Társasházak jogásza!


MajorDomus # 2020.05.12. 15:35

Nem gondoltam másra.
Arról volt szó,hogy a kozmetikus kialakithat e üzletet a társasházban?
Szükséges e átminősiteni,vagy kell e a lakók beleegyezése.
Tekintettel arra,hogy működő vállalkozás,helyi adót fizet,ezért át kell minősiteni a helyiséget,ugyanakkor a társasháznak nincs beleszólása a működési engedély kiadásába.
Ettől független az a tény,hogy Alapitó Okiratban vagy az sznsz-ben a tulajdonosok kiköthetik,hogy a lakások és üzletek kizárólag lakásként funkcionálhatnak.

wers # 2020.05.13. 06:12

működő vállalkozás,helyi adót fizet,ezért át kell minősiteni a helyiséget

Én azt olvasom, hogy ez a TEAOR nem engedélyköteles, de még csak bejelentés köteles sem. Egyszerű székhely bejelentéssel gyakorolható.

Mint több más működő vállalkozás. Pl. könyvelő, tervező, fordító.... stb. Ezekre is minden esetben kérni kell engedélyt a társasháztól?

MajorDomus # 2020.05.13. 15:26

Az előbb irtam,hogy 2 kivétellel a társasháznak nincs beleszólása (már) a működési engedéky kiadásába.
A társasházat nem kell megkérdezni,de érdekes lenne úgy kozmetikát üzemeltetni,hogy a telephly nincs bejelentve.

wers # 2020.05.14. 05:35

https://net.jogtar.hu/jogszabaly?…

https://engedelykoteles.mkik.hu/

Lehet én keresem rosszul de nem engedély köteles és nem telephely köteles.

A telephelyet értem, hiszen akár az ügyfél lakásán is végezhető. A hatási engedélyt én sem értem, de nem baj.

A szakirányú végzettséget viszont előírják.

wers # 2020.05.14. 05:35

hatási = hatósági

MajorDomus # 2020.05.14. 19:09

Mondjuk a működési engedélyt is kiadják valahová!

Szomorú örökös # 2020.05.14. 19:50

MajorDomus

Mondjuk a működési engedélyt is kiadják valahová!

Nem keveritek ti a telephelyet a székhellyel? Bakker, ahogy a fodrász,
úgy a kozmetikus is járhat ki házhoz, nem kötelező neki egy helyen működnie szerintem.

Zsörb # 2020.05.14. 22:01

Olyan kérdésem lenne, hogy egy 5 lakásos társasház földszintjén levő lakás teraszának tetejét képzi a felette levő lakás erkélye. Az erkélyen karbantartási munkálatokat szeretne végezni az emeleti lakástulajdonos. Milyen arányban kell a karbantartási munkálatok költségét egy ilyen magán (ám mégis bizonyos szempontból együttesen használt) terület esetében a két lakás között elosztani? Nagyon szépen köszönöm a segítséget!

wers # 2020.05.15. 05:35

MD, még be is linkeltem neked. Nem kell működési engedély. Telephely engedély sem.

Bejelentett székhely, és ennyi. Csak azt ellenőrzik, hogy székhelyként bejelentett helyiség felett rendelkezhet-e ill. egyedül. Ha van pl. tulajdonostárs akkor kell az ő hozzájárulása.

wers # 2020.05.15. 05:40

Zsörb, attól függ. Ennyiből akármi válasz is lehet. Egy példa, ha a teraszon megunta a járólapot a tulaj és ki akarja cserélni, hát cserélje. Egyedül.

A szigetelés viszont jó eséllyel a társasházé. Ehhez sem tudunk eleget a válaszhoz.

Zsörb # 2020.05.15. 10:15

Kedves Wers!Köszönöm a gyors választ. Pontosítanék akkor: a teraszunk felett található erkély 4 db fa oszlopon (amelyek a mi teraszunk alá vannak bebetonozva), illetve egy vízszintes fa gerendán nyugszik, ami pedig a ház falába van becsavarozva. 10 év alatt a fa elkorhadt, így a fa szerkezet alapvető megújítására lenne szükség. A kérdésem tehát arra vonatkozna, hogy egy ilyen alapvető, állagmegőrző munkálat költségeit a két lakás milyen arányban köteles megosztani? (Az alapító okirat értelmében a felső lakáshoz az erkély, az alsóhoz a terasz tartozik, amely négyzetméter alapjának fele után fizetjük a közös költséget). Nagyon szépen köszönöm előre is a választ!

Kovács_Béla_Sándor # 2020.05.15. 10:21

Közös tulajdonú épületrész lesz az.

wers # 2020.05.15. 10:46

Közös tulajdonú épületrész lesz az.

Igen, erre céloztam. Normál esetben a szerkezet társasházi közös szokott lenni. A burkolat már nem.

Zsörb, ez olyan felújítás mint pl. a ház külső hőszigetelése, a tető felújítása stb. És lényeges, a ház minden tartószerkezete közös.

Zsörb # 2020.05.15. 12:30

Nagyon szépen köszönöm, én is így gondoltam. Még egyetlen kérdésem lenne. Ha az erkélytulajdonos viszont az egész szerkezetet meg szeretné változtatni (vasból, betonból, járólapból stb.) kívánja kivitelezni az új erkélyét, ez már minket mint alsó tulajdonosokat nem érint költség szintjén, jól gondolom? Pusztán a jelenlegi formában történő állagmegőrzés ránk eső része tartozik ránk, ha jól értem. (Arról a kényelmetlenségről már nem is beszélve, hogy az általunk kedvelt fa tartóoszlopokat is esetlegesen kicserélnék vasra a többletsúly miatt.... )

Kovács_Béla_Sándor # 2020.05.15. 13:37

Azt nem ő dönti el. És nem is te. Hanem a tulajdonos-közösség.

MajorDomus # 2020.05.15. 18:44

Mondjuk érdekes lenne tudni mit ír az erkélyről az Alaító Okirat?

Kovács_Béla_Sándor # 2020.05.16. 09:13

Nincs nagy esélye, hogy önálló helyiségként listázza.

MajorDomus # 2020.05.16. 19:29

Arra viszont elég nagy,hogy az Okirat "A külön tulajdon" fejezetében,a lakás tartozékaként tüntesse fel.

laikus60 # 2020.05.17. 10:22

Meg tudná valaki mondani, hogy Balatonon egy 36 lakásos társasházban mikor tartható közgyűlés legkorábban?

Kovács_Béla_Sándor # 2020.05.17. 11:22

Majd.

Szomorú örökös # 2020.05.17. 15:21

laikus60

Balatonon egy 36 lakásos társasházban mikor tartható közgyűlés legkorábban?

Egy közös képviselő ismerősöm megtudta, hogy majd akkor, ha ezt a 65 év alatti-feletti idősávos vásárlási korlátot is megszüntetik. Remélem, hogy mihamarabb.

MajorDomus # 2020.05.17. 21:03

A vészhelyzet lefújása után.

laikus60 # 2020.05.18. 14:30

Köszönöm szépen a válaszokat! Csak azért gondoltam, mert mi a társasház kertjében szoktunk "értekezni" ahol betartható a 1.5 - 2 méteres távolság is!
Szomorú örökös! nem csak a jobboldalon nem mondanak igazat! A baloldal ugyanúgy hazudik, egyik sem különb a másiknál!
Nem szabad szemellenzősnek lenni!

Szomorú örökös # 2020.05.18. 15:39

laikus60

mi a társasház kertjében szoktunk "értekezni" ahol betartható a 1.5 - 2 méteres távolság is

Visszatérve a fő témára, tök mindegy, hogy ti hogyan szoktatok közgyűlni, a jelenlegi rendelet megtiltja a közgyűlések megtartását.

MajorDomus # 2020.05.18. 19:04

Ha a Király engedélyezi, akkor majd lehet.