Adó, illeték : Ingatlan adásvétel, haszonélvezeti jog


drbjozsef # 2022.03.13. 19:18

Nem.

De eladhattad volna 10 millióért a lakást tető nélkül is, és akkor nem kellene adót se fizetned. Ha érted, mire gondolok.

Laller79 # 2022.03.13. 17:26

Köszönöm,egy kérdés még ha igazságügyi szakértő és a bíróság is kimondta hogy lakható csak úgy lett a lakás hogy tetőt meg kellett csinálni akkor sem lehet levonni?

Köszönöm

Laller

drbjozsef # 2022.03.13. 16:24

Laller79,

A szerzéssel-eladással kapcsolatos költségeidet számolhatod el, illetve, a komfortfokozat emelő ún, értéknövelő beruházásokat. Egy tetőjavítás nem az. Hiszen azt elvileg a tető javítására költötted, neked se lett több pénzed, de (ezért) az ingatlan sem ér többet.

Az adónál nem lehet elszámolni semmilyen másik ingatlant. Az illetéknél lehetne, de üdülőt ott sem.

Jól számoltál. A 15M 60%-ának 15%-a az adó. Illetve levonhatod a hirdetési, vagy ingatlanközvetítői díjat ha volt (számlával), illetve az ügyvédi költséget ha te fizetted (nyilván : számlával).

Laller79 # 2022.03.12. 18:17

Üdv.!
Az alábbi ügyben kellene segítség:
2019-ben 21 m vásárolt,új építésű lakás.(ill.mentes)
2022-ben eladásra kerül 36 m ért.Az adó 15 m ft,60 % nak 15%.( ha minden igaz)
Tetőfelújítás volt beázás miatt amiből per lett és megnyertem,kártérìtést fizettek.Csökkenthető vele az adóalap(számla van róla)?
Valamint ha 2022 ben,de a fenti ingatlan eladása előtt egy üdülöt vettem ami 4.35 m volt (illetéket megfizettem 4%)
Ezzel tudom még csökkenteni az adóalapot?(vagy a kérdés is rossz?)
Köszönöm!

drbjozsef # 2022.02.05. 17:02

Antal Zoltan,

Igen így is lehetett volna.
De így neki kevesebb után kell, és neked is kell, nem hiszem, hogy nagy differencia lenne.

Bevallanod, kiszámolnod, befizetned neked kell, ezt csak ritkán ellenőrzik.

Én megmondanám mit tennék a helyedben. Kiszámolnám a haszonélvezeti jog értékét 2020-ra (mondjuk az illetéktörvényes képlet szerint), és ha az kevesebb, mint a 13.5M forint, akkor a különbség után befizetnék 15% adót. Ha több, akkor semmit nem tennék.
Ha az ügyvéd eszerint a képlet szerint számolt, és jól számolt, akkor egy kicsi különbség lesz, és egy kis adót kell fizetni.
A vagyoni értékű jogot is megszerezted, az levonható kell hogy legyen.

Antal Zoltan # 2022.02.05. 14:58

Utólag úgy látom, talán ésszerűbb lett volna a haszonélvezetről térítésmentesen lemondanom , így a teljes eladási ár (51Mft) után a a fiam adózott volna. A 25 százaléknak befizette volna a 15 százalékát, és kész. Egy kicsit jobban át kellet volna gondolnom, még szerződéskötés előtt.

drbjozsef # 2022.02.04. 19:46

Antal Zoltan,

Igen, pénzmozgás és illeték szempontjából mindegy, és az esetek túlnyomó többségében nincs is gond. Csak hát itt alapítva lett egy haszonélvezet, amiről most lemondtál.
Sőt, h akarom, tovább is tudom bonyolítani. Az eladáskor a szerződésben ingyenesen lemondtál haszonélvezetről, és UTÁNA a tehermentes ingatlant adta el a gyermeked, vagy az eladáskor mondtál le a haszonélvezetről visszterhesen, és ez után a vevő ezt a részt közvetlenül neked fizette ki? Mivel kaptál érte pénzt, az utóbbira tippelek, bár megjegyzem, az ügyvéd általi számítás nem kötelezően lett volna releváns ebben az esetben, kérhettél volna kevesebbet is, többet is a haszonélvezeted megváltásáért.

Kovács_Béla_Sándor # 2022.02.04. 16:52

Mint látod ez egy kissé elhamarkodott álláspontnak bizonyult.

Doktor: „Valamekkora részre jogos lenne beszámítani,” Egyetértek, de számszakilag nincs erőm végiggondolni így péntek este. :)

Antal Zoltan # 2022.02.04. 13:41

Az ajándékozott ingatlan forgalmi értéke. Akkor azt mondták, hogy a beírt összegnek különösebb jelentősége nincs, mivel valós pénzmozgás nem történt, illetve a tranzakció illeték mentes.

drbjozsef # 2022.02.04. 12:57

(esetleg : tehermentes forgalmi értéke)?

drbjozsef # 2022.02.04. 12:56

Antal Zoltan,

Az ajándékozási szerződésben a 40M milyen kontextusban szerepel PONTOSAN?

Ez az "ajándék" értéke, vagy ez az ajándékozott ingatlan forgalmi értéke?

drbjozsef # 2022.02.04. 11:54

"A 35,8 negyede lesz az alap."

Igen, a tulajdonjogot eladó, megajándékozott gyermeknek. Ez tiszta sor.

A kérdés a haszonélvező által a megváltásért kapott 15,3M után fizetendő adó volt, illetve az, hogy beszámíthatja-e ebbe a szerzéskori érték valamekkora részét. Valamekkora részre jogos lenne beszámítani, mégiscsak fizetett a tulajdonjogért, és abból "alakította át" haszonélvezetté az ajándékozáskor, de én se nagyon vagyok biztos a dologban... :/

Kovács_Béla_Sándor # 2022.02.04. 11:53

Félreértés ne essék: tartom, hogy neked is fizetned kell.

Antal Zoltan # 2022.02.04. 11:43

Köszönöm hogy foglalkoztatok a kérdéssel! Én is úgy gondoltam mint K.B.S. az utolsó hozzászólásában. Még egyszer köszönöm,és jó hétvégét.

Kovács_Béla_Sándor # 2022.02.04. 10:57

Nagyon péntek van. :/

A 35,8 negyede lesz az alap.

Kovács_Béla_Sándor # 2022.02.04. 10:56

Hoppá, tényleg. Akkor az 51 negyede lesz az alap, és annak a 15%-a az adó.

drbjozsef # 2022.02.04. 10:25

Akkor az a 40M volt az állag. A fiadnak így nem kell adóznia, hiszen csak 35,8M-et kap az állagért.

Ha ajándék jogcímen szerzett, akkor az eladási ár után adózik, nem von le belőle semmit...

Kovács_Béla_Sándor # 2022.02.04. 10:23

Eladásnál az ügyvéd egy kalkulátor ( érték, kor ) alapján számította ki.
Akkor azzal számítsa ki nektek az adót is. Benne van a díjban a tájékoztatás az adó- és illetékvonzatokról.

Kovács_Béla_Sándor # 2022.02.04. 10:22

Akkor az a 40M volt az állag. A fiadnak így nem kell adóznia, hiszen csak 35,8M-et kap az állagért.

Antal Zoltan # 2022.02.04. 09:14

Az ajándék értéke meg volt határozva 40Mft , a haszonélvezeti jog külön nem volt beárazva. Eladásnál az ügyvéd egy kalkulátor ( érték, kor ) alapján számította ki.

drbjozsef # 2022.02.04. 09:03

Antal Zoltan,

Az ajándékozási szerződésben meg kell jelölni az ajándék értékét. Figyelemmel voltatok ekkor a megalapuló haszonélvezeti jogodra, kitértetek rá, szerepel benne értékkel?

Antal Zoltan # 2022.02.04. 09:00

Értem én, de a 35,7M forintért a fiam fog adózni, hisz az nála jelentkezik bevételként. Bár lehet az egészet rosszul látom.

Kogeza # 2022.02.04. 08:48

Szerintem olvasd el újra, KBS! :)

Kovács_Béla_Sándor # 2022.02.04. 08:40

????
Nem értem. 35-ért vetted, most 51-ért megy el? Több? Több. Keletkezett jövedelmed? Naná! Akkor?

Antal Zoltan # 2022.02.04. 08:31

Az nem számít, hogy én vettem 35M forintért. Én azt gondoltam, hogy ezen összegig a haszonélvezeti jogom értékesítése is adómentes, hisz az általam kifizetett vételár mint bekerülési árat figyelembe vehetem, legalábbis én azt hittem. Köszönöm megtisztelő válaszod.