Munkajogi kérdések.


Kovács_Béla_Sándor # 2013.05.10. 17:33

Nem. Kevered a rendkívüli munkavégzést a pihenőnapon illetve vasárnap történő munkavégzésre. Az Mt. sem a túlóra, sem a túlmunka kifejezéseket nem használja, nem ismeri.

FabianKata # 2013.05.10. 05:28

Üdv!
Kérdezném, hogy hogyan kell számolni a túlórát? Ha mondjuk szombaton és vasárnap is be kell menni, akkor szombaton egyszeres, vasárnap kétszeres, ha ünnepen kell bemenni, akkor pedig háromszoros a túlóra? Hol találom ezt törvényben leírva? Köszönöm. Kata

cleo13 # 2013.05.09. 15:36

Sziasztok!

Egy belvárosi étteremben pultosként dolgozok pár hónapja. Tervezik, hogy hamarosan éjszaka is nyitva lesz az étterem, és szeretnék ha éjszakai műszakot is vállalnék.
Én ezt nem szeretném, nem tudom összeegyeztetni az életemmel, mikor felvettek engem nappali munkára vettek fel és nappalira is jelentkeztem, munkaszerződésem van.
Mit célszerű tenni? A munka amúgy jó, nem szeretnék eljönni, mondjam meg hogy nem vállalom és vállaljam a kirúgás kockázatát? Vagy vállaljam el? Mit tegyek?

dr.Bodnár Lilla (törölt felhasználó) # 2013.05.09. 12:14

Ha a munkaszerződésben nincs rögzítve a munkaszerződés rendje, akkor a munkáltató azt egyoldalúan bármikor módosíthatja
________________________________________

www.bodnarugyvediiroda.hu

beriandris # 2013.05.08. 15:23

Megnéztem a szerződést, és tényleg az áll benne hogy a munkavégzés rendjét egyrészt a KSZ másrészt a munkáltató határozza meg, valamint hogy a munkáltatói jogköröket az üzemvezetö gyakorolja :(

Kovács_Béla_Sándor # 2013.05.08. 15:05

A munkavégzés rendjét a munkáltató határozza meg. Egyoldalúan.

EVSIK # 2013.05.08. 14:46

beriandris!

Ez függ a szerződéstől, de kicsi esélyét látom arra, hogy a szerződésben rögzíve lenne, hogy melyik műszakban vagy. Ha az eredeti szerződésben ez nem szerepel, akkor még csak szerződésmódosítást sem kell írniuk, egész egyszerűen egyik nap már a D műszak beosztását fogják a kezedbe nyomni a C beosztás helyett.

Persze lehet néhány csavar, de ez a legvalószínűbb forgatókönyv. Tuti válaszhoz szerződést kellene látni.

Üdv: EVSIK

beriandris # 2013.05.08. 14:40

Sziasztok!!!! Folyamatos 4 műszakos munkarendben dolgozom egy cégnél. Tehát van A, B, C és D műszak. Jelenleg úgy néz ki a helyzet hogy C műszakból át akarnak helyezni D műszakba, amit nagyon nem szeretnék. Az lenne a kérdésem hogy a beleegyezésem nélkül is áthelyezhetnek e, vagy esetleg milyen következményei lehetnek ha az áthelyezésemről szóló szerződésmódosítást nem írom alá? Előre is köszönöm a válaszokat!!!

dentalpink # 2013.05.08. 09:23

Bocsánat a tájékozatlanságomért ! Én egy egyszerű egészségügyi dolgozó vagyok ! Nagyon köszönöm a tájékoztatást és a válaszokat

ObudaFan # 2013.05.08. 07:22

Mi a különbség a végrehajtás kérése és a felszámolási eljárás között?

A végrehajtási eljárás célja az adós vagyonából a követelés érvényesítése. A felszámolási eljárás célja a fizetésképtelen cég megszüntetése (még ha nem is feltétlenül erre használják).

dr.Bodnár Lilla (törölt felhasználó) # 2013.05.08. 04:20

Ha kikötik ismét a próbaidőt, akkor később - ha kikötése nem volt indokolt - meg lehet támadni. Ez akkor lehet érdekes, ha az ismételt próbaidő alatt szüntetik meg a jogviszonyt.

www.bodnarugyvediiroda.hu

végrehajtó1 # 2013.05.07. 18:47

dentalpink

Ha használod a netet és a guglit akkor tájékozottabb lehetnél...)

Kovács_Béla_Sándor # 2013.05.07. 16:08

A törvényszéken. De ha ennyire nem értesz hozzá, akkor nem fog menni ügyvéd nélkül.

dentalpink # 2013.05.07. 15:36

Tisztelt fórumozók!
A válaszokat hálásan köszönöm !
Mi a különbség a végrehajtás kérése és a felszámolási eljárás között? Hol kell a felszámolási eljárást kezdeményezni?

wers # 2013.05.07. 11:47

szívesen

Gyuszu # 2013.05.07. 11:26

Részemről egyáltalán nem gond, sőt nyilván örülök, hogy foglalkoztatnak.
A jogi hátterével nem voltam csak tisztában, de köszönöm a felvilágosítást.

wers # 2013.05.07. 09:29

így nem, mert nem új szerződés lenne, hanem az előző módosítása.

Ha akar próbaidőt, megszűnik a határozott idejű szerződésetek, leszámoltat, és másnap új szerződést köttök.
(nem túl elegáns, sok munkáltató így álcázza a folyamatos foglalkoztatást, főleg a munkaközvetítők, van olyan munkavállaló, aki majd öt éve ugyanott dolgozik, de állandóan új és új szerződéssel)

Gyuszu # 2013.05.07. 09:24

Konkrétan arról van szó, hogy 30 napra alkalmaztak eddig, határozott idejű munkaszerződéssel, ami nem próbaidő volt.
Ezt most módosítani szeretnék határozatlan időre.
A kérdés az, hogy így (ebben a munkaszerződésben) ki lehet-e kötni próbaidőt.
Mert ha igen, akkor a munkáltatóm szeretne élni ezzel a lehetőséggel.

wers # 2013.05.07. 08:41

de ha konkétan leírod neked mi, hogyan lenne jobb, akkor adhatunk konkrét tanácsot

wers # 2013.05.07. 08:39

szerintem nem
a próbaidő általában 30 nap, de a felek megállapodhatnak 3 hónapban is, de az egyszer megállapított próbaidő nem hosszabbítható.
Új munkaviszony létesítése esetén viszont igen.

Gyuszu # 2013.05.07. 08:08

Sziasztok!

Azt szeretném kérdezni, hogy határozott idejű munkaviszony megszűnését követően, amennyiben a munkáltató azt határozatlan időre kívánja módosítani, akkor van-e lehetőség próbaidő kikötésére.
A határozott idő egy hónapra szólt, csak azért írom le, ha esetleg ez releváns lenne.
Köszönöm a választ.

ObudaFan # 2013.05.06. 12:43

Ami azt jelenti, hogy felszámolási eljárást kell indítanod a cég ellen, ha a végrehajtás sikertelen. Annak viszont már van költsége, 25.000 Ft.

Kovács_Béla_Sándor # 2013.05.06. 12:39

Három év az elévülés. Ha költségmentes voltál a perben, az megillett a végrehajtásban is.
A Bérgarancia Alap felszámolás alatt álló cég helyett áll helyt.

dentalpink # 2013.05.06. 12:06

Tisztelt fórumozók!
Azt szeretném megkérdezni,hogy a munkaügyi bíróság által megítélt járandóságokat a fizetési határidő letelte után sem kaptam meg.Mennyi idő áll a rendelkezésemre,hogy végrehajtást kérjek? A hatpéldányos beadvány az ami ilyenkor kell? Mennyi az az összeg amit fizetnem kell? Ez az az eljárás amikor a béralapból megkaphatom a járandóságaimat? Kérhetek-e méltányosságból részletfizetést? Nagyon köszönöm a válaszokat!

wers # 2013.05.06. 10:53

sejtettem. És ha csak +ra vonatkozna?