tulajdonjog megszerzése elbirtoklás útján


otlmlto # 2016.11.08. 10:17

Obudafan!

Köszönöm a válaszodat!
Ez már nem a topic tárgyához tartozik, de mégis itt tenném fel az előzmények miatt...szóval még egy kérdés:
Szolgalmat visszavonni ha azt több mint 10 évig biztosította az illető lehet?

Thanks!

Immaculata # 2016.11.08. 10:20

Nem szolgalom volt, hanem szívességi használat.

Te is azt írtad, hogy van másutt is bejárásod, a használatod szívességen alapult.

otlmlto # 2016.11.08. 10:32

Immaculata!

Valóban.

Szolgalomra nem jogosít, ha a feljárás átmeneti időszakban másfelől gépkocsival lehetetlen? Nem egész évben, de ősszel, télen és kb. mindig amikor sok a csapadék.

Köszönöm!

lacikaboy33 # 2016.11.09. 13:54

Üdv!
Szeretnék elbirtoklás megállapítására keresetet beadni a bíróságra, 30 éve sajátként kezelünk egy területet, folyamatosan mi tisztítjuk, gondozzuk, belterület, de beépítetlen terület a házunk mellett kb 1200nm. Tulajdoni lapon csak a tulajdonosok neve van, cím, születés egyéb adat nincs. Milyen illetékkel, eljárási költséggel kell számolnom, amennyiben mi szeretnénk intézni jogi személy segítsége nélkül?

Köszönöm.

Dr.Attika # 2016.11.09. 14:00

Jogi személy segítsége nem szükséges, viszont ügyvédé igen.

lacikaboy33 # 2016.11.09. 14:03

Köszönöm, ilyen esetben is szükséges ügyvéd? Azt hittem ezt egyszerűen lefolytatják, ha minden papírt beadok.
Illeték esetében mire számíthatok?

Dr.Attika # 2016.11.09. 16:08

Szükségesnek szükséges, de nem kötelező. Gázkazánt is lehet javíttatni házilag barkácsolva. Legfeljebb a ház a levegőbe repül.

ObudaFan # 2016.11.09. 17:59

Illeték esetében mire számíthatok?

Az ingatlan értékének 6%-a, de minimum 15.000 Ft.

csak a tulajdonosok neve van, cím, születés egyéb adat nincs.

A lakcímnyilvántartásból meg kell próbálni beszerezni.

Azt hittem ezt egyszerűen lefolytatják, ha minden papírt beadok.

Papírokkal a sajátkénti használat ritkán igazolható, tanúk kellenek általában.

Dr.Attika # 2016.11.09. 18:11

Földhivatali okmánytárból kell kikérni az iratokat, mint egyéb érdekelt.

Dr.Attika # 2016.11.09. 18:16

A pert név alapján is meg lehet indítani és kérni kell ügygondnok kirendelését. Ez pénzbe kerül. Vélhetőleg az 1940-es években zsidó származás miatt elkobzott telekről van szó.

ObudaFan # 2016.11.10. 06:38

A bíróság fel fogja hívni a lakcím beszerzésére. Már csak azért is, mert fel kell deríteni, hogy egyáltalán élnek-e még a bejegyzett tulajdonosok.

Dr.Attika # 2016.11.10. 07:13

Volt konkrét esetem, hogy csak a név volt feltüntetve a tulajdoni lapon. Két tanú igazolta, hogy a háború után Izraelbe távozott. A bíróság ügygondnokot rendelt ki és megállapította az elbirtoklást.

ObudaFan # 2016.11.10. 10:58

OK, csak a leírt esetben hol ez a két tanú? Én is próbálkoztam már ismeretlen örökös ellen indítani a pert, nem olyan könnyen megy az át.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.01.16. 18:35

Ki mondta, hogy jóhiszeműnek kell lennie?

Kovács_Béla_Sándor # 2017.01.16. 19:02

Ez annyira röviden van, hogy már nem is igaz. :)

Dr.Attika # 2017.01.16. 19:16
Kovács_Béla_Sándor # 2017.01.17. 06:56

Hol volt ez a "máshol"?

Voyniki # 2017.01.25. 10:16

T. fórumozók!
Élettársi vagyonmegosztási per van folyamatban az exem és köztem, melyet bírósági felszólításra ő kellett elindítson, mivel előtte kiürítési pert indítottam ellene, ahol ő tul.lapon kívüli tulajdonosnak tartotta magát.
Előzmény: 2005 óta kapcsolat, 2007-ben vett ingatlan 1% önerővel -> vitázunk a szerzés arányon, mivel a hitel 1/1 enyém és anyukámék lakása a másodfedezet, most a lakás értéke 20M, hitelt felmondták, követelés 26M+kamatok, mert nem fizettem 145ezret havonta úgy, hogy az expasim lakja, aki nem engedi használni, mondván ott ő lakik és én költöztem el 2015.08-ban (gondolom nem kell leírnom miért én jöttem el miután bevallotta, hogy évek óta csal, de költözni nem akar).
Kérdésem a topic cím kapcsán: a perek még éveken át fognak húzódni, mivel jogtanult, de nem ügyvéd, így jól tudja mivel és hogyan húzza az időt és volt vita, ahol kimondta, hogy ki fog túrni a saját lakásomból, van rá mód. Szóval szerezhet-e tul.jogot (a megítélten kívül, ha lesz) ha a perek még 3 éven át tartanak és ott ő lakik és magát végig tulajnak vallja?
Válaszokat köszi, más kérdéssel más topicba is írok.

Immaculata # 2017.01.25. 11:08

más kérdéssel más topicba is írok.

Izgatottan várjuk.

Immaculata # 2017.01.25. 11:11

Igen, úgy tűnik, mivel az együttélés alatt vettétek, a felére igényt tarthat tulajdonosként.

Voyniki # 2017.01.25. 11:49

Lehet, de megszerezheti-e a maradék tul.jogot is azzal, hogy ő lakja az ingatlant?
:) köszi a választ amúgy

drbjozsef # 2017.01.25. 13:09

Semmiképpen.
Elbirtokláshoz ennek semmi köze.
Most nem bejegyzett tulajdonos. Ha vagyonmegosztásnál perre megy, márpedig neki kell perelnie, akkor lehet, hogy a bíróság megítél neki valamekkora tulajdonrészt, de azon kívül más jogcímen nem szerezhet tulajdont. Hacsak nem épít hozzá még egy szobát a lakáshoz a saját pénzéből.

Megosztásnál vizsgálni fogják a jövedelmeteket, meg hogy miből hogyan lett fizetve a hitel, és aszerint kaphat valamekkora részt, vagy helyette megválthatod pénzzel.

Komolyan a Te neveden van a hitel, és nem fizetted? Ezzel csúnyán szivattad magad, meg anyukád lakása is menni fog a levesbe, ha elég sokáig húzzátok. Aztán még pereskedhettek, ki miatt csúszott meg a hitel. Szép lesz. A következő évtizededre meglesz az elfoglaltságod...

Szerintem a felére nem tarthat igényt, ez sokmindentől függ. Ennek részletei viszont túl vannak egy ilyen fórum keretein, ügyvédet kellene keresned.

Voyniki # 2017.01.25. 14:48

Köszönöm az infót és a választ. Tudja én is hosszú perekre számítok, mert túl önző és egoista, hogy megegyezzünk. Ajánlottam anno minden per előtt 2M-t, meg az autókat megtarthatta (1M érték) és a közös cég munkáit is vihette volna, ami havi állandó szép kis summa lett volna. Mindig feketén dolgozott, már amikor kedve tartotta (emiatt is indult el a kapcsolat romlása), csak most a perek alatt, hogy legyen mit felmutatni 2 hónapig volt állandó melóhelye.
1 év alatt most lesz a 2. tárgyalás egy fiatal ügyvédnő próbál segíteni, de hitelekben nem jártas. Sztem a jogrendszer is szivat mindenkit, mert ha az eljárás gyorsabb lenne, talán menthető lett volna. Családdal átbeszélve döntöttem, nem vagyok ennyire galád... Sajna jobban járunk ha nem a hitelt próbálom menteni a menthetetlentől, hanem anyukámnak adom azt a pénzt kiváltva a lakását. Én mindenképp eladósodom, de őt nem hagyom cserben.

Voyniki # 2017.01.26. 09:27

Nézd a forintosításig 11,55 M lett befizetve összesen (2015.03, ami után én 08-ban költöztem és nem volt fizetve a hitel addig) és én 2007-ben sajnos lakás vásárlás után örököltem egy garzont is 7M-ért... sztem van realitása 3M+havi 400e bevételnek. ő 10 M-ót akart (irreális alku a tényeket tekintve, bár szte neki jár az én örökségem fele), v lakás fele... más alku nem volt részéről.
Tudom, hogy igazad van, de nem engedi eladni, mondván neki kell, de átvenni a hitelt nem tudja és nem is akarja... gondold végig: úgy élt mellettem, hogy semmiért nem kellett felelősséget vállalnia és semmijét nem kockáztatta. Én voltam az ügyvez. mondván úgy ingyen van a kft, mert én 18 éves korom óta dolgozom bejelentve rendesen, én vettem fel a hitelt az én családom támogatásával, mondván ő nem hitelképes és majd később ha lesz család, ő vesz házat, ezt meg kiadjuk. Hát így fer gondoltam én is, hogy ha van vmi, akkor az osztozás is evidens, hisz a lakás 1/1 enyém terhestül, a ház meg majd 1/1 ővé terhekkel... persze igéretek az ablakban és most szívok, mert nem adom a fele lakást, hogy valóban joga legyen ottlakni, aztán örökre kiturva nevemen a hitellel éljek.
Ideiglenes intézkedésben kértem most a csepeli bíróságot, hogy engedje eladni és felperes adja át az ingatlant, így a bankkal közös megállapodásban tényleg lezárható lenne a hitel (bár a másod ingatlan eladása is kellene a követelt összeg kifizetéséhez... szóval a családommal így is bukunk egy lakást plusz én buktam a 2008-ban elköltött örökségem)... válasz még nincs, csak felperes többfrontos támadásai (birtokvédelmi eljárások, rendőrségi ügy, más perrekkel fenyegetés, pénz követelés), hogy feladjam.
Ő pénzügyből nagyon nics képben, közös barik meg nem akarnak belemászni, hisz nekik is kellemetlen. Szóval, hogy kellene szted megértetni vele, aki mindig fejjel ment a falnak, hogy nincs más megoldás és neki is jobb lenne?

Immaculata # 2017.01.26. 09:45

Voyniki

Szerteágazó a problémád, ráadásul nem kevés pénzről van szó, nemcsak a lakás a kérdés, hanem a közös üzlet, ingóságok, stb.
Ügyvédhez kellene fordulnod. Egy-két tanácsot lehet is adni, de a részletek sokban megváltoztathatják a dolgot.

Ez együttélés alatt visszafizetett hitel is közösnek számít. Az életközösség megszakadásától megfizetett hitel felére tarthatsz igényt. A külön vagyon hozama, a befolyt bérleti díj, az is közös.
Akkor láthatsz tisztán, ha minden, de minden részlet felszínre kerül.