Parkolási felszólítás/elévülés?


Dackly # 2012.02.06. 18:08

Jó estét!

A következő témában kérném a véleményüket: Parkolótársaság fizetési meghagyása jogerőssé vált 2009-ben, de csak most adták oda végrehajtásra. Ebben az esetben is érvényes az 1 év elévülési idő,azaz a fizetési meghagyás jogerőre emelkedésétől 1 éve van az ügyvédi irodának, hogy végrehajtásra adja az ügyet? Mert az én értelmezésem szerint az 1988-as közúti közlekedésről szóló törvény a fizetési meghagyás kibocsátása előtti időszakra vonatkozik.
A fizetési meghagyásról szóló törvény pedig 5 évet ír elévülési időre. Vagy ebben az esetben is a parkolásos ügyek kivételek? Köszönöm a segítséget.

ObudaFan # 2012.02.06. 21:57

Elévült, pert lehet indítani a végrehajtás megszüntetése iránt.

DrLEEi # 2012.02.07. 10:50

Tiszteletem!

Most kaptam egy közjegyző által hitelesített fizetési meghagyást 2010,és 2011 első havi parkolási büntetésekről.
Felszólítást szerintük 60napon belül kiküldték.
Én azt nem kaptam meg,mert időközben elköltöztem.
Való igaz hogy a gépkocsi forgalmijában a régi címem van még most is,tehát szerintem oda küldhették a régi címemre a fizetési felszólítást,arra a címre ami a forgalmiban van.
Az is igaz,hogy jogos a büntetés.
Rövid kérdés:fizessek vagy ne?
Ha ne akkor mit tehetek?
50ezres tétel.

ObudaFan # 2012.02.07. 10:57

Legalábbis a Fővárosban az a gyakorlat, hogy a bíróság elfogadja, ha a forgalmiban szereplő címre küldi a parkolási társaság a 60 napon belüli felszólítást.

pjotter2107 # 2012.02.13. 17:20

Parkolásom ügyében a fizetési meghagyás 2009. 10. 21.-én jogerőre emlekedett, majd két és fél évig nem történt semmi. A mai napon kaptam egy levelet "végrehajtási eljárás megindítása előtti értesítés" néven Dr. Németh László Alajos ügyvéd Úrtól melyben tájékoztat, hogy amennyiben 2012.02.15 ig nem fizetek, úgy a követelés összege a végrehajtási költségekkel együtt válik behajthatóvá.

Véleményem szerint az a követelés már elévült. Jól gondolom? Ebben az esetben 1 év vagy 5 év az elévülés? (A köztes időszakban semmiféle levelet nem kaptam)

Amennyiben valóban elévült mit tegyek? Várjak türelemmel, esetleg válaszoljak az ügyvéd úrnak vagy írjak valamit a bíróság felé? Egyszóval mi a teendő?

Köszönöm válaszát!

kovacsjanos197555@gmail.c # 2012.02.13. 19:32

Tisztelt Fórumtársak.2009,és 2010-évi fizetési meghagyást parkolási bírságok miatt,meddig tudnak végrehajtani?Mennyi az elévülési idő?Köszönöm....

BOPüldözött # 2012.02.15. 13:08

2008-as és 2009. januári parkolásokat követel rajtam "hőn imádott" Németh L.A. ügyvéd úr, végrehajtó értesítése előtti megkeresésében.
Nem emlékszem fizetési meghagyásra és felszólítóra sem, de lehet, hogy egyszerűen csak kidobta a párom a levelet.
Akkor ez most elévült, vagy nem?
És ha eladom a kocsit, akkor tényleg megy vele a parkolási tartozás is?? És elveszik az új tulajtól?
És ha kicseréltetem a rendszámot, akkor az új rendszámon is megtalálják?
És hogy vihetnek el 20Ft-os, vagy akár 100 Ft-os parkolási késedelemért egy milliós értékű autót???
Netán ez itt már nem is Magyarország, hanem Columbia?

végrehajtó1 # 2012.02.15. 14:39

Ez nem kolumbia hanem a nem törődöm emberek gyülekezete.
Nem tudjuk hogy elévült-e vagy sem mert te sem tudod hogy kaptál -e fmh-t.
Ha eladod a kocsit akkor is te felelsz a tartozásért.
Kicseréled akkor is tudják hogy a tied.

Kenderice # 2012.02.15. 15:22

pjotter2107:
Ha jogerőre emelkedik egy fizetési meghagyás, onnantól 5 év az elévülés. Fizess, mert a tartozás csak egyre nőni fog.

kovacsjanos197555@gmail.c:
Neked is azt tudom mondani, mint pjotter2107-nek, a jogerős fizetési meghagyás 5 év múlva évül el (mint általában az összegszerű követelések) de csak abban az esetben, ha 5 év alatt egyszer sem küldenek tértivevényes felszólítást a fizetésről. A tértivevényes felszólítás megszakítja az 5 évet, ilyenkor az újraindul.

Gabicsek # 2012.02.15. 19:00

BOPüldözött!

végrehajtó értesítése előtti megkeresésében.

Akkor csak volt itt már egy fmh, előtte valószínűleg felszólítás, tehát ha így volt, akkor nincs elévülés.
Fizetni kell.

És ha kicseréltetem a rendszámot, akkor az új rendszámon is megtalálják?

Csak beírják a régi rendszámot és hopp, már elő is dobja az újat.

BOPüldözött # 2012.02.17. 00:00

Köszönöm a válaszokat, értem. Nem is vitattam soha, hogy néha elkéstem a parkolási idővel, mert néha elég nehéz kiszámolni, hogy mikor fogok visszaérni, vagy éppen nem volt nálam több koppanós pénz, de azt még elmondhatná valaki (pl. kedves végrehajtó1), hogy miféle jog az, ahol egy mondjuk 160/órás parkolóhelyen 10 perc késésért mindjárt 8 ezret kérnek, és ha nem, akkor elveszik a 30 Ft-nál jóval nagyobb értékű autódat???? (mert ez szerintem nem túl európai) Majd miután negyedáron elárverezik ne tudd kinek, a végén kiderül, hogy még így is te tartozol. Jól ki van ez találva.

Nem csak nemtörődöm emberek gyülekezete vagyunk, hanem esetleg elfoglalt embereké, akik próbálnak dolgozni, hogy pénzt keressenek és nem a mások nehezen megszerzett járműveit és lakásait vesszük el. Mellesleg mióta rájöttem hogy működik az sms-es parkolás, azóta nincs ilyen problémám, de most már abbahagyhatnák ezt a többévre visszamenő követelődzést, mert qrvára unom.

Ja, amúgy, ha eladom a kocsimat is, akkor már csak az akasztás jöhet, mivel másom már nincs :-p Se bankszámlám, se ingatlanom......... akkor majd az életemet fogják elvenni?

Maci Laci # 2012.02.21. 15:31

Tiszteletem!

2012.02.13.-án keresett a végrehajtó 2010.06.hónapi parkolási bírság miatt.
Nem voltam otthon, így egy családtagom vette át a végrehajtási lapot.

A mikulás csomagban lévő csekket befizettem, igaz pár nappal később. Azóta semmiféle levelet nem kaptam.
A fizetési meghagyás jogerőre emelkedés napja: 2011.06.04.
Felhívtam a közjegyzőt, ő értesített tértivevényes levélben, amit én nem kaptam meg, de neki úgy ment vissza, mintha átvettem volna.
Közben kiderült a postás csak simán bedobta a levélszekrénybe.....
Ilyenkor mi a teendőm?

Köszönöm!

Kenderice # 2012.02.21. 16:25

Tértivevényes levelet nem dobhat be a postás. Vagy átveszed (vagy valaki átveszi), vagy visszamegy a feladónak "nem kereste" jelzéssel. Mindkét esetben beáll a kézbesítési vélelem.
Ha biztos vagy benne, hogy senki nem vette át a levelet, akkor kézbesítési vélelem megdöntése iránti kérelmet kell beadni. A végrehajtási lapot kibocsátónál ott kell lennie a tértivevénynek (amin aláírással igazolja valaki, hogy azt átvette) vagy az eredeti elküldött levélnek a posta által "nem kereste" megjegyzéssel ellátva.
A csekk feladóvevénye meg legyen nálad.

Gabicsek # 2012.02.21. 18:50

Előtte azért nézd meg a közjegyzőnél, kinek az aláírása van a tértivevényen.

Maci Laci # 2012.02.22. 15:29

Köszönöm a válaszokat!

A postán sikerült megkerestetni a nyilvántartásban, nem az én aláírásom, de az én nevem van a nyomtatványon.
A postást már elbocsátották, más egyéb vétsége is volt.
Meg fogom tenni, amit Kenderice javasolt.

Gabicsek # 2012.02.22. 20:30

Ha a postás írta alá, jó lenne a postától egy igazolás.

Gabicsek # 2012.02.22. 20:31

Mármint arról, hogy kirúgták.

Napocskám # 2012.03.06. 11:26

Tisztelt Cím!
2011.12.06-án büntettek meg rossz helyen való parkolás miatt. Másnap rögtön kértem, hogy - különböző indokokra hivatkozva - méltányosságból engedjék el a büntetést. Erre semmiféle választ nem kaptam. Mivel az autó nem az én nevemen van, februárban a tulajdonosnak írtak egy felszólító levelet, aki szintén kérte a büntetés elengedését.
Erre mindössze annyi választ kaptunk, hogy a közterület-felügyeletnek nincs lehetősége méltányosságot gyakroloni, és ezentúl nem a tulajdonost, hanem engem fognak megkeresni (ami amúgy rendjén is van).

Azt szeretném megtudni, hogy a parkolási bírság mikor évül el? Két hónappal a büntetés után kérhetik-e a bírság összegét?

Válaszukat előre is köszönöm!

bahrami # 2012.03.06. 12:28

2003 (igen 2003) junius 20-án nem vettem észre hogy a Hegedüs Gyula utcában fizetni kell. ez pénteki nap volt.mivel szombaton mentem le a kocsihoz, igy csak szombaton kaptam meg a csomagot, és mivel se szombaton se vasárnap nincs posta igy hétfőn fizettem ki a birságot. a hibát ott követtem el, hogy a "mai napon" rovatot úgy értelmeztem, hogy amikor a kezembe vettem de ugye az hétvége a lényeg: kevés birságot fizettem be.
2007 decemberében megint megkerestek, de a Biróságtól, hogy kevés pénzt fizettem, fizessek, lelevelezgettük,hogy mi volt a félreértés. és 2008 január 24-én kifizettem még 2400 forintot, ennyi lett volna a birság, ha az elkövetést követő egy hétben fizettem volna be az összeget (azaz a differencia, mivel már fizettem ugye a 720 forintot) ezek után TEGNAP!!! (2012 március 5-én) kaptam egy levelet végrehajtó értesitése előtti megkeresés tárggyal, hogy fizessek ki 33.375 forintot. a szivem összeszorult, és nem értettem, ma felhivtam a megadott ügyvédi irodát és azt mondták nekik semmi közük hozzá, keressem a parkolási kft! a kérdésem: van elévülés ennyi év után? miért vártak 4 majd megint 4 évet az ügyemmel? hogy sikerült ilyen szépen 33 ezerre feltornázni azt amit már kifizettem? SEGITSÉÉÉÉG!!

ObudaFan # 2012.03.06. 14:01

Ha volt is ilyen tartozás, az igen jó eséllyel elévült.

Gabicsek # 2012.03.06. 21:31

Napocskám!
Két hónap elteltével bőven kérhetik.

szarvasgabor # 2012.03.13. 08:32

Tisztelt Hölgyem/Uram!

Kérem segítsen az alábbi ügyben:
2009 év végén történhetett, amikor rossz helyen fizetés nélkül parkoltam Pesten.
Nem tudom sajnos a vétség pontos idejét, hiszen az üggyel kapcsolatban csupán egy levelet kaptam, melyet már az önálló bírósági végrehajtó írt, amiben nem szerepel a bírságolt időszak.
A levélben csupán annak fizetési határideje:2010.01.27. szerepel.
A kérdésem tulajdonképpen a következő. Tudomásom szerint ez az első levél, amit az üggyel kapcsolatban kaptam, közvetlenül az önálló bírósági végrehajtó írta, mely tartalmazott egy fizetési felhívást, amihez hozzá volt tűzve egy végrehajtási lap, illetve egy jegyzőkönyv a jármű lefoglalásáról. Csekket, felszólítást nem kaptam előtte. A végrehajtási lap szerint a teljesítési határidő utolsó napja: 2010.01.28.
A városi bíróság 2010.09.29-én pecsételte le a végrehajtási lapot, az önálló bírósági végrehajtó pedig 2011.05.02-én. Én 2012.01.18 keltezésű levelet január végén kaptam kézhez. A végrehajtó abban az időszakban amíg a végrehajtással kapcsolatban panaszt lehetett tenni nem volt elérhető sem e-mailben, sem faxon, sem telefonon az ügyfélfogadási időben sem. 4 hetes várakozás után (közben a kocsimat kivonták a forgalomból) válaszolt, hogy az általam írt levelekben mit hiányolt, illetve, hogy a panaszomat továbbküldte az illetékes hivataloknak.
Szeretném tudni, hogy a parkolási társaság követelése ebben az esetben elévült-e? Az értesítések hiánya miatt lehet-e kifogásolni a végrehajtást? Hogy vonhatják ki az autómat a forgalomból egy kifogásolt végrehajtási eljárás közben?

Válaszaikat előre is Köszönöm:

Gábor

csucsi13 # 2012.03.20. 15:58

Sziasztok!
A segítségeteket szeretném kérni.
A mai nap folyamán megbüntettek a 3. kerületben szabálytalan parkolás végett.
A bécsi úton autós és villamos forgalom is van, e végett álltam fel teljesen a járdára. A parkolást semmilyen tábla nem tiltotta több autó is állt végig a járdán.

A parkolásom 10:30kor kezdtem meg. Ami az érdekes, hogy a büntetést is 10:30kor írták, amikor gyakorlatilag még az autómnál tartózkodhattam volna, hogy figyelmeztessenek illetve a helyszíni bírságot is kifizethettem volna. Egy órával később, kimentem az autóhoz, mert kint felejtettem valamit, amikor még nem volt a büntető zacskó a szélvédőmön.
12:30kor indultam haza amikor láttam, a büntető cédulát. Mit érdemes ilyenkor tenni, érdemes fellebbezni az idő végett:
Esetleg a pénzbírság enyhítését kérni munkanélküliségemre és tanulói jogviszonyomra hivatkozva?

Gondoltam arra is, hogy fényképet készítenek az autóról, idővel alátámasztva. Azt nem is kell mondanom, hogy aki tudja a fényképező gépet kezelni, 3 kattintással visszatudja állítani a rendszer időt.

Válaszotokat előre is köszönöm

Üdv.
Mucsi Bence

Véleményem # 2012.03.20. 19:31

csucsi13

A büntetés jogos mivel járdán voltál, a kreszben benne van ez is. Ehhez nem kell tiltó tábla. Gondolom a gyalogosoknak sem volt meghagyva az a hely ami a kreszben elő van írva. Ezeket nem írod le, de a büntetés szerintem jogos, és ha valamin fellebbezni lehetne akkor ezen lehet fogást találni. Az időre hivatkozva nem hiszem hogy bizonyítani tudsz majd bármit is. Fellebbezésnek és enyhítésnek az értelmét nem látom. Döntsd el te hogy mit akarsz de szerintem ez van amit leírtam.

gerbera317 # 2012.03.20. 21:50

a büntetést is 10:30kor írták, amikor gyakorlatilag még az autómnál tartózkodhattam volna

Tekintettel arra, hogy elsősorban nem parkolni, hanem megállni tilos a járdán, ezért lényegtelen, hogy ott voltál-e. Bár tény, hogy ha személyesen találkozol a rend őrével, akkor helyszíni bírságnak van helye, de összegszerűen ez nem változtat semmit a dolgon. A jogorvoslatot felejtsd el, kizárt, hogy ezt sikerrel tudnád megtámadni.

Jegyezd meg ezt:
KRESZ 40. § (8) A járdán - részben vagy teljes terjedelemben - csak akkor szabad megállni, ha a) azt jelzőtábla vagy útburkolati jel megengedi, b) a jármű a járda szélességének legfeljebb a felét foglalja el, c) a járdán a gyalogosok közlekedésére legalább 1,5 méter szabadon marad, és d) a jármű tengelyterhelése az 1000 kg-ot nem haladja meg.
Tehát járdán megállni (és parkolni) csak akkor szabad, ha e fenti 4 feltétel egyszerre teljesül.