Parkolási felszólítás/elévülés?


balazs22 # 2007.03.07. 12:26

Sziasztok !

Szeretnék segítséget kérni az alábbi esettel kapcsolatban:

Kaptam egy csekket, hogy 3 éve és 2 hónapja rossz helyen parkoltam és fizessek be 6 ezer ft-t. Mind ezt a Budapesti Önkormányzati Parkolási Kft. küldte.

A kérdésem a következő: Ennél a cégnél nem 3 év az elévülési idő ? Mit lehet tenni ?

Köszönettel: Balázs

Dion # 2007.03.07. 21:29

Sziasztok!

Én is kaptam fizetési felszólítást,életemben először. 2004-ben parkoltam állítólag jegy nélkül Budapesten (Centrum Kft). Teszem hozzá, ezen felszólítás előtt két héttel vettem az autómat,és még három év múlva sem jártam Budapesti forgalomban. A postára adási határidejük febr. 20, vagy 22?Első felszólítást nem kellett volna kapnom?

Zolikaaa # 2007.03.08. 06:08

hozzászólás törölve

Dr.Attika # 2007.03.08. 20:41

Ne feledkezzünk meg arról, hogy a "parkolási önkormányzati rendeleteket" a polgárok többségi szavazatával megválsztott önkormányzati képviselők hozzák. Ez azt jelenti, hogy a parkolási díjak, pótdíjak ilyen jogsértő előírása, beszedése visszavezethető a szavazó polgárra.

eldor # 2007.07.10. 19:49

Az, hogy valakire szavazok, az nem jelenti azt, felhatalmazom arra, hogy a "nevemben" bármit megtehessen...

Apropó: most év vége felé úgy tudom sok minden szigorodott a parkolással, parkolási bírságokkal és azok behajtásával / behajthatóságával ill. elévülésével kapcsolatban. Meg tudna valaki erősíteni / cáfolni? Hol lehetne esetleg konkrétumokat olvasni a változásokról?

Köszönettel:
Eldor

fönix # 2007.07.12. 15:31

Mi van olyankor, ha a fizetős parkolót nem jelzi KRESZ tábla. Igy nem tudható biztosan hol az eleje és a vége.
De egyáltalán mitől fizetős, a fizető autómatától, mert az van.

Gaabor # 2007.07.26. 06:47

Amikor a Hegedűs Gyula utcába költöztem, szembe a Centrum irodájával és bejelentettem az autómat, akkor azt mondták, amig elhúzódó ugyem van az előző önkormányzattal, addig köteles vagyok , parkolási díjat fizetni. Jól értem egy magáncég attól teszi függővé a szolgáltatása díját, hogy egy másik Önkormányzat felé tartozom e vagy sem? (nem parkolási ügyben)

aanett # 2007.10.10. 08:00

Szép napot!
A fenti témában szeretnék segítséget kérni. A Centrum engedményezte a követelését a Creditexpress-re ( a levél sima postai úton érkezett. Az engedményezésről egy másolati példányt csatoltak.); természetesen minden fotó, illetve bizonyíték nélkül követelik a tőkét, a kamatot és 2000 Ft adminisztrációs költséget. A fene tudja, mi a jogalap: nem szerződtem a fent nevezett követeléskezelő céggel az adminisztrációs díjat illetően, illetve nem tudom, jogos-e a követelésük. Természetesen a parkolási cédula nincs meg, ahogy az autó sem. 2006. februári "eseményről" van szó. Kérdés: válaszolni kell-e erre a levélre vagy várjuk meg a bírósági eljárárást?

kunigunda # 2008.03.12. 13:19

Ma 2008. márc.12-én kaptam egy ügyvédi felszólítást, miszerint fizessek 15 napon belül 12 165Ft-ot mert 2007. febr 14-én parkolási szelvény nélkül parloltam Pécsett egy olyan helyen, ahol soha nem szoktam parkolni. A kocsimat néha más családtag is használja de senki nem emlészik. A lényeg az, hogyha kaptam volna "mikulást" vagy azóta bármilyen felszólítást arra nagyon jól emlékeznék, de ilyen nem volt csak most ez a levél, és gondolom akárkinél is volt a kocsi ahogy ez a felszólítás úgy más is az én címemre jött volna. Mit lehet több mint egy év után tenni, ha nem akarok pénzt kidobni az ablakon?
Köszönettel: Kunigunda

kiwi83 # 2008.03.13. 08:04

sziasztok!

Én most nyertem egy pert, kb.10perc alatt.
El sem jöttek, így indult, utána mondta a bíró, hogy semmilyen követelésnek nem tettek eleget, amire kötelezték őket. (fénykép,bírósági költségek,stb).
Így szerinte nincs miről beszélgetni. A levelekre amit küldözgetnek azt mondta, hogy csak azt kell figyelembe venni, amit tértivevényesen a saját kezünkbe kapunk, a többi csak próbálkozás, és nem hivatalos. Nagyon kedves volt. Még vár rám kettő, bár azokról nem jött még értesítő mikor lesz. Lehet, hogy azóta nekik is megszűnt a behajtási jogosultságuk, és ilyenkor megszűnik az eljárás is???
Na ezt nem tudom.

Ui.: nem számolhatnak kamatot.


????

Atis77 # 2008.03.13. 08:57

Kedves aanett

Semmilyen jogalapjuk nincs. Próbálkoznak csak, nem érdemes idegeskedni.

poise # 2008.03.13. 11:12

Sziasztok,

én is átvettem ma egy szerelmes levelet a Bíróságtól Fizetési meghagyás témában.
10 tétel szerepel benne 2003. 5. hótól 2004. 8. hóig.
kamattal 44 ezer Forintos összeget követelve.
Ahogy olvastam a fórumot reagálnom mindenképp kellene, kérdés, hogy a hivatkozás milyen témájú legyen?
Kérhetem a fényképeket, mint bizonyítékot?
Fényképek és azok száma tekinthető-e egyértelmű bizonyítéknak?
Hivatkozhatok-e elévülésre?
Hivatkozhatok-e parkolóórák hitelességének hiányára, a fényképezőgépek és órák összehangolásának hitelességére?
Milyen kiskapuk és törvények vannak erre?

Köszönöm válaszotokat előre is,

  • p-
zulejka # 2008.03.14. 14:17

Kedves Kiwi83! Ez a "nem számolhatnak kamatot" ez más hasonló ügyben is igaz lehet? Mármint engem az Intrum cseszeget több éve, és a leveleikben folyamatosan növekszik a tartozásom, a kamat miatt. (nem parkolási tartozás, és persze csak sima levelek, nem tértis vagy ajánlott). A követelés nem jogos, de ha neadjisten bíróságra megyük, akkor ott nem veszik figyelembe a több éves kamatot, csak az alaptartozást? KÖszi a választ!

tatti # 2008.03.14. 14:27

Zulejka!

Nézz körül a centrum parkoló/per topicban. ( http://www.jogiforum.hu/forum/34/4215 )
Megtalálsz mindent. A parkolási pótdíj után késedelmi kamat NEM követelhető. Rárakódhat kezelési költség, felszólítás díja stb de kamat nem.

kea4 # 2008.03.14. 17:02

Poise!

Ha a bíróságtól kaptál fizetési meghagyást, akkor nagyon egyszerű helyzetben vagy: kifizeted utolsó forintig az ott megadott összeget, vagy ellentmondással élsz (ennek az átvételtől számított 15 napon belül be kell érkeznie a bíróságra), ez esetben viszont "közönséges" per lesz, ahol előadhatod a védekezésedet meg amit akarsz.

Nagyon röviden: 2003-2004-beli parkolásokkal kapcsolatban legkésőbb 2007. február 20-i postabélyegzővel kellett kapnod ajánlott levélbeni felszólítást. Ha ez nem történt meg, akkor nyertél, mert egy 2006 decemberi jogszabálymódosítás előírja, hogy 60 napon belül ajánlottan fel kell szólítani a kocsi tulaját, és ez a hatvan nap jogvesztő határidő.

Ha ez rád nem áll, akkor döntsd el, hogy akarsz-e, tudsz-e pereskedni, és neked megéri-e.

Üdvrivalgással:
KEA.

segitség # 2008.06.01. 14:02

Sziasztok!

Ha 2003-as parkolásra 2007. február 16.-os keltezésű felszólitó levelet küldtek egy olyan lakcímre, ahol 2003-óta nem lakom, - ezért a felszólítást nem is kaptam meg - akkor beszélhetünk jogvesztésről az eltelt 60 nap miatt.
Valaki megtudja mondani azt a jogszabályt, ami kimondja, hogy a fénykép csak addig bizonyító erejű, amíg nem vették ki a gép memóriájáról.

Válaszotokat előre is köszönöm!
Sanyi

segitség # 2008.06.01. 18:05

bocs, lemaradt a kérdőjel.
Ha valaki tud, segítsen.
Előre is köszi

adszhu # 2008.12.02. 20:22

Tiszteletem!

A Fővárosi közterület-fenntartóktól kaptam 10.000.- forintos bírságot, ezév szeptember 11-én. A csekkre a rendszámot tévesen írták rá, egy számjegy nem stimmel. Ennek ellenére megtaláltak, és követelik a bírság befizetését. Az autó egyébként cégautó, egy leasing cég tulajdona.
Van valami spéci tudnivaló erre az esetre, vagy érdemes mielőbb fizetni?

kopio # 2009.02.01. 20:28

Közigazgatási bírság kiszabása.

November elején vídéki városban,idézem:közúti közlekedési szabályiról szóló 1/1975.(II.5.)KPM-BM
együttes rendeletnek(KRESZ) a járművel történő megállásra és várakozásra vonatkozó 15.§(1)bekezdés
a)pontban foglalt előirását megszegve helyezték el.
Ezért 30.000Ft birságoltak meg,jobban modva a gépkocsi üzembetartóját,ami jelen esetben az apám.

Kapítányság következő jogszabályokat alkalmazta:
közúti közlekedésről szoló 1988.évi1.törvény21-21/B.§-a,48.§-ának (5)bekezdése;
a közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól szoló 2004.évi CXL.törvény29.§-a(4)bekezdésének b)pontja;98.§-ának(1)bekezdése;99.§-ának(1)bekezdése,102§-a;
az illetékről szóló 1990.évi XCIII.törvény 29.§-ának
(2)bekezdése
a közigazgatási birsággal sújtandó közlekedési szabályszegések köréből,az e tevénykenységekre vonatkozó rendelkezések megsértése esetén kiszabható
bírságok összegéről,felhasználásnak rendjéről és az
ellenőrzésben történő közreműködés feltételeiről szó-ló 410/2007.(XII.29)Korm.rendelet 1.§.-a;5.§-a,10.§-a;
a közúti közlekedés szabályairól szóló 1/1975.(II.5.)KPM-BM
a hatáskört,illetékeeséget érintően a 410/2007.(XII.29.)Korm.rendelet 9.§-a.

Még hozzá tenném ami valójában történt.
Sopron városába nem sürün járok autóval és egy olyan keskeny utcába találtam magam és a vendéglátó heilysé-
get ahová úticélom vezetett ami nekem szokatlan volt.Mivel nem voltam biztos benne,hogy jó helyen járok ezért megálltam a menetirány szerinti balodalon nem messze az étteremtől.
A megállás nem volt leg korrektebb,de csak ott volt hely és mivel táblát nem láttam hát megálltam kb:5-10perc.Mire visszaértem már ott díszelget a cetli a
szélvédőn és a láttam ahogy a rendőrautó elhajt.
1984-óta van jogsim és idáig még egyetlen egy kihágásom se volt,de még a legenyhébb se.
Mit tudnék tenni,hogy mérsékelje a birságot a szerv.

Piroka # 2009.03.13. 14:44

2007. év elején díjfizetés nélkül parkolt a lányom egy ismerős autójával. Kaptunk felszólítást, a parkolási díj megfizetésére, azt be is fizettük, de csak a rendszám volt a csekkre ráírva és egy egyéb azonosító szám. Mivel a lányom volt a szabályszegő, én az ő nevét írtam a csekkre befizetőként. 2007. decemberében az anyósom kapott fizetési felszólítást, -2006-ban ő volt az üzembentartó, de 2007-ben már köze nem volt az autóhoz. Reagáltunk a levélre, hogy ilyen és ilyen néven be lett fizetve, csekket másolva elküldtük. Közöltük azt is, hogy Tóth Ferencnének nincs köze az autóhoz, de kifizettük a bírságot, mert a lányunk követte el a szabályszegést. A mai napon 2009-ben kapta az anyósom a fizetési meghagyást a bíróságtól. Már közel 15 eFt megfizetésére.
Most mindenképpen ellentmondással szeretnék élni az ügyben, úgy gondolom, már eleve a fizetési meghagyás alapjait is meg kell kérdőjelezni vagy ezzel már ne bonyolítsuk az ügyet, csak a befizetést igazoljuk?
A kocsi tulajdonosa egyáltalán értesítést sem kapott a szabályszegésről.
Ebben segítsen valaki!
Köszi

ObudaFan # 2009.03.13. 17:53

Hát mindkettőt.

zsandi # 2009.04.07. 08:18

Kedves Mindenki!
2005 06. 02.-án volt Pécsen Egyik klinika előtti parkolóban egy parkolási idő túllépésem, 11 perc. -épp a rendelőben voltunk! A felszólító levélre reagálva kértem, hogy vegyék tekintetbea 15 perc türelmiidőt, hivatalos papírokkal és a parkolócédulákkal igazolva, a késést. nem jött válasz. Azóta minden évben jön a felszólítás, mindig más ügyvédi irodától, minden évben küldöm ajálva a választ, de reagálás nincs.
Kérdezném: az 5 év elévülési idő akkor is él, ha minden évben felszólítanak?
Segítsen aki tud!
Köszi

ObudaFan # 2009.04.07. 09:13

Ugyan parkolási ügyekben már nem 5 év az elévülési idő, hanem egy év, de ez minden felszólítással megszakad és újraindul.

monesz1975 # 2009.05.12. 10:08

Sziasztok!

A segítségeteket szeretném kérni szintén Centrum témában!Most kaptunk egy fizetési felszólítást 80E forintról,ha azonnal befizetjük akkor elengedik a felét.

Az első büntetés időpontja 2002.07. az utolsó 2004.08.
Ezt a levelet a Hodosi Ügyvédi irodától küldték,azaz nincs még bíróságon.Most elviekben ami túl van az 5 éven az elévült?És csak ami azon belül van az követelhető??Mit csináljak?

Előre is köszönöm a segítséget Mónika

ObudaFan # 2009.05.12. 11:22

2006. XII. 22. óta a paroklási pótdíj elévülése 1 év. A zátmeneti rendelkezés szerint pedig ha a módosító törvény hatálybalépését megelőzően keletkezett pótdíjfizetési kötelezettség elévüléséből e törvény hatálybalépésének időpontjában még több mint egy év van hátra, a követelés e törvény hatálybalépésétől számított egy éven belül elévül.

Viszont azt nem tudjuk, hogy jött-e már korábban is felszólítás, mert az megszakítja az elévülést, és azzal az elévülés ideje újrakezdődik.