Kommunális adó


alfateam # 2020.06.08. 18:36
Szomorú örökös # 2020.06.08. 16:22

naraie

A határozat előtt soha nem kértek tőlem semmit. Valóba be kell fizetnem visszamenőleg 2015-ig az adót?

Szerintem a lakcímbejelentkezéssel egyidőben - amit ugyebár a kormányhivatalnál kell megtenni - a helyi adóirodában sem ártott volna érdeklődni kommunális adó ügyében. Ugyanis a bejelentkezés oda szintén a te dolgod. Megjegyzem, nekem szerencsésebb volt a helyzetem, mert egyéni vállalkozóként így is, úgy is be kellett hozzájuk mennem és ők figyelmeztettek, hogy kommunális adóra is jelentkezzek be a másik kolléganőnél. Hogy nem tetted meg és csak szimplán utólagosan kell adót fizetned, talán a jó akaratuknak köszönd, mert lehet simán egy mulasztási bírságot is kiróhattak volna rád. Menj be, tisztázd velük a helyzetet esetleg kérj részletfizetést és utána fizesd, amit kell. Évente kétszer, márciusban és szeptemberben szoktak jelentkezni a fizetni valóval, az éves díjat gyakorlatilag két részletben kérik nálunk és egyáltalán nem vészes.

naraie # 2020.06.08. 16:01

Jó napot kívánok!
Szeretném kikérni a véleményüket: 2014-ben bejelentkeztem az Önkormányzatnál jelenlegi lakcímemre (1900 fős település). 2020. június 02-án küldött az Önkormányzat egy határozatot, hogy én 2015-től visszamenőleg fizessek meg 6x8000Ft-ot Kommunális adó miatt. A határozat előtt soha nem kértek tőlem semmit. Valóba be kell fizetnem visszamenőleg 2015-ig az adót?

Válaszukat előre is köszönöm,
Edit

illike # 2020.04.29. 17:23

Tisztelt Fórumozók ! Tanácsot szeretnék kérni a Kommunális adó kapcsán !
2019. szept.-ben költöztünk, egy 4 ezer lélekszámú községbe.Férjem le van százalékolva, mivel Alzheimer kórt állapítottak meg még 2018.elején - tehát feledékeny, irányítani kell. Orvosi papírok vannak. A rokkant ellátása :31550 Ft. Nekem szintén különböző betegségek : veleszületett csipő ficam, protézis műtét, és még sorolhatnám. A rokkant nyugdíjam: 75350 Ft.Annak rendje módja szerint bejelentettük az ingatlant. Április elején jött a Kommunális adóról a papír, és csekkek. Évi 14 ezer ft, vagyis fél év: 7 ezer ft. Megírtam, hogy nem tudok eleget tenni a követelésnek, mert havi 106 ezer ft-ból nem tudom ezt is fizetni, és amennyiben szükséges mindezt igazolom orvosi papírokkal, és számlákkal. Annál is inkább, mivel egy könyvtár van, ahol lehetne fénymásolni, és az akkor a járványra hivatkozva be volt már zárva.Majd jött a levél, hogy elutasítja a jegyző a méltányossági kérelmet, mivel nem igazoltam a fentieket.Meg fellebbezhetem...Igazságtalannak tartom, mivel a rezsiköltség, és a gyógyszer 56375 Ft. A megmaradt összeg : 50525 Ft. Egy hónapra két személynek ! A fellebbezés helyett mit lehet tenni egy 4 ezer lélekszámú község hivatalában ? Ugyanis a fellebbezés is pénzbe kerül ! Köszönöm szépen a tanácsot !

drbjozsef # 2019.10.23. 18:41

H,Tibor,

És? De mit csináltak? Vagy a határozat maradt, és meg fogsz lepődni, ha jövő év közepén végrehajás indul?

H,Tibor # 2019.10.23. 18:00

A felszólító levéllel a kezemben bementem az önkormányzathoz, ahol szerintük minden renben van, a levélben az ügyintéző hibázott. Elég érdekes, de nem álltam le vitázni.

alfateam # 2019.10.22. 19:48

A kommunális adó mizéria megoldódott: 2020-tól hatályos rám nézve, el volt írva.
És hogy oldódott meg, javította a határozatot?

H,Tibor # 2019.10.22. 19:30

Elnézést mindenkitől, hogy csak most válaszolok, elkerülte ez a topic a figyelmemet.

A kommunális adó mizéria megoldódott: 2020-tól hatályos rám nézve, el volt írva.

Amúgy jól "összesakkoztátok" tényleg nem volt kerek ebben a formában.

Rexor # 2019.09.26. 08:53

Elvileg igen,de mivel ez kivetés útján működik, beszélni kellene az adócsoporttal.

Uránusz # 2019.09.22. 14:20

Kedves Szakértők! Véletlenül megtudtam, hogy a kerületi (Bp.12) szabályozás értelmében mentességet kaphattam volna a kommunális adó megfizetése alól, mivel ápolási díjban részesültem 2014. májustól 2018. decemberig. Vissza tudom igényelni utólag, 5 évre visszamenőleg? Köszönöm előre is!

gerbera317 # 2019.09.02. 10:19

Akkor hát kérjük meg Hátibort, adja elő újból a kérdését, de a valós tényállást közölve.
Mert valóban érdekes, hogy egy olyan árverési szerzés után, ahol még a tulajdonjog bejegyzése sem történhetett meg, a helyi adóhatóság már adóztat. A Vht. bár azt mondja, hogy az ingatlan után az adó és más köztartozás az árverési vevőt az árverés napjától terheli, de ez inkább azt jelenti, hogy nem a tulajdonszerzés napjától, hanem az árverés napjától, nem pedig azt, hogy a tulajdonjog még be sincs jegyezve, de az adóhatóság már dolgozik is ezerrel.
Amúgy nem látom be, hogy ha ez egy érdemben hibás döntés, miért ne kellene megsemmisíteni. Merthogy a sima megváltoztatása nem orvosolná a jogsértést.

drbjozsef # 2019.09.02. 10:12

És fenn áll a meg-semmisítés oka?

Persze. A törvény szerint nem alanya az adónak az, akire kivetették. Szerintem elég komoly hiba.

Azzal,hogy tulajdonos lett adóalannyá vált.

Nem. Olvasd el a törvényt.
Azzal, hogy tulajdonos lett a 2020-as adónak lesz majd alanya.

oligaliga # 2019.09.02. 09:44

Nem a jogsértésre gondolok, hanem arra, hogy a történetben valami nem kerek.

Melyik önkormányzat dolgozik ilyen gyorsan: augusztus elejétől számítva 31-ig durván 18 munkanap, főleg, hogy nagy eséllyel ebbe az időszakba esik az önkormányzat igazgatási szünete is, és még a tulajdonjog bejegyzés is megtörtént?

Kisebb településeken ez valószínűtlen, nagyobb településeken pedig az adóosztály nem olyan b*sz, hogy elnézze az évet.

alfateam # 2019.09.02. 09:41

Akkor mégegyszer: a kérdező szerint augusztus elején vette az ingatlan 1/2 részét, és már megkapta az adókivetést.

Mi ebben a jogsértő?
Azzal,hogy tulajdonos lett adóalannyá vált.

oligaliga # 2019.09.02. 09:20

Akkor mégegyszer: a kérdező szerint augusztus elején vette az ingatlan 1/2 részét, és már megkapta az adókivetést.

Ez senki szerint sem furcsa?

alfateam # 2019.09.02. 08:57

Ilyet nem lehet csinálni. Ezt a 2019. évi adókivetési határozatot meg kell semmisíteni, a fellebbezés illetéke pedig visszajár.
És fenn áll a meg-semmisítés oka?

Az eljárás során elkövetett törvénysértés:

  1. anyagi jogszabály megsértése = érdemben hibás döntés,

    általában orvosolható, ha az új döntéshez szükséges

    feltételek rendelkezésre állnak.

  2. eljárási jogszabály megsértése = a hatóság helytelen

    eljárása, tekintet nélkül az anyagi jogi megítélésre.

  • Relatív eljárási hiba: kisebbsúlyú
  • orvosolható, ha nem hatott ki,
  • nem orvosolható, ha kihatptt

az ügy érdemére.

  • Abszolút eljárási hiba: súlyos, a közigazgatási

hatósági ügy érdemét érinti, ezért
soha nem orvosolható, a döntést meg kell
semmisíteni (123. §

oligaliga # 2019.09.02. 07:16

Feltűnt, hogy a kérdező szerint augusztus elején vette az ingatlan 1/2 részét, és már megkapta az adókivetést. Melyik önkormányzat dolgozik ilyen gyorsan: augusztus elejétől számítva 31-ig durván 18 munkanap, főleg, hogy nagy eséllyel ebbe az időszakba esik az önkormányzat igazgatási szünete is, és még a tulajdonjog bejegyzés is megtörtént?

Valami nem kerek a történetben.

A kérdésem H,Tiborhoz még mindig ugyanaz?: Eddig volt kommunális adó?

gerbera317 # 2019.09.02. 06:30

2019 évi adó lesz hanem 2020-as
Ilyet nem lehet csinálni. Ezt a 2019. évi adókivetési határozatot meg kell semmisíteni, a fellebbezés illetéke pedig visszajár.

drbjozsef # 2019.09.02. 06:29

(Bár egyébként én is megnézném közelebbről azt a határozatot, nem lehet, hogy Tibor már a 2020-as adóévre kapta meg a felszólítást?)

drbjozsef # 2019.09.02. 06:27

Ja, értem.

Szóval, ha a törvényt megsértve vet ki adót 2019-re, és erre felhívják a figyelmét egy fellebbezéssel, akkor nem helyt ad neki, és visszafizeti a fellebbezési illetéket, hanem a dátumot javítja, ami nem "érdemi" változás. Elképzelhető, de mondjuk én ezt is megtámadnám utána, nyilván. Egyáltalán nem érdemi hiba az, hogy egy teljesen másik személyre veti ki az adot évi adót?

oligaliga # 2019.09.02. 06:21

HTibor

Eddig volt kommunális adó?

alfateam # 2019.09.02. 05:51

Hol, az árverési jegyzőkönyvben?
Ne idétlenkedj, hiszen ahhoz semmi köze.A saját határozatában javítja ki nem 2019 évi adó lesz hanem 2020-as és már-is csak a te fejedben van szó kutyáról...

drbjozsef # 2019.09.02. 05:42

"kijavítja a dátumot"

Hol, az árverési jegyzőkönyvben? Mert ha nem ott, akkor kutyát nem érdekli, hogy az ügyintéző hol javítgat dátumot...

alfateam # 2019.09.02. 05:36

Ha nem fizeti ki hozzácsapja a jövő évihez és újra kirója és megtoldja késedelmi kamattal.
Ha megtámadja (1 tízesért) kijavítja a dátumot és lenyeli a 10-est, mondván érdemben nem változott a határozata.

gerbera317 # 2019.09.01. 20:11

Kevés nem fizetni, mert aztán behajtják. Meg kell támadni a határozatot.