végkielégítés és felmondás


sortie # 2020.04.01. 08:45

Tomasovics 2020.04.01. 09:48

Üdvözlöm,

Munkajoggal kapcsolatban szeretnék információt kérni.

Már több mint 3 éve dolgozom egy cégnél. A járványra való tekintettel a vezetés szeretné csökkenteni a dolgozók bérét.

Az a gyanúm hogy azoknak a kollégáknak köztük nekem is akiknek már járna végkielégítés, ami 1-2 vagy több havi bért jelentene nem akarják kifizetni. Ezért először csökkentik a béreket hogy majd kisebb költségekkel szabaduljanak meg a dolgozóktól. Ez elképzelhető?

Előre is köszönöm válaszát.

Tamás

Igen, elképzelhető.

Mt. 77. § (3) A végkielégítés mértéke
a) legalább három év esetén egyhavi,
b.legalább öt év esetén kéthavi,
c.legalább tíz év esetén háromhavi,
d.legalább tizenöt év esetén négyhavi,
e.legalább húsz év esetén öthavi,
f.legalább huszonöt év esetén hathavi

távolléti díj összege.

Mt. 148. § (1) A távolléti díjat
a.az esedékessége időpontjában érvényes alapbér (136. §), pótlékátalány (145. §),
b.az esedékesség időpontját megelőző utolsó hat hónapra (irányadó időszak) kifizetett

ba) teljesítménybér (150. §),
bb) bérpótlék (151. §)
figyelembevételével kell megállapítani.

(2) Az esedékesség időpontja
a) a távollét kezdő időpontja,
b.a végkielégítés tekintetében

ba) a munkáltatói felmondás közlésének az időpontja,
bb) a 77. § (1) bekezdés b) és c) pontja esetén a munkaviszony megszűnésének időpontja, vagy

Tomasovics # 2020.04.01. 09:40

Köszönöm válaszát.

Még annyit kérdeznék hogy bércsökkentés esetén szükséges-e módosítani a munka szerződést?
Mit tehet a munkaadó ha én az új szerződést nem írom alá?

Köszönettel: Tamás

drbjozsef # 2020.04.01. 11:43

Tomasovics,

Igen.
Rendes felmondással felmondhat.

beatrix.fekete@gmail.com # 2020.04.03. 09:41

Kedves Szakértő jogász!

2020. április 1-én felmondott nekem a munkaadóm. 2010. május 18-án lett aláírva munkaszerződésem.
A kérdésem, hogy ez most 10 éves munkaviszonynak számít-e, hisz dátum szerint csak a felmondási idő alatt érem el a 10 éves munkaviszonyt.
Ez a kérdés mind a felmondási idő, mind a végkielégítés szempontjából fontos. A törvényben csak annyit találni, hogy legalább öt év esetén és legalább három év esetén.

Előre is köszönöm válaszuk.

Üdvözlettel,
Fekete Beatrix

Kovács_Béla_Sándor # 2020.04.03. 10:05

Ott van az. Mt. 72. § (2) és 69. § (4).

drbjozsef # 2020.04.03. 11:36

Nem 77§(2) kellene az legyen?

Kovács_Béla_Sándor # 2020.04.03. 12:35

De. Köszönöm!

Santi1981 # 2020.04.03. 13:36

Sziasztok!

10 éves munkaviszony után a főnököm április 1-el napi 2órás munkaviszonyra jelent át, amit aláírtam.
De ma közölte, hogy inkább fizetetlen szabadságra akar küldeni a koronavírusra hivatkozva. A megrendelések csökkentek, viszont nincs bajban a cég. Valószínű arra megy ki a játék, hogy felmondjak és ne kelljen végkielégítést fizetnie. Ha nem fogadom el a fizetetlen szabadságot, akkor a gyakorlatban mik a lehetőségeim? Maradok 2órában és ezzel kivéreztet? Előre is köszönöm!

drbjozsef # 2020.04.03. 16:10

Santi1981,

Most már igen. Azt aláírtad. Most az az alap. Nem küldhet fizetés nélkülire, de a 2 órás munkaviszonyt fenntarthatja.

beatrix.fekete@gmail.com # 2020.04.06. 11:46

Jó napot!

Csak érdeklődnék, hogy a 2020.04.03. 11:41-kor elküldött kérdésem elkeveredett-e, kapok-e rá választ?

Előre is köszönöm.

drbjozsef # 2020.04.06. 13:43

A hozzászólásod után következő 3 hozzászólás mind arra válaszolt.

Ha így jobb :

Mt.77§.(2) A végkielégítésre való jogosultság feltétele, hogy a munkaviszony a felmondás közlésének vagy a munkáltató jogutód nélküli megszűnésének időpontjában a (3) bekezdésben meghatározott tartamban fennálljon.

Vagyis egészen pontosan meghatározza az Mt., hogy napra kell számolni. Neked nincs meg a 10 éves munkaviszonyod sajnos.

szkury # 2020.04.15. 17:06

Üdvözletem!
A munkáltatóm jelezte ma, hogy pár napon belül felmond nekem 20 év munkaviszony után és dolgoznom kell a felmondási időm felénél (ha jól néztem az 45 naptári nap).
Az iránt érdeklődnék, hogy úgy számoltam kb. 7 nap szabim lenne részarányosan a mai napig, azt kivehetem-e a ledolgozással töltendő időszakban, nem kérve a kifizetését?
Előre is köszönettel!

drbjozsef # 2020.04.15. 17:43

szkury,

A szabadságot a munkáltató adja ki, nem te veszed ki.

A munkáltatónak 7 napot a munkavállaló kérése szerinti időben kell kiadni, de ezt a munkavállalónak 15 nappal korábban kell kérnie. Vagyis igen, most még kérheted, és elvileg köteles is kiadni legkorábban két hét múlva. De közösen megegyezni persze bármiben lehet.

paradicsommadar # 2020.04.17. 20:05

Tisztelt Kollégák!

Egészségügyi szakdolgozóként (szerződése szerint: közalkalmazott- egészségügyi szakdolgozó, gyógytornász) dolgozó ismerős a felmondását fontolgatja,ám a kórházban azt az információt mondták neki, hogy a veszélyhelyzet ideje alatt egészségügyi szakdolgozóként nem mondhat fel. Erre keresem a jogszabályi hátteret, ám mindeddig nem találtam.

Van erre vonatkozó rendelet?

Köszönettel:

Z.Fanni

Kovács_Béla_Sándor # 2020.04.17. 21:18

A veszélyhelyzeti rendeletekbek keresd. Ha ott nincs, akkor máshol se.

Kovács_Béla_Sándor # 2020.04.17. 21:19

(Egyébként három hónap a lemondási ideje, amit végig kell dolgoznia - tehát azzal sincs sokkal beljebb, ha lemondhat.)

efi99 # 2020.04.18. 20:07

Akkor küldjön be egy adatot 1 óra késéssel a minyisztériumba és KM máris kirúgja, problem solved.

Szomorú örökös # 2020.04.19. 04:19

paradicsommadar

a veszélyhelyzet ideje alatt egészségügyi szakdolgozóként nem mondhat fel

Nyilván, hiszen jól látható jelenleg, hogy ez csakis a miniszter privilégiuma lehet kizárólag.
Csakis ő mondhat fel a vészhelyzet alatt akárkinek, aki az egészségügyben dolgozik. :-O

drbjozsef # 2020.04.19. 04:54

(egyébként szerintem nincs ilyen felmondási/lemondási tilalom. Egészségügyi dolgozók külföldre utazása van korlátozva.)

Irodista # 2020.05.01. 12:03

A következő dilemmával/kérdéssel kapcsolatban szeretnék tanácsot kérni:

Több mint 2 éve már hogy a mostani munkahelyemen vagyok, de rengeteg kisebb-nagyobb tényező lépett közbe, ami miatt a mostani munkaviszonyomat szeretném megszüntetni:

  1. Utóbbi pár hónapban szinte állandósult a munka/ tennivaló hiánya az irodában az önhibámon kívül, amit nem egy alkalommal jeleztem a felettesemnek, kérve hogy valamilyen módon orvosoljuk ezt, de sajnos eredmény nélkül az esetek nagy részében.
  2. Olyan apróságok mint pl az általunk használt elektronikus rendszerben a szabadnapok/ szabadnap módosítások nincsenek jóváhagyva a főnököm által a sokadik kérés ellenére sem, noha előzetesen szóban meg lett beszélve vele és más hasonló munkahelyi ügy, amelyeknél nagyon "egyoldalú" a kommunikáció (mégha ez az önhibáján kívül is történik).

A kérdésem az lenne, hogy ez (ezek) elég alapot adhatnak-e jogilag egy azonnali munkavállalói felmondáshoz? Vagy ilyen téren még a közös megegyezés szerinti felmondás lehet a megoldás?

Ugyanis normálisan 30 napos a felmondási idő, de a körülményeket tekintve feleslegesnek érzem, hogy a szükségesnél tovább pazaroljuk egymás idejét a munkaadómmal.

Előre is köszönöm a választ!

Kovács_Béla_Sándor # 2020.05.01. 13:20

Nem.

Különleges ember lehetsz. A munkavállalók nemigen szoktak arra panaszkodni, hogy kevés a munka. (Ha csak nem darabbéresek.)

Eri mami # 2020.05.01. 14:19

Jó napot! Kerdesem az lenne, hogyan lehet felmondani azonnal 1 eves munka viszony utan pl.azt el kell fogadniuk, hogy csaladi okok miatt? Vagy koltozes több mint 30 km-re így a bejarast nem todom megoldani. A felmondasba bele kell írnom az okot? Köszönöm válaszát.

Szomorú örökös # 2020.05.01. 14:28

Eri mami

Kerdesem az lenne, hogyan lehet felmondani azonnal 1 eves munka viszony utan pl.azt el kell fogadniuk, hogy csaladi okok miatt?

Azonnal” nagy valószínűséggel sehogyan se tudsz felmondani. Felmondási időt ki kell tölteni. Úgy lehet esetleg megúszni, ha megegyezel a munkaadóddal ezen a téren, de szerintem erre kevesen hajlandók.

rian20 # 2020.06.21. 18:46

Üdvözletem!
Olyan kérdésem lenne, hogy 9 évi folyamatos munkaviszony után, hogyan tudnék úgy felmondani a munkahelyemen, hogy jogosult legyek a végkielégítésre! Több hete úgy járok munkába hogy hétfőtől - csütörtökig 10 órát dolgozom gyártósor mellett, a pénteki nap szabad volt, eddig mert mostmár péntekenként is be kell járni, de a cég nem hajlandó ezt a túlórát kifizetni, plussz órába hajlandó csak elszámolni,(munkaidőkeret átcsoportosítás) amit persze akkor fog kiadni amikor ő akarja! Ezekről a megváltozott munkaidőkről semmilyen szerződést nem írtunk alá... Kérdésem az lenne hogy jogos-e ez az eljárás a cég részéről, és hogy megtudnám-e szüntetni a munkaviszonyom úgy hogy megkapjam a végkielégítést! Válaszát előre is köszönöm!

gerbera317 # 2020.06.21. 19:03

Pereld be a munkáltatódat. Így a jussodat is megkapod, meg ki is rúgnak bosszúból, és akkor jár a végkielégítés is.