Ingatlanügyek


osztap # 2022.02.16. 19:40

sakos,

Alternatíva lehet az ügyvédi letétbe teljesítés. Lehet, hogy az ügyvéd ezért majd benyújtja a számlát a kedves vevőnek, de hát ha ez kell neki...

sakos # 2022.02.16. 20:00

Nem értem, hogy mivel vagyok előrébb, ha a letétből kerül hozzám vagy édesapámhoz az összeg szétosztásra, mintha egyből utalná a vevő valamelyikünknek.
(Elnézést, nem vagyok jártas ilyen ügyekben.)

osztap # 2022.02.16. 20:42

sakos,

Indítsa az ügyvéd a tíz utalást a letétből. Ha a vevő fizeti a zechet, miért ne?

SolnesM # 2022.02.17. 08:20

A vevő elzárkózott ettől. Leginkább készpénzben akar fizetni, de az még rosszabb lenne.

Azért ez a mérvadó. Nála a pénz így ő dönt !

Készpénzben kifizeti az ügyvédnek ( letétbe helyezi ). Aztán az ügyvéd vagy más megbízott szétosztja a pénzt.

SolnesM # 2022.02.17. 08:30

Ez sajna nem kívánságműsor, kénytelen lesz 10 felé utalni”.

Már miért ne lenne az ?

A vevő és az ügyvédje készíti az adásvételit, így a pénz mozgástechnikájáról is ő dönt. Vagy visszalép.

Amúgy az nem világos, hogy a vétel áron - áron alul történik.

Nyilván egy már évek óta eladatlan ingatlannál ami áron aluli is más képen zajlanak a dolgok, mint egy kapós jó helyen lévő ingatlannál.

Ezeket a vevőnek és az eladónak tudni kell.

SolnesM # 2022.02.17. 08:40

sakos
Ja neked még nem válaszoltam.
Írod hogy :
A vevő elzárkózott ettől. Leginkább készpénzben akar fizetni, de az még rosszabb lenne.

Kinek lenne rosszabb ?

A vevő érdeke az aláírások hitelessége, a jó bejegyezhető szerződés, az eladóké a pénz.
egy 10 tulajdonos ingatlannál - főleg ha évek óta valamiért eladatlan. És mi van ha gondol egyet az eladó és eláll.

Persze ha korábban nem perkált foglalót. Ha igen, akkor már ő is kényszerpályán van.

csubuka # 2022.02.22. 14:46

Kedves Fórumozók!

Egy apró kérdésben szeretnék segítséget kérni. Alapvetően egy új építésú társasházi lakás műszaki átvételénél mennyire lehet jogos a beruházó-kivielező oldaláról olyat mondani, hogy a kiviteli dokumentációt/tervrajzokat nem adják ki, mert az "titkos"? Ez elég necces, mert valamihez hasonlítani kéne a megvalósult helyzetet az átvevőnek gonodlom, nem? Van olyan jogszabály amit fel lehetne nekik emlegetni, hogy mégis kiadják legalább közvetlenül a lakásra vonatkozó részt, ha nem is a közös részek terveit? Mondjuk erkélylemez hőhídmegszakítása meg hasonlók érdekelnének...

Majordomus # 2022.02.22. 19:47

Ha bejegyezték a társasházat,és téged mint tulajdonost,akkor bármikor hozzájuthatsz a Fökdhivatalban. Az irattárban kérj másolatot. Párszáz forint lesz.

drbjozsef # 2022.02.22. 20:35

Kiviteli tervekhez? A földhivatalban? Nem fogadnék rá...

csubuka,
szerintem a kiviteli tervek nem titkosak, ha nincs titkolnivalója a beruházónak, akár oda is adhatnák. De szerintem nem kötelezhető rá, az eszerinti építést a műszaki ellenőrnek kell ellenőriznie, nem neked. Egébként hogyan is tennéd? Felvered légkalapáccsal a teljes padlólemezt, hogy megnézd, tényleg úgy készült? Ha már kész az épület, burkolva, festve, nem sok mindent kezdhetsz vele.
Egyébként műszaki tartalmat nem kaptál a szerződéskötéskor? Annak bizonyos jellemzőit ellenőriztetheted hozzáértő építésszel, aki műszerekkel meg tudja nézni (lásd. pl. komkel.blog.hu)

csubuka # 2022.02.23. 08:11

drbjozsef:

Köszönöm szépen a választ! Értem. Persze nagyon extra lehetőséget már nem adna akiviteli terv ebben a stádiumban, de a megléte pár helyzetben azért megnyugvást tudna adni.

De pl. pont az ablakok menti hőhídmentesítést szépen lehet ellenőrizni. Beforduló szigetelés meglétét. Esetleg a teljes káva szélességben meglevő XPS-s. Ez a kopogtatós módszerrel nagy biztonsággal ellenőrizhető. Ugyanakkor ahhoz, hogy legyen mihez viszonítani, hogy miért is nincs ott, ha épp nincs, ahhoz a terveket kéne látni. (Ha szimplán kicsit kispórolták, mert jogilag úgyis megfelelt a minimumnak, vagy éppen megfeledkeztek róla, akkor persze a terven sincs és nincs miért kérdezgetni.) Kifejezetten hőhídmentes beépítésűnek írták az ablakot a műszaki leírásban és az építési fotókat nézve azért pár kérdés felmerült pl...

Majordomus: Köszönöm szépen a választ! Vagy ha nem ők, akkor a Kormányhivatalnál tuti lehet a lakás rám ovnatkozó részét kikérni.

Majordomus # 2022.02.23. 09:21

drb..
Én fogadnék.
A társasház bejegyzésének 5 feltétele közül az egyik, a kiviteli tervdokumentáció csatolása.
A saját közös képviselőmtől nem kaptam meg a házunk rajzait mert közölte hogy nincs.

A földhivatalban 1,350 ft ellenében kaptam hivatalos másolatot a szintünkről és a másik lakásról amit meg akartunk venni. A rajz ismeretében meg is vettük.

Zoltanuss # 2022.02.23. 17:26

csubuka !
Tervet lehet kérni, de nem biztos ,hogy odaadják.

Na meg nagyon sokféle terv létezik.
Van az un. koncepciós terv,
az engedélyezési,
aztán a kiviteli terv és végül
az egyszerűsített un. megvalósulási terv.

A tervek közül a kiviteli a legrészletesebb a legnagyobb tartalmú.
Hogy melyiket őrzi a földhivatal és meddig azt nem tudom. kicsi a valószínűsége ,hogy pont a legterjedelmesebb kivitelit őrizné.

Majordomus # 2022.02.23. 19:42

Neki a szintenkénti alaprajz is elég lenne.
Egyébként digitalizálva őrzik.

csubuka # 2022.02.24. 13:12

Kedves Zoltanuss!

Köszönöm a választ!

Igen, alapvetően a megvalósulási tervekről lett volna szó, hiszen volt pár megkérdőjelezhető részlet az építési fotókon és azok menet közbeni kijavításának megtörténtét próbáltuk volna ellenőrizni, meg, hogy legyen egyáltalán mihez viszonyítani az átvételnél.

De értem, hogy végülis nem kötelező odaadni, kellemetlen. Ugyanígy a részletes energetikai tanusítvány is visszatartható? Mert az is egyelőre úgy tűnik, hogy nem igazán lesz látható számunkra, csak valami szimpla egy oldalas semmiség...

De így ha a tervek kellenek, akkor gondolom a használatbavételt meg kell várni és hivataloktól kérni a terveket nem az építtetőtől közvetlenül...

Zoltanuss # 2022.02.24. 18:29

Ugyanígy a részletes energetikai tanusítvány is visszatartható?

Van olyan egyáltalán ?

Zoltanuss # 2022.02.24. 18:31

Úgy általában nem készítenek vagy ha igen akkor minek ?

Az a tanúsítás egy katonaorvosi vizsgálatnak felel meg.

3 perc a vizsgálat és döntenek : megfelel

drbjozsef # 2022.02.25. 05:15

Van olyan egyáltalán ?

Nincs.
Van tanúsítvány, de az nem részletes.
Az azt megalapozó számítások részletesek, de az nem a tanúsítvány része közvetlenül. Kiadható, de nem kötelező, szerintem.

Zoltanuss # 2022.02.25. 08:03

Hát a családban a közelmúltban három új építésű lakás vétele is történt.-
Az energia tanúsításról egyiknél se volt szó.
Amúgy egy energia tanúsítás komoly dolog is lehetne, de annak ára van.

Így bizonyos energetikai lobbi nyomására átment a látványos semmit mondó irányba.

A szép színes ábrák bizonyos rétegek számra vonzóak lehetnek és főleg vonzó a monopol helyzetben lévő tanúsítók számára.... árbevétel, a lehető legkevesebb munkával.

Nagyjából úgy mint bizonyos orvoskörök.... vizsgálnak, ködösítenek latin szavak de főleg az ő felsőbbrendűségük.
A felsőbbrendűség mindig vonzó főleg annak aki részesül az előnyeiben.

Ettől függetlenül mindenkinek ajánlatos a háza /lakása energia paramétereinek az ismerete.
Az ismeretekhez való út sokféle. pl. fizetünk egy hozzáértőnek... na nem 15 - 25 eft-ot, hanem annál sokkal többet.

wers # 2022.02.25. 09:39

Hát a családban a közelmúltban három új építésű lakás vétele is történt.-
Az energia tanúsításról egyiknél se volt szó.

Érdekes is lenne, mivel ez az építési terv része.

Zoltanuss # 2022.02.25. 09:59

Ok. a része.

Akkor a vevőknek miért nem prezentálják.
Csak nem mondod, hogy egy földszinti északi , ráadásul sarok lakás egyenértékű egy mondjuk déli emeletközi védett lakással.
Energetikailag jelentős különbségek lehetnek köztük.

wers # 2022.02.25. 12:01

Új építésű épületeknél a mindenkor érvényes előírásokból lehet kiindulni, vagyis azt minimum be kell tartani.

Amennyiben az előírásnál jobb a kivitelezett épület azzal rendesen dicsekedni szoktak, ami az áron is meglátszik.

wers # 2022.02.25. 12:04

Csak nem mondod, hogy egy földszinti északi , ráadásul sarok lakás egyenértékű egy mondjuk déli emeletközi védett lakással.
Energetikailag jelentős különbségek lehetnek köztük.

Valóban, de tapasztalat szerint ez leginkább a nyári hőségben a leginkább érezhető.

Majordomus # 2022.02.25. 15:05

És januárban....

csubuka # 2022.02.25. 20:42

Kedves Fórumozök!

Köszönöm szépen a választ!

Alapvetően ilyen egylapos indoklás nélküli papír lett az energetikai besorolásról. De az igazi hekkeléseket a hőigényt csak részlegesen kielégítő hőszivattyú beszámításánál lehetne elkapni stb. A BB épületek egy része tuti kamu BB...

Az sajnos igaz hogy tuti nem azert tartjak vissza a papírt, nehogy infarktust tartjon a vevő, hogy mennyire jót építettek.

A családban épül családi ház ott azért rendes levezetést kap az ember. Legalább a rétegrendek helyes felvételét lehet ellenőrizni stb.

drbjozsef # 2022.02.26. 09:34

Nem kamu, a jogalkotó csinálta okosan úgy, hogy azért annyira szigorú ne legyen. A "közel nulla energiaigény" fogalmat nem úgy érti, hogy a "bemenő" energiaigény legyen alacsony (mondjuk egy extra szigeteléssel, hővisszanyerős szellőzőrendszerrel, etc), hanem úgy, hogy mindegy mennyi energiát fogyaszt (=lehet jó szar a szigetelés), ha közel annyit termel is, pl. hőszivattyúval, vagy napelemmel.