Adó, illeték : Ingatlan adásvétel, haszonélvezeti jog


tulajdonhanyadolo # 2016.06.17. 14:02

Kedves Fórumozók!

Az alábbi lakás tulajdonhányad csere tranzakcióhoz tartozó illeték fizetési kötelezettségről szeretnék kérdezni:

Adott A lakás X értékben, 100%ban Béla tulajdona.
Adott B lakás Y értékben, 100%ban Edittke tulajdona.
Emellett X>Y legyen ez 5 Millió Ft.

Béla és Edittke elcserélik tulajdonukat fele-fele arányban, tehát Béla cserél 50% A-t 50% B-re és fordítva. Végeredményként Bélának és Edittkének is lesz 50% A és 50% B lakástulajdon hányada. Ez a csere milyen illeték/adó kötelezettséggel jár?

Nagyon köszönöm a segítséget előre is!

Rexor # 2016.06.17. 07:22

Kevered az adót az illetékkel. Kell illetéket fizetni.

Bea1 # 2016.06.17. 04:20

Ha zártkert, akkor sajna mindenképp kell illetéket fizetni, hacsak nem több, mint 15 éve van a birtokában.

Ha nem zártkert, akkor ha 5 éven túl van a birtokában, nincs illeték.

Ezért szükséges tudni, hogy mióta van a birtokában a nyaraló, és mi van a tulajdoni lapon erről a nyaralóról.

popelka # 2016.06.16. 22:09

Tisztelt Fórumozók!
Azt szertném kérdezni, hogy ha nyaralót adok el és helyette nagyjából azonos értékben lakást vásárok, akkor kell-e illetéket fizetni?
Köszönöm!

Rexor # 2016.06.16. 14:15

Ha 800.000 Ft alatt adtátok el nem kell adót fizetni.

Őszikék57 # 2016.06.16. 08:04

Kedves Fórumozók!
Elsősorban szakemberek segítségét szeretném kérni!
Olyan sok információ kering az interneten, hogy nem tudom eldönteni, esetemben mit mond a jogszabály.
Új háztartási gépet vásároltunk. A régi még működik, gondoltuk pár ezer Ft-ért el kellene adni, hisz nem mindenki teheti meg, hogy újat vásároljon. Jó pár évvel ezelőtt vásároltuk, és sajnos a számla már nincs meg.
Egyszeri alkalomról lenne szó, az eladási érték nem haladja meg a 200.000,- Ft-ot, sőt az értékesítésből származó bevételünk sem lenne évi 600.000,- Ft.
Nem vagyok egyéni vállalkozó, és kereskedelmi tevékenységet sem folytatok.
Kell-e az eladás után valamit adózni, illetve kell-e valamilyen bizonylatot készíteni az eladásról? Kell-e valamilyen nyilvántartást erről vezetni?
A válaszokat előre is köszönöm!

Zsolt19800123 # 2016.06.14. 11:08

Ismételten köszönöm a választ, segítséget.

lajcsó # 2016.06.14. 06:50

"Lehet olyan szerződést kötni ilyen esetben, h én csak a céggel szerződök, aki rajta van a tulajdoni lapon."
Csak olyat lehet!

"A magánszemély pedig valahogy lemond az ingatlan nyilvántartáson kívüli tulajdonjogáról?"
Ez az "tulajdonosok" problémája.

"Illetve az tényleg megtestesít egy ilyen tulajdonjogot, h a használata vételi engedélyt az ő nevére állították ki?"
Ez megint a két "tulajdonos" problémája. Persze ráépítéssel lehet tulajdonjogot szerezni. De azt intézzék ők!

Zsolt19800123 # 2016.06.13. 21:45

Köszönöm a választ. És illeték szempontjából. Jár rá illeték kedvezmény?

Lehet olyan szerződést kötni ilyen esetben, h én csak a céggel szerződök, aki rajta van a tulajdoni lapon. A magánszemély pedig valahogy lemond az ingatlan nyilvántartáson kívüli tulajdonjogáról? Illetve az tényleg megtestesít egy ilyen tulajdonjogot, h a használata vételi engedélyt az ő nevére állították ki?

lajcsó # 2016.06.12. 18:03

"a bank hogy fog viszonyulni ehhez?"
A vételárat a bank közvetlenül az eladónak fizeti ki. A bank olyan eladónak nem fog fizetni, aki az ingatlan-nyilvántartás szerint nem tulajdonos.

Zsolt19800123 # 2016.06.12. 16:47

Tisztelt fórumozók! Ingatlan vásárlás és illeték fizetés kapcsán kérnék segítséget. Elvileg egy új építésű lakást/házrészt vennék meg, ami a tulajdonos elmondása szerint jogilag új építésű, ezért jár rá az illeték kedvezmény. A tulajdoni lapon egy ingatlanforgalmazó cég szerepel, akinek a tulajdonát venném meg. Eddig minden oké. Viszont a szerződésben két eladó is van, az egyik a már írt ingatlanforgalmazó, míg a másik egy ingatlan nyilvántartáson kívüli tulajdonos. Megkérdeztem az eladó tulajt, h ez ki. Azt mondta, h a lánya, mert saját célra építették volna az ingatlant. Az építési engedélyen az ö (lánya) neve van, illetve a használatbavételin is. A kérdésem, h létezik ilyesmi szabályosan? Illetve a nav mit fog nézni ilyenkor az illeték kiszabásakor? Mert a tulajdoni lap szerint egy cég tulajdonát veszem meg, míg az adásvételi szerint egy cég és egy magánszemély tulajdonát. Ezenkívül hitelt is szeretnék felvenni, de a bank hogy fog viszonyulni ehhez?

Üdv:Zsolt

Immaculata # 2016.04.10. 04:56

Bizony. A haszonélvező(k)nek meg kell fizetnie az ellenérték után járó illetéket. Az ajándékozás egyenesági rokonok között már illetékmentes.

Nem így szokták. Egyszerűen úgy van megfogalmazva, hogy ezt másként értelmezni nem lehet.

lajcsó # 2016.04.09. 21:14

A haszonélvezők a vevőtől kapott ellenértékről mondtak le a javadra, nem pedig a haszonélvezeti jogukról.(Nem mindegy!)
Az adóhivatal jogosan értelmezi úgy a szerződést, hogy a haszonélvezők a vagyoni értékű jogukat ellenérték fejében a vevőre ruházták át és így bizony a "haszonélvezet fennáll a tulajdonjog átruházásakor."

Beatix # 2016.04.09. 20:52

Urak beidézem, mert úgy tűnik elbeszélünk egymás mellett. "2.1.A vételárból mindkét eladó fejenként ... ft-ban részesül, haszonélvezeti eladók a holtig tartó haszonélvezeti jog ellenértékére nem tartanak igényt, arról lemondanak Eladók javára. Haszonélvezeti eladók a teljes vételár kiegyenlítésével egyidejűleg lemondanak a holtig tartó haszonélvezeti jogukról."
Számunkra ez azt jelenti, h lemondtak, miénk a pénz, azzal lépünk tovább. Nem értem a nav mit akar még a haszonélvezeti joggal.

lajcsó # 2016.04.09. 19:30

"A nav azt mondja, h mikor egy okiratban foglalt akkor ők úgy tekintik, h a haszonélvezt fennáll a tulajdonjog átruházásakor. Mert így szokták. Nem értem miért tehetik meg."
Valószínűleg azért mert szerződésben nem volt nevesítve, hogy konrétan ki javára mondtak le a haszonélvezők.

Beatix # 2016.04.09. 18:35

De rendelkeztünk. Benne van, hogy ők lemondanak a teljes vételár engem illet. A nav azt mondja, h mikor egy okiratban foglalt akkor ők úgy tekintik, h a haszonélvezt fennáll a tulajdonjog átruházásakor. Mert így szokták. Nem értem miért tehetik meg.

Kovács_Béla_Sándor # 2016.04.09. 18:29

Nyilván nem rendelkeztetek a szerződésben a vételár megosztásáról.

Beatix # 2016.04.09. 17:56

Tisztelt fórumozók!
Eladtam 5 évnél régebben szerezett tulajdoni hányadomat. Az azon fenálló haszonélvezetükről szüleim lemondtak a szerződésben, a teljes vételárat én kaptam. A kapott vételárat egy drágább lakás vásárlására fordítottam. Éltem a cserétpótló vétel kedvezményével, kijött az illeték. Az illeték számításnál a haszonélvezeti jogot fennállónak tekintették, így nem csökkent a teljes vételár különbözettel az illetékalap. A telefonban az ügyintéző nem tudta megmondani miért így járt el, bár látja, hogy a szeződésben lemondtak róla. Azt mondja, így szokták. Mi a véleményetek? Köszi!

lajcsó # 2016.04.08. 11:25

Ha jogosultak vagytok rá, akkor 2 % az illeték.

DBA123 # 2016.04.08. 11:15

Köszönöm a gyors választ!!!
Ez azt jelenti, hogy akkor a vételár 2%-át kell illetékként megfizetni?

Kovács_Béla_Sándor # 2016.04.08. 09:50

Igen.

lajcsó # 2016.04.08. 09:29

"Bár jobb lett volna egy szerződésben, vagy legalább keresztutalást csinálni a szerződésekben."
Vagy először az adásvételi szerződést benyújtani a földhivatalba és csak utána (néhány nappal) az ajándékozásit.

Kovács_Béla_Sándor # 2016.04.08. 09:18

Jár az a kedvezmény. Bár jobb lett volna egy szerződésben, vagy legalább keresztutalást csinálni a szerződésekben.

DBA123 # 2016.04.08. 09:17

Azt még kihagytam, hogy első ingatlanunkról van szó, valamint az adásvételi és ajándékozási szerződés egy napon lett aláírva.

DBA123 # 2016.04.08. 09:08

Tisztelt Jogi Fórum!

Párommal olyan módon szereztünk ingatlant, hogy párom anyukájától ajándékozás útján megkapta a felét, a másik felét pedig közösen vettük meg a nagynénjétől fele-fele arányban. Ha jól tudom, amit ajándékba kapott az illetékmentes. A kérdésem az lenne, hogy a vásárlás után hány százalék illetéket kell majd fizetnünk? 35 év alattiak vagyunk. Hallottunk olyanról is, hogy az ajándékozás miatt nem kapjuk meg a kedvezményt... bár ezt nem mondták biztosra!

Várom a segítségüket! Előre is köszönöm!