ingatlan eladás után fizetendő adó


old-guy # 2004.08.25. 17:29

Mivel a csere útján szerzett ingatlanról is készül illetékhivatali határozat, így a forgalmi érték abban is szerepel - ez a szerzéskori érték.

apacuka # 2004.09.01. 20:35

Kedves Mindentudók!
Számomra teljesen egyértelműnek tűnik, hogy abban az esetben, ha most adom el a lakásomat, (és nem veszek másikat) akkor azt a következő évi adóbevallásomban kell bevallani a tárgyévre (2004) vonatkózóan és ekkor ezt be is kell fizetni.
Ezzel szemben többen azt erőltetik, hogy az eladás időpontjától számított egy éven belül még "nálam lehet" a pénz és csak akkor kell befizetni, de évközben ugyebár nincs adóbevallás, tehát mi alapján???
Most akkor kinél van az igazság?
Köszönöm a válaszotokat!

ui: a már befizetett adót milyen gyorsan utalja vissza az APEH és milyen dokumentumokkal kell hozzájuk járulni?

Totya # 2004.09.02. 16:06

Kedves jogi szakértők!
Kérdésem a forrásadóra irányul. Ha most vásárolok egy lakást 100%-ban hitelből és fél éven belül eladom a kisebb értékű korábbi lakásomat, akkor kell-e az eladott lakás után 20 % forrásadót fizetnem, mivel ezt az összeget effektíve nem a lakásvásárlására fordítottam? Avagy elegendő az a tény, hogy eladtam egy lakást x-ért és vettem egy lakást x+2-ért fél év különbséggel (a vétel megelőzi az eladást)?
Köszönöm a válaszukat!

ZFKATA # 2004.09.03. 06:30

Kedves old-guy! Köszönöm a választ a kérdésre:
El szeretném adni a házamat, amit 4 éve csere útján szereztem, egy akkor már 11 éve a tulajdonomban lévő lakásért. A csereszerződésben nem szerepeltek pénzösszegek, a két ingatlant azonos értékűnek vettük. Így nem tudom, hogyan számítsam ki a ház eladásából származó jövedelmet, ami az adóbevallás alapja kellene hogy legyen. ” Megnéztem az illetékhivatali határozatot, ahol 0 Ft a szerzett lakásvagyon értéke, mivel egyenlő értékű ingatlanokat cseréltünk. Most mit tehetek?

ZFKATA # 2004.09.03. 07:18

Kedves Apacuka, ha az eladást követő adóbevalllásod benyújtásáig Te vagy közeli hozzátartozód nem vásárolt lakóingatlant, (akár az eladás előtt egy évvel is!), be kell vallani az eladásból származó jövedelmet, és be kell fizetni az adót. Ha eladás után 5 éven belül Te vagy közeli hozzátartozód vásárol lakóingatlant, érvényesíthető a lakásszerzési adókedvezmény, visszaigényelheted. Az origo üzleti negyedében pont ma közöltek egy nagyon jó összefoglalót a témáról.

ZFKATA # 2004.09.03. 07:21

Kedves Totya, ha a vásárlás nem több, mint egy évvel előzi meg az eladást, érvényesíthető a lakásszerzési adókedvezmény, vagyis az eladásból származó jövedelmet be kell vallani az éves személyi jöv. adó bevallásban, de mivel az összeget klakásvásárlásra fordítottad, nem kell az adót befizetni.

Totya # 2004.09.03. 10:22

Kedves Kata,
Köszönöm a válaszát. A kérdésemet egy kicsit pontosítanám: kell-e bizonyítanom az adóhatóság felé, hogy a lakáseladásból származó pénzt a másik lakásvásárlására fordítottam? Vagyis ha 100%-ban hitelből veszem az új lakást, akkor a régi lakás eladásából származó bevétel után le kell-e adóznom, feltételezve hogy nem lakáscélre (hiteltörlesztés vag felújítás) fordítom ezt az összeget, hanem mondjuk a zsebemben marad.

ZFKATA # 2004.09.03. 10:46

Csak azt kell bizonyítania, hogy ennyiért eladott ekkor, annyiért vett akkor - szerződésekkel, amiken rajta van a pecsét, hogy a földhivatalba benyújtották őket.

old-guy # 2004.09.03. 14:50

Kedves ZFKATA,
El szeretném adni a házamat, amit 4 éve csere útján szereztem,” kérdésére az illetékhivatali 0 érték azt jelenti, hogy a cserelakás akkori forgalmi értéke lesz most az eladáskor a szerzéskori érték.

ZFKATA # 2004.09.07. 07:08

Köszönöm.

zituci # 2004.10.17. 11:02

Kedves Tanácsadók!

Elég bonyolult ügyben szeretném a tanácsukat kérni:
2002-ben örököltem, jövedelmem 7 m után az adót befizettem. még ebben az évben építési telket vettem 16 m-ért, azóta építkezünk.
2004-ben eladtam a házamat amiben éltünk 33 m-ért. Anno a telket 1992-ben vettem, a ház felépítésére fordított összeg "nem állapítható meg" alig volt számlám.. így a jövedelmem a bevétel 25%-a. Nem tudom jól gondolom-e, hogy mivel 11 éve épült 60%-al csökkenthetQ , így itt 3.3 m jövedelmem keletkezett.
2004-ben férjem eladta az 1998-ban /!/ vásárolt földterületét. Itt 17 m jövedelme keletkezett. / csökkenthetQ 10%-al ??/
Jelenlegi építkezésünknél a telek az én nevemen, építtetQként és a számlákon mindkettQnk nevén fut.
Kérdéseim:
Összevonhatók-e a jövedelmek? számlám 25 m-ról van plusz a telek adásvételije .
Ha igen elég-e az én adóbevallásomban szerepeltetni?
Az utóbbi két tranzakció adóját, hogy ne kelljen megfizetnem, 2005 márc.20.-ig kell-e a használatbavételi engedélyt megszereznem?
Ha férjem 2005-ben elad még egy földet, a használatbavételi eng. elQtt még adómentes-e? és utána már nem?
A fürdQszobai felszerelések, konyhagépek, bútorok, öntözQrendszer számlái beszámítanak-e?

Másik téma:
Ingatlan bérbeadás forrásadója 25%-ra nQ.Ha 2004 dec.31-ig elQre kifizeti a bérlQ akkor még 20% az adó?
Évente jelenleg mi az a felsQ értékhatár aminél alanyi ill. tárgyi adómentes lehet a bérleti díj?
ElQre is nagyon köszönöm, hogy segítenek.

old-guy # 2004.10.17. 18:28

Az ingatlannal kapcsolatos adókérdések ennyi infóból nem válaszolhatók meg. Minden adóévet külön kell vizsgálni.
A 2005. évi értékesítések jövedelmét 2005.-ben kell elszámolni.
Csak a beruházások számlával. szerződéssel igazolt értékei vonhatók le a jövedelemből, a felszerelési tárgyaké nem.
Az idén előre kifizetett bérleti díjak az idei adószabályok szerint adóznak.
Jelenleg 4 M Ft az alanyi adómentesség értékhatára, egyelőre nem változik.( Ebbe az értékhatárba nem tartoznak bele az ÁFA tv. szerinti tárgyi adómentes értékesítések, pl. lakás bérbeadás.)

zituci # 2004.10.18. 13:41

Kedves old-guy!
Nagyon köszi az infókat, de ha egy építkezés éveken át tart akkor a különbözQ években eladott ingatlanokért kapott jövedelem /amit felemészt az építkezés!/egyenként is adómentes-e vagy a több eladásból csak egyet lehet "betudni"?Neten kívül vállal-e bevallás elkészítést? Nekem ez már túl bonyolulttá kezd válni.
Mégegyszer köszi.

Bubó # 2004.10.20. 22:36

Vegyük a két utolsó értékesítést (33 m és X m Ft), a jövedelem 3,3 m és 15,3 m Ft.
Ha házastársak vagytok, minden bevételt, jövedelmet meg kell osztani, (van kivétel is). Nyilvánvaló, azonos összegek lesznek a két adóbevallásban.
A jelenlegi építkezés is közös ingatlan, nem kizárólag a tkv-i bejegyzés számít (adózási szempontból), hanem az, hogy van-e okirat az ingatlan különvagyoni helyzetéről.
Tehát, ha közös az építkezés, a külön-külön szerzett jövedelem is adómen-tes, lakáscélú felhasználás miatt. De akkor is adómentes a dolog, ha az eladott ingatlanok külön tulajdonban álltak, és az épülő lakás is külön tulajdon. Feltéve, hogy a hozzátartozói viszony igazolható (akv-i kivonattal).
A lakáscélú felhasználáshoz elengedhetetlen a jogerős használatbavételi engedély, a felhasznált jövedelemmel megegyező értékű számla, mely az építtetők nevére szól.
Ha 2005. március 20-ig jogerős a lakhatási engedély, egyszerűbb a helyzet, csak bevallani és „jóváírni” kell a jövedelmet, a számlákat, okiratokat pedig megőrizni 2010. 12. 31-ig.
Ha viszont nem sikerül addig megszerezni, akkor az katasztrófa, nem is részletezem.
A lakásépítés számlái közül azok használhatók fel, amelyek a használat-bavételi engedély megszerzése érdekében szükséges munkákról, anyagokról szólnak. Tehát pl. a kád, mosdó, a csaptelepek, a mosogató, a konyhabútor számlái megfelelők, de az öntözőrendszer, vagy pl. a garázsépítés számlái nem.
Ha több a megfelelő számla, mint a jövedelem összege, akkor későbbi értékesítés jövedelmével kapcsolatban a többlet számlák felhasználhatók (még 1 évig).
Üdv.

zituci # 2004.10.21. 15:46

Kedves Bubó!
Nagyon köszönöm a kiokosítást! Lassan, de biztosan értem.

herkulesminusz # 2004.10.22. 20:04

Tisztelt Szakértők!

Az alábbi kérdésben szeretném tanácsotokat kérni (bár az fórumot olvasva van némi képem a dologról, de szeretném egy szakavatott véleményét is kikérni): van egy lakásom, amit 2 és fél éve vásároltam 4.65 millió forintért, most (anyagi okok miatt) eladnám 8.5-ér. Alapesetben a 3.85 millió forintot ugye 20% adó terhelné - vagyis 770e forint. Ezt nagyon nem szeretném befizetni, ugyanis nagy galibát okozna az elképzeléseimben, totál fölborítaná a költségvetést. Szüleimnek van egy hétvégi háza (nem belterületi, valószínűleg nincs lakóingatlan minősítése) illetve egy családi háza. Ezek függvényében azt gondoltam ki, hogy célszerűen - papíron - megvásárolom tőlük a hétvégi házukat 3.85 millió ft-ért. Természetesen valahogy meg kell oldani a lakóingatlanná avanzsálását - ezt milyen módon lehet, milyen költséggel, milyen átfutási idővel. Illetve ha ezt nem lehet esetleg a családi házból vásárolnék egy részt a fent említett összegért.
Ti melyik alternatívát ajánlanátok, és milyen költségvonzata lenne szerintetek szemben ugye az említett 770ezerrel. Nyilván az egész bizniszt már nem célszerű idén lefolytatni, mivel a hátralevő 2 hónap alatt ez már nemigen rendezhető, ígyhát maradna a január...

old-guy # 2004.10.23. 17:44

Kedves zituci,

Nagyon köszi az infókat, de ha egy építkezés éveken át tart akkor a különbözQ években eladott ingatlanokért kapott jövedelem /amit felemészt az építkezés!/egyenként is adómentes-e vagy a több eladásból csak egyet lehet "betudni"?
Nem, a lakásszerzési kedvezményhez valamennyi - határidőn belüli (!) - értékesítés jövedelme felhasználható.

Neten kívül vállal-e bevallás elkészítést? Nekem ez már túl bonyolulttá kezd válni.
Sajnos, ebben nem tudok segíteni.

Üdv.

zituci # 2004.10.24. 09:22

Kedves old-guy!
nagyon köszönöm a válaszokat, kezdek kirafinálódni.
herkukesmínusz kérdését még annnyival kiegészíteném, hogy nem lóg ki a lóláb, hogy az adásvételibQl kiderül a névazonosságból a szülö-gyerek viszony? Ezt a kiskaput az a vérszívó /apeh/ nyitva hagyja?

herkulesminusz # 2004.10.26. 23:05

Kicsit utánnanéztem még a dolgoknak, és nehány dologgal kiegészíteném a kérdésemet: ha mondjuk szüleim 20mft-os családi házából 4mft erejéig házrészt vásárolok (20%) akkor a fizetendő illetéket miként állapítják meg: a kettő érték különbségére (8.5m eladási ár, 4m házrész vételi ár), vagy házrészről révén szó (ugye arra másképp számoják alapesetben) a kettő illeték különbségét kell kifizetni...esetleg máshogy?
Szüleim szóban forgó családi háza alá a telket 1995-ben vették (erről szól a földhivatali bejegyzés is), készen 1996-ban lett, a lakhatási engedélyt 1997-ben adták meg. Ha eladják nekem a 20% házrészüket a rájuk vonatkozó forrásadót melyik évre vonatkozóan állapítják meg, illetve az hogy számolandó? A tippem: ((20m-vételi ár)0.2)évekbő adódó kedvezmény). Ez stimmel?
Ezzel kapcsolatban felmerült még, hogy esetleg nem házrészt, hanem haszonélvezetet vásárolnék 4mft összegért. Gondolom szüleim részéről ez is vagyonszerzésnek minősül (vagy nem, hiszen ezáltal végülis csökken az ingatlanjuk értéke), milyen adót, vagy illetéket kell fizetniük ezután (ha kell, bár gondolom kell).
Ha a lakásomat 2005 januárban adnám el akkor a 2005 március bevallásban már be kéne jelentenem, vagy csak a 2006-osban?
És még egy dolog: a lakásomat annak 2 és fél éve teljesen lepukkant állapotban vettem, a felújításban belenyomtam kb 1.1 milkót (meg vagy mégegyszer ennyi saját munkát), de számlám csak max. 1-200e-ről van. Ilyenkor érvényes a 75% kedvezmény, mint nem megállapítható befektetés, vagy köszöni állambácsi a hozzájárulásomat és az ingyenmunkát?
Kicsit szövevényes a dolog, de remélem érthető!?!? Haszonélvezet avagy tulajdonjog? Válaszotokat előre is köszönöm...

herkulesminusz # 2004.10.26. 23:05

Kicsit utánnanéztem még a dolgoknak, és nehány dologgal kiegészíteném a kérdésemet: ha mondjuk szüleim 20mft-os családi házából 4mft erejéig házrészt vásárolok (20%) akkor a fizetendő illetéket miként állapítják meg: a kettő érték különbségére (8.5m eladási ár, 4m házrész vételi ár), vagy házrészről révén szó (ugye arra másképp számoják alapesetben) a kettő illeték különbségét kell kifizetni...esetleg máshogy?
Szüleim szóban forgó családi háza alá a telket 1995-ben vették (erről szól a földhivatali bejegyzés is), készen 1996-ban lett, a lakhatási engedélyt 1997-ben adták meg. Ha eladják nekem a 20% házrészüket a rájuk vonatkozó forrásadót melyik évre vonatkozóan állapítják meg, illetve az hogy számolandó? A tippem: ((20m-vételi ár)0.2)évekbő adódó kedvezmény). Ez stimmel?
Ezzel kapcsolatban felmerült még, hogy esetleg nem házrészt, hanem haszonélvezetet vásárolnék 4mft összegért. Gondolom szüleim részéről ez is vagyonszerzésnek minősül (vagy nem, hiszen ezáltal végülis csökken az ingatlanjuk értéke), milyen adót, vagy illetéket kell fizetniük ezután (ha kell, bár gondolom kell).
Ha a lakásomat 2005 januárban adnám el akkor a 2005 március bevallásban már be kéne jelentenem, vagy csak a 2006-osban?
És még egy dolog: a lakásomat annak 2 és fél éve teljesen lepukkant állapotban vettem, a felújításban belenyomtam kb 1.1 milkót (meg vagy mégegyszer ennyi saját munkát), de számlám csak max. 1-200e-ről van. Ilyenkor érvényes a 75% kedvezmény, mint nem megállapítható befektetés, vagy köszöni állambácsi a hozzájárulásomat és az ingyenmunkát?
Kicsit szövevényes a dolog, de remélem érthető!?!? Haszonélvezet avagy tulajdonjog? Válaszotokat előre is köszönöm...

old-guy # 2004.10.27. 17:44

Minden esetet (variációt?) egyedileg kell megvizsgálni és végigvezetni. Ez szép szakdolgozati téma lehet (mint a Laricsev példatár...)

Az adótörvényekkel a jogalkotó gazdasági vetületű folyamatokat kíván szabályozni. Az adóelőnyök érvényesítése érdekében megtett változtatások, intézkedések stb. önmagukban ugyan nem alkotmányellenesek, de a joggal való visszaélés gyanújának felmerülése esetén igencsak kerülendők.

zituci # 2004.10.28. 19:11

Kedves old-guy!

Herkulesmínusznak szerintem teljesen igaza van, hogy próbálkozik. Az Apeh eröböl diktál a "kisember" próbál többet ésszel. A jogot tiszteletben tartom, vagy megsértem, de szerintem visszaélni a joggal nem lehet, csak a jogommal. /ami jogomban áll.. de csúnya / Elnézést a szavakon lovaglásért.

herkulesminusz # 2004.10.28. 22:04

Nem vagyok benne biztos, hogy old-guy a szívéből szólt (ugye nem? - sőt maga a vélemény is eléggé tankönyv-szagú), valószínűleg vagy a kérdés lép át a fórum adta kereteken (úgyértem a nagy testvér sosem alszik), vagy ezek már olyan kérdések, melyekért egy ügyvédi konzílium keretében súlyos pénzeket illik kifizetni.
Az állampolgári becsületességről pedig szerintem ebben az országban nincs értelme morfondírozni, ugyanis itt az összes törvény, rendelet úgy lett megalkotva, hogy bele lett kalkulálva a természetszerű tisztességtelenség (lopj, csalj, hazudj, ügyeskedj), különben a kuka mellett végzed. Nem hiszem, hogy ezt sokat, és sokaknak kellene magyarázni...sajnos! Ja, és nem vállalkozó vagyok ám! :-)
Szóval megértem a szakértőket, hogy takarékosan bánnak az információval. Ha mindezek ellenére a lent említett illetékek mértékéről, illetve egyéb fizetési kötelezettségekről valaki nyilatkozna azt megköszönném...ha nem, akkor kénytelen leszek személyesen utánajárni a különböző hivatalokban (nyilván azért külön-külön publikusak az információk).

zituci # 2004.10.29. 19:48

old-guy szerintem egy régivágású úriember, a "régi" iskola egyik utolsó mohikánja, akit még a szülei és az oktatói megtanítottak arra, hogy mi az: tisztességesnek lenni. Az hogy a mai világban ezért éhenhalás a jutalom, más kérdés.

old-guy # 2004.10.29. 20:04

Kedves zituci és herkulesminusz

Mindkét hozzászólásban vannak részigazságok. Nos, azért az éhenhalás és az akármilyen módon keletkezett gazdagság között van néhány stáció, amelyeket - ahogy írtam is - nem tilos kihasználni.

Üdv.