).
Az érdekelne, hogy az időszakos orvosi vizsgálatokat köteles vagyok-e a szabad időmben megcsináltatni, vagy ezeket a munkaidőmben kell elvégezni?

Előre is köszönöm a válaszokat.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.05.30. 08:15

Az is többműszakos munkarend.

Georgina0218 # 2014.05.30. 06:47

Tisztelt Fórumozók!

Nálunk egy,olyan eset van,hogy a férjem több,mint 10 éve dolgozik egy neves gyárba.Anno a munkaszerzősést,úgy írta alá,hogy több műszakos munkarendbe dolgoztathatják (2 illetve 3 műszak).Viszont most átakarnak állni folyamatos 6+1 műszakba.A szerzősés alapján így köteles azt vállani?Mert a mi értelemezésünk szerint nem,de hallotunk,olyat,hogy a MTK változások miatt köteles vállani.
Előre is köszönöm a segítséget!

tina69 # 2014.05.30. 05:49

Tisztelt ObudaFan!

Nagyon szépen köszönöm válaszát!

tina69

ObudaFan # 2014.05.29. 09:20

kesza

Köztisztviselőre nem kell az Mt. szabályait alkalmazni.

ObudaFan # 2014.05.29. 09:15

Defi

Adókötelezettséged nincs. Indíts te felszámolást, aztán legfeljebb a Bérgarancia Alaptól majd megkapod a béred.

ObudaFan # 2014.05.29. 09:12

tina69

A munkaszerződést egyoldalúan a munkáltató nem módosíthatja. Az más kérdés, hogy ha igazolható az esetlegesen nem mindenben megfelelő munkavégzés, akkor az felmondásnak is alapja lehet. (Persze akkor meg már arra is lehet gyanakodni, hogy a munkáltató nem azért erőlteti-e ezt a módosítást, hogy a felmondás esetén csak a 4 óra alapján kelljen a juttatásokat kifizetni.)

kesza # 2014.05.28. 17:14

Tisztelt Szakértők !

Köztisztviselőként dolgozom egy PH-ban Somogy megyében.
A munkaköröm miatt sok túlórát kell végezni,a folyamatos rendezvények stb biztosítása miatt. A munkatörvénykönyve szerint 200 óra / év túlórára kötelezhető a munkavállaló ,köztisztviselő. Nekem tavaly ezt az óraszámot augusztusban sikerült elérni , azután pedig "jutalom" címen fizették ki a túlmunkát. / Ha nem tetszik ellehet menni ,volt a válasz 200 óra elérésekor / Így 315 órát dolgoztam decemberig....Köztisztviselőként,minimálbérért 44 évesen....
Idén ,jelenleg már most 160 óránál tartok ,de a rendezvényeknek végét sem látni ,szinte december 31-ig,minden hétvégén program van...
Kérdésem az lenne, ha a kötelező 200 órát elérem és azt mondom "tovább nem szeretnék túlórában illetve "jutalomban" részesülni" -ami ettől fogva nem is kötelező számomra /tehát nem tagadok ,nem szegek meg semmilyen szabályt/ akkor milyen jogkövetkezmény érhet ? Érhetnek valamilyen szankciók / fegyelmi , elbocsájtás stb / emiatt ? Vagy majd keres más hibát a munkáltatóm és amiatt küld el ,bosszúból ?
Köszön a segítséget !

tina69 # 2014.05.27. 18:15

Tisztelt Szakértő!

Még nem kaptam választ kérdésemre, vagy csak elkerülte figyelmem! Előre is köszönöm válaszukat!

Párom határozatlan idejű szerződéssel dolgozik egy óvodában udvaros-karbantartóként 8 órában. A főnöke közölte vele, hogy kicseréli az egyik tagóvodában 4 órában dolgozó udvaros-karbantartóval, mert szerinte párom lassan végzi munkáját (párom alapvetően egy lassú, de alapos ember). Munkáját természetesen maradéktalanul elvégzi. Fél évig párom 4 órában dolgozott az óvodában, de már egy éve határozatlan idejű szerződéssel, 8 órában dolgozik ugyanitt. Hivatkozhat e lassú munkavégzésre a főnöke és módosíthatja e a szerződését ilyen indokkal? Munkaköri leírását pedig nem is kapta meg erre a nevelési évre.

Tina69