szja örökölt ingatlan értékesítés után


wers # 2019.12.12. 05:00

Kis kiegészítés

Most is csak a tavaly örökölt fele után kellene fizetni

Annak is csak a jövedelem része után, azaz ha többért adod el, mint amilyen értéken a hagyatéki szerint örökölted. A különbözet adózik.

Karczy # 2020.01.14. 19:59

Örökölt ingatlan 5 éven belüli értékesítése után fizetendő adó

A bevételünk hány százaléka után kell megfizetnünk a 15%-os jövedelemadót!

Ha a megszerzés évében vagy rögtön vagy az első évben értékesíted: 100%
Ha a második évben: 90%
Ha a harmadik évben: 60%
Ha a negyedik évben: 30%
Ha az ötödik és a további években: 0%
Leegyszerűsítve: az eladási árból kivonjuk a megszerzési értéket, ezt csökkentjük a költségekkel, korrigáljuk a fenti százalékokkal és már számolhatjuk is a 15% fizetendő adót.

Forrás:
https://1x1ingatlan.hu/…-even-belul/

Őszikék57 # 2020.02.02. 15:01

Kedves Fórumozók!
Tanácsot szeretnék kérni. 2019-ben örököltünk egy ingatlant, amit el is adtunk. Az eladási ár több volt, mint a hagyatéki végzés szerinti érték.
Az tudjuk, hogy a különbözet után be kell fizetni az SZJA-t. Eladáskor kell készíttetni egy "Energetikai tanúsítványt. A kérdésem az lenne, hogy ennek az ára elszámolható-e költségként?

A válaszokat előre is köszönöm!

drbjozsef # 2020.02.02. 16:49

Őszikék57,

A NAV úgy fogalmaz, hogy "az átruházással kapcsolatos számlával igazolt költségek" levonhatóak az adóalapból. Az energetikai tanúsítvány költsége egyértelműen az, ha van róla a tulajdonos nevére szóló számla.

damar # 2020.02.27. 14:52

Kedves Fórumozók.

2008-ban örököltem egy családi ház felét, 2019-ben pedig a másik felét.
A ház tetőterét 2000-ben én építettem be hivatalosan, amire használatba vételi engedélyt is kaptam. A tulajdoni hányad nem lett megosztva a tetőtérre, így 2008-ban is és 2019-ben is 50-50% tulajdoni hányadot örököltem.
Kérdésem, hogy az adó kiszámítása szempontjából a tetőtér értékét, hogyan kell figyelembe venni.

Válaszokat előre is köszönöm.

drbjozsef # 2020.02.27. 14:54

damar,

Mit jelent a tetőtérbeépítés? Hogy egy külön bejárattal rendelkező, önálló lakást hoztál létre, vagy csak egy emeletszinttel bővítetted a meglévő lakást?

damar # 2020.02.27. 14:57

drbjozsef,

Egy külön bejárattal rendelkező önálló lakást hoztam létre a családi ház tetőtéri részén.

drbjozsef # 2020.02.27. 17:09

És egyben, mindkét lakást, a teljes 100% eszmei hányadot akarod eladni?

damar # 2020.02.27. 17:16

drbjozsef,

Igen az egész családi házat (100%) szeretném eladni.
Sajnos annak idején külön helyrajzi számot se kértünk a tetőtéri lakásra, úgy most könnyebb lenne.

Kovács_Béla_Sándor # 2020.02.27. 21:12

Nem az a baj. Hanem hogy a hozzáépítéssel szerzett tulajdon jogodat nem jegyeztettétek be. Ezt utólag szerintem már nem lehet orvosolni.

drbjozsef # 2020.02.28. 05:38

Mondjuk most a dátumokat jobban megvizsgálva, ez már nemigen fog menni. De különösebb szükség nincs is rá adózási szempontból. Bőven a tulajdonszerzésed előtt építettél, de pont ezért annak értéke meg kellett jelennie a hagyatéki értékekben.

Az öröklésekkor már a tetőtérrel bővített ingatlanról kellett kiállítani az értékbizonyítványt. Mivel ezt levonhatod az eladási árból (a 2019-es szerzés esetén, a régebbi után már nem kell adózni), ezért ennyivel keveseb után kell adóznod.

damar # 2020.02.28. 06:57

drbjozsef,

Köszönöm a választ.

Az értékbizonyítványon biztosan szerepelni fog a tetőtér értéke, mert 2008-ban is szerepelt. (Még csak most lesz a hagyatéki, nem láttam az értékbizonyítványt.)

Ha az eladás után a tetőtér értékével csökkentetten számítom ki és fizetem be az adót azt a NAV elfogadja majd vagy be kell menni egyeztetésre, hogy mi alapján számoltam ki?

damar # 2020.02.28. 06:59

Kovács_Béla_Sándor

Köszönöm a választ.

Igen sajnos akkor nem gondoltunk erre, hogy a tulajdonjogot is be kell rá jegyezni.

wers # 2020.02.28. 07:04

Ennek akkor van jelentősége, ha az értékbizonyítványt nagyon alacsony értéken állították ki, jóval többért szándékozol értékesíteni.

Nem tudom pontosan, de ezt az értéket kellene megtámadnod, nem egyet érteni vele. De hogy hogyan lehet, majd valaki segít. pl. drbjozsef vagy KBS. Ők biztos tudják.

damar # 2020.02.28. 07:11

wers

2008-as értékbizonyítványon a tetőtér értéke kb 31%-a volt a teljes ház értékének. Most 32 millióra értékelték és kb 44-ért szeretném eladni, így alapesetben a 6 millió után kéne adót fizetnem, ha a tetőtér értékét nem számolhatom bele.

wers # 2020.02.28. 07:21

Ez elég durva alul értékelés, ha a piaci érték a 44-hez közelít. 2019 óta már nemigen látni emelkedést, inkább minimális visszaesést az értékeknél.

damar # 2020.02.28. 07:49

Ha kérek egy hivatalos értékbecslőt, hogy értékelje fel reális értékre, akkor azt a közjegyző a hagyatéki tárgyaláson elfogadja, vagy azt veszi figyelembe, amit az önkormányzati értékelő beküldött?

drbjozsef # 2020.02.28. 08:13

damar,

Nem fogadja el. Az önkormányzatnál kell protestálj.

drbjozsef # 2020.02.28. 08:16

Ha minden igaz :

Az adó- és értékbizonyítvány hatósági bizonyítványnak minősül, melyet határozatnak kell tekinteni.

A fellebbezésre jogosult a határozat ellen a kézhezvételtől számított 15 napon belül a Pest Megyei Kormányhivatalhoz címzett, de az első fokú adóhatóságnál benyújtott fellebbezéssel élhet.

(az adóhatóság itt minden bizonnyal az azt kiállító önkormányzat adóügyi osztálya, de ezt nem tudom. Kérdezz rá.)

damar # 2020.02.28. 08:20

Köszönöm.

Beszéltem egy ingatlanossal és ő is azt javasolta, hogy az önkormányzatnál próbáljak megy egy új értékelést kérni, amin már a valós értékhez közelebbi érték szerepel.

drbjozsef # 2020.02.28. 11:34

damar,

A fellebbezés biztos drágább, de főleg hosszabb.

A polghivben az ügyintézőt kell nagyon udvariasan, kétségbeesetten megkörnyékezni. Hátha.

wers # 2020.02.28. 11:37

A fellebbezés biztos drágább

Mennyibe kerül egy ilyen fellebbezés?

drbjozsef # 2020.02.28. 11:44

Párezer. Öt vagy tíz, most nem keresem meg.

Ez pont ennyivel több a semminél, ami akkor van, ha tud a drága ügyintéző szívére hatni... (állítólag némelyiknek van)

:)

wers # 2020.02.28. 11:56

Nem tudom, hogy kiadott értékbizonyítványt csak úgy magától felülvizsgálhat-e.

drbjozsef # 2020.02.28. 12:10

Jó kérdés.
Hatósági bizonyítvány. Határozatként adják ki. Miért ne? Én már hallottam ilyet.
Meg aztán, ha egyébként nyilvánvalóan hibás, akkor miért ne javíthatná?