Adó, illeték : Ingatlan adásvétel, haszonélvezeti jog


Kovács Kollega # 2018.08.03. 15:29

Ez nem várt örökség volt. Ez az, hogy nem is tudtam róla. Annyit, hogy anyum lemondott róla. Anyu meghalt, örököltem a családi házat, és ezt a nyavajás telket. Örökös társam nem volt . Eddig a legjobb tanács: ajándékozzam tovább. Na jó de kinek?

Kovács_Béla_Sándor # 2018.08.03. 05:55

(Megjegyzem várt örökségről nem az örököstársakkal, hanem az örökhagyóval még életében kötött szerződésben lehet lemondani.)

Kovács_Béla_Sándor # 2018.08.03. 05:54

Nekik ajándékozod. Vagy még jobb, ha kifizetik ellenszolgáltatásul a rád eső tartozást.

Kovács Kollega # 2018.08.03. 05:28

Sziasztok. Magyarországi ingatlannal, örökléssel kapcsolatban , elrontott ügyvédi adásvételi szerződéssel kihez lehet fordúlni?A helyzet a következő. Két éve halt meg édesanyám. Akkor örököltem a szülői házat. Megdöbbenésemre az anyai nagyszülői házból is örököltem 12/144- ed részt. Már akkor is tíltakoztam, de mivel a szülői házra volt vevő, muszáj volt elfogadnom az örökséget együtt. Annyit tudtam, hogy anyukám a két unokatestvéremmel, lemondott a nagyszülői " házról" ami már csak telek, ügyvéd előtt , nagybátyám részére, aki már szintén elhunyt. Az ügyvédi papírt nem találtam meg sajnos. Két éve én ezt hagytam is, baromira elegem volt , anyum, apum 4 hónap alatt eltemettem. Nem bírtam foglalkozni vele. Míg, most meg nem talált a csatornázási művek, miszerint fizessek be 16 ezret. Vagy végrehajtóhoz kerül az ügy. Újra nekiestem, hogy kerűlhetett rám az a telekrész? Földhivatal, ügyvéd aki a papírt készítette. Bizony az ügyvéd cseszte el. Anyumnak volt 2* 12/144- ed része, ő meg a szerződésbe 1*144- ed részt írt. Ez most derűlt ki. Anyum szegény észre se vette a bakit, a két unokatestvérem se. Tehát a lényeg. Most megyünk haza a férjemmel. Beszélek az ügyvéddel, kikérem a papírt, az ajándékozásit. Nekem ott a két unokatestvérem, akik bizonyítanák, hogy a szerződéskor, mindhárman lemondtak minden nagyanyai részről. Ilyenkor lehet- e korrigálni, vagy az ügyvédet felelősségre vonni? Mert itt nem a 16 ezres csekk a csatornaműfelé a lényeg. A nyakamon maradt egy értéktelen telek, aminek csak költségvonzata van, amiről az én édesanyám lemondott. Ezt még az ügyvéd is elismerte. Szeretnék úgy menni szerdán a megbeszélésre, hogy kicsit legyek képben, ne csak a kezét tárja fel: sorry! Köszönöm ha valaki tud érdemleges választ adni.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.06.01. 20:19

A vagyonszerzési illeték kedvezménye nem vonatkozik az eladásból származó jövedelem adójára.

nonolet # 2018.06.01. 19:46

Házastársnak között kell adót fizetni... ?

Valahogy kétlem.
Nem logikus.

drbjozsef # 2018.06.01. 19:37

Judit,

házastársak között minden ügylet illetékmentes. Azt tehát nem kell fizetni a szerzőnek.
Az eladó az eladási ár 25%-a után fizet 15% adót - tehát teljesen függetlenül az ajándékozásiba írt értéktől -, ha a három év azt jelenti, hogy 2015-ben kapta, akkor ennek csak a 60%-át kell befizetni.

FFJudit86 # 2018.06.01. 13:49

Házastársak közötti ingatlanadásvétel esetén mennyi adót kell fizetni?
Férjemtől vásárolnám meg az ingatlan 1/4 részét, ő az ingatlant 3 évvel ezelőtt kapta ajándékozással az édesanyjától(12 millió ft van a szerződésben).

Kovács_Béla_Sándor # 2018.05.30. 17:10

Akkor majd azzal. De igazából az illetékről szóló fizetési meghagyás kézhezvétele után is ráértek nyilatkozni a kedvezményről.

Atti74 # 2018.05.30. 17:03

Árverési vétel. Még nem tartunk ott, hogy a végrehajtó kérte volna a bajegyzést.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.05.30. 16:57

A tulajdonjog bejegyzési kérelemmel nem nyújtottátok be? Nemigen szokta a földhivatal anélkül elfogadni.

Atti74 # 2018.05.30. 16:13

Üdv! B400 beküldésének van határideje? Ha igen mennyi idő? A 3 éven belül történt vétel esetén járó illetékmentességet szeretném feltünteni, ehhez elég a 6 A oldal kitöltése? Az 5 A B C oldalak üresen maradhatnak? Köszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # 2018.05.29. 11:08

Házastársak között minden átruházó ügylet illetékmentes. (De egyébként sem okos dolog anyagi megfontolásból fiktív szerződést kötni.)

Sz.Csilla # 2018.05.29. 10:55

Szép napot! Illetékkel kapcsolatban szeretnék információt. Adott egy külterületen lévő zártkerti ingatlan, a tulajdonlapon az épület mint gyümölcstároló szerepel, de a valóságban egy nyaralóról van szó, amit 2010-ben vettünk meg a férjemmel.Akkor még nem voltunk összeházasodva és mivel én nem vagyok magyar állampolgár így nem lehetett 1/2 - 1/2 részben az én nevemre is írni. Összeházasodtunk 2012-ben. Most van folyamatban a honosításom és miután megkapom a magyar állampolgárságot szeretnénk a fele részt rám iratni. Az lenne a kérdés milyen formában ajánlatos ezt megcsinálni (pl.ajándékozással) hogy minél kevesebb illetéket kelljen fizetni érte? Köszönöm.

Atti74 # 2018.05.16. 10:34

Köszönöm a válaszokat!

lajcsó # 2018.05.16. 10:30

"Kell pótolnom mindenképp a B400 leadását, vagy tekinthetem ezzel lezártnak az ügyet?"
Ha már az illetéket a B400 adatalap nélkül kivetették, akkor lezártnak tekintheted az ügyet!
Ha szükség lett volna rá akkor az adóhivatal felszólított volna a beadására.
Az adóhivatal bizonyára az árverési jegyzőkönyv alapján állapította meg az illetéket.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.05.16. 06:20

Ha már megfizetted az illetéket, akkor minek? (A B400-as lényegében önbevallás az illetékkivetéshez.)

Mondjuk, nekem rejtély, hogy vetették ki az illetéket, ha a szerzést be sem jelentetted.

Atti74 # 2018.05.16. 05:53

Sziasztok! Elnézést ha rossz topicba írok, de nem találtam jobbat. :-)
Szóval árverésen vásároltam egy ingatlant de a földhivatalnak nem adtam le a B400-at, és a végrehajtó sem küldte el. Ennek ellenére a tulajdonjog bejegyzésre került, és az illetéket is befizettem.
Kell pótolnom mindenképp a B400 leadását, vagy tekinthetem ezzel lezártnak az ügyet? Köszönöm előre is.

drbjozsef # 2018.05.10. 06:23

Alibaba,

szerinten nem. A tulajdonrészek nincsenek nevesítve, amikor külön elidegeníted. Szerintem Te választhatod, melyik részt, melyik szerzéssel állítod szembe, úgyhogy simán mondhatjuk azt, hogy a most eladott részt 15 éve szerezte, és nincs adófizetési kötelezettsége (és kvázi a 2016-ban örökölt részt ajándékozta el).

Ez a kedvezőbb összességében, mert a megajándékozott gyermeknek mindenképpen az eladási ár 25%-a után adóznia kell, vagyis nála 1.781.250.- Ft lesz az adóalap.

drbjozsef # 2018.05.10. 06:12

Ganadero,

ezt nem tudom pontosan, de feltételezem, hogy jelzálog van bejegyezve az ingatlanra. Ha elidegenítési tilalom nincs, akkor elvileg elajándékozhatod, csak rajta marad a jelzálog. De általában a jelzálog szerződések önmagukban tiltják az elidegenítést.

A bejegyzéseket a tulajdoni lapon tudod megnézni (ügyfélkapun ingyen), a jelzáloggal kapcsolatos dolgokat meg a munkáltatói kölcsön szerződésében kellene megnézni, esetleg a munkáltatónál kérdezni.

Alibaba881 # 2018.05.09. 19:31

Tisztelt Szakértő!

A kérdésem a következő lenne:
Adott egy ingatlan, aminek a felének (apai rész) az 1/4-ed részét 15 éve megörökölte az ismerősöm.
2016-ban megörökölte a másik felének (anyai rész) az 1/4-ed részét. (hagyatéki szerint az ő része 4.250.000 Ft)
Így a teljes ingatlannak az 1/4-ed része a tulajdonában volt.
2017-ben eladták az ingatlant, viszont még előtte elajándékozta a teljes örökségének a felét a lányának, így csak 0,125 arány illette meg a vételárból. (7.125.000 Ft)

Kérdésem az lenne, hogy a 7.125.000-4.250.000=2.875.000 Ft után kell szja-t fizetnie?
Mintha az apai részt ajándékozta volna el?

Ganadero # 2018.05.08. 19:12

Előzőeket kiegészíteném, hogy munkáltatói kölcsönnel terhelt az ingatlan, ahol feleségemmel közösen vagyunk adóstársak. Szóval ilyen feltételekkel mi a folyamata az átírásnak? Milyen okmányokra, iratokra van szükség? Köszönöm a választ.

Ganadero # 2018.05.08. 13:30

Értem és köszönöm a gyors választ. Kicsit pongyola módon fogalmaztam. A családi ház rám eső, azaz 1/2 rész tulajdonjogára gondoltam. A feleségem társ tulajdonos

drbjozsef # 2018.05.08. 13:14

De azt érdemes tudni, hogy onnantól az ingatlan a gyereké,többé nem rendelkezhettek vele szabadon, a gyámhivatal beleszólhat a döntésekbe védve a gyerek érdekeit.

drbjozsef # 2018.05.08. 13:13

Házastársak és egyenes ági rokonok között minden jogügylet illetékmentes. Az ajándékozás is, a vagyoni értékű jog megszerzése is. (ha jól értem, hogy az ingatlan 1/1 tulajdonosa vagy, de ha a feleségeddel közösen, akkor sincs illeték a fentiek alapján)

A költségeitek néhány tízezer forint lesz, az okiratokat (de lehet akár egy okiratban is) szerkesztő ügyvéd és az ingatlannyilvántartási eljárás díja.