Intrum Justitia


drbjozsef # 2021.04.28. 11:09

Ha volt kötlözés, akkor helyesen nem "nem jött", hanem "legalábbis nem kaptam meg". Azt, hogy jött-e, nem tudhatod. De nem is igen számít.

Pancho1125 # 2021.05.16. 07:04

Jó napot kívánok!

Tisztelt Fórumozók!

Segítséget szeretnék az Intrum ZRT-vel kapcsolatban. Az előzményeket nem sorolnám fel, inkább a lényegre térek. 2017 május 23.-án Az Imtrummal megköttetett egy szerződés, melyet jellenleg is a kezemben tartok. Ez a szerzőzés 1 309 549 Ft tőketartozásról, 2 700 516 Ft késedelmi kamattartozásról és 40160 Ft díj és költségről, azaz összesen 4 050 225 Ft tartozásról szól. A szerződésben foglaltak szerint a meghatározott összeget 2017 június tárgy hó óta késedelem nélkül fizetem, melyet bizonyítani is tudok. Aztán a héten jött egy ajánlott levél az Intrumtól. Gondoltam csak a szokásos évi részletező a tartozás és a befizetett összeg állásáról. Megdöbbenve láttam a felbontás után, hogy egy felszólítás érkezett 1 309 549 Ft tőketartozásról (ez változatlan maradt), 3 238 526 Ft (!) késedelmi kamat, 41412 Ft (!) díj/költség, összesen 4 589 487 Ft (!) befizetésére. A levélben arra hivatkoznak, hogy a tartozásom 2021. 04. 30.-án lejárt, holott a szerződésben foglaltak szerint a lejárati dátum, illetve a kifutás 2037.05.15.-ről szól. A kérdésem az lenne, mielőtt felhívnám őket, hogy forduljak-e esetleg ügyvédhez, vagy ha továbbra is behajtással, illetve egyösszegű befizetésre való felszólítással fenyegetnek, tereljem-e jogi útra az ügyet? Csak hogy összegezzem, kezemben a megkötött szerződés, a havi törlesztést hivatalosan bizonyítani tudom, így úgy gondolom jogosan lépnék fel a határozat ellen.

Válaszokat előre is köszönöm!

További szép napot!

gerbera317 # 2021.05.16. 09:21

A megoldás kulcsa ez lehet:
2017 június tárgy hó óta késedelem nélkül fizetem
Ezt te állítod. Az Intrum nyilván mást állítana, ha megkérdeznénk.
melyet bizonyítani is tudok
Ez pedig maga a megoldás. Írj egy levelet az Intrumnak, add elő, hogy szerződésben álltok, te ahhoz tartod is magadat, mutasd be hozzá a bizonyítékaidat is, és az Intrum erre majd szépen elnézést fog tőled kérni.
Eyébként pedig képtelenség 20 éven át, tehát sorozatos 240 alkalommal pontosnak és nem feledékenynek lenni. Egy élő kölcsönszerződésnél megengedhető némi rugalmasság, de egy részletfizetési megállapodásnál, ahol a legkisebb hiba is végzetes szerződésszegésnek számít, én személy szerint nem hiszek a 240 hónapos fizetési könnyítés jóhiszeműségében.

Pancho1125 # 2021.05.16. 13:11

A banki alkalmazásban 2 évre visszamenőleg megtudtam nézni, egyszer sem késtem. De a hangsúly itt leginkább azon van, hogy hiába fizettem, nemhogy csökkent volna, hanem nőtt a kamat és a vissza fizetendő összeg. Tavaly küldtek értesítőt arról, hogy mennyit fizettem már vissza és mennyi van még. Emellett még tavaly hitelt is tudtam felvenni lakásfelújításra, mivel nem vagyok fekete listán, ezt ők maguk is kijelentették, mivel hitelfelvétel előtt felhívtam az Intrumot informálódás céljából. Ezért állok értetlenül az egész előtt.

gerbera317 # 2021.05.16. 16:40

Az, hogy a befizetések ellenére nem csökken, hanem nő a tartozás, nem jogi kérdés, hanem hatodikos számtan. A 20 éves futamidő két dolog miatt lehet komolytalan: 1. aki neked azt megadta, úgy gondolta, hogy nem fogsz tudni te ezzel 20 évig együtt élni. Vagy 2. azért adtak 20 évet, mert így nevetségesen alacsony összegű részletfizetést biztosíthatnak, ahol a havi befizetés kevesebb, mint a havi növekmény (kamat), így nemhogy 20 év után, de soha nem ér véget. Még a 10 év is sok. 5-8 év, ahol még a követeléskezelő is lát esélyt a megtérülésre, efölött már csak szórakozik az adósával (az meg elhiszi, hogy komoly).

Pancho1125 # 2021.05.17. 08:57

A szerződésben foglaltak alapján a számtan nem nekem nem megy, hanem a "hitelezőnek". Véleményem szerint, ha a megállapodás létrejött és valamelyik fél bármilyen okból kifolyólag eláll tőle, az szerződésszegésnek minősülhet. Ez az összeg még csak nem is deviza alapú, hogy az árfolyam ingadozás kockázatának legyen kitéve, így úgy gondolom, ez az egész felvetés az Intrum részéről minden tekintetben megalapozatlan. Eredetileg a teljes összeg a teljes futamidőre a szerződésben foglalták szerint 4 050 000 Ft, 4 éven keresztül késedelem nélkül fizettem 16870 Ft/hó összeggel, ami a tudomány mai állása szerint ~800 000 Ft. Tehát a fennmaradó összegnek 3 200 000 Ft körüli összegnek kellene lennie, erre most pedig előjönnek egy 4 500 000 Ft-os tartozással. Ezek szerint elálltak a szerződésben foglaltaktól, így szerződésszegés valósult meg. De ez csak az én véleményem. Nem vagyok jártas a jogi ügyekben, csupán józan paraszti ésszel gondolva ez a helytálló gondolatmenet. Bár náluk ez lehet másképp működik.

Zozóbácsi # 2021.05.17. 09:13

Pancho1125:
Ők mondták neked, hogy havonta mennyit kell törleszteni, vagy te osztottad el a tartozást 240 hónapra? Ha utóbbi, akkor ők mondták, hogy a tartozás nem kamatozik? Csak mert szokott...

Pancho1125 # 2021.05.17. 09:31

Közös megegyezés volt. Ők is mondtak egy összeget, én is, aztán közös nevezőre jutva jött ki ez az összeg. A szerződésben dátum szerint 240 hónapra levezetve ott áll több oldalon keresztül, hogy mennyi a garantált törlesztő részlet, mettől meddig tart.

gerbera317 # 2021.05.17. 09:34

Áh, itt csak simán el lett osztva 240-nel az éppen fennálló egyenleg. Valószínűleg elégtelen volt a részletfizetési kérelem, és erre ez volt a válasz, hogy "nesze, akkor 16870 Ft/hó.
Ha a faktorált szerződés szerinti kamat meghaladja a 15,46 százalékot (és valószínűleg meghaladja, hiszen ez egy igencsak baráti kamat), akkor a havi növekmény meghaladja a havi teljesítést, s így egy feneketlen zsákba lapátolod a pénzedet. A faktornak meg pont jó ez így.
a számtan nem nekem nem megy, hanem a hitelezőnek
Hát, én erről nem volnék ennyire meggyőződve. Mutasd meg jogásznak azt a részletfizetési megállapodást, mert - úgy tűnik - nálad nem igazán van jó kezekben az irat.

papinianus88 # 2021.05.17. 11:19

Kedves Pancho

A kamat a kifizetés napjáig jár. Amennyiben a tartozásod havonta 20 ezer forinttal növekszik, te durván 17.000 - Ft-ot teljesítesz, akkor nem nehéz kiszámolni, hogy havonta 3 ezer forinttal növekszik a tartozásod mértéke... Ezt végrehajtói irodában korrekten meg is mondják - akik adekvát tájékoztatást adnak -, hogy a havi xy teljesítésnek értelme nincs, mert soha nem fog megtérülni a tartozás. Azt is látni kellett volna, hogy az a mértékű teljesítés, ilyen főkövetelés mellett, konkrétan fing.

4 050 000 Ft, 4 éven keresztül késedelem nélkül fizettem 16870 Ft/hó összeggel, ami a tudomány mai állása szerint ~800 000 Ft

A tudomány jelen állása szerint viszont a 4.050.000 - Ft- os tartozásod 1.250.000 - Ft.-tal növekedett, ebből jön le a 800.000 - Ft ;)

drbjozsef # 2021.05.17. 11:30

(Azért azt a szerződést érdemes lenne látni, mert az Intrum azért szokott kötni olyan fizetési megállapodást, ahol nem követeli a kamatot. Vagy egy nagy befizetésre jelentős részt elenged, vagy részletfizetésre csak a tőkekövetelést kéri. Mondjuk a 240 hónap, az valóban szokatlan.)

Pancho1125 # 2021.05.17. 13:02

1.Adós elismeri, hogy az Intrum Justitia Zrt. felé 2017.05.23. napján * számú ügyiratszám alatt 1 309 549 Ft tőketartozás, 2 700 516 Ft késedelmi kamattartozás, 40160 Ft díj és költség, összesen 4 050 225 Ft tartozás áll fenn.

2.A kötelezett vállalja, hogy a társasággal folytatott egyeztetése alapján, az 1. pontban rögzített tartozását a kifizetés napjáig járó késedelmi kamatokkal a mellékelt készpénz-átutalási megbízás felhasználásával, vagy az Intrum Justitia Zrt. UniCredit Bank Zrt.-nél vezetett bankszámlaszámámára az alábbiak szerint megfizeti.

Eztán következik a 240 havi részletező.

drbjozsef # 2021.05.17. 13:22

a kifizetés napjáig járó késedelmi kamatokkal

Hát ezzel csúnyán behúztak a csőbe, úgy tűnik.

De azért az a rész is érdekes lehet. KONKRÉTAN szerepel a 240 hónap IS, és a törlesztési összeg IS? Az is, hogy ha ezen időszakon keresztül ennyit fizetsz, akkor további követelésük ebből a tartozásból eredően nincsen, vagy ilyesmi?

Pancho1125 # 2021.05.17. 13:36

Igen. Végig szerepel 239 hónapon keresztül a 16870 Ft, a 240.,azaz utolsó hónapban pedig 17344 Ft. Ezért nem értem. De nagyon úgy tűnik ezek után, hogy csak feleslegesen "vergődök". Behúztak a csőbe és ebből már nem jövök ki jól.

Szomorú örökös # 2021.05.17. 14:46

Pancho1125

Akkor idézlek (a lényeg kiemelve)

az 1. pontban rögzített tartozását a kifizetés napjáig járó késedelmi kamatokkal.....megfizeti.

Ezt is te írtad:

Eredetileg a teljes összeg a teljes futamidőre a szerződésben foglalták szerint 4 050 000 Ft, 4 éven keresztül késedelem nélkül fizettem 16870 Ft/hó összeggel

Nos, ha ezt kiszámolod a kapott 240 hónapos fizetési ütemezéssel, akkor te gyakorlatilag semmi mást nem fizettél, csakis a megállapodás megkötésekor fennálló tartozásodat. Viszont amivel még tartozol nekik, az folyamatosan kamatozik. Ott szerepel, hogy a kifizetés napjáig, tehát amíg nem rendezed a teljes tartozásodat, addig arra folyamatosan pakolják a kamatot. Így az, hogy már elviekben csak 3 200 ezerrel kéne tartoznod, nem állja meg a helyét. Mint ahogy az a megállapítás sem, hogy a faktoring cég nincs tisztában a számtannal, hidd el, ők nagyon is pontosan követik ezt. Jó hír azonban, hogy ahogy fogy a tartozásod, egyre kisebb lesz a havi kamat, és így egyszer csak elfogy. De hogy 240 hónap alatt nem, az egészen biztos. De ezt gyakorlatilag többen is elmagyarázták már neked.

takacskr # 2021.06.01. 15:06

Röviden a történet a következő: 2021.05.12-én átvettem egy tértivevényes levelet az Intrum Zrt-től, miszerint fizessek ki 936.791 Ft-ot. Kértem telefonon, hogy küldjék meg az alátámasztó dokumentumokat. Időrendben, pontokba szedve a történet:

  • 2009. október 15. - A levél szerint az ERSTE banknál lévő folyószámla hitelkeretem módosítva lett a kérésemre 210.000 Ft-ra
  • 2012. február 16. - Küldött a bank egy tértivevényes levelet, 207.965 Ft-os tartozásról, melyet akkor átvettem de a tartozás nem lett rendezve, mert nem tartottam jogosnak a követelést, aztán el is feledkeztem róla és utána nem keresett a bank
  • 2021. május 20. - Az Intrum Zrt. 936.791 Ft-ot követel rajtunk (9 év eltelt a legutóbbi, ERSTE által kiküldött levél óta!) Az eltelt 9 év alatt egyszer sem kerestek, semmilyen módon (sem email, sem postai út, sem telefon). A telefonszámom is ugyanaz mint akkor volt.

Jogos így ez a követelés, hogy gyakorlatilag 9 évig nem kerestek semmilyen módon? Nem évült el ez a követelés azóta? Köszönöm előre is a választ!

Kovács_Béla_Sándor # 2021.06.01. 16:51

Jogos.
De, elévülhetett.

Tilina # 2021.08.26. 08:34

Üdv!
Lassan 20 éves tartozásom törlesztését kezdtem el az Intrum felé több mint egy éve.
Mennyi idő után érdemes bepróbálkozni náluk azzal, hogy a kamatot részben vagy egészben engedjék el? Ugye itt a kamat az ami irreálisra duzzadt az évek alatt.

Kovács_Béla_Sándor # 2021.08.26. 08:45

Előre kellett volna.

Tilina # 2021.08.26. 08:53

Oh... :-(
Csak úgy gondoltam, hogy biztosítom őket a fizetési szándékról mielőtt engedményt kérek. Ez így már akkor nem is működhet?

Kovács_Béla_Sándor # 2021.08.26. 10:21

Ha az a törlesztés megkezedése esetleg egy tudományosabb összeget jelent, és egyébként nincs olyan foglalható vagyontárgyad, amiből viszonylag gyors és teljes megtérülés várható, akkor esetleg belemennek.
Veszteni nemigen lehet vele.

gerbera317 # 2021.08.26. 10:25

KBS, Nem értek veled egyet. 19 évnyi nemfizetés után komolytalan dolog volna az adós részéről, hogy elengedésért rimánkodjon (t.i. nulla teljesítésből nincs mit elengedni). Most, hogy elkezdett teljesíteni, ha a teljesítése eléri a követelés tőkéjének és költségének az összegét, eséllyel pályázhat a kamatelengedésre.

Kovács_Béla_Sándor # 2021.08.26. 12:11

Nem ezt mondtam?

gerbera317 # 2021.08.26. 12:25

A 8:45-ös posztodra írtam ezt. A 20:21-est akkor még nem láttam.

gerbera317 # 2021.08.26. 12:26

10:21-est. Na.