Adó, illeték : Ingatlan adásvétel, haszonélvezeti jog


nonolet # 2018.01.27. 12:10

Az (saját már meglévő) ingók értékesítése esetén játszik az 58§ csak.

De ő nem ilyen ingóértékesítést végezne, hanem kereskedne.

Mert nem a már meglévő, korábban saját célra megvett cuccait akarja eladni, akár többször is egy évben.

HANEM eleve azért vesz meg cuccokat, hogy legyen mit eladnia.
Ez a vízválasztó.

E miatt már nem az 58§ alá esik az a buli ...

drbjozsef # 2018.01.27. 11:45

Tehát, szerintem :

1995. évi CXVII. törvény a személyi jövedelemadóról

A 3§(46) leírja mi a gazdasági tevékenység.

Az 58§(1)-(6) leírja hogyan kell kiszámítani, bevallani, és megfizetni az adót.

Az 58§(7) szerint a 30.000. Ft alatti részét az adónak nem kell megfizetni (15% kulcs mellett ez 200.000 Ft jövedelem).

Az 58§(8) szerint ha a tevékenység gazdasági tevékenység keretében történik, akkor önálló tevékenységből származó jövedelemnek minősül.

Az 58§(9) szerint viszont : Az (1)-(8) bekezdésben foglalt rendelkezésektől függetlenül nem kell a jövedelmet megállapítani az ingó vagyontárgyak átruházására tekintettel megszerzett bevételből - ide nem értve, ha a bevételt a magánszemély egyéni vállalkozóként szerzi meg -, ha a bevétel az adóév elejétől összesítve nem haladja meg a 600 ezer forintot.

Az (1)-(8) bekezdéstől függetlenül! Tehát a gazdasági tevékenységtől IS függetlenül NEM kell adózni.

Nem?

BigBo # 2018.01.27. 10:10

Andrea28!

Mennyi volt a bírság amit kiszabtak rá végülis?

drbjozsef
Köszönöm a linket, akkor amíg 600 ezer alatt vagyok, akkor addig nincs gond?
Illetve mi van akkor, ha egyszercsak átlépem? Akkor utána kell már adni nyugtát vagy ez hogy működik?
Eddig szerintem még jóval 600 ezer alatt vagyok, de akkor lehet inkább feladom, sajnos teljesen más az alap pályám, ennyire nem értek az üzlethez és nem szeretném, ha megbírságolnának a hozzá nemértésem miatt.

Hát igen, nekem ez "rendszeres" "üzletszerű" lenne.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.01.27. 08:05

0

munkavál # 2018.01.27. 06:57

Anyám ajándékozásai után most peren kívül egyezséget ajánlott a testvérem. A kérdésem az, hogy mennyi illetéket kell fizetni a kötelesrész után.

nonolet # 2018.01.26. 22:31

"46.Gazdasági tevékenység:
valamely tevékenység üzletszerű,
illetőleg tartós vagy rendszeres jelleggel történő folytatása,
amennyiben
az ellenérték elérésére irányul, vagy azt eredményezi,
és annak végzése független formában történik."

Márpedig itt nem ingó eladásról van szó, hanem a fentiről.
Hisz ÉPPEN ezért vesz és ad el... azaz kereskedik.

nonolet # 2018.01.26. 22:23

"akkor sem, ha üzletszerű."

Ez kizárt...

drbjozsef # 2018.01.26. 18:08

Olvassátok el az SZJA törvény 58 paragrafusát.

https://net.jogtar.hu/…jegy_doc.cgi?…

Kitér a gazdasági tevékenységre is. De arra nem vonatkozik se a (7) se a (9) pont.

Nem kell megfizetni az adó 30.000.- Ft alatti részét, és meg sem kell állapítani a jövedelmet, ha 600.000.- Ft alatt van folyóévben a bevétel. Akkor sem, ha rendszeres, akkor sem, ha üzletszerű.

Andrea,
kérd el a NAV határozatát az ismerősödtől, és lássuk mire hivatkoztak. Ha ingóságként adja el, akkor nem kell(ett volna) adóznia utána.

nonolet # 2018.01.26. 12:31

Nade ez másról szól !!!! az ingó értékesítésről...
(már meglévő dolgok alkalmi eladásai, nem haszon szerzési céllal)

- -

A kérdező viszont...

"interneten vásárolt valamiket (ingóság) veszek
és aztán azokat eladom"

Azaz (minden bizonnyal)

  • haszonszerzési céllal beszerzett cuccokat
  • kíván eladni
  • rendszeresen

Ez pedig helyből üzletszerű! az első darabtól kezdve.

drbjozsef # 2018.01.26. 11:18

Bigbo

naptári évben keletkezett bevételed nem haladhatja meg a 600.000.- Ft-ot. Ez esetben az üzletszerű működést sem kell bevallani, sem adózni.
Vigyázz, ez bevétel, nem jövedelem!

http://ado1szazalek.com/…kesitese-398

nonolet # 2018.01.26. 10:01

BigBo

NEM LÉTEZIK HOBBY szint!!!

Ez egy biznisz haszonszerzési céllal?

Igen, akkor >> ez egy vállalkozás.

Kész, ennyi.

Rexor # 2018.01.26. 09:37

Akkor nem.

Gondos # 2018.01.26. 09:34

2012-ben örököltem.

Rexor # 2018.01.26. 09:27

Kérdés, hogy mikor örökölted.

Gondos # 2018.01.26. 07:32

Üdvözletem!
2017-ben eladtam a korábban megörökölt lakóházamat. Több éve nyugdíjas vagyok. Kérdésem, hogy a ház ára után kell-e adót fizetnem.

BigBo # 2018.01.26. 00:11

Köszönöm a gyors választ.

Ez akkor is érvényes, ha csak "hobbi" szinten csinálja az ember, tehát én speciel emellett tanulok, és havi szinen is nagyon kevés összeg jönne be ebből - ami még megélhetésre se elég.

nonolet # 2018.01.25. 22:04

Naná! hogy kell, de miért is ne kéne?!!!!

Hát az adótörvényekben... van leírva.

Kezdd az ÁFA törvénnyel.

Aztán jöhet az SZJA és/vagy a TAO törvény és/vagy a KATA törvény a vállalkozási formától függően.

BigBo # 2018.01.25. 19:27

Sziasztok!

Kicsit #off kérdésem lesz, de nem találtam megfelelő forumot:
Ha interneten vásárolt valamiket (ingóság) veszek és aztán azokat eladom, akkor ezek után kell fizetnem adót?
Ha igen mennyit? Hol van ez leírva?

Esetleg hol tudom megkérdezni?

Előre köszönöm a segítséget. :)

Kovács_Béla_Sándor # 2018.01.25. 16:12

Ami a vásárláskor nem építési telek, az később már hiába változik azzá.

PKata73 # 2018.01.25. 13:42

Tisztelt Szakértő!
2017-ben telket vásároltam ami tulajdoni lap szerint "kivett beépítetlen terület", helyrajzi térképen KN-1 besorolású dísznövény kertészeti besorolás alá tartozik. A telket építési teleknek szánjuk, arra családi házat tervezünk építeni. A vásárlást abban a tudatban tettük, hogy a telek átminősítése lakóövezetbe folyamatban van. A NAV felé lenyilatkoztuk, hogy 4 éven belül beépítjük. Az illetékmentességet elutasították arra hivatkozva, hogy az adás-vétel időpontjában a telek nem felel meg lakó ingatlan építésére. Kérdésem, hogy van-e jogorvoslati lehetőség figyelembe venni az átminősítés folyamatát, esetleg halasztást kérni annak befejeződéséig (tavaszra várható)? Van értelme fellebbezni? Köszönöm válaszát!

drbjozsef # 2018.01.22. 16:29

vissza nem fizetendő támogatás levonása, 35 év alatti első lakáshoz jutása. kb ennyi. Új építésű illetékmentes, esetleg, de ezek mind elég korlátozottak főleg a szerzett ingatlan értékével

Rexor # 2018.01.22. 13:48

Pl. lakás eladása vásárlása esetén csak a különbség után kell fizetni az illetéket. A többit te is meg tudod nézni az illetéktörvényből.

nagyp3t1 # 2018.01.22. 11:53

Köszönöm a válaszokat. Illetékalapot milyenesetekben lehet csökkenteni? Valószínűleg engem nem érint csak kíváncsi vagyok.

Rexor # 2018.01.22. 11:20

Nem, illetéket semmilyen költséggel nem lehet csökkenteni. max. illetékalapot bizonyos esetekben (nemn a felsoroltakban).

drbjozsef # 2018.01.22. 10:30

Ezek közül, legalábbis.