végrehajtótól árverésen vett ingatlan birtokbavétel


gerbera317 # 2022.05.16. 06:52

inkább év lakáskiürítési perrel
Amíg az árverési vevő nem merítette ki (vagy mulasztotta el) a Vht. 154/A. § szerinti lehetőséget, nem indíthat pert a kiürítés iránt.

Szomorú örökös # 2022.05.16. 05:08

Lakat1

2020 decemberében árverésen vásároltunk egy házat......A házat a mai napig nem tudtam birtokba venni annak ellenére, hogy 2021 januárban kifizettem a teljes vételárat és 2021 decemberben megtörtént a földhivatali tulajdonbejegyzés is a nevemre......Sajnos megy a huzavona, miközben a jelenlegi albérletemre fizetem a havi 300.000 Ft lakbért.

Végrehajtáson ingatlant vásárolni nem azt jelenti, hogy jóval olcsóbban hozzájuthatsz és be is költözhetsz egy lakásba, házba.
Valójában nem kicsit rizikós dolog, te most épp ezt tapasztalod meg. Hajrá!

Majordomus # 2022.05.15. 20:49

Valamint nem jogszerű eszközökkel,de arról nem itt kell tájékozódni.

drbjozsef # 2022.05.15. 20:03

Lakat1,

Nincs. Mármint jogszerű eszköz.
A kiköltözésre lehet kényszeríteni, de egyrészt az nem 2 nap (inkább év) lakáskiürítési perrel, másrészt a kilakoltatás még mindig nem lehetséges a veszélyhelyzet alatt.

Valamit jogszerűen vagy megegyezéssel lehet, vagy a bíróság által.

Lakat1 # 2022.05.15. 19:10

Van valamilyen (bármilyen) mód arra, hogy rá lehessen venni a birtokba adásra az illetőt? A lelépési pénzzel már próbálkoztam, nem reagált rá.

drbjozsef # 2022.05.15. 18:07

Lakat1,

A jogszabályok.

Leginkább a jegyző, ha birtokvédelmet kér.

Lakat1 # 2022.05.15. 16:21

Gerbera317
Mi gátolja azt, hogy albérlőket költöztessek a házba? Törvényes, vagy törvénytelen lenne jelen esetben? A volt tulajdonos -aki már jogcím nélküli használó - is maradhat, ameddig együtt tud élni a címre bejelentett albérlőimmel.

Majordomus # 2022.05.15. 15:01

Lakáskiürítési per....1 év

gerbera317 # 2022.05.15. 14:45

A "beköltözhető" azt jelenti, hogy az ingatlant birtokba lehet kérni, és a feltételek fennállása esetén birtokba is adható. Szemben a "lakott"-tal, ahol ez nem lehetséges. A jelenlegi jogszabályi környezetben nem állnak fenn az átadás feltételei.
Így bérbe sem adhatod, mert ha a bérlő nem tud beköltözni, te leszel a szerződésszegő, nem az adós.
Mindehhez a fizetési meghagyásnak semmi köze: az a te különutas jogvitád az adóssal.

Lakat1 # 2022.05.15. 08:59

Üdvözlöm a résztvevőket!
2020 decemberében árverésen vásároltunk egy házat, ami az árverési hirdetményben beköltözhetőként szerepelt. Mint kiderült, laknak a házban és amikor rákérdeztem a végrahajtónál, hogy miért beköltözhetőnek volt hirdetve, a válasz az volt, hogy náluk a beköltözhető titulus a ház állapotára vonatkozik.
A házat a mai napig nem tudtam birtokba venni annak ellenére, hogy 2021 januárban kifizettem a teljes vételárat és 2021 decemberben megtörtént a földhivatali tulajdonbejegyzés is a nevemre. Kínáltam lelépési díjat, amire nem reagáltak, ezután közjegyző által küldtem fizetési meghagyást a lakáshasználatra, aminek ellentmondtak.
Sajnos megy a huzavona, miközben a jelenlegi albérletemre fizetem a havi 300.000 Ft lakbért.
Kérdésem a következő: Mint tulajdonos, ki tudom e adni albérletbe a házat valakiknek, akiket akár be is jelentenék oda? Ha igen, akkor hogy jutnak be törvényesen a házba az albérlőim? Kerülném a törvénytelen megoldásokat, mert nem szeretném, ha ez miatt évekig húzódna a birtokba adás.
Előre is köszönöm az építő jellegű tanácsokat.

drbjozsef # 2022.03.30. 08:09

Binyek,

Nincs bent lakó? Esetleg tudod is mi van vele, hol van, miért ment el? Még esetlegebb odaadta a kulcsokat, birtokbaadási jegyzőkönyvet írtatok?

Csak mert a Vht.154/A.§ szerint még akár hónapokig sem átadható az ingatlan (és ki tudja meddig és hogyan lesz veszélyhelyzet), míg a 154.§ szerinti átadással (bizonyos feltételek és vélelmek esetén, netán egy kis füllentéssel) akár napokon belül is birtokba kerülhetsz...

Binyek # 2022.03.30. 07:27

Köszönöm, és köszönöm a segítséget is!

gerbera317 # 2022.03.30. 07:20

Ha saját kezűleg (kézírással) írod a kérelmet, akkor nem kell tanú, egyébként pedig kettő kell, akik azt tanúsítják, hogy te írtad alá a beadványt, vagy elismerted előttük, hogy te írtad alá.

Binyek # 2022.03.30. 07:11

Köszönöm szépen! Elvileg már nincs bentlakó, a végrehajtónak kell, a kérelmet benyújtani, hogy átadhassa az árverésen megvásárolt ingatlant! Még e kérdés? Tanúkkal alá kell íratnom a kérelmet?

gerbera317 # 2022.03.30. 06:56

Minta a Vht. 154/A. §-ban van, valahogy így:
Tisztelt Végrehajtó! Alulírott Binyek árverési vevő bejelentem, hogy az adós és az adós jogán tartózkodó személyek a mai napig nem költöztek ki az ingatlanból, a kiköltözés végső határideje ez és ez volt. Kérem, hogy az ingatlan a Vht. 154/A. § (12) bekezdésévben foglaltak szerint szíveskedjék nekem átadni.
De ha ez így sok vagy bonyolult, elég annyit írni, hogy "tessék má' átadni azt a k.szott ingatlant" - a végrehajtó ezt is ércseni fogja.

Binyek # 2022.03.30. 06:38

Kérem segítségét abban, hogy fellelhető-e valahol, árverésen vett ingatlan bérbeadási kérelem minta nyomtatvány, amelyet a végrehajtónak kell megküldeni. Vagy tudna abban segíteni, hogy mit kell szerepeltetni a kérelemben? Köszönöm előre segítségét!

drbjozsef # 2022.03.10. 17:26

H_alex,

Értem, ez esetben azt mondanám, hogy a tértivevény pár száz forintja kétszer sem sok, mint egyszer, és amiatt esik kútba valami jogi eljárás.

A kiköltözés-birtokbaadás megegyezését én személyesen csinálnám, együttérezve, udvariasan, kérve, és csak a legvégső esetben követelzőve.
Aztán ha nem együttműködők, akkor tértis levél felszólítással, használati díjjal, miegymás. Két címzettel, két tértivel.

H_alex # 2022.03.10. 16:27

@drbjozsef és gerbera,

Köszönöm.
Még nem tudom mennyire együttműködőek, a kérdés arra vonatkozott elsősorban hogy a birtokba adási kérelmet és (ellenkező esetben) a használati díj kiszabását tartalmazó levelet két embernek kell ilyenkor küldeni, vagy vagyonközösség lévén közösen is meg lehet őket címezni? (igazából azt akarom elkerülni, hogy az egyik kézbesítve lesz, a másik pedig már nem)

gerbera317 # 2022.03.10. 16:16

Úgy értettem a 154/B-t, hogy megkérem őket
A 154/B. § nem a birtokba adásról szól, hanem az adós megjutalmazásáról azért, hogy önként és határidőre lehetővé tette a végrehajtó számára, hogy átadja az ingatlant a vevőnek a "sima" 154. § szerinti intézkedéssel, ahogyan azt drbj is írja.

drbjozsef # 2022.03.10. 15:23

H_alex,

De ahhoz, hogy neked birtokba adják, nem kell semmilyen paragrafus.
HA MÁR birtokbaadták, nálad a kulcs, és lehetőleg van jegyzőkönyved a mérőóraállásokról, AKKOR kell a paragrafus, amikor bejelented a végrehajtónak, hogy az adós közvetlenül neked adta birtokba az ingatlant, átadta a kulcsot, és most kéred (=a végrehajtótól), hogy a Vht. 154.§ szerint adja át neked az ingatlant.

drbjozsef # 2022.03.10. 15:21

H_Alex,

Az a 154.§.
(se nem 154/A se nem 154/B)

Eleve ezt kellene tenniük, kérni sem kell, ez a törvényi kötelezettségük.

Egyébként együttműködőek? Ott laknak még az ingatlanban életvitelszerűen? Van hova menniük?

H_alex # 2022.03.10. 14:48

Úgy értettem a 154/B-t, hogy megkérem őket, hogy nekem adják birtokba közvetlenül (mivel a végrehajtó ezzel nem foglalkozhat még pár hónapig).
Ha erre van egy másik bekezdés, akkor azt szívesen fogadom, illetve a módját a lent említett paraméterek (egy házaspár volt tulajdona) mellett.

gerbera317 # 2022.03.10. 09:06

Nem szerencsés úgy kérdezni, hogy a jogszabályt is hozzáteszed, mert arra csak kétféle válasz lehet: 1) Hát olvasd el; 2) Sehogy, mert az nem arról szól.
A birtokba adás (ha az önkéntesen nem teljesül) a 154/A. § szerint történik. Az adósokat külön nem szólítja fel senki, mert a törvény erejénél fogva el kell onnan menniük - erre az árverési jegyzőkönyv legvégén szokás emlékeztetni őket.

drbjozsef # 2022.03.09. 19:20

Vht 154./B§ szerint?

Sehogy, aszerint már birtokban kellene lenned.
Úgy érted, kiköltöztek, csak nem adták át neked a kulcsot, nem írtatok jegyzőkönyet az óraállásokról?

H_alex # 2022.03.09. 16:43

Üdv!

Két adós (1/2 + 1/2) esetén hogyan működik a birtokba vétel 154/B alapján?
Férj+feleségről van szó, egy címen laknak, ilyenkor két külön levélben kell őket értesíteni, vagy a vagyonközösség miatt elég egy levélben felszólítani őket?