Munkajogi kérdések.


Kovács_Béla_Sándor # 2013.01.23. 10:58

Lehetsz beltag. A többi nem munkajogi, hanem bérelszámolási, társadalmobiztosítási jogi kérdés.

juju13 # 2013.01.24. 18:10

Kedves Hozzáértők!
Munkaviszonyom 2012.12.16-án munkáltatóm felmondta.
Könyvelő irodában dolgoztam. A mai napon kaptam egy telefont a volt főnökömtől, hogy fizessek 50.000,- Ft-t, mert az egyik vállalkozás bírságot kapott.
Meg kell nekem ezt fizetnem?
Ebben kérem segítségüket!

Kovács_Béla_Sándor # 2013.01.24. 18:33

Mt. 179. § (1) A munkavállaló a munkaviszonyból származó kötelezettségének megszegésével okozott kárt köteles megtéríteni, ha nem úgy járt el, ahogy az adott helyzetben általában elvárható.
(2) Az (1) bekezdésben foglalt feltételek fennállását, a kárt, valamint az okozati összefüggést a munkáltatónak kell bizonyítania.
(3) A kártérítés mértéke nem haladhatja meg a munkavállaló négyhavi távolléti díjának összegét. Szándékos vagy súlyosan gondatlan károkozás esetén a teljes kárt kell megtéríteni.
(4) Nem kell megtéríteni azt a kárt, amelynek bekövetkezése a károkozás idején nem volt előrelátható, vagy amelyet a munkáltató vétkes magatartása okozott, vagy amely abból származott, hogy a munkáltató kárenyhítési kötelezettségének nem tett eleget.

191. § (2) Kollektív szerződés rendelkezése alapján, gondatlan károkozás esetén a kártérítés mértéke legfeljebb a munkavállaló nyolchavi távolléti díjának összege.

Arachnid # 2013.01.24. 19:32

Tisztelt Szakértő!

Nekem a felmondással, pontosabban a felmondási idővel kapcsolatban lenne egy kérdésem.
Adott egy ember, aki 2012. március 9-e óta dolgozik, de idén szeretne felmondani egyéb elfoglaltsága miatt.
A munkanélkülieknek járó támogatást legalább 1 éves munkaviszonnyal adják ha jól tudom (természetesen kijavíthat nyugodtan, ha rosszul tudom).
A kérdésem az lenne, hogy ha az illető február közepén bejelenti írásban, hogy felmond, akkor a 30 napos felmondási idő még munkaviszonynak minősül (ez esetén meglenne az 1 év munkaviszony) vagy nem?
Tényleg legalább 30 napos a munkaidő határozatlan idejű munkaviszony esetén?

Válaszát előre is köszönöm

Üdvözlettel,
Arachnid

Kovács_Béla_Sándor # 2013.01.24. 19:51

a 30 napos felmondási idő még munkaviszonynak minősül
Igen.

Tényleg legalább 30 napos a munkaidő határozatlan idejű munkaviszony esetén?
Tényleg. (Van azonnali hatályú felmondás, de az külön eset.)

Arachnid # 2013.01.24. 19:56

Tisztelt Ügyvéd Úr!

Köszönöm a korábbi kérdésemre adott válaszát. Írta az azonnali hatályú felmondást. Ez milyen esetekre vonatkozik?

Üdv,
Arachnid

juju13 # 2013.01.25. 07:24

Tisztelt Ügyvéd Úr!
Köszönöm a segítséget. Nekem sem végkielégítésem, sem távolléti díjam nincs, mivel augusztus 19-én előrehozott, csökkentett összegű járadék megállapítása érdekében felmondtam. Tovább dolgoztam, de munkáltatóm nem jelentett be csak november 1-ével és még a próbaidő alatt mondta fel munkaviszonyomat.
Ebben az esetben is meg kell térítenem a bírságot?
Munkafeltételek nem voltak éppen ideálisak, de ezt elég nehéz lenne bizonyítani.
Üdvözlettel: juju13

Kovács_Béla_Sándor # 2013.01.25. 07:47

78. § (1) A munkáltató vagy a munkavállaló a munkaviszonyt azonnali hatályú felmondással megszüntetheti, ha a másik fél

  1. a munkaviszonyból származó lényeges kötelezettségét szándékosan vagy súlyos gondatlansággal jelentős mértékben megszegi, vagy
  2. egyébként olyan magatartást tanúsít, amely a munkaviszony fenntartását lehetetlenné teszi.

(2) Az azonnali hatályú felmondás jogát az ennek alapjául szolgáló okról való tudomásszerzéstől számított tizenöt napon, legfeljebb azonban az ok bekövetkeztétől számított egy éven belül, bűncselekmény elkövetése esetén a büntethetőség elévüléséig lehet gyakorolni. A tudomásszerzés időpontjának, ha az azonnali hatályú felmondás jogát testület jogosult gyakorolni, azt kell tekinteni, amikor az azonnali hatályú felmondás okáról a testületet - mint a munkáltatói jogkört gyakorló szervet - tájékoztatják.
(3) A munkavállaló azonnali hatályú felmondása esetén a munkáltató köteles a 70. § (3) bekezdésében és a 77. §-ban foglaltakat megfelelően alkalmazni.
79. § (1) Azonnali hatályú felmondással - indokolás nélkül - megszüntetheti

  1. a fél a munkaviszonyt a próbaidő alatt,
  2. a munkáltató a határozott idejű munkaviszonyt.

(2) Az (1) bekezdés b) pont szerinti megszüntetés esetén a munkavállaló jogosult tizenkét havi, vagy ha a határozott időből hátralévő idő egy évnél rövidebb, a hátralévő időre járó távolléti díjára.

juju13 # 2013.01.25. 07:54

Tisztelt Ügyvéd Úr!
Nem a felmondás ellen van kifogásom, hanem arra lennék kíváncsi, hogy ebben az esetben köteles vagyok-e megfizetni a bírság összegét.

Kovács_Béla_Sándor # 2013.01.25. 08:01

Nem is Önnek szólt. Ahhoz már ismenri kellene az eset összes körülményét. Mindenesetre azon nem múlik a kártérítési felelősség, hogy a tb-nél be van-e jelentve a biztosítási jogviszony.

juju13 # 2013.01.25. 08:28

Nem a munkám ellen volt kifogása a munkáltatómnak, hanem megszüntették tevékenységüket cégei és kevesebb lett a bevétele. Munkakörülmények nem voltak jók, mivel sem fax, sem másoló nem volt. Az ügyfelek nem az irodába, hanem a volt főnököm lakására vitték az anyagot. Az anyagok ömlesztve voltak a szekrényben addig amíg nem vittem irattartó papucsokat. A főnök nem dolgozott a vállalkozásban, nem is nagyon értett hozzá.
Határidők előtt bejött és órákat mesélt az unokáiról, ami nem kimondottan a munka érdekében történt. Nem sürgős ügyek miatt kiráncigált a határidős munkából.

  • akadályozott a munkavégzésben-.
b007 # 2013.01.26. 05:43

Tisztelt Szakértő!

Köztisztviselőként dolgozom egy hivatalban .Amennyiben ha jól tudom,akkor a munkavállaló felmondása esetén vagy közös megegyezéssel vagy a 2 hónap jogviszonyról való lemondás letöltése után lehet elmenni a cégtől.Sajnos eddig még senkit nem engedtek el ,mindenkivel letöltették a 2 hónapot...Abban az esetben mi van,amikor pl : egy másik új munkahelyen febr.15 naptól kezdeni kellene ,ezt be is jelentem a munkáltatómnak ,de ő ragaszkodik a 2 hónaphoz,viszont csak 3 hetem marad ,hogy betöltsem az új állást?Mindenképpen le kell töltenem a 2 hónapot ,és így akkor esélyessé válik ,hogy "nem várnak meg " az új helyen ? Ilyen esetben mit lehet tenni ,ha rövidebb az idő ,mint a lemondási idő ?Várom és köszönöm a választ !

Ricsosz79 # 2013.01.26. 07:14

Üdv!

sos segítségre lenne szükségem.

Elkövettem egy hibát a munkáltatómnál, - lejárt árut értékcsökkentettünk, de eladás nem volt belőle-
Jegyzőkönyvet felvették majd közölték hogy jövőhéten döntenek az istenek mi lesz a sorsom. Kérdés ha most elmegyek táppénzre, akkor legalább addig lehetek azon mg nem találok új munkahelyet? Még csak szóba közölték hogy sanszos hogy megvállnak tőlem. Írásban nem.
A táppénz járható út e?

üdv

anam_aria # 2013.01.26. 14:35

Tisztelt Ügyvéd Úr!

Két kérdésem volna, segítségét kérem.

  1. Ha a munkaszerződésemben van olyan pont, hogy

    a munkaköri leírást az 1.számú melléklet tartalmazza,

    de a munkaszerződés aláírásakor (és azóta sem, azóta

    lassan 3 év eltelt) nem kaptam ezt meg, a cég

    által alkalmazott általános oktatási jegyzőkönyvön

    a "munkaköri leírás ismertetése és elfogadása" rész

    azóta is üresen van hagyva, akkor tarthatok attól,

    hogy a saját példányukhoz (munkaszerződés) egyszerűen

    hozzátesznek egy munkaköri leírást a tudtom nélkül?

  2. Munkakörként 'adminisztrátor' van megjelölve, a

    könyvelést, bérszámfejtést, számlázást külföldön

    végzik. Az én dolgom a dolgozók által készített

    riportok továbbítása szkennelve, amin a munkaidejük is szerepel kézírással, de sokszor nem a sajátjukkal,

    hanem egymásnak írják meg azokat, alá nem is írják,

    elvégezhető ez alapján egyáltalán a bérszámfejtés?

    Ha maguknak vagy egymásnak nem a valós munkaidőt

    írják be, ki tehető ezért felelőssé? Az adatok

    valódiságát nem a műszakvezetőiknek vagy a helyi

    vezetőnek kellene ellenőrizni és jóváhagyni? Leírva

    ez nincs sehova.

Nagyon zűrösnek tűnik nekem ez a cég, fontolgatom
a munkaügyi pert, miután teljesen jogtalan módon most
ráadásul fel is akarnak mondani nekem.

Köszönettel:
Eva

ObudaFan # 2013.01.26. 15:13
  1. Azt a munkáltatónak kell igazolnia, hogy átadta neked a munkaköri leírást.
  2. A munkáltató köteles munkaidő-nyilvántartást vezetni.
anam_aria # 2013.01.26. 16:13

Köszönöm a választ.

Megkereshetem további kérdésekkel a megadott e-mail-címen?

vagtam # 2013.01.26. 19:01

Kedves Mindenki!

A segítségeteket szeretném kérni!

Telefonos operátorként dolgozom. A munka jellegéből adódóan minden telefonhívás után rendelkezésre áll bizonyos mennyiségű un. "adminisztrációs idő".

Főnököm most azzal vádolt meg, hogy az adminisztrációs időmet nem adminisztrációra használtam, ezért kényszeríteni akar, hogy a munkaidőm végeztével maradjak tovább, és dolgozzam le ezt az időt is - persze ingyen.

Egy másik kollégámat pedig azzal vádolta meg, hogy kimenő hívások teljesítése közben a hangpostákat túl sokáig hallgatta, ezért őt is ledolgozásra kötelezte.

Maga az idő nem sok, kb fél-fél óra, de én nem szeretném ha gyakorlat lenne ebből a jövőben, ezért szeretném megkérdezni a következőket:

  1. jogában áll-e egy munkáltatónak kényszeríteni az alakalmazottját ilyen jellegű túlmunka végzésére?
  2. ha nem áll jogában, hová fordulhatunk jogorvoslatért, ha továbbra is kényszeríteni akar bennünket erre - netán az állásunm elvesztésével fenyeget meg, ha mégsem dolgozzum le?

Köszönettel:

vagtam

monalisa1 # 2013.01.26. 21:37

Naponta x számú telefonhívást kezelsz, ha az adminisztráció valami okból összecsúszik és azt aznap már nem végzed el, joggal lehet a vélelem, hogy a másnapi munkakezdéskor az utolsókra már nemigen emlékszel...

Ha úgy lenne megszervezve, hogy a munkanap vége előtt mondjuk 15 percel korábban "záróra" van - már nem fogadnál ujabb beérkező hívásokat, akkor a papírmunka "kicsöngetésig" bizonyára rendben elkészülhetne.

Amúgy sok ember rendszeresen túlórázik, sőt hétvégre is visz haza munkát, csak hogy a munkahelye megmaradjon!...

vagtam # 2013.01.27. 08:45

Kedves Monalisa!

Bocsánat,talán nem fogalmaztam pontosan. Nem azért kell tovább bentmaradnom, mert elmaradásom van a munkával. Hanem azért, mert a főnököm szerint az adminisztrációs időben nem adminisztrációval foglalkoztam - ami ráadásul nem is igaz. És most azt várja tőlem, hogy idolgozzam ezt le, ráadásul úgy hogy hívást fogadok.
Engem most tulajdonképpen az érdekel, jogosan követelhet-e ilyet a főnók, ha úgy tetszik, "bezárhat-e" engem vagy mást a munkaidő letelte után?

Vagtam

Soma49 # 2013.01.27. 11:06

Tisztelt Tanácsadó!
Pedagógus vagyok,1949-ben születtem.2007.december 31-én mentem öregségi nyugdíjba, de megszakítás nélkül dolgoztam tovább. Kérdésem: mennyi lehet a lemondási időm? 37 év közalkalmazotti munkaviszonyom után jár-e a 40 éves jubileumi díj? Szabadságomat megválthatják-e pénzben?Köszönettel: Soma

Sütike0531 # 2013.01.27. 11:33

Tisztelt hozzáértők!
Gyári munka 2 műszakos rend H-P napi 8 órában, 6 havi munkaidőkeret van. A kérdésem az lenne megteheti-e a munkáltató, hogy a hónapban minden szombatra (délelőtt délután is) rákötelez a munkavégzésre akár több hónapon keresztül is és mindezért ad majd valamikor mikor gondolja egy sima „ajándék” hétköznapot (szerintem egy szombat délelőtt és főleg egy szombat délután nem egyenértékű egy sima hétköznappal) a szombati plusz napokat akkor fizetné, amikor az „ajándék” hétköznapon majd nem megyek dolgozni!
A válaszokat előre is köszönöm!
Tisztelettel: Gergő

Veronika21 # 2013.01.28. 06:24

Kedves Fórumozók!Jogászok!
Szeretném meg kérdezni hogy akinek van szakmunkás vizsgája de nem abban dolgozik tehát a (szakmájában)annak mennyi a minimál bére?Aki tud válaszoljon!!

Veronika21 # 2013.01.28. 09:41

Azt elfelejtettem megírni hogy egyéni válalkozónál dolgozik és építkezésen tehát mindent csinálnak most éppen egy csarnokot építenek.

vagtam # 2013.01.28. 10:11

Kedves Mindenki!

SOS választ várok, kérlek segítsetek!

A főnököm szerint nem dolgozok eleget a munkaidőmben, ezért plusz félórát marasztalni akar a munkaidőm lejárta után - persze ingyen.

Teheti, jogszerű, vagy sem?

Köszönöm!

vagtam

wers # 2013.01.28. 10:19

Azt követelheti, ami a munkaszerződésedben van. Mind a munkát illetően, mind a munkaidőt illetően. Az ebédszünetet ledolgoztathatja.