KATA fizetés


tejivó # 2013.11.28. 07:36

December 1-től kezdem a vállalkozást, KATA-s adózással. A NAV-nál azt mondták, adjam be a bejelentést nyugodtan nov. végén, úgyis csak dec. elejére regisztrálnak.
Ezt bebuktam, mert megtörtént a nyilvántartásba vétel.

Tehát novemberben már regisztrált vállalkozó vagyok.
Jól tudom, hogy a KATA-t tehát már december 12-ig meg kell fizetnem?

Gond-e az, hogy mivel bevételem csak január elején lesz, csak januárban fizetek egyszerre 2 hónapot?

Köszönöm

Kovács_Béla_Sándor # 2013.11.28. 07:48

Gondnak gond, de nem nagy. Megpakolnak késedelmi pótlékkal.

lajcsó # 2013.11.28. 12:54

Arra azért nem árt ügyelni, hogy a késedelmes fizetés miatt megszűnhet ez a adózói jogállásod. (Nem tudom kapásból megmondani mekkora fizetés késedelem után. Meg kell nézni az irányadó jogszabályt!)

tejivó # 2013.11.30. 11:27

Köszönöm a válaszokat, a katás jogosultságot akkor veszik el 2 évre, ha a naptári negyedévek utolsó napján az adótartozás meghaladja a 100.000 forintot.

Következő kérdésem: KATÁSKÉNT nincs áfamentes vagyok, így akár lakossági folyószámlára is jöhet a vállalkozói bevételem. Az évi bevallásban viszont bevételnek számít a banki kamat is, de ha a számlára nemcsak vállalkozói bevétel jön, akkor ez gáz, vagy mégis kell nyitnom egy vállalkozói számlát is?

Köszönöm

Lenger # 2013.12.05. 08:20

Az lenne a kérdésem, ha társasház kezelőként végeznék tevékenységet egyéni vállalkozóként vagy Bt formában, és KATA-s adózást választok,akkor gondot jelent, hogy a társasháznak számláznék csak?
Van egy kitétel amit nem tudok értelmezni, hogy egy helyre 1 millió felett adott számlát nem lehet, vagy bizonyítani kell valamit.
Szóval lehetek KATÁS, ha a bevételem egy helyről van, de ott nem alkalmazott vagyok, hanem cégként végzem a tevékenységet?

köszi

ragyasdezso # 2013.12.05. 10:23

tejivó
A KATA nem tartozik a Számviteli trv. hatálya alá, ezért nem szükséges vállalkozói számla. KATA-ként nincs éves bevallás, csak bevételi nyilvántartás a befizetett 25 vagy 50 ezer Ft. mindent kivált!

Lenger
Nyugodtan lehetsz KATA-s. Az 1 millió egy helyről származó kp. bevételre vonatkozik, és azt is túllépheted, csak be kell jelenteni.

Lenger # 2013.12.05. 13:26

Köszönöm

tejivó # 2013.12.06. 17:07

ragyasdezso, kösz a választ.

Egyjogász # 2013.12.06. 17:52

"A KATA nem tartozik a Számviteli trv. hatálya alá"

És a JÓSKA???:))

peter6611 # 2013.12.07. 06:45

Üdözlet Mindenkinek!

Kérdésem a következő:
A törvény:

"A kisadózó vállalkozás a tárgyhónapot követő hónap 12-ig köteles bejelentenie a NAV-hoz azt, ha a tárgyhónapra vonatkozóan a vállalkozás szüneteltetése miatt nem keletkezik tételesadó-fizetési kötelezettsége."

Tehát ha a nav tejivónak már november 28. regisztrált, december 12.-ig bejelentheti hogy nem
keletkezett jövedelme, így nem kell megfizetnie novemberi hónapra az adót?

péter

ragyasdezso # 2013.12.07. 09:07

Ha a vállalkozás szüneteltetését előzőleg a Kormányhivatalban bejelentette!

tejivó # 2013.12.08. 07:42

peter6611 és ragyasdezso,
köszönöm a válaszokat, és peter6611-nek a felvetést, beszéltem könyvelővel, aki sajna jogszabályra hivatkozott, idézem:

A KATA törvény valóban engedi, hogy a szünetelés időszakában az egyéni vállalkozó ne fizessen adót. A probléma nem is a Kata törvénnyel van. Az egyéni vállalkozást szabályozó 2009. CXV. törvény 18 § viszont pontosan meghatározza, hogy mi is a szünetelés. Az összes szabályt nem sorolom, csak az egyetlen fontosat. “Az egyéni vállalkozó egyéni vállalkozói tevékenységét legalább egy hónapig és legfeljebb öt évig szüneteltetheti.”
Ez azt jelenti, hogy egy hónap szüneteltetés kell minimum. Tehát 5 napra nem állhatok le. Ezt benéztem.

tejivó # 2013.12.08. 07:45

És még valami, hátha érint valakit:
Az egyéni vállalkozás szüneteltetése alatt a szüneteltetés időtartamától függetlenül a vállalkozó biztosított marad.
Ez ellentmond a logikának, de a jogszabálynak nem. (NAV információ)

lacka1220 # 2014.08.27. 20:58

Üdv!

Főállás mellett vagyok katás egyéni vállalkozó. Áfa tekintetében alanyi adómentes.. Két kérdésem lenne, az egyik a következő..
Ha az Unión belül, jelen esetben egy németországi cégnek állítok ki számlát a munkámról, akkor fel kell tüntetnem és be kell fizetnem az áfát, vagy ugyanúgy 'áfamentesen' számlázhatok, mint országon belül?
A másik, hogy mellékállású katásként is évi 6 millió forintig mehetek a bevételekkel, vagy itt ez az összeg is feleződik, mint az adó mértéke?
Előre is köszönöm a választ!

Creator9 # 2014.11.03. 11:05

Tisztelt Tanácsadó!

Kata-ás szeretnék lenni és a kérdésem a következő:
Az év folyamán tudom , hogy 3x lesz bevételem ( közöttük 3-4 hónap eltérés van, pl. február , április, szeptember ) , egy év alatt hányszor szüneteltethetem és "kapcsolahatom" újra be? és ezt hogyan tegyem?

Előre is köszönöm!

ObudaFan # 2014.11.04. 21:34

Az egyéni vállalkozói jogviszonyt lehet szüneteltetni, a szünetelés hónapjaiban nem kell a KATÁ-t megfizetni.

nandy # 2014.11.05. 09:54

A szüneteltetés időtartama minimum 1 hónap, maximum 5 év. De az évi 6 millió forintos kedvezményes korlátot is csökkenteni kell a szünetelő hónapok számának megfelelő összeggel.
Pl. ha te egy évben 9 hónapot szüneteltetsz, akkor a bevételed max. 1.5 mFt lehet, az efeletti rész után 40%-os különadót kell fizetni.

Arra felhívnám a figyelmed, hogy bármennyire is egyszerűnek tűnik a KATA, könyvelő nélkül hamar bajba kerülhetsz.

huntah # 2014.11.05. 10:07

Creator9, javaslom, ne hagyatkozz másokra, részletesen olvasd el a kata törvényt, mert van benne buktató bőven. (például a színlelt szerződések 6 kitétele)

A szünetelés egész, naptári hónapokra értendő. Ha akár csak 1 napot is aktív vagy az adott hónapban, már fizeted a teljes összeget, nincs időarányosítás.

A szünetelést gyakorlatilag az időszakot megelőző napon kell bejelenteni, sem előbb, sem később nem engedi az űrlap (hacsak nem javították). Töltsd le és próbáld ki, nem pont úgy működik, ahogy a törvény leírja. Ne tévedj emiatt 1 napot.

Ha főállású katásként szünetelsz, akkor mint magánszemély, érdemes bejelentkezned alapellátásra.

Az iparűzési adó bevallásakor is lehet majd egy-két csavar, a helyi szabályoktól függően.

huntah # 2014.11.05. 10:14

Nem mellesleg, az olcsó járulékért cserébe a katás éveid a nyugdíjszámításnál kb. szart sem érnek.

nandy # 2014.11.05. 10:25

Huntah, pontosan ezért írtam én is - könyvelőként -, hogy keressen könyvelőt, mert egyáltalán nem egyszerű a történet. :)

A szüneteltetéssel kapcsolatban még megjegyezném, hogy nem csak érdemes, hanem be is KELL jelentkeznie a szünteteltetés időszakára az eü. szolg. járulékra, mégpedig a szüneteltetés első napjától, mert itt nincs 45 napos türelmi idő. Feltételezve persze, hogy egyébként máshol nem rendelkezik biztosítási jogviszonnyal.

Ingaham # 2014.11.07. 23:47

Kedves hozzászáólók!

Van egy ügyfelem, aki rendszeresen egy másik (általam neki korábban megadott) számlaszámomra utal, mint ami az általam kiállított számlán szerepel. Lehet ebből gond, hogy a kiszámlázott és bevallott pénz nem a KATA-s egyéni vállalkozásom számlaszámán landol?

Nagyon köszönöm a válaszokat!

zsuov # 2014.11.12. 08:48

SZiasztok

A szüneteltetést a kormányhivatalnak és a Navnak is el kell küldeni?
vagy csak ügyfélkapunk keresztül a kormányhivatalnak.

"Az egyéni vállalkozói jogviszonyt lehet szüneteltetni, a szünetelés hónapjaiban nem kell a KATÁ-t megfizetni.

A szünetelés egész, naptári hónapokra értendő. Ha akár csak 1 napot is aktív vagy az adott hónapban, már fizeted a teljes összeget, nincs időarányosítás."

Egy példa, október 2től Nov 3-ig él a vállalkozás, majd szüneteltetme, azaz Nov 3. elküldöm a szüneteltetést akkor a november hónapra december 12-ig nem kell fizetnem, jól értem?

Nikkk_ # 2014.12.24. 20:36

Sziasztok,

el kell küldeni a NAV-nak is, de ráér a szünetelést követő hónap 12-éig, a T101E nyomtatványon.
Viszont az adó alól csak akkor mentesülsz, ha a teljes naptári hónap alatt szünetelsz. Ha november 3-án még működtél, akkor novemberre sajnos fizetned kell ugyanúgy, dec. 12-ei határidővel.

chily # 2015.01.06. 21:06

Sziasztok!

Ha a katás vállalkozásomat szüneteltetem, továbbra is fizetnem kell az iparűzési adót?

Van még valami csavar olyankor, ha a katás vállalkozásom szüneteltetése alatt külföldön vállaltam munkát?

A válaszokat előre is köszönöm!

dikosz # 2015.01.27. 17:35

Az önkormányzatnál be kell jelenteni a szüneteltetést.