Munkajogi kérdések.


Szomorú örökös # 2021.12.07. 17:13

bnice698

Megbízási szerződés bruttójából hogy lehet nettót számolni? Mit vonnak le belőle-mert ez nem munkabér.

Hát akkor vajon mi? Egy elvégzett munkáért fizetik egyedi szerződés alapján.
Ez bizony ugyanúgy munkabér, mint amit a munkahelyen kapsz,
csak hát ott határozatlan munkaszerződés alapján adják.

bnice698 # 2021.12.08. 07:03

"Hát akkor vajon mi? Egy elvégzett munkáért fizetik egyedi szerződés alapján."

A kérdésemre kérek választ, nem jogfilozófiai elmélkedést.
Köszönöm.

Kovács_Béla_Sándor # 2021.12.08. 07:18

Bnice, ha nem vállalkozóként kapod azt a díjat, akkor van úgy, hogy a kifizető köteles járulékot, adóelőleget vonni, és befizetni. Mert ha nem is bér de jövedelem.

bnice698 # 2021.12.08. 07:58

"Bnice, ha nem vállalkozóként kapod azt a díjat, akkor van úgy, hogy a kifizető köteles járulékot, adóelőleget vonni, és befizetni. Mert ha nem is bér de jövedelem."

Ez a fórum a válaszadásra van, vagy a kákán is csomót kereső, a semmin lovagló kötekedésre?
iDŐKÖZBEN 1819 NAV üsz. felhívtam és korrekt választ kaptam.
A szerződéses bruttó összeg 90%-át kitevő hányadból von 15% SZJA-t a megbízó adóelőlegként. Ez lett volna a válasz.

Szomorú örökös # 2021.12.08. 10:17

bnice698

Te mindenkinek belekötsz?
Miért nem eleve a NAV-nál érdeklődtél? :-D

drbjozsef # 2021.12.08. 10:45

A szerződéses bruttó összeg 90%-át kitevő hányadból von 15% SZJA-t a megbízó adóelőlegként. Ez lett volna a válasz.

Ez is EGY lehetséges válasz.
De van több is, attól függően, milyen költségelszámolást választasz, milyen formában végzed munkát, satöbbi.
De ha ez neked elég, akkor akár jó is lehet.
(Megjegyzem, ez nem jogi kérdés. Ez adószakértői kérdés.)

Akali # 2021.12.08. 17:37

Kedves Fórumozók!

Szeretnék tanácsot kérni mert nagyon bosszús vagyok. Tavaly óta dolgozom x helyen, ahol minimálbérre vagyok bejelentve, ez meg a családi adókedvezményem utalva érkezik, a többi készpénz. A családi adókedvezményem megint beépítették a fizetésembe. Májusban vettem észre először, véletlen derült ki, hogy nem jó az elszámolt készpénz, akkor jeleztem a munkáltatónak, hogy ezt nem tőle kapom, tehát ez fizetésen felül jár, korrigálja az összeget. Az adott hónapit kifizette, visszamenőleg nem kaptam meg, azt bebuktam. Most megint rosszul kaptam meg a fizetésem, holott legutóbb személyesen is felhívtam rá a figyelmét, most azt a választ kaptam, hogy itt mindenki így kapja, hogy a fizetésbe beleszámolják. Tavasz óta másik munkakörben dolgozom, de még a régi munkaszerződésemmel, melyben benne van, hogy általános munkarendben dolgozom, 8-16 óráig, készenléti feladatok a munkakörben nem töltendőek be. A munkaköröm változott, hétköznap este és minden vasárnap kell még dolgozzak. A munkaköröm olyan lett,hogy nonstop elérhetőnek kell legyek a nap 24 órájában, ha jön a telefon, akkor ha kell este 9-kor köteles vagyok megcsinálni az adott feladatot. Én tisztáztam a főnökkel, még tavasszal, hogy szeptember után nem tudok reggel 8tól estig dolgozni és problémázik, hogy de igenis 4 után is vegyem fel a telefont és segítsek. Túlóráim kijelentette,hogy nem fizeti ki. Mit tudok tenni jelen esetben? Előre is köszönöm a segítséget!

wers # 2021.12.09. 05:03

A családi adókedvezményem megint beépítették a fizetésembe.

Gyanítom, valamit félre értesz. Az akkor sem a fizetésed része, ha havonta érvényesítik az adókedvezményt.
pl. ha a szerződésed szerint br. 200.000 Ft a munkabéred az adókedvezmény nélkül nt. 133.000 Ft.

Egy gyermek figyelembe vételével ez 143.000 Ft. (133.000 bér + 10.000 Ft adókedvezmény)

Két gyermekkel számolva 172.999 Ft. (133.000 bér + 39.999 Ft adókedvezmény)

Majd januárban kell újra nyilatkoznod, hogy hogyan szeretnéd érvényesíteni, havonta vagy adóbevalláskor egy összegben. Ez a te döntésed, mint az is, hogy egyedül veszed-e igénybe vagy a másik szülővel megosztva - itt számolni kell, hogy a jövedelmetek alapján az egyik szülő tudja-e érvényesíteni a teljes kedvezményt van érdemes megosztani.

A munkáltatónak el kell fogadnia a te kérésedet.

Csak úgy tudom elképzelni, hogy a munkáltatód lenyúlja az adókedvezményt, ha nem teljesen fehéren kapod a fizetésedet (azaz nettó összegben állapodtatok meg, a szerződésben kevesebb szerepel - istenem, ilyent feltételezni egy jogi fórumon :) ). Ezt úgy tudod kivédeni, ha az éves visszatérítést választod (vagy másik munkáltatót)

A munkaköröm olyan lett,hogy nonstop elérhetőnek kell legyek a nap 24 órájában” Remélem ezt minimum 7 számjegyű nettó havival díjazza a munkáltató. Egyébként ilyen feltételt nem szabhat.

drbjozsef # 2021.12.09. 05:12

Akali,

Ha a "többi készpénz" alatt azt érted, hogy zsebbe is kapsz még a bejelentett fizetéseden felül, akkor az ilyen helyen nem nagyon van értelme jogi szempontból vizsgálgatni, mi hogyan megy a munkahelyen. Ha elfogadod ezt a nyilvánvaló jogsértést, akkor ott elfogadod az összes többit is. Nincs mazsolázás. Ha nem tetszik, felmondhatsz.

alysials # 2021.12.10. 07:49

Tisztelt Fórum!

Elbocsátás kérdésében írok, kíváncsi vagyok mit mondtok rá.
Előrebocsátom semmit se kívánok tenni az ügyben csak kíváncsi vagyok a válaszra és az ELVI lehetőségeimre.

Elbocsátottak a nyáron. Az elbocsátás indoka feketén fehéren megszűnő munkakör.
Én egy egészen konkrét munkakörben dolgoztam egy okt intézményben: laboráns.
Ez megszűnt-ez a felmondás indoka.
De mivel okt intézményről van szó az állami hatóság és felügy szervek (ld OH és EMMI) arra kötelezi az intézményt hogy nyilvánosságra hozza a „közzétételi listát“ mely leírja milyen munkakörben hányan vannak az intézményben (=és azok ffi/nő/teljes állás stb).

Elküldtek a nyáron. A friss lista szerint (21. októberi) dolgozik az intézményben 1 fő laboráns.
Khm. Miközben megszűnt a munkakör ugyebár....
És mindezt maga az intézmény jelenti ki írásban az OH és az EMMI felé. Igazolhatóan bizonyíthatóan.

Na ilyenkor mi van? Ez MEGÉRNE egy munkaügyi pert? Ha oda akarnám vinni (de nem akarom)

Huambo # 2021.12.11. 06:18

Tisztelt Fórum!

Egy hete járt le a próbaidőm. Határozatlan idejű szerződésem van. Érdeklődtem a főnökömtől, hogy a HR-től mikor kapom meg a munkaszerződésem saját példányát, mert eddig nem kaptam meg. A HR készségesen elküldte nekem a munkaszerződésem szövegét egy HR pecséttel ellátva...
Érdeklődni szeretnék, h a Munka Törvénykönyvében hol van arról szó, h a munkaszerződès eredeti példánya jár a munkavállalónak is, hogy hivatkozási alapnak használhassam fel. Gondolom létezik ilyen rész és nem jogszerinti a HR eljárása.
Előre is köszönöm a segítséget!

Kovács_Béla_Sándor # 2021.12.11. 07:48

Végig a próbaidő alatt írásba foglalt szerződés nélkül dolgoztál?

Kovács_Béla_Sándor # 2021.12.11. 07:49

1 fő laboráns.
Khm. Miközben megszűnt a munkakör ugyebár....

Akkor azelőtt ketten voltatok.

Huambo # 2021.12.11. 13:57

Kovács_Béla_Sándor

Hát, az első nap aláíratták velem a szerződèst ès mondták, ha a munkáltató aláírja, akkor visszajuttatják hozzám a saját példányomat. Ezt 3 hónap alatt nem sikertült abszolválni.

weta23 # 2021.12.14. 09:19

Az oltás és a fizetésnélküli szabadságra küldéskor eszembe jutott pár kérdés, ami érdekelne, függetlenül attól, hogy be vagyok oltva. De mondjuk köztisztviselőként dolgozom és amúgy alapból nyilván nem engednének el hónapokra, évre fizetésnélkülire, tehát ha ez lenne az egyik célom, akkor ez egy érdekes helyzet.
Tehát mondjuk azt mondják, hogy 3. oltás, vagy fizetésnélküli szabadság 1 évig vagy amíg be nem mutatok róla igazolást, utána munkaviszony megszünése. Mondom oké, nincs meg a 3. oltás (ettől függetlenül meglehet, de nem igazolom). Fizetésnélkülire küldenek, nincs fizetés, fizetem a tb-t, oké. Kérdések:

  • vállalhatok-e ettől még munkát máshol? kell-e erről nekik tudniuk?
  • vállalhatok-e munkát külföldön?
  • ha év közben vagy az év lejártával megszünik a munkaviszony, akkor jár-e végkielégítés, hisz nem én szüntettem meg

Köszönöm a válaszokat.

wers # 2021.12.14. 09:35

vállalhatok-e ettől még munkát máshol? kell-e erről nekik tudniuk?
igen, attól függ, hogy hogyan rendelkeztetek erről a munkaszerződésben

vállalhatok-e munkát külföldön?
Ha kellesz nekik oltatlanul... egyébként lásd fönt.

ha év közben vagy az év lejártával megszünik a munkaviszony, akkor jár-e végkielégítés, hisz nem én szüntettem meg
Miért? Megszüntetik a munkaviszonyodat?

drbjozsef # 2021.12.14. 10:23

weta23,

A rendelet szerint az 1 év fizetés nélküli szabadság után a munkáltató azonnali hatályú felmondással megszüntetheti a munkaviszonyt.
Az Mt. szerint az azonnali hatályú felmondás esetén nem jár végkielégítés.

erte-bp # 2021.12.15. 07:55

Tisztelt Fórum!

Infót szeretnék kérni mennyire jogszerű ez a szitu egy cég részéről. rövid leszek pontokba szedem.

  1. 8 órás teljes állást hirdetnek adott munkakörrel, jelentkezem, interjú, felvesznek, oké.
  2. bemegyek szerződést írni és belépni, és az orrom alá dugnak

2.1) egy 4 órás „félállású“ szerződést a hirdetett munkakörrel
2.2) és egy 4 órás „,megbízási szerződést“ egy olyan feladatkörrel amiről szó nem volt addig

Majd az is kiderül hogy a valóságban persze 8 órát kell dolgozni egy munkakörben, és a 4 órás megbízásiban levő munkakör csak papíron létezik, a valóságban nincs is.
És az egész arról szól hogy a cégnek kedvezőbb legyen mert a megbízási az nem munkaviszony kedvezőbb a járulékfizetés, mert azt csak a 4 órás után fizetik.

És mindez egy önkormányzati cégnél zajlik (ő a munkáltató), nem egy sumák jóskapista cégecskénél.
Mi ez az egész?

Köszönöm

wers # 2021.12.15. 09:09

Én nem írnám alá. Persze gyanítom akkor ugrott ez a munkalehetőség, majd találnak aki így is leszerződik. (ha már itt az elején ennyire korrektek úgy sejtem, hogy egyéb vonatkozásban sem lesznek különbek.)

Mi ez az egész?” .... keresem a szavakat...

Kovács_Béla_Sándor # 2021.12.15. 10:11

Ha nem felel meg, ne írd alá. Ilyen egyszerű.

erte-bp # 2021.12.15. 10:24

"Ha nem felel meg, ne írd alá. Ilyen egyszerű."

A kérdésem igazából arra irányult, hogy a jog nem úgy hívja ezt a szitut hogy "bújtatott foglalkoztatás"? Magyarul jogszerűtlen az egész? Akár nettó csalásnak is nevezhetjük?

wers # 2021.12.15. 10:53

"bújtatott foglalkoztatás”" igen, leplezett munkaviszony, de azt bizonyítani kell.

Akár nettó csalásnak is nevezhetjük?” Ennyire nem durva. Aláírja mindkét fél, alapjába véve nem jogellenes.

Ott szokott kilógni a lóláb, mikor csak egy megbízótól kap számlát a megbízott. Erre a nav szeret harapni. Úgy tűnik ezt a munkáltatót még nem „szeretgették” meg rendesen. Pedig ez már nagyon régóta üldözendő (mifelénk).

erte-bp # 2021.12.15. 10:59

". Erre a nav szeret harapni. Úgy tűnik ezt a munkáltatót még nem „szeretgették” meg rendesen"

na ezt a céget nem fogják, mert önkormányzati cég, ahol is a cégvezér az önkormányzat narancsos polgármesterének a fia.

wers # 2021.12.15. 11:01

Keress másik munkahelyet.

erte-bp # 2021.12.15. 11:02

" Pedig ez már nagyon régóta üldözendő (mifelénk)."

de ha ez ennyire "véres" hogy lehet hogy évek óta ez a móka megy, és nem 1-2 emberrel hanem SOKSOKSOK emberrel. évek óta bevett gyakorlat hogy nem állásba vesznek fel valakit, hanem így bújtatottba. És lám azért annyira nem félnek a lebukástól úgy tűnik.