Fórum adózás, illeték és pénzügyek régebbi elöl     új hozzászólás

KATA fizetés

Rexor # e-mail 2020.01.10. 09:36

Nem jól értelmezed. Nem fordított áfával, hanem alanyi mentesként számlázol. Belföldön/vagy nem adóalanynak kiállított számlán nem azért nem lesz áfa a számlán, mert fordított áfát alkalmazol, hanem mert alanyi mentes vagy. Ráadásul ha EU-ba és harmadik országba is állítasz ki számlát, akkor áfa bevallást is be kell nyújtanod (jelölnöd kell a bevalláson, hogy mentes státsu mellett adófizetési kötelezettség keletkezett) + az EU szolgáltatásnyújtásról összesítő jelentést kell beadnod. Arra is figyelj, ha neked állítanak ki számlát EU-ból vagy harmadik országból meg kell fizetned az áfát (levonni nem tudod).

kovacsszandra # e-mail 2020.01.09. 20:37

Sziasztok!

KATÁ-s egyéni vállalkozóként szolgáltatást nyújtok belföldön, EU-ban és EU-n kívül egyaránt, cégek számára. Alanyi adómentes vagyok. Az ÁFA törvény értelmében mindhárom esetben a szolgáltatásnyújtásra fordított adózás érvényes, vagyis az ÁFÁ-t a megrendelő cég fizeti be abban az országban, ahol a telephelye van.

Jól értelmeztem a törvényt?

Köszönettel:
Szandra

Kovács Alexandra egyéni vállalkozó, Budapest

drbjozsef #   2019.12.19. 17:48

Kié? Az enyém? :)

Akkor még egyszer hagy kérdezzem meg : a nyugdíjkorhatár emelése is benne volt abban a törvényjavaslatban?

József:laikus paraszt, dilettáns hozzászóló.
Fórumból való jogi tájékozódás kockázatokat és mellékhatásokat rejthet.

Rexor # e-mail 2019.12.19. 14:47

Ez szerintem handabanda :)

drbjozsef #   2019.12.14. 13:40

A válasz úgymond ráutaló magatartása („Legyen kettő, és akkor vegyük bele a 80 nyugdíjkorhatárt is. Mindkettő csak idő kérdése... :D”) nem volt elég egyértelmű, hogy a "lesz" ige jövőre vonatkozik, közeli vagy távoli mindegy...
Vagy benne volt a KATA szabályok változtatásának tervezetében a nyugdíjkorhatár emelés is? :)

Kovács_Béla_Sándor # e-mail 2019.12.14. 11:32

Egyértelműen az volt a fogadás tárgya, hogy most, a jövő évre nézve szigorítják-e a KATA feltételeit. Arra írtad, hogy "fogadnék, de lesz", nem pedig valami bizonytalan jövőre.

www.kbs-ugyved.hu

drbjozsef #   2019.12.14. 09:10

Miért lenne az?
Rögtön ugyanez volt a válaszom akkor is.

Kovács_Béla_Sándor # e-mail 2019.12.13. 17:45

Prókátor duma.

www.kbs-ugyved.hu

drbjozsef #   2019.12.13. 12:47

Várjunk, várjunk.
Én azt mondtam : lesz.
Idő kérdése.
Nyilván azért fogadtam rá, mert egyszer, biztosan lesz.

Én kivárom. :)

Kovács_Béla_Sándor # e-mail 2019.12.13. 12:09

Most látom, nyertem. :) A címem tudod, Doktor Úr.

www.kbs-ugyved.hu

fladnag # e-mail 2019.12.13. 10:23

Arra figyeljetek oda, hogy míg a bevétel számolás pénzforgalmi szemléletű (a 2019 decemberében kiállított, 2020 januárjában kifizetett számla a 2020-as bevételt növeli), addig az ÁFA alanyi adómentesség esetén a számla kiállítási dátuma számít. Azt a számlát amivel a 12 milliós göngyölített értéket átlépem már ÁFA-val kell kiállítanom, be kell jelentkeznem ÁFA körbe, bevallást kell csinálnom.

2017. évi CXXVII. törvény 188§
"Alanyi adómentesség abban az esetben választható, ha az adóalany 2. § a) pontja szerinti összes termékértékesítése, szolgáltatásnyújtása fejében megtérített vagy megtérítendő ellenértéknek – forintban kifejezett és éves szinten göngyölített – összege"

Szomorú örökös #   2019.12.03. 07:31

Sherlock

Elismerem tévedtem ebben a kérdésben!

De valljuk be, ha valaki nem szünetelteti soha a vállalkozását, akkor az általad írtak is értelmetlenek - még ha igaz is - mivel ha minden hónapban befut az államkasszába a havi fizetendő összeg, akkor miért is lenne érdekük, hogy belekössenek egy ilyen pontba:

Ha nem csak készpénzes számláid vannak, a bevételi nyilvántartáson viszont csak a számla kiállítása szerepel, az meg teljesen értelmetlen, mert nem felel meg a Kata tv. 12. § (3) bek. követelményeinek, így mulasztási bírsággal bármikor bírságolható vagy.

Nekik az a lényeg, hogy havonta fizess, a többivel szerencsére nem nagyon foglalkoznak és békén hagynak. Én akkor láttam legjobban, hogy tökéletesen döntöttem KATA ügyben, amikor az első KATA éves adóbevallásomat készítettem. Ez már valóban majdnem „söralátét”. :-)

Sherlock # e-mail 2019.12.02. 20:20

Az a baj, hogy az ember ilyenkor hagyhatná a hülyeséget szó nélkül - az engem még csak nem is zavarna, hogy azt gondolod te tudod jól -, de akkor mikor idetéved valaki, látja a helytelen választ, majd a cáfolat hiányát ezért azt gondolja, hogy helyes - ez még már nem tetszik, mert elég sok helyen hivatkoznak a fórumra.

(3a) * A bevételi nyilvántartás vezetésével összefüggő kötelezettséget teljesítettnek kell tekinteni, ha a kisadózó vállalkozás az általa kiállított nyugtákat, számlákat teljes körűen megőrzi akkor, ha e dokumentumokból a bevétel megszerzésének időpontja hitelesen megállapítható.

www.klaw.hu - Jogról, érthetöen.
https://www.facebook.com/kovacslaw/

Szomorú örökös #   2019.12.02. 19:10

Sherlock

ha csak készpénzes számláid vannak, akkor külön nem is kell bevételi nyilvántartást vezetned

No ez sem igaz, ugyanis ebben az esetben is kell nyilvántartást vezetni mindamellett, hogy magát a bizonylatokat (számlákat) is meg kell őrizni a NAV által megadott időpontig.

Sherlock # e-mail 2019.12.02. 10:19

Szomorú örökös, nem teljesen értem a hozzászólásodat, mert ha csak készpénzes számláid vannak, akkor külön nem is kell bevételi nyilvántartást vezetned. Ha nem csak készpénzes számláid vannak, a bevételi nyilvántartáson viszont csak a számla kiállítása szerepel, az meg teljesen értelmetlen, mert nem felel meg a Kata tv. 12. § (3) bek. követelményeinek, így mulasztási bírsággal bármikor bírságolható vagy.

Conti: kell. A kata pénzforgalmi szemléletű.

www.klaw.hu - Jogról, érthetöen.
https://www.facebook.com/kovacslaw/

Szomorú örökös #   2019.12.02. 06:09

Continental

Én is KATA-s vállalkozó vagyok. A bevételi nyilvántartást, amelyet úgy alakítottam ki, ahogy azt neten több helyen található formulákban láttam, kizárólag a számla kiállítási dátuma szerepel, így kétlem, hogy a pénz beérkezése számítana, még ha az át is csúszik a következő hónapra.

Az már más kérdés, hogy vállalkozói számla esetében ez mennyire látszik a NAV-nál, mert special én eleve - mivel nem vagyok ÁFA-körös - nem is tartok vállalkozói számlát, ami ugyebár ez esetben nem is kötelező. 2 évig volt csak anno vállalkozói számlám, amikor ÁFA-körös voltam, de ezt meg is szüntettem, ahogy a két év lejárt. Rajtam egyetlen bank se gazdagodjon.

Continental # e-mail 2019.11.30. 19:24

pontosítok az előbbi hozzászólásommal kapcsolatosan:

*novemberi dátummal került kiállításra a számla.

Alanyi adómentes vagyok.

Continental # e-mail 2019.11.30. 19:13

Kedves Csoporttagok,

Kell-e Katát fizetnem december hóra (azaz január 12.-ig), ha november hónapban folytatott munka után még november kiállításra került a számla, dec. 1.-től szünetetel az egyéni vállalkozás, azonban az összeg december folyamán fog megérkezni a számlámra?

Átolvastam a fórumot, de nem találtam pontosan olyan kérdést, mint az én esetem.

Köszi előre is.

wers # e-mail 2019.11.14. 09:10

Na jó, nem szoktam fogadni, de ha 80 lesz a nyugdíjkorhatár, és akkor nyugdíjba vonulhatok, akkor jövök nektek egy-egy villányival. Tehát még egy érv, hogy érdemes addig élni.

drbjozsef #   2019.11.14. 09:00

Legyen kettő, és akkor vegyük bele a 80 nyugdíjkorhatárt is.

Mindkettő csak idő kérdése... :D

wers # e-mail 2019.11.14. 08:51

Egy üveg szekszárdi vörös!” Jó tudni. Akkor a villányi nem jó?

Kovács_Béla_Sándor # e-mail 2019.11.14. 07:26

Egy üveg szekszárdi vörös!

www.kbs-ugyved.hu

drbjozsef #   2019.11.14. 06:36

https://kiszamolo.hu/…a-szabalyok/

Ahogy a végén szerepel, felröppentek a hírek, de a pénzügyminisztérium cáfolt, nem lesz szigorítás.

Bár ha jól emlékszem a lakástakarékok beszántását is tagadták még két nappal a statáriális egy napos kivégzése előtt is, szóval én fogadnék rá, hogy de, lesz.

Kovács_Béla_Sándor # e-mail 2019.11.13. 19:26

Igen, a nyugdíj-korhatárt pedig felemelik 80 évre.

www.kbs-ugyved.hu

kovacsszandra # e-mail 2019.11.13. 18:30

Üdv Mindenkinek!
Hallottatok a pár napja belengetett KATA-törvénymódosításról? Azt hallottam, szigorítani fognak jövő évtől...

Kovács Alexandra egyéni vállalkozó, Budapest