Ingatlanügyek


Zoltanuss # 2017.05.20. 05:39

Üdv !

Állandó lakás bejelentkezéshez milyen tulajdoni lap kell ? Az egyszerűbb, olcsóbb vagy a drágább ?
Vagy elég az adásvételi szerződés ? Igaz azt már elkallódott.
Majd 6 éve történt az ügylet ideje lenne bejelentkezni.
Előre is köszönöm az infót
Z.

MajorDomus # 2017.05.19. 21:09

Más kérdés,hogy a vevőtől elkérheted a felét ,,stikában,,.

Bea1 # 2017.05.19. 04:14

Értem, köszönöm.

MajorDomus # 2017.05.18. 22:24

Nem.
A törvény előirásait nem irhatod felül egy adásvételivel.

pazs # 2017.05.18. 07:22

Hát nem, mert az adó alanya az, aki január 1-jén a tulajdonos, az már engedmény, hogy két részletben is meg lehet fizetni. Persze megpróbálhatod, mert úgy lenne méltányos, ha te csak az 1/12-ét állnád, de nem köteles az új tulajdonos segíteni rajtad.

Bea1 # 2017.05.18. 06:47

az új tulajtól?

Bea1 # 2017.05.18. 06:46

Üzlethelyiségemet februárban eladtam. Bejelentettem a helyi adóügyi osztályon, ahol azt mondták, hogy mivel 2017 január 1-én a nevemen volt, ezért jó magyar bürokrata logika szerint mind az első féléves, mind a második féléves építményadót (30 000 ft) még mindig nekem kell fizetnem, és nem az új tulajnak.

Az adásvételiben pedig ugye az van, hogy a vevő húzza az ingatlan hasznait, és viseli a terheit februártól.

A kérdésem az, hogy az én nevemre szóló építményadó összegét kérhetem-e az adásvételi szerződésünkre hivatkozva?

Szomorú örökös # 2017.05.18. 05:56

nonolet

Az sem biztos, hogy ott veszi meg ahol te éppen olcsón láttad.

Úgy érzem, hogy ez a történet is egy kicsit idevág.

Egyszer régen egy vállalkozó az autójával levert egy lépcsőházi lámpatestet egy társasházban. Többször kérte a közös képviselő, hogy szíveskedjen kicserélni, nem tette meg. Ezt követően én megbízást kaptam a cserére és a cég nevére készült számla, amit neki ki kellett fizetni. Ezek után a cég vezetője hisztisen felhívott, hogy ezt én hogy képzelem, hogy egy kb. 8-900 Ft-os UFO lámpát 4000 Ft-ért szerelek fel, meg hasonlók. Elmagyaráztam neki, hogy egyrészt nem 8-900 Ft volt, mert nem az OBI-ban vettem, ahol neki meglett volna a lehetősége ugyebár, de nem élt vele, hanem egy általam jóval gyakrabban látogatott szaküzletben, ahol rendszeresen vásárolok és ott nyilván az drágább, mint az OBI.

Na meg hát komolyan nem értem, hogy mit gondolt, ingyen fogok neki dolgozni és még számlát is kap? Vállalkozó vagyok én, nem hülye! No és hát miért nem ő cserélte-cseréltette ki, ha már nem volt képes vigyázni az autóval?

Punka # 2017.05.18. 03:35

Ott dolgoztam a cégnél, tőlük is vettük a lakást. Az egész történet a pofátlan lehúzásról és a szerződések semmibevételéről szolt. Gyomorforgató volt az egész. Csak azt hittem, hogy volt alkalmazottjával nem fogja játszani ezt az ocsmány játékot.

nonolet # 2017.05.17. 23:51

Punka

HA ő veszi az neki többlet költség, hisz

  • utána jár
  • több pénzt köt le
  • tartalékot kell vennie az egyediből
  • stb.

Erre úgy 20% felár a szokásos-elfogadott.
Ez jogos is...

Az sem biztos, hogy ott veszi meg ahol te éppen olcsón láttad.

Továbbá, az is lehet, hogy amit kértél ahhoz drágább segédanyagok kellenek és/vagy több munka, jobb szaki.

Szóval, vannak-lehetnek valós plusz ár indokok.
Akár még dupla árig is...

Ha te viszed akkor is felmerülhetnek ezek ár növelő dolgok.

Annak eldöntése, hogy az ár rendben van-e?

  • szerződésben írottak

ÉS

  • a realitás-életszerűség

alapján mérlegelve lehetséges.

Ha lehúzást szimatolsz, akkor
kérj részletes INDOKLÁST SZÁMOKKAL együtt és írásban!

A jogalapra (szerződéshely, jogszabályhely) és a számokra is.

Hisz lehet, hogy

1.
jogos és szokásos szintű a felár, csak te sokallod, lepődsz meg rajta

2.
lehúzás

3.
A kettő kombinációja...

A megbeszélés, tisztázás, megegyezés a jó út.

Mert nélküle csak a per felé vezet az út,
ami idegölő és sok pénzbe kerül valakinek a végén.

MajorDomus # 2017.05.17. 22:26

Akkor ne fizesd ki!

Punka # 2017.05.17. 11:23

A szerződés műszaki része:
Kulcsrakész állapotban kerül a lakás átadva, beépítve mindenféle műszaki tartalommal ( szaniterek, csempék stb.) aminek tételesen fel van sorolva az ára valamint ki van emelve hogy ezek helyett a vevő igénye szerint mást választhat. Ennyi. Se több se kevesebb.
Viszont a kivitelező úgy gondolja, hogy ha neki szólok, hogy mondjuk a csaptelep nem tetszik és legyen egy drágább kivitel akkor a kiválasztott csaptelep dupla árát számolja fel nekünk mint amennyiért árulják azon a helyen ahol mi is megvennénk meg ő is. Ha mi vesszük meg akkor külön munkadíjat számol fel horror összegért. Ez sehol nincs leírva a szerződésbe.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.05.17. 10:45

Ismerjük mi a szerződésedet?

Punka # 2017.05.17. 10:43

Sziasztok. Egy kis segítség kellene. Ujjépítésű lakást vásároltunk és a kivitelezővel most számolunk el hogy mi az amit kértünk a lakásba, mi az amit nem. Megteheti azt a kivitelező hogy a betervezett 2800 ft-os csempe helyett egy magasabb árkategóriás csempét választottam ami mondjuk 3500 ft m2-re arra ő 5000 ft-ot számol? Vagy be van tervezve egy X wc 20000 ft-ért de én egy 30000 ft-osat viszek akkor felszámolja az ő általa kreált horribilis munkadíjat, pedig le vannak írva a szerződésbe, hogy ilyen meg ilyen szanitereknek ennyi meg ennyi az ára és ehelyett a vevő szabadon választhat olyat ami neki tetszik. A felsorolt szanitereket beépítette volna ez benne van a vételárban, de ha élek a jogommal és mást hozok akkor miért számol fel külön munkadíjat? Nem mindegy neki milyet épít be? Jogilag jól van ez? Mivel tudnék érvelni a magam igaza mellet? Esetleg valami törvény rá? Tisztességtelen kereskedelmi gyakorlat?

MajorDomus # 2017.05.16. 19:45

Nem
Igen

Szomorú örökös # 2017.05.16. 04:42

MajorDomus

Elnézést, ha nem voltam teljesen érthető. Itt a régi, másik fél ház tulajdonosa, akit szeretnének rávenni a társasházzá alakulásra, mert ő az, aki beletojik az egészbe és nem érdekli. Neki egy irdatlan méretű hitel van az ingatlanán és képtelen belőle kiszállni, sőt tudtommal most se nagyon tudja fizetni, ahogy régebben is volt. Nagy valószínűséggel a bank is beleszólhat, ha ő erre rábólintana.

Az a tulajdonos, akik a fél házrészét szeretné megosztani kétfelé egy új tulajdonossal, ő és az új, a képbe belépő tulaj egyértelműen szeretné a társasházzá alakulást, ami gyakorlatilag egy 100 ezer forint alatti összegbe kerülő társasházi alapító okirat illetve fejenként egy földhivatali bejegyzési illeték, ahogy tudom. Ezt ők ketten szívesen felvállalnák, de félő, hogy a másik fél ház tulajdonosának a beleegyezése, hozzájárulása is kellene hozzá.

És hát a fő kérdés, hogy a használati megosztás elegendő-e a melléképület-bővítés önálló ingatlanrészként történő értékesítéséhez, vagy mindenképp társasházi albetétesítés szükséges hozzá?

Az elővételi jogokkal teljesen tisztába vagyok egyébként.

nonolet # 2017.05.15. 22:39

Miért ne tudná eladni?

A tulajdonrészét bárki önállóan eladhatja....

Nem kell a másik tulaj belegyezése.
Miért is kéne?!!!!

Viszont valóban van elővételi joga a tulajdonos társnak.
Azzal élhet és a vevő helyébe léphet.

Ha akar és/vagy tud.

MajorDomus # 2017.05.15. 22:22

Előszöf tőled kell engedélyt kérnie mert elővételi jogod van !
Vedd meg!

Önállóan nem tudja eladni,főleg nem a beleegyezésed nélkül!

Ha ebben lépni akar,bele kell egyeznie a társasház alapitásba!

Szomorú örökös # 2017.05.15. 19:10

Üdv! Lenne egy fontos kérdésem!
Adott egy osztatlan közös tulajdonú magánház jelenleg két tulajdonossal. Úgy fest, hogy belép a képbe egy harmadik tulajdonos is, mivel az egyik jelenlegi tulajdonos szeretné a fél házrészének a felét eladni számára.

Ez az ingatlanrész áll egy főépület-részből illetve egy hivatalosan engedéllyel készült melléképület bővítésből, amely szintén lakás céljára szolgál minden közművel bekötve. Ebben a bővítésben lakik a tulajdonos, aki két részre kívánja a saját tulajdonjogát osztani.

Az illetékes irodában, amikor bent járt és szerette volna ezt a lakást is lakóépületté nyilváníttatni, akkor közölték vele, hogy nem lehetséges a helyi építési szabályzat miatt, de azzal, hogy lakás céljára használják, abba nem szólnak bele.

Kérdés, hogy későbbiekben hogyan válhat ez a lakrész akár önállóan elidegeníthetővé? Elég hozzá egy használati megosztás, amely ügyvéd előtt készül, vagy mindenképpen szükséges egy társasházzá alakulás, amelyben mondjuk önálló albetétté válik ez a lakrész? Vagy egyik sem lehetséges?

Sajnos a másik fél ház tulajdonosa nem igazán hajlik ebbe az irányba.
Őt bármilyen módon rá lehet-e venni, hogy rábólintson egy társasházzá történő átalakulásra?
Jelenleg használati megosztással működik a ház, de ez tovább már nem igazán járható út.

Kata5825 # 2017.05.15. 16:20

Kedves MajorDomus!
Köszönöm a választ! Valóban csak ennyibe kerülne a társasházzá alapítás? 95 ezer Ft? Egy ingatlanos másfél millió forintról beszélt nekem. Akkor ez így megnyugtató megoldás lenne.

MajorDomus # 2017.05.12. 21:15

Utólag ez nehéz ügy!

pazs # 2017.05.12. 07:24

Samandra: azt követelheted, ami a szerződésben van, ha nem kaptad meg, kérd (írásban). Nyilván ha elismerted a szerződésben, hogy átvetted az összeget, akkor nem tudod követelni.

MajorDomus # 2017.05.11. 21:31

Talán megérne egy feljelentést!

Samandra # 2017.05.11. 14:31

Alá, mert azt a választ kaptam, azzal ne foglalkozzak, muszáj volt magasabb összeget tenni ajánlatnak, mint az előző házaspár tett, ezért került bele az az összeg, de az csak papíron létezik. És ma is hiába kértem rajta számon, se egy bizonylatot, se semmit nem tud felmutatni nekem. Még a munkadíjáról se adott számlát, arról nem beszélve, hogy a hátam mögött szervezte be a tényleges vevőt, akiknek a vételi ajánlattételét el sem fogadtam, mivel nem tudtam róla, hogy lecserélődött a vevő. Ma felhívtam az előzőt, az ingatlanos azt mondta nekik, én léptem vissza, mert jobb ajánlatot kaptam. Nekem azt mondta először, azért lépett vissza a vevő, mert nem kaptak hitelt, utána meg azzal indokolta, hogy kifutottam volna az adásvételire kitűzött határidőből, csak nekem tett szivességet, hogy ne kelljen a foglalót visszafizetnem. Kérdésemre, hogy erről 2 hónap alatt miért nem tájékoztatott, értékelhető választ nem kaptam. Akivel tegnap aláírtam az adásvételit, tőlük 500.000 Ft-ot kért foglalónak, nekem azt állítja, hiába mondott a vevő 500.000 Ft-ot, nála csak 406.000 Ft-ról van befizetés és akárki akármit mond, az számít, ami nála le van papírozva. Természetesen a befizetésről nem adott kezembe semmi bizonylatot.

Még volt olyan manővere is, hogy amikor az első pár lefoglalózta a lakást, vissza akartam kérni a lakás kulcsait, ám azt hazudta, hogy elhagyta! Aki tegnap megvette a lakást, szinte napra pontosan megmondta, mikor volt megnézni az ingatlant, csak nem tudom hogyan, mikor nem volt kulcs? Persze a kulcsom később előkerült, amikor már ez a házaspár is kifizette a foglalót.

drbjozsef # 2017.05.11. 06:11

Samandra,

aláírtad végül a szerződést?