Munkajogi kérdések.


Scipioo # 2013.06.27. 07:55

Tisztelt Fórumozók!
Jogerős ítéletem van, hogy három évig dolgoztam egy cégnél. A cég maga csak másfél év munkaviszonyt jelentett be, és akkor is csak minimálbérre. Az ítélet szerint a bruttó bérem sokkal magasabb volt a minimálbérnél.Amikor eljöttem a munkáltatótól, a munkaügyi központtól ellátást kaptam természetesen csak a másfél évet vették figyelembe és a minimálbér után kaptam ellátátst.Az ítélet szerint ennél az ellátásnál sokkal több járt volna. Persze a munkaügyi központ akkor ezt még nem tudta, mert az ítélet csak három év elteltével született meg. Az igényemet a munkaügyi központ felé hat év eleteltével jeleztem.A kérdésem az lenne, hogy visszamenőlegesen tarthatok-e igényt illetve jár-e nekem még a hat évvel ezelőtti ellátás kiegészítéseként pénz?
Tisztelettel várom a válaszokat!

Sp

punyu02 # 2013.06.27. 06:44

Üdvözlöm! Olyan kérdésem lenne,hogy aláírtam a vasárnapi túlórát,de a buszjárat nem jött ki értem ezért a munkahelyen igazolatlan hiányzást akarnak adni az én hibámon kívül,pedig szóltam hogy nem jött a busz.Ez jogos-e? Mi a teendő ha mégis adnak igazolatlant?


Üdv!Olyan kérdésem lenne,hogy aláírtam a vasárnapi túlórát,de a buszjárat nem jött ki értem ezért nem tudtam bemenni dolgozni,igazolatlant akarnak

dr.Bodnár Lilla (törölt felhasználó) # 2013.06.26. 18:44

A munkajogban főszabály szerint 3 év az elévülési idő.

_____________________________

Budapesti ügyvéd

www.bodnarugyvediiroda.hu

zolizoli # 2013.06.26. 17:26

Tiszteletem!

Volna egy jó kis kérdésem...
Jelenlegi munkáltatóm 5 évnyi (bizonyos pótlékkal) mára elismerten tartozik.

Többszöri próbálkozásomra mostantól ezt a pótlékot már megállapították,persze a 2008 szeptembere óta elmaradtak kifizetéséről hallani sem akarnak.

Az összeg kb. 1 millióra rúg,kamatos kamattal.

Kérdésem az,hogy mikor évül el ez a tartozása a munkáltatómnak?
Jelenleg tétovázom vagy inkább mérlegelem a szituációt,mert tartok attól ,ha peres eljárásban érvényre jutattom,ki is rúgnak egyből,azt viszont jó lenne tudni,hogy mi az az időpont ,amíg a bírósághoz fordulhatok.

Köszönettel:Zoltán

Janesz01 # 2013.06.26. 08:59

Üdvözletem Mindenkinek.
Én egy eléggé nagy nevű biztonsági cégnél dolgozom. Jelenleg folyamatos a munkarendem. Azaz egyik nap nyolc órát, a másik napon tizenhatot, hétfőtől péntekig. ÍGy elég jól jön össze óraszámom, bár a pénz kevésbé. A gondom az, ha történetesen kiveszek két nap szabadságot, de az óraszemom eléri mégis a 264-et, akkor nem fizetik ki a szabadságot. Indokuk, hogy sok órm jött össze. De hogy előtte pont ők hívtak fel otthon, hogy szombati 24-et vállaljam már el, mert nincs ember. Megteheti egy cég, hogy ne fizesse ki az elvégzett munka utáni bért? Szerintem a szabadsgot is ki kell fiuetni, ha ténylegesen szabadságon voltam. A havi munkaidőmet nem korlátozták X órában. Csupán megjegyzik, hogy sok. De ha csak a sima hónap van, az is 240-280 között van. Szeretnék kpmoly választ kapni, ugyanis ez a hónap is ilyen gondot fog okozni. ÖT nap szabadság, plusz 216 ledolgozva. Ez 280. Előre is köszönöm.

dr.Bodnár Lilla (törölt felhasználó) # 2013.06.26. 06:28

kázmér58

Ez jogellenes.
Kellene jelezni a munkaügyi felügyeletnél az esetet. Persze ebben az esetben panaszt kell tenni és ők ellenőrzést indítanak a cégnél.

Nemzeti Munkaügyi Hivatal
1132 Budapest, Visegrádi u. 49.
____________________________________
Budapesti ügyvéd

www.bodnarugyvediiroda.hu

galagonya23 # 2013.06.25. 18:04

Köszönöm, KBS, ezzel megnyugtattál. Egy hetet töltött annál a cégnél, tehát bőven próbaidős.
De jól is tette, hogy felmondott, mert ma tudta meg egy elszólásból, hogy csak két hónapig alkalmazták volna. (Persze erről a munkaszerződés megkötésekor egy szó sem esett.)

Kovács_Béla_Sándor # 2013.06.25. 16:38

Így jogilag rendben lesz az ügy?
Ha még a próbaidőn belül kézhez veszi a munkáltató, akkor igen.

Krozsu # 2013.06.25. 10:43

Köszönöm szépen a válaszokat és a segítséget!

galagonya23 # 2013.06.25. 10:20

A tegnap délutáni témám folytatása:
Úgy látszik, a munkáltató mégsem lesz olyan engedékeny... Azért közölte szóban a munkavállaló a felmondást, hogy gyorsítsa a folyamatot, és amikor felajánlotta, hogy személyesen átutazik a másik városba a munkaviszony megszüntetésével kapcsolatos ügyek elintézésére, a munkáltató (mily meglepő!) közölte, hogy nem tudja, mikor lesz ott elérhető. Erre a dolgozó írásba foglalt, 06. 24-i hatályú felmondását tértivevénnyel még tegnap postára adta. Így jogilag rendben lesz az ügy?
Holnap kellene munkába állnia az új helyen, ott viszont addig nem tudják felvenni, míg nincs dokumentum a kezében, hogy nem áll munkaviszonyban.

Kovács_Béla_Sándor # 2013.06.25. 10:10

Bajod nem lehet, de teljes bizonyító erejű okirattal szemben tanúkkal elég rossz eséllyel tudsz bizonyítani.

Krozsu # 2013.06.25. 10:06

Elméletileg a volt kollégák tudják igazolni,hogy nem adták ki a szabadságot. Ők sem dolgoznak már a cégnél,úgyhogy tanúskodnának is. De emiatt nem lehet bajom,ha kiderül,hogy nem vettem ki a szabadságot,csak aláírtam,hogy igen?

Kovács_Béla_Sándor # 2013.06.24. 17:29

??

kázmér58 # 2013.06.24. 17:23

Szeretném kérdezni, hogy a nejem most kezdett el dolgozni. Mint szakmunkás varrónő.Kb egy évig feketén akarják alkalmazni, hogy tartós munkanélküli legyen.Most közölték vele, hogy napi nyolcszáz ft ot tegyen félre adóra.Mindenki betanított munka bért kap, senki nem kapja meg a szakmunkás bért. Még azok sem akik véglegesítve vannak.Kérdésem , mi ilyenkor a teendő? Megtehetí e a munkaadó?

Kovács_Béla_Sándor # 2013.06.24. 17:16

Tudod bizonyítani, hogy nem adták ki a szabadságot?

Krozsu # 2013.06.24. 17:16

És még valami: az elmaradt bér után követelhető kamat?

Krozsu # 2013.06.24. 17:14

Felmerült ismét egy kérdésem. Papíron kiadták a szabadságokat,de valóságban nem. A bérrel együtt ezt sem fizették ki. Ezt valahogy lehet érvényesíteni a bíróságon?

galagonya23 # 2013.06.24. 13:26

Köszönöm a választ!

wers # 2013.06.24. 13:24

igen

galagonya23 # 2013.06.24. 13:18

Tudom, hogy szóban nem lehet felmondani, meg is fogja tenni írásban. Akkor tehát munkába állhat 2 nap múlva, még ha a papírjai nem is lesznek a kezében?

wers # 2013.06.24. 13:01

ezek szerint a munkáltató nem kekeckedik, a felmondást pótolni kell írásban

Kovács_Béla_Sándor # 2013.06.24. 12:46

Persze.
De a baj azzal van, amit nem kérdeztél. Ugyanis szóban nem lehet felmondani, a meglévő munkaviszonya nem szűnt meg. Ha nem teljesíti a munkavégzési kötelezettségét, az a munkáltató számára megfelelő ok lehet azonnali hatályú felmondásra kártérítési igény mellett.

wers # 2013.06.24. 12:44

munkába állhat

galagonya23 # 2013.06.24. 12:41

Adott egy határozatlan idejű munkaszerződés, 3 hónap próbaidővel. Egy hete dolgozik ott az illető. Közben talált egy megfelelőbb állást, és jelezte a jelenlegi munkáltatójának (szóban) a felmondását, mert 2 nap múlva az új helyen kellene munkába állnia.
Mivel a munkáltató központja más városban van, az iratok postán való eljuttatását ígérte a munkáltató.
Munkába állhat-e az új helyen, ha még nem érkeztek meg a papírjai a mostani foglalkoztatótól (vagy ne adj Isten "elfelejti" megküldeni)? Mi a teendő ebben az esetben?

Kérném szépen a tájékozottak válaszát! Köszönöm.

wers # 2013.06.24. 10:18

az öszeg nagyságától is függ, meddig érdemes elmenni