Munkajogi Szakjogász


hunfrakk # 2012.07.13. 17:38

igen
a munkaviszony megszűnt

akkor vált volna határozatlan idejűvé, ha dolgozott volna tovább munkáltatója tudtával

Kovács_Béla_Sándor # 2012.07.13. 15:22

Rosszul tudod. A munkaviszony megszűnt. Más kérdés, hogy az iratokat valóban ki kellett volna adni 3 napon belül.

Pegyo # 2012.07.13. 07:17

Tisztelt Szakértők!

Segítségüket szeretném kérni!
A férjemnek határozott idejű munkaszerződése volt 2012.06.30-ig, közben 2012.05.15-től betegen van mivel aug 1-én műteni fogják gerincsérvre./Fizikai munkát végzett/

A munkahely írt egy levelet a háziorvosnak, hogy ne írjon több táppénzes papírt mivel 6.30-ával le van számolva.

Semmilyen leszámolási papírt nem adott ki a munkahely . Ezt megtehetik?!
Én úgy tudom, hogyha a Munkáltató nem adja ki a leszámolási papírt, akkor a határozott idejű szerződés határozatlanra vált és a táppénzt a munkahelynek kell utalni?!

Mit lehet tenni?

Előre is köszönöm válaszukat!

ObudaFan # 2012.07.10. 10:12

Vissza kell vonni ezeket a hozzájárulásokat.

golyo40 # 2012.07.08. 16:17

Tisztelt Forumozok!Segitséget szeretnék kérni abban hogy egy cégnél lopás történt,elég sok embert kirugtak feljelentés nélkül,de pár olyan emberel aki még ott dolgozik irattatak egy olyan papirt,hogy hajlando résztvenni hazugság vizsgálaton saját akaratábol?!A kérdésem az lenne hogy ezt egy magán tulajdonba lévö cég megteheti hogy poligraf vizsgálatot rendel el.válaszokt elöre is köszönöm.

safner # 2012.07.08. 09:59

Tisztelt szakértők!
Azt szeretném kérdezni,hogy azoknak a munkavállalóknak akik az 1980-as években a Máv tanulmányi szerződést kötött diákokkal ,és kaptak havi szinten ösztöndijat ,de közben a vasut a 1991 után felmondta a tanulókkal igy nem kötelezte a diákokat szerződésben leirtakat betartására, /amennyi évig kapták az ösztöndijat annyi évet köteles ledolgozni a Máv-nál./a kérdésem a következő lenne az tisztelt szakértőtöl

  • azok az évek amig kaptam az ösztöndijamat ,be számolják majd nekem munkaidőnek,fizettek -e utánna tb-t ?
  • Ezt a tanulmányi szerződést hol tudnám visszakerestetni?
  • Tanulmányi szerződésem 1987-1991 között volt.
  • 1992-től mai napig a Máv-nál dolgozom
  • a szerződés 1991-ben Máv által felmondott ,de 1992-ben mégis a máv-nál kerültem alkalmazásban./közben eltelt kb 1 év a tanulmányaim miatt,igy meg lett szakitva a tanulmányi szerződésem ,"munkaviszonyom"/
  • A szolgálati éveimbe ezek az évek / 1987.1991 éveimet / miért nem számolja be a Máv.?

Várom megtisztelő válaszát!

GYBEE # 2012.06.26. 20:09

Tisztelt Szakértők!

A következő kérdéssel fordulnék önökhöz.
A munkaszerződésemben aláíráskor az állt, hogy operátor.
Ezzel szemben a valós munkavégzésem irodai alkalmazott, ami a szerződésben leírtaktól messze menőkig eltér.
A munkaköri leírásomban mint irodai alkalmazott szerepelek.
Bér besorolásom operátori szintnek felel meg.
A szerződésem 1.5éve érvényes már, az adott cég ezen idő alatt, nem mutatott hajlamot a munkaszerződésem valós pozícióban való módosítására.
Szeretném tudni, hogy olyen esetben élhetek-e valami féle joggal az ügyben,ha a munkáltatóm indokolatlanul ki szeretne rúgni, a munkám állítólagos helytelen elvégzése miatt.
Köszönettel.

vicamamus # 2012.06.22. 19:49

Tisztelt jogi fórum!
Nem készenléti munkáról van szó.
Folyamatos munkarendben dolgozunk.
Kérem írja meg, hogyha jogos a feltevésem,
és túlórának számít, milyen paragrafusra hivatkozhatunk. És a folyamatos munkarendben
történő pótlékok kiszámolása miként történik.
És ott milyen paragrafusra hivatkozhatunk.
Válaszát előre is köszönöm.
Üdvözlettel: Vicamamus

petrolight # 2012.06.21. 16:58

Tisztelt Szakértők!

24 órás készenléti jellegű értékkezelő vagyok. A szemem 1,5 év alatt elég sokat romlott ezért a monitorhoz is kell csináltatnom egy szemüveget. Így 3 szemüvegre van szükségem a munkavégzéshez.Találtam egy rendeletet: 50/1999(XI.3.) melyet nem értek.
Folyamatosan kell a 24 órában 4 órát a monitoron ill.a számítógépen dolgoznom avagy összesen a munkaidőmből 4 órát? Tehát mely esetben jár a monitor éleslátásához a szemüveg, melyet a cég finanszíroz?

Köszönöm a válaszukat.Üdv.:petrolight

Kovács_Béla_Sándor # 2012.06.21. 14:27

A munkáltatóm aláíratott velünk havi 208 órás munkarendet.
Abban van. kb. 20-30 túlóra. Persze, ha készenléti jellegű munkakör, akkor nem.

vicamamus # 2012.06.21. 14:22

Tisztelt Fórum!
Közalkalmazotként egy kollégium portáján dolgozom. Folyamatos munkarendben, napi 12 órában. A munkáltatóm aláíratott velünk havi 208 órás munkarendet. Ezt meg is értem, ha a cég érdeke ezt kívánja, dolgozunk. De így havonta átlag 40 órával többet dolgozunk mint a cég többi dolgozója, amiért semilyen juttatást nem kapunk, úgy néz ki ezt a plusz munkát ingyen adjuk. Éjszakai pótlék egy ledolgozott éjszakának 8 órájára 15%-ot kapunk. Én például 10 éjszakára bruttó 3700 Ft.-ot kaptam. Úgy érzem valami nem stimmel. Havi netto 1-2 ezer Ft-al kapunk többet azoknál a dolgozóknál, akik napi nyolc óra után minden este, és minden hétvégén otthon családikörben töltik az idejüket, míg mi dolgozunk. Kérdésem, hogy ez jogos-e, érzésem szerint nem. És ha jogosan reklamálhatok, mi alapján, és hogyan tehetem ezt meg a munkáltatómnál? Mivel igazolhatom az igazamat?
A választ előre is köszönöm: Vicamamus

ObudaFan # 2012.06.19. 08:47

Mt. 130. § (2) A munkaviszony szünetelésének időtartamára a következő esetekben jár szabadság:

  1. a gyermek gondozása vagy ápolása miatt kapott fizetés nélküli szabadság [138. § (5) bekezdés] első hat hónapjára;

138. § (5) A munkavállalót fizetés nélküli szabadság illeti meg

  1. a gyermek harmadik életéve betöltéséig, a gyermek otthoni gondozása céljából;
  2. a gyermek tizedik életéve betöltéséig a gyermekgondozási segély folyósításának időtartama alatt, feltéve, hogy a munkavállaló a gyermeket otthonában gondozza;
  3. a gyermek tizenkettedik életéve betöltéséig a gyermek betegsége esetén, az otthoni ápolás érdekében.

Tehát az a) pont esetén, a gyermek 3 éves koráig nem feltétel a gyes, gyed igénylése. De az kérdés, hogy a fizetés nélküli szabadságot ezen a jogcímen vetted-e igénybe.

tundibarnusanyu # 2012.06.19. 00:18

Kedves Fórumozók!

A következő összetett kérdéskörben szeretném a segítségüket kérni:
2002 és 2006 között közalkalmazottként dolgoztam itthon. Ezután fizetés nélküli szabadságra mentem külföldi munkavállalás miatt 2006 -2009-ig. Ekkor megszakítottam a külföldi munkavállalás miatti fizetés nélküli szabadságomat, mivel gyermekem született, és a gyermekem gondozása miatt mentem fizetés nélküli szabadságra. Továbbra is külföldön tartózkodtam, se GYES-t, se GYED-et nem igényeltem értelemszerűen.
Most, 2012 szeptemberétől vissza megyek dolgozni az itthoni munkahelyemre.
Jár nekem a gyermek gondozás alatt felhalmozódott szabadság vagy sem?
A munkáltatóm azt mondja, hogy nem, mert nem igényeltem GYES-t és nem tartózkodtam Magyarországon. Azt is mondja, hogy ez a szabadság csak akkor járna,(30 nap) ha itthon dolgoztam volna , mielőtt a gyermek gondozása miatti fizetés nélküli szabadságra mentem volna.
Teljesen tanácstalan vagyok.
Válaszukat előre is nagyon köszönöm!

putyu # 2012.06.14. 14:55

Tisztelt Szakértő!

Tanácsot szeretnék kérni a következő probléma kapcsán.
A Keresztlányom terhes lett,ezért táppénzre ment! Az erre való jogosultsága április 14.-én lejárt! A munkáltató csak 24.-én értesítette erről és felajánlotta, hogy felveszi a kapcsolatot az OEP-el és megkérdezi, mi a módja a méltányossági táppénz igénylésének! Május közepéig, nem sikerült vele beszélni, ugyanis nem telefonált és Ő sem tudta elérni! Ekkor hívta fel Ő OEP-et, ahol közölték, hogy töltse ki az igénylő lapot és vigye be személyesen! Ezután végre sikerült beszélni a munkáltatóval és lett neki szólva, hogy a kifizetési papírok alapján (melyek nála vannak) töltse ki és küldje el az egészségbiztosítási járulékokat, havonkénti lebontásban! Ez azóta sem történt meg, pedig napi szinten "zaklatja"! Én úgy tudom, hogy a méltányossági táppénz igénylésére 15 nap áll rendelkezésre!!! Ez azt jelenti, hogy önhibáján kívül már kifutott az időből és nem kaphatja ezt az ellátást?
Előre is köszönöm a segítséget!
Üdv: putyu

pazs # 2012.06.14. 07:11

fizetési felszólítás, fizetési meghagyás, per, ebben a sorrendben, amíg nem fizetnek.

meszimo # 2012.06.14. 06:22

Kedves Fórumozók !

A következőkben kérem a segítségeteket:

Ismerősöm munkaviszonya május 31-ével közös megegyezéssel megszünt. Ezen a napon csak a közös megegyezéssel történő megszűnésről írt alá és kapott dokumentumot. A kilépő papírjait és a május havi bérét a mai napig nem kapta meg, arra hivatkoznak, hogy a cégnek nincs pénze. Mit tehet ? Hová fordulhat?

Segítségeteket megköszönve: Meszimo

Kovács_Béla_Sándor # 2012.06.13. 17:47

Ez nem épp munkajogi kérdés.

Tajbor # 2012.06.13. 14:43

Sziasztok,
Szeretnék választ kapni a következőre:

Lányom 18 életévét betöltötte, de még középiskolába jár, van neki egyéni vállalkozása mely az ügynöki tevékenységre vonatkozik és másodállásként van rögzítve, hiszen főállásként iskolába jár.
Továbbra is jár neki a családi pótlék melyet én igényeltem.

Kérdésem : a fent leírt esetben jár e továbbra is a családi pótlék vagy nem?
Az ügynöki tevékenység rendszeres jövedelemnek minősül e vagy nem?

Várom válaszotokat S.O.S,

Üdv.
Tajbor


A F?városi Bíróság megszüntette a számláim zárolását, mert a magánfél a munkaügyi bíróság ítéletének joger?re emelkedése után több mint

pazs # 2012.06.13. 07:43

Márta1222: elnézést, mindjárt be is állok a sarokba büntetésképpen. A lenti kérdésedre a válasz: de, igaz. Viszont úgy sejtem, ez nem segít rajtad sem jogi, sem egyéb szempontból. A többi nem jogi kérdés, abban nem vagyok kompetens, hogy ki mikor mitől csinálódik ki idegileg.

Márta1222 # 2012.06.13. 07:40

Kedves pazs!
Ha elolvastad volna az eredeti kérdésem, akkor tudnád, hogy nem a kérdésemre kaptam választ!Az Mt-t és a Kollektív szerződésünket én is el tudom olvasni, de abban nincs semmi utalás a felügyelet alatti munkavégzésre, illetve az ez alatt elkövetett hibák miatti büntethetőségre, és én ezzel kapcsolatban kértem tanácsot! Lehet hogy ez nem olyan nagy horderejű probléma talán mint a többi, de ahhoz elég, hogy egy 3 gyerekes 43 éves nőt idegileg teljesen tönkretegyen!

hellboy # 2012.06.11. 18:21

ugye hoyg lehet részletezni a választ... nekem a manipuláció az erősségem. de nevezhetjük alkalmazott pszichológiának is... remélem nem bánt. :D

Kovács_Béla_Sándor # 2012.06.11. 12:20

Azért még valamit: nehéz elhinni, hogy találtál olyan jogászt, aki azt állította, hogy a munkáltató egyoldalú nyilatkozattal módosíthatja a munkaszerződést; hogy a munkáltató nem köteles a fizetés nélküli szabadságról visszatérő dolgozót a kinevezése (munkaszerződése) szerint foglalkoztatni; vagy hogy csak határozott idejű munkaszerződéssel (kinevezéssel) foglalkoztathat, ha dolgozója fizetés nélküli szabadságon van.
Ha mégis találtál ilyet, azt nyugodtan lehet kötelezni a munkajogi szigorlat megismétlésére.

Kovács_Béla_Sándor # 2012.06.11. 12:16

Leráncigálhatod a lovat a folyóhoz, de erőszakkal megitatni nem fogod.

hellboy # 2012.06.11. 11:49

Kedves KBS!

időközben volt elegendő időm rendesen utánanézni. sőt leis informálódtam az Ön kollégáinál (szakmailag kollégák). nem egészen az a kép feslik a valóságban amit Ön itt igeként hirdet.

bevallom, kicsit sajnálom, hogy idetévedtem, hiba volt. hittem abban, hoyg egy jogi fórumon olyan tanácsot kapok, amit kézzel foghatok, főleg egy magát hivatalosan is jogásznak mondható egyéntől.

ha Ön kimerítő s tárgyilagosnak nevezi azt amit válaszolt elsőre, akkor megintcsak sajnálatomat tudom kifejezni, s kívánom, hoyg az életben azért sikeresebb legyen ezzel a közlési móddal, tartalommal. azt meg vitának beállítani, ha valaki valamit kérdez, hááát... nocomment.

szép napot!

pazs # 2012.06.11. 07:37

Márta1222: már kaptál választ.