Munkajogi kérdések.


gesztenye77 # 2022.08.25. 19:32

Tisztelt fórum
Azt szeretném kérdezni, hogy felmondás esetén, nekem, 45 nap felmentési idő jár.
A cégem elengedi a letöltését, viszont kifizeti.
Mi 12 órában dolgozunk 4 muka, 4 szabad!
Ehhez képest hogy számolják a 45 napot?
Köszönöm

Majordomus # 2022.08.25. 19:58

Bruttóban. A 45 munkanapra vonatkozik a felmentés.

gesztenye77 # 2022.08.26. 03:49

Igen, már értem, köszönöm szépen!

Kovács_Béla_Sándor # 2022.08.26. 05:38

Naptári nap. (Ha fel van mentve a munkavégzés alól a munkavállaló, akkor nem is nagyon értelmezhető rá a "munkanap".)

Kovács_Béla_Sándor # 2022.08.26. 05:40

Azonnal munkaügyi per és egyidejüleg Fizetési Meghagyás kibocsátása
Vagy- vagy.

gulyaskernya # 2022.08.27. 12:20

Tisztelt Szakértő!

Utolsó éves pedagógus hallgató vagyok (ped.asszisztensi végzetséggel). Lenne egy tanítói állás amit felajánlottak volna. Sajnos a jogszabály nem engedi, hogy alkalmazzanak mivel még nincs meg a diplomám. Ez valóban igaz? Esetleg lenne valami mód, hogy alkalmazzanak mint tanító?Válaszukat előre is köszönöm!

drbjozsef # 2022.08.27. 12:50

Bár elég sok "könnyítést" hoztak már (természettudományos tárgyat tarthat mérnök diplomás, nyugdíjasok tovább dolgozhatnak a nyugdíj mellett, etc), hiszen szinte minden iskolában keresnek akármilyen szakos tanárt, általában hármat-négyet is, de azt szerintem még nem, hogy tanítói állásba felvegyenek diploma nélkül.
Vegyenek fel pedasszisztensnek - bár gondolom az alacsonyabb besorolást és bért jelent -, ugyanazt fogod csinálni, ha nincs tanító : tanítani. Aztán ha meglesz a diplomád, átsorolnak.

SzintenZenesz # 2022.09.02. 14:50

Érdeklődnék formai követelmények ügyében.

Ha a munkáltató emailben (nem céges) küldött egy figyelmeztetést, hogy ha adott időn belül nem térek vissza a munkába, akkor felmond - az a küldéssel közöltté válik? Ha a csatolt dokumentumban foglaltakkal szemben nem jelzem, hogy azok bizonyos pontjával nem értek egyet, akkor az - annak ellenére, hogy nem írtam alá - azt jelzi, hogy az abban foglaltakkal egyetértek? (Figyelmeztetés)

drbjozsef # 2022.09.02. 17:36

SzintenZenesz,

Munkajogi értelemben nincs olyan, hogy "figyelmeztetés". Nincs ilyen szó a Munka Törvénykönyvében.

Nincs semmilyen közvetlen relevanciája, se a felmondás szempontjából, se abból hogy vitatod-e a pontjait, vagy sem. Pláne olyan, amit sokan hisznek, hogy három figyelmeztetés után felmondhat, vagy ilyesmi. Nincs ilyen.

Ha a munkáltató felmond, azt indokolnia kell. ilyen esetben felhasználhatja, hogy írásban már volt kifogása a munkáddal, akár többször is. De ez nem kötelező kellék. Ilyen szempontból nem baj, ha tudod igazolni, hogy nem értettél egyet, alaptalan volt, és ezt meg is küldted a munkáltatónak. Ha emailban kaptad, elég emailban is válaszolni, de ha nagyon precíz akarsz lenni, tértis levélben is megküldheted neki.

Majordomus # 2022.09.02. 19:47

Közöktnek közölt hiszen elolvastad,de relevanciája nincs.
Egy dörgedelem...
Azért tisztázd le velük a problémát.

Kovács_Béla_Sándor # 2022.09.03. 07:31

Azért nagyon ne nyugtassátok meg! Ha az az „ha adott időn belül nem térek vissza a munkába”, azt jelenti, amit gondolok, akkor a munkáltató már most is élhetne az azonnali hatályú felmondás jogával; és a figyelmeztetés tényleg figyelmeztetés. (Még akkor is, ha a Munka törvénykönyve valóban nem szabályoz ilyen jogintézményt.)

drbjozsef # 2022.09.03. 14:22

Tudod, az nem volt kérdés... :)

SzintenZenesz # 2022.09.03. 17:18

Köszönöm a válaszokat. Az azonnali felmondás be van lebegtetve. Volt már határidő visszatérésre augusztus 15-e. Aztán semmi nem történt, birkóztunk kicsit. Most lett egy újabb dátum, ez ügyben érkezett a figyelmeztető levél.
Valójában erre várok, mert ( ha kis.buta zenész fejemmel jól tudom) másként nem mehetek bíróságra. már ha akarnék majdan...
Meglássuk. A vak is aszonta

Szomorú örökös # 2022.09.03. 18:19

SzintenZenesz

Valójában erre várok, mert ( ha kis.buta zenész fejemmel jól tudom) másként nem mehetek bíróságra. már ha akarnék majdan...

Azért nem teljesen értek valamit. Te nem mégy be szándékosan dolgozni, aztán ha ezért kitesznek,
akkor szintén te akarsz bíróságra menni? Oszt milyen alapon? :-O

drbjozsef # 2022.09.03. 19:50

SzintenZenesz,

Ha igazolatlanul nem jelensz meg a munkahelyesen a munkaidő kezdetekor munkaképes állapotban, akkor simán felmondhatnak azonnalival. Talán nem az első napon, de a harmadik után már simán...

Majordomus # 2022.09.03. 21:46

Biztosan!

SzintenZenesz # 2022.09.04. 12:03

A munkahelyen továbbra is csak oltottkent lehet megjelenni. A távmunka, munkáltatói nyomás hatására nem engedélyezett. Mégis, az IT szektorban, több éve tökéletesen működő távmunka után, a kovid kamu hazugsagainak engedve siessek beoltatni magam csak hogy a "jövő munkahelye" prosperaljon? Már rég nem elvárás sehol... Nálunk igen. ( Nyilván előzményei vannak ennek az egész hercehircának,nem csak "nem jelenek meg aztán ugrálok"...)

SzintenZenesz # 2022.09.04. 12:10

n.b: az egész vissza az irodába baromság a kihasználatlanul álló, sok sok tízmilliós bérlettel kötött irodaházak feltöltését szolgálná. Hogy jusztifikálja a munkáltató rossz döntését, amikor öt évre lízingelt egy irodát és újonnan berendezte. Az amerikaiak megőrültek és a jövő munkahelye az iroda... Nem a kipróbált, bevált távmunka... ( Vagyis néhány cégnél.. a többségnek jön meg az esze)

Szomorú örökös # 2022.09.04. 12:53

SzintenZenesz

A munkahelyen továbbra is csak oltottkent lehet megjelenni. A távmunka, munkáltatói nyomás hatására nem engedélyezett.

No ez az, amiről eddig hallgattál és ezért nem volt érthető az egész, hogy miért is nem mégy be dolgozni, illetve vajon miért is akarod perelni a munkahelyed, ha ezért elbocsátanak.

drbjozsef # 2022.09.04. 16:59

SzintenZenesz,

Te tudod, remélem, nem Magyarországon élsz, mert itt ezzel nem lesz sok esélyed, én mindenesetre visszaveszem az alufólia sisakomat.

SzintenZenesz # 2022.09.04. 19:25

Kedves drbjozsef, én azért bizakodó vagyok. Tudja, "Mondottam ember: küzdve küzdj és bízva bízzál" Ajándékba a sisak mellé küldjek e Laposföld - hívők klubtagság-kupont? ( A cinizmust keverni az iróniával...nem elegáns.)

drbjozsef # 2022.09.05. 04:30

Oszlopos tagja vagyok. Annyira oszlopos, hogy a tetejéről látom is a szélét...

Szomorú örökös # 2022.09.05. 05:05

SzintenZenesz

A munkahelyen továbbra is csak oltottkent lehet megjelenni.
A távmunka, munkáltatói nyomás hatására nem engedélyezett.
a kovid kamu hazugsagainak engedve siessek beoltatni magam
csak hogy a "jövő munkahelye" prosperaljon? Már rég nem elvárás sehol...

Ha ezt írásban is rögzítették, akkor nem sok esélyed van, akármilyen pert indítasz ellenük.
Halkan megsúgom, egy barátom azért ment el egy gyorsétterembe dolgozni fizetés nélküli szabadság alatt,
mert az egészségügyben még bizony mindig kötelező az oltás, hogy dolgozhasson.
Szóval én is azt mondom, hogy nagyon ne reménykedj!

astra_nauta # 2022.09.06. 16:16

Üdv Mindenki! Gondban vagyok, de lehet hogy csak én érzem ekkorának...
PM vagyok éppen egy helyen alvállalkozóként, könnyű pénz kevés munkáért. Jött egy jó ajánlat egy másik helyről, alkalmazotti szerződéssel. Az a gondom, hogy a mostani helyemen ragaszkodnak hozzá, hogy 8-12 között legyek elérhető (nyilván a munka nagyja nem ekkor van, de az más történet...), az alkalmazotti meg 9-17 között lenne. A munkáltatóm minden hónapban küld egy havi elszámolást, amin végig ott van, hogy 8-12 között dolgoztam adott napokon és ebből jön ki az órabérem alapján, amit kiszámlázok. Máskor is dolgoztam már két helyen egyszerre, sokszor volt, hogy egy órában egyszerre két munkahellyel foglalkoztam, sosem volt ebből gond, mert könnyen lehet jól ütemezni ezeket, nem is ez a bajom.
Azon kattogok, hogy pl az APEH nem fog-e pattogni, hogy itt is vagyok meg ott is vagyok papíron egyszerre? Nyilván ellenőrzéskor megkapnák azt a hivatalos elszámolást is a munkáltatómtól, innen ered a kérdésem. Még sosem ellenőriztek, de ez amúgy is egy mi van ha kérdés...
Köszi!

Majordomus # 2022.09.06. 19:03

Kötetlen munkaszerződést kell kötni mindkét helyen.