Adózás bérbeadott lakás után


Bea1 # 2016.03.17. 07:04

azaz a rezsibe beszámítható az ingatlan biztosítási díja is?

kundri # 2016.03.17. 13:35

Nem a bérlő fizeti a biztosítás díját, hanem a bérbeadó és az ő nevén is van a biztosítás. Levonható-e a bevételből költségként, ugyanúgy, mint a rezsi? Csökkentheti-e a biztosítás díja az adó alapját? Ez az összeg tehát nem jelentkezik bevételként, mint a rezsi, de vajon le lehet-e vonni, hiszen az ingatlannal összefüggő kiadás?

Bea1 # 2016.03.17. 15:19

De az bérlőm speciális igényeket támaszt biztosítás szempontjából, ami növeli a biztosítási költséget. Persze, hogy nem a bérlő nevén fut, de attól még fizetheti, nem?

Vagy erre van valami speciális kitétel, hogy a bérlő ezt nem fizetheti?

kundri # 2016.03.18. 09:51

Arról nincs infom, hogy növeli-e a biztosítási költséget, de ha igen, akkor se számottevően szerintem. Úgy tudom, hogy a lakásbiztosítás díját nem lehet a bérlőre terhelni, pont azért, mert a biztosítási összeget annak fizetik ki, akinek a nevén van a biztosítás. Ha ő akar, köthet a saját nevére egyet.

Alice51 # 2016.03.21. 07:33

Tisztelt Szakértő!

Rokkantnyugdíjasként, de most már öregségi nyugdíjasként(van orvosi szakvéleményem) magánszemély részére kiadott lakás bérbeadásából származó jövedelmem után igénybe vehetem-e, a fogyatékossági kedvezményt?
Tavaly még nem lehetett, úgy tudom.

Az idei bevallást már leadtam. Ha igénybe vehetem, van-e mód a korrigálásra?

Köszönettel: Alice

Bérbeadó65 # 2016.03.22. 14:12

Üdvözlöm,

Feleségemmel közös lakásunkat feleségem adná ki, és ő is adózna a bevétel után. A törvény szerint közös tulajdon esetén a felek megállapodhatnak, akár ráutaló magatartással, hogy az ingatlant nem egyenlő arányban hasznosítják.

Kérdéseim:

  • a ráutaló magatartáshoz elég az, hogy ő készít bevallást és ő fizet adót?
  • a mérőórák az én nevemen szerepelnek, szükséges ezeket átírni az ő nevére?

A válaszokat előre is köszönöm!

Alice51 # 2016.03.24. 10:36

Kedves Bérbeadó65!

Csak laikusként gondolom az alábbiakat, mert én is éppen válaszra várok a saját ügyemmel kapcsolatban. :)

  1. Érdemes egy meghatalmazást írni, mely szerint a hasznosítást átengedi valamely tulajdonostársnak. Ez védi a későbbi albérlőt attól, a másik tulajdonostárs később követeléssel lépjen fel vele szemben.
  2. Ha a számlák nem a bérbeadó tulajdonostárs nevén vannak, akkor nem vállalhatja a tételes költségelszámolást. Ez még kedvezőbb is, mert így az össz bevétele, ill. jövedelme csak a bérleti díjból áll.
horex # 2016.03.25. 12:40

Bérbeadó65

Ha az egyik tulajdonostárs lemond a bevételröl és átengedi a másik félnek, tehát a feleségnek, semmiféle adókötelezettsége nem keletkezik
Kezelek egy lakást évek óta, csak a férj nevén fut az adózás, feleség lemondott a jövedelmi részröl

Ne kérdezd hol, hogy mondott le, mit töltött ki, nem emlékszem

TJodie # 2016.03.30. 11:45

Üdv!

Segítséget kérek!
Van egy lakásunk, 2015.08.15-től van kiadva. Tételes elszámolást választottam, az adóelőleget 2 negyedévben már befizettem.
Kérdésem az lenne, hogy a rezsi költségen kívül mit számolhatok el, illetve a múlt évre elszámolhatom-e még a lakás értékcsökkenését időarányosan, vagy erről már lecsúsztam. Könyvelőt kérdeztem, azt mondta csak a rezsit számolhatom el semmi mást, viszont én az eddig olvasottakból máshogy értelmezem.
Nem váltottam ki adószámot, magánszemélyként adózom.

Rexor # 2016.03.30. 12:09

Pont hogy a rezsi költséget nem számolhatod el költségként (az is bevétel). Felújítási költség, écs. leírás elszámolására van lehetőség.

Alice51 # 2016.03.30. 13:26

Rexor: A tételes költségelszámolásnál a bevételt természetesen a rezsi hozzáadásával számoljuk, - ha a nevünkön futnak a számlák, - de a jövedelem már a számlákkal igazolt rezsiköltség levonása utáni.

Rexor # 2016.03.30. 13:29

Megint mondom. Nem lehet a rezsivel csökkenteni a bevételt (Szja törvény 17. § ab) pontot olvasd el).

Alice51 # 2016.03.30. 14:03

Rexor: Akkor nem értem ezt a sort:
"A személyi jövedelemadóról szóló törvény szerinti önálló tevékenységként végzett ingatlan bérbeadás esetén a magánszemély által igazoltan elszámolható költségek közé tartozhat....saját névre szóló számlák esetén az ingatlan fenntartásával, rendeltetésszerű használatával kapcsolatban felmerülő rezsiköltségek."

Ha valaki nem a tételes költségelszámolást választja, akkor a 10 %-os költséget vonhatja le.

Alice51 # 2016.03.30. 18:08

Rexor: Én is azt mondom, hogy bevétel a rezsi is.
De tételes költségelszámolásnál költségként jelentkezik.

TJodie # 2016.03.31. 05:11

A rezsi biztosan elszámolható, ezt az elején a NAV- nál pontról pontra elmagyarázza egy hölgy. Tulajdonképpen a bérleti díj ami után adózni kell, csak le kell vezetni egy füzetben akár, hogy bevétel amikor az összeget megkapod a bérlőtől és kiadás mikor befizetés a csekket. Ezért a kérdés csak annyi, hogy az értékcsökkenés elszámolható-e, illetve, hogy mikor?

Alice51 # 2016.04.09. 13:41

TJodie!

Én az éves szja.bevallásban készítem el. Az értékcsökkenés leírást a költségekhez adom, mint a számlákkal igazolt használati tárgyak értékcsökkenését is.
A nálam maradó iratok közé tartozik minden évben a rezsiszámlák, a tulajdonomat képező ingatlan adás-vételi szerződése, illetve azok az iratok, melyek alapján kiszámoltam az értékcsökkenést.
Szerintem töredékévre is időarányosan jár.

Így mindig lesz egy kis adó visszatérítésem, mert a negyedéves előlegnél, - ami most a bérleti díj 15 %-a, - ezeket a költségeket még nem adjuk hozzá.

lamantin42 # 2016.04.11. 09:16

Kedves tapasztalt adozok!

Lakasomat az elozo adoevre 70 000 Ft/ho berletidijert adtam ki 5 honapra. Ugy hallottam, hogy ha nem eri el a bevetel a 600 000 Ft-ot evente, akkor nem kell utana adozni.
Valaki meg tudna erositeni/cafolni ezt az alitast? Tudnanak referenciat adni a torvenyhez ami alapjan az adozast ebben az esetben el lehet kerulni?

Valaszukat elore is koszonom,

L.

Bea1 # 2016.04.11. 16:29

Használt tárgyaid eladása esetén van ez a 600 000 ft-os határ.

Ingatlan bérbeadásnál adóelőleg-fizetési kötelezettség van, negyedévenként.

lamantin42 # 2016.04.12. 09:07

Koszonom a hozzaszolast!

Egy-ket kerdesem lenne meg:

  1. ha az ember kulfoldon lakast berel es azzal csokkenteni szeretne a bevetelet akkor is csak az 50% os koltseghanyadig lehet csokkenteni, vagy akar a teljesen el lehet kerulni az adozast? (mert pl dragabban berelunk, mint adunk ki lakast).
  2. lehetseges adoeloleg nelkul, egyben adozni?
  3. Ha nem, mi a kovetkezmenye annak, ha valaki nem csinal negyedevente adoeloleg befizetest?
  4. ha az 1) pont szerint teljesen el lehet kerulni az adozast, hogy valtozik a kep az adoeloleggel kapcsolatban. Kell 0 Ft-os eloleget kuldeni?

Koszonom elore is,

L.

Bea1 # 2016.04.12. 12:59

Kiadott lakásod magyarországon 200 00/hó, de németbe bérelsz 1000 euróért, akkor nem keletkezik lakáskiadásból származó fizetési kötelezettséged, ha egyazon adóévben van, és számlád van a bérletről is.

Az adóelőleggel a jogkövető magatartásodat tudod bizonyítani.

csave27 # 2016.04.26. 17:25

Tisztelt Szakértő!
Garázst szeretnénk kiadni bérbe, de nem tudjuk az adózását.
Köszönöm válaszát. Üdv.

Papiros # 2016.04.27. 08:02

csave27
Az szja tv. 17. § ingatlan-bérbeadási tevékenységről beszél, idetartozik a garázs is. A választható adózási lehetőségekről és a költségek elszámolhatóságáról innen tájékozódhat:

http://www.nav.gov.hu/nav/inf_fuz

Személyi jövedelemadó és a foglalkoztatáshoz kapcsolódó járulékok, más közterhek:
10. Ingatlanok bérbeadásának, egyéb hasznosításának alapvető szabályai

partynet # 2016.05.18. 20:03

A kérdésem lakás bérbeadásával kapcsolatos lenne. Teljesen új téma ez számomra, így sok minden nem tiszta még.
A lakást 40 ezer forintért szeretném kiadni, a számlák az én nevemen vannak. Úgy néztem, a tételes elszámolás a jobb. Ha jól értelmezem: a bevételnek számít: az albérleti díj és a rezsi,kiadás: a rezsi, az értékcsökkenés és a felújítások. Ez így van? Így akkor csak az albérleti díj-értékcsökkenés után kell adózni? A NAv-nál milyen papíron kell az adózást jelezni? És milyen papírokat kérnek? Bérbeadási szerződés...?
Bármilyen tanácsot, segítséget szívesen fogadok, melyet előre is köszönök.

Papiros # 2016.05.19. 06:26

partynet
1.Ez így van? Igen
2.Így akkor csak az albérleti díj-értékcsökkenés után kell adózni? Többé-kevésbé igen, de a bevételek és a kifizetések eltérő időszaki dátuma miatt ez nem mindig egyértelműen bérleti díj-értékcsökkenés. Nem hagyható figyelmen kívül a rezsiből szerzett bevétel és annak kifizetése.
3. A NAv-nál milyen papíron kell az adózást jelezni? Nem minden esetben kell jelezni. Legpontosabb információt az előző kérdésnél leírt információs füzetben találsz. Ez részletes és mindenre kiterjedő.
Ha átolvasás után még mindig van kérdésed szívesen segítek.

partynet # 2016.05.23. 13:18

Kedves Papiros!

Köszönöm az eddigi segítséged.
Még felmerült pár kérdés.

  1. Ha jól értem, akkor a NAV-nál külön nem kell bejelenteni a lakáskiadást, ha nem érem el az EHO fizetési kötelezettséget. Minden évben a saját magam vezetett elszámolások és értékcsökkenések alapján elkészítem az adóbevallást, és befizetem az adóelőlegeket. Gondolom, így a számlákat, csekkeket sem kell nekik mellékelnem. Ha akarják bekérik, és ennyi.
  2. Értékcsökkenés mikor jár bútorok esetén? Akkor is jár valami, ha már nincs meg róla a számla?

3)A lakásba vásárolt háztartási nagygép elszámolható kiadásként?

Köszönöm előre is.