Tartozás behajtása rajtam - mire számíthatok?


zsaranka # 2009.07.08. 09:38

Hogy én milyen hülye vagyok....
Több mint 4 éve váltam el.Van egy közös családi ház az ex férjemmel. kb. 2 éve jelentős gázdíj hátralék miatt ki akarták kapcsolni a gázt. Kifizettem és a nevemre írták a gázórát. Ez egy feltétel volt, hogy nem zárjanak ki bennünket a szolgáltatásból. A rezsi jelentős részét kb. 1 évig egyedül fizettem.
2008. áprilisában elköltöztem a közös ingatlanból. A saját szobámat lezártam.
Csak a holmiimért jártam haza.
Tegnap kaptam egy értesítést egy behajtó cégtől, hogy 270 eFt gázdíj tartozásom van, amit a lakást mai napig használó ex férjem követett el.
Kifizetni nem tudom.... de nem is akarom.
Mit tehetek?
Minden segítséget előre is köszönök!!!
Üdvözlettel:
Zsuzsa (aki néha hülye :) )

kispenzu # 2009.07.29. 15:18

Kedves fórumozók

engem most ért utol egy banki kölcsön tartozásom, az eredeti kb 400 ezer forintos összeg most kb 1,5 millió egy pénzügyi cég kezelésében. felszólításokat nem vettem át tőlük, mert nem tartózkodtam a lakcímemen.

ma voltam bent az irodájukban és fizetési hajlandóságot mutatva tettem ajánlatot egyösszegű törlesztésre 500 ezer forintról de visszautasítottak, viszont 1,3 millióra azonnal levitték.

kérdésem a következő: próbálkozzak tovább alkudni, vajon hol a határ és hol fognak berágni?
vagy menjek bele egy ő általuk javasolt 65 ezer/hó (nettó 100 ezer a fizetésem) 2,5 éves futamidejű törlesztésbe, amivel így már 1,9 millió lenne a végösszeg.

ha nem fizetek végrehajtónak adják át az ügyemet.

köszönettel KP

Dr.Attika # 2009.07.29. 16:42

A válaszadáshoz azért többet kéne tudni az ügyletről. Mondjuk a szerződés tartalmát. Ez így a " 30, mi 30 ?mi 30? "esetkör.

kispenzu # 2009.07.29. 17:01

érvényes bírósági végzésük van a tartozásról (3 évvel ezelőtti, akkori összeg 900 ezer) és a végrehajtást is azonnal el tudja indítani. de úgy néz ki, hogy alkuképes a dolog, csak az érdekelne, mennyire lehet általában lemenni egy ilyen tartozás esetén.

Kovács_Béla_Sándor # 2009.07.29. 18:00

Az nem jogi kérdés.

kispenzu # 2009.07.29. 18:57

ezt értem, csak érdekelt volna valakinek van-e ezzel kapcsolatosan tapasztalata, azért köszönöm.

tabula # 2009.07.30. 06:54

zsaranka!
Sajnos ez téged terhel, nem tudsz mit tenni, kérj részletfizetést. Amennyiben lehetséges egyezkedj a férjeddel. A gázműveknél azonnal kezdeményezd a gázszolgáltatás leállítását.
Tabula

Feri29 # 2009.07.30. 07:39

Az alkupozíciód nagy mértékben függ attól, hogy milyen eséllyel tudják behajtani a tartozást.
Ha nem lenne semmid és fizetésed sem lenne, akkor szerintem többet is elengednének. Viszont így, hogy van béred, amiből lehet letiltani és nem olyan nagy összegről van szó, csak a letiltásból is belátható időn belül befolydogálhat a teljes tartozás.

zsanka # 2009.08.10. 07:34

Kedves Fórumozók!
Köszönök szépen minden választ a kérdésemre!!!
Üdv.:
Zsuzsa

Moni74 # 2009.08.28. 09:26

Kedves Fórumozók!
Az alábbi ügyben kérem a véleményeteket, segítségeteket.
A húgom élettársa pár évvel ezelőtt a helyi kocsmában aláírt egy 3 millió forintos kamu hitelszerződést, amit persze soha nem kezdett el törleszteni. Jelenleg az ügy tudomásom szerint ott tart, hogy a bíróságtól levelet kaptak, hogy a tartozás tulajdonjoga egy végrehajtó cégre szállt át, így nemsokára a végrehajtó is meg fog jelenni náluk. Törlesztés egyébként összesen annyi történt eddig, hogy az elmúlt 1 évben a húgom élettársának bejelentett fizetéséből havi 50 ezer forintot levontak. (Évek óta ez volt az első bejelentett állása, de a tegnapi nappal onnan is kirúgták.) Szerencsére a házat már évekkel ezelőtt a kiskorú gyerekekre íratták (hogy az eset előtt vagy után, nem tudom), így azt elárverezni nem tudják szerencsére, illetve remélem. Az ingóságokról pedig írtunk egy nyilatkozatot, hogy azok a húgom és a szintén ott lakó öcsém tulajdonai (tényleg azok). Egyébként pár használt, értéktelen dologról van szó, mert borzasztó szegényes körülmények között élnek, de nekik ezek is számítanának. (pl. mosógép, régi tévé, ezeréves számítógép)
A kérdésem az, hogy mi történhet ebben az esetben, mit tud tenni a végrehajtó? Tehet-e még valamit a húgom?
Illetve börtönbe kerülhet-e a tartózás miatt a sógorom?
A válaszotokat előre is köszönöm.
Moni

Moni74 # 2009.08.28. 09:31

mármint nem a hitelszerződés volt kamu, hanem ő nem látta semmi hasznát, csak a nevét adta a hitelhez...
(Aláírattak vele egy gépkocsihitelt. Az autó már égen-földön túl lehet, valószínűleg alkatrészenként.)

Kovács_Béla_Sándor # 2009.08.28. 09:33

Adósok börtöne nincs. De ezzel a jó híreknek vége is. Ha a házat a kölcsönszerződés megkötése után ruházták át a gyerekre, akkor egy rámenősebb végrehajtó azt is sikerrel be tudja vonni a végrehajtásba.

(A leírásod tele van tévedésekkel, pontatlanságokkal.)

ObudaFan # 2009.08.28. 10:07

Vagy a végrehajtást kérő indíthat pert a fedezetelvonás megállapítása iránt. De valóban láttam végrehajtót, aki bejegyeztette a vh. jogot, aztán indítson igénypert a jogszerző.

Feri29 # 2009.08.28. 10:31

Fedezetelvonás nem csak akkor lehetséges, ha a kölcsönszerződésben vagy más kapcsolódó szerződésben az adott vagyontárgy van konkrétan fedezetként megjelölve?

Kovács_Béla_Sándor # 2009.08.28. 10:35

Nem csak akkor.

Feri29 # 2009.08.28. 10:43

Akkor ezt gyakorlatilag rá lehetne húzni az összes kiürített, felszámolás alatt álló cégre, ahol egyébként a csődbűncselekmény nem áll meg.

Moni74 # 2009.08.28. 10:59

Kedves Kovács_Béla_Sándor!
Kérlek, írd meg, hogy milyen tévedésekre, pontatlanságokra utaltál.
köszönöm

Kovács_Béla_Sándor # 2009.08.28. 11:10

OFF
Nincs jelentősége, de ha tényleg kíváncsi vagy rá:

  • A tartozásoknak nincs "tulajdonjoga", s ami nincs, az nem is tud "átszállni".
  • Nincsenek "végrehajtó cégek", csak végrehajtó irodák és önálló bírósági végrehajtók vannak. Ők azonban soha nem vállnak a behajtandó követelés jogosultjaivá, ilyet bíróság nem közölhet senkivel.
  • Ha az adós munkabére már letiltás alatt áll, akkor az a végrehajtás már folyik, a bíróság nem most küld róla értesítést, hanem már sokkal korábban küldött.

ON

Moni74 # 2009.08.28. 11:20

Értem, köszönöm.
Ezek tényleg csak pontatlanságok, a hozzá nem értésemből kifolyólag.
A tartozás tulajdonjoga persze nem száll át, de az ingóságokat a házból akkor is elvihetik, ha azokat a húgom kapta. (Ő és az élettársa tizenéve élnek együtt, de nem házasok.)
A bíróságtól kapott utolsó papírból részlet: "A bíróság megállapítja, hogy engedményezés folytán a XY pénzügyi zrt. végrehajtást kérő jogutódja a XY vagyonkezelő és hasznosító zrt."
A végrehajtás persze már régen folyik.
Móni

Kovács_Béla_Sándor # 2009.08.28. 11:47

Az engedményezés az égvilágon semmit nem változatott az adós helyzetén. Nem oszt, nem szoroz.

nandy # 2009.08.28. 13:28

Vht.
90. § (1) Mentesek a végrehajtás alól a következő ingóságok:

  1. az olyan eszköz, amely nélkül az adós foglalkozásának (hivatásának) gyakorlása lehetetlenné válik, így különösen a nélkülözhetetlen szerszám, műszer, technikai, katonai és egyéb felszerelési tárgy, egyenruha, önvédelmi fegyver, szállítóeszköz, ide nem értve a gépjárművet,
  2. a rendszeres tanulmányok folytatásához nélkülözhetetlen eszköz, így különösen a tankönyv, tanszer, hangszer,
  3. a szükséges ruházati cikk, felsőruházatból 3 felsőruha, 1 télikabát, 1 felöltő, 3 pár lábbeli,
  4. a szükséges ágynemű: személyenként 1 készlet a hozzávaló 2 huzattal,
  5. az adós háztartásához tartozók számának megfelelően szükséges bútor, legfeljebb 3 asztal és 3 szekrény vagy azonos célt szolgáló más bútor, személyenként 1 ágy vagy más fekvőhely és 1 szék vagy más ülőbútor,
  6. a szükséges fűtő- és világító eszköz,
  7. az adós háztartásához nélkülözhetetlen konyhai és háztartási felszerelés, továbbá 1 hűtőgép vagy fagyasztószekrény és 1 mosógép,
  8. az adós betegsége és testi fogyatékossága miatt szükséges gyógyszer, gyógyászati és technikai segédeszköz, a mozgásában korlátozott adós gépjárműve,
  9. az adós háztartásához tartozó kiskorú gyermek által használt - jellegénél fogva gyermekek részére szolgáló - tárgy,
  10. az adós és a háztartásához tartozók részére 1 hónapra szükséges élelmiszer és 3 hónapra szükséges tüzelőanyag,

(3) Nem mentes a végrehajtás alól az az (1) bekezdésben említett olyan vagyontárgy - az a), valamint a h) és i) pontban foglaltak kivételével -, amely nemesfémből vagy egyébként nemes anyagból készült, és a szokásos használati cikkektől eltérően különösen nagy értékű.

Liliom9 # 2009.08.28. 15:52

Üdvözletem mindenkinek!

Szeretném megkérdezni az előzőek végigolvasása után, hogy pl. a 11 éves televízió
és a fiam nagyszüleitől kapott számítógépe lefoglalható?

És ezt bírósági végzés és az adósság elismerése nélkül elvégezheti a behajtó cég?
Tiszteletem:
Liliom9

Feri29 # 2009.08.28. 16:03

Az előzőek alapján a TV foglalható, a számítógép is, hacsak nem nélkülözhetetlen a munkavégzéshez, de ezt gondolom igazolni kell valahogyan.

Egy behajtó cég semmit sem csinálhat, neki semmivel sincs több joga, mint a hitelezőnek, be sem kell engedni a lakásba ha nem akarod.

Foglalni csak a bírósági végrehajtó foglalhat.

monalisa1 # 2009.08.28. 16:04

Elvileg lefoglalhatók, de tudni kell, hogy egy öreg tv nemigazán piacképes, valamint egy sz.gép is gyorsan avult termék lehet.

"Lisa"
laikus hozzászóló

Liliom9 # 2009.08.28. 16:13

Köszönöm szépen.
Ez a két tárgy esne összesen a latba a "vagyonunkból".
A számítógéphez két okból is ragaszkodnék,
egyrészt mert a fiam tulajdona,
másrészt
mert kell a főiskolai tanulmányaimhoz.
Ez nem lehet amúgy indok arra, hogy ne vigyék el?

A Tv pedig, hmmm..11 éve volt 25 ezer forint,
nem tudom mit érhet most...

De ha bíróság még szóba sem került, akkor előfordulhat, hogy csak rám akarnak ijeszteni egyelőre?

Liliom