Adó, illeték : Ingatlan adásvétel, haszonélvezeti jog


Rexor # 2018.01.22. 09:09

Az illeték nem csökkenthető semmivel.

nagyp3t1 # 2018.01.22. 08:59

Tisztelt Szakértő!

Azt szeretném kérdezni, hogy 2018-ban az új ingatlan megszerzése után fizetendő illeték összege csökkenthető-e:

  • ügyvédi költségről kiállított számlával
  • zárcseréről kiállított számlával
  • tisztasági festésről kiállított számlával
  • egyéb számlákkal (?)

Tételes leírást sajnos nem találtam sehol.

Köszönöm!

drbjozsef # 2018.01.07. 10:50

2015 ig akkor birosági uton megitéltek neki 2 millio értékben tulajdonjogot (bejegyezték).

Ilyen állat nincs. Mit jegyeztek be? Sejtésem szerint 1/4 tulajdoni hányadot. Merthogy a 2015-ös érték gondolom jóval több, mint az eredeti 8millió, de nem az számít, hanem a vételkori viszonyok. Az ingatlannyilvántartásba nem értékeket jegyeznek be, hanem tulajdoni hányadokat. Mi van most bejegyezve a tulajdonosokhoz a tulajdoni lapra?
(ugyfelkapuval ingyen is meg tudod nézni online)

Ha így van, és jól értelek, eladsz most egy olyan lakást, aminek a 3/4 tulajdonjoga 2005-ös szerzés, és a 1/4 része 2017-es szerzés.

A 3/4 rész után nincs semmilyen fizetendő és bevallandó adó, mert 5 évnél régebbi a szerzése az eladáshoz képest.

Az 1/4 rész után a szerzéskori érték itt a 4.150.000 Ft, már ha ez van az ítéletben/szerződésben, és a felvett hitelt maradéktalanul erre fordítottad. Ha tényleg el tudod adni 14,5millióért, akkor annak az 1/4 részre jutó értéke 3,625millió forint, tehát olcsóbban kell eladnod, mint ahogy szerezted, tehát elvileg ez után sem kell adót fizetned.

Ha a fentiek igazak, akkor még bevallanod sem kell semmit az adóbevallásban. Egyszerűen csak tedd el a szerződéseket, ítéleteket, és kész.

Egyébként, ha mégis lenne fizetendő adód, akkor az, egy másik lakás vásárlásával már 2008 óta nem csökkenthető semennyivel. Legfeljebb az illetékfizetésnél számíthat, hogy adtál el másik lakást.

Imi0203 # 2018.01.07. 09:10

Tisztelt Szerkesztöség
Az alábbi kérdésemre keresnék választ.
2005 ben vásároltam egy panel lakást 8 millio forintért ami ugy tevödött össze hogy örökségböl kapott 4 millio forint 2+2 millio (hugom és én) + 4 millio hitel amit csak én vettem fel és 10 év alatt vissza is fizettem maradéktalanul.A hugom neve sehol sem szerepelt egészen 2015 ig akkor birosági uton megitéltek neki 2 millio értékben tulajdonjogot (bejegyezték).
2017 ben szintén hitelfelvétel kellett hozzá hogy a 4 millio 150 ezer forintos követelését kifizessem igy most már egyedüli tulajdonosként vagyok bejegyezve a tehermentes lakásomba melynek jelenlegi értéke 14,5 millio forint.
Szeretném megtudni hogy ha most 2018 ban értékesíteném mi az ami után adoznom kellene és az eladás után mennyi idö mulva kell mindezt rendeznem illetve ha kissebb értékü ingatlant vennék akkor mi az adozás folyamata

Valaszukat tisztelettel köszönöm..

nonolet # 2017.12.26. 18:54

A megfelelő meghatalmazással eljárhat...
(ellenjegyzett)

Az ügyvédjük majd készít ilyet.
(vagy a konzul)

Földi # 2017.12.25. 19:57

Tisztelt Szakértők!

Az alábbi ügyemben kérem szíves segítségüket,melyet előre is megköszönök!
Egy magyar állampolgár elhunyta után maradt két egymás melletti művelésből kivont zártkerti terület.
Az egyikben magyar állampolgárok örököltek akik közül hárman életvitel szerűen külföldön(Svájc) élnek.
A másikban külföldön élő külföldi (svájci) állampolgár örökölt 100%-ban.
A területeket eladnák,ügyintézőnek az egyik sűrűbben hazajáró örököst tette meg a többi örökös.

Kérdéseim:
Eljárhat e a többi jogos és bejegyzett örökös nevében egy -szintén jogos,bejegyzett örökös-és,milyen módon teheti ezt meg?
Külföldi tulajdonostól vásárolhatok e,-és vásárolhatok e az előző örökös ismerős meghatalmazásával?
Köszönöm szépen és Kellemes ünnepeket kívánok a tisztelt Szakértőknek,akik nem restek idejüket felvilágosító munkával is tölteni!

lajcsó # 2017.11.05. 18:59

Igen, de lehet, hogy még adót is.

Papi07 # 2017.11.05. 16:52

Sziasztok!
Azt szeretném megkérdezni, hogy ha nyaralót adok el, és ugyanannyiért vásárolok egy lakást, kell-e illetéket fizetnem.
A válaszokat előre is köszönöm.

lajcsó # 2017.07.27. 21:54

Az is lehet, az adóhatóság felhívta a kérdezőt, hogy bontsa meg a vételárat (ingó-ingatlan), aminek ő nem tett eleget. Ezért van a macera.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.07.27. 18:13

Akkor meg pont azért, mert a szerződésben sincs benne, hogy mennyi az ingatlan. (Ha esetleg bírságolni is fognak a B400-as hiánya miatt, azt azért kérd el az ügyvédtől. Leventehiba.)

sanya078 # 2017.07.27. 18:06

Kovács_Béla_Sándor
Ez a baj, és ezért jönnek ki , hogy a B400 -as nyomtatványt, az ügyvéd nem töltött ki, és nem lett beadva, ezért jönnek ki utólag, felmérni!

Kovács_Béla_Sándor # 2017.07.27. 18:03

A B400-ason egész biztosan csak az ingatlan értéke van megjelölve. De jobb lenne, ha a szerződést készítő, a b400-ast kitöltő ügyvédet kérdeznéd.

sanya078 # 2017.07.27. 17:21

Kovács_Béla_Sándor
Annak ellenére hogy a vételi szerződésben az ingóság is benne van? Ott van a helységben az ingóság! De a szerződés nem részletezi mi mennyi, henm az ingatlan ingóság komplett ennyi!

Kovács_Béla_Sándor # 2017.07.27. 17:17

Az ingatlant fogják felértékelni.

sanya078 # 2017.07.27. 16:57

Sziasztok
Tudnátok nekem segíteni?
VEttem egy iroda helyiséget, mert úgy néz ki hogy a vállalkozásom jó úton halad, műszaki mérnöki tervezés.
Ez egy régi fodrászat volt szoláriummal, az eladó ügyvédjénél írtuk a szerződést, aki belevett ingatlanba azt ia ami benne van ingóság, de részletezve nincs ár, csak hogy ingó ingatlan ennyi és kész. Nem küldtük be a NAV felé, a bevallást, de már kaptam papírt.
Jönnek augusztus 9-re értékbecslő szemlére vagy mi. A lényeg hogy mit csináljak hogy viselkedjek, miylen magatartást tanusítsak, a szemlén?
Félek, mert van bent kettő szolárium gép, ami már semmit nem ér, kuka, régiek, mert régóta áll ez kihasználatlanul, és félek hogy mivel szerződésben ingóság is van, a NAV nehogy felbecsülje a szoláriumot is ami egyébként kuka, csak az öreglány itt hagyta :( Mit csináljak, hogy a vételárhoz képest ne állapítsanak meg túlzott nagyobb illetéket? Mit mondjak nekik? A szoli gépek mindkettő tényleg kuka, nekem nem kell, nem is műküdik tán, csak fgolalja a helyet. Félek ettől az illeték megállapítástól :( Válaszokat köszönöm.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.07.27. 12:17

De itt nem fenntartás van, hanem alapítás.
Az annak számít. (Nem akarom nagyon részletezni a dogmatikát, de a haszonélvezet a tulajdonjog bizonyos "szelvényjogainak" a csoportja.)

vi555555 # 2017.07.27. 12:02

Köszi a válaszokat.Egyszerre szeretnénk lebonyolítani az ajándékozást, és a haszonélvezeti jog bejegyzését. Ennek hiányában nem szívesen ajándékoznám el a jelenleg tulajdonomat képező ingatlant. Gondolom, érthető...

drbjozsef # 2017.07.27. 10:43

De itt nem fenntartás van, hanem alapítás. Ha nem kellene, akkor pusztán egy haszonélvezettel jóárasítani lehetne az ilyen ajándékozási ügyleteket, nem?

Kovács_Béla_Sándor # 2017.07.27. 10:41

viszont neked kell a haszonélvezet értéke után illetéket fizetned.
Ha az ajándékozó a haszonélvezete fenntartásával ajándékoz, akkor neki nem kell illetéket fizetnie.

drbjozsef # 2017.07.27. 10:12

szerintem nem az eljárás költségére gondolt. De majd kiderül.

drbjozsef # 2017.07.27. 10:12

Mivel az ügylet amúgy is ügyvédkényszeres az ingatlannyilvántartás miatt, amúgy is el kellene mennetek egy ügyvédhez, keress egy ingatlanra specializáltat, és ő el fogja mondani a lehetőségeket, hogyan a legolcsóbb.

Elméletileg elég egy szerződésben bonyolítani az ajándékozást és a haszonélvezet alapítását is. Mivel nem egyenesági rokonok vagytok, a testvéred elég combos, 9% illetéket fog fizetni, bár azt hiszem ennek alapja nem a teljes ingatlan értéke lesz, hanem csak a haszonélvezet értékével csökkentett, viszont neked kell a haszonélvezet értéke után illetéket fizetned. Plusz az eljárási költségeket (párezer), meg az ügyvédet (szabad megállapodás).

Adót nem kell fizetni, jövedelme egyikőtöknek sem lesz.

lajcsó # 2017.07.27. 10:11

Ha egy eljárásban történik mindkét bejegyzés akkor nem kell külön eljárási díjat fizetni, már ha erre gondoltál.

vi555555 # 2017.07.27. 08:38

Ja még elnézést, de az lenne a kérdésem, hogy a haszonélvezeti jog bejegyzéséért is kell illetéket fizetni?

vi555555 # 2017.07.27. 08:34

Köszönöm.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.07.27. 08:14

Illeték lesz, nem is kevés.