Ingatlanügyek


miro132 # 2012.07.16. 07:10

Sziasztok!

Tanácsotokat szeretném kérni a közetkezőben:

7/8 arányban tulajdnomban lévő épületet át szeretnék alakitani ami épitési engedelyköteles. A kisebbségi tulajdnos nem járul hozzá a munkához indoka nincs. Kérdés az hogy ilyenkor mit lehet csinálni ?

köszi előre is

üdv miro

MajorDomus # 2012.07.14. 15:09

NE csináljatok hülyeségeket.
Miért kellene nektek jelzálogot felvenni és őket kifizetni .

Az örökségüket megkapták !!!

Övék a mama házának 1/3-a !

Hogy nem jutnak hozzá a mama haláláig az egy más történet. Legyenek türelemmel.mivel a mama haszonélvező,az ő engedélye nélkül a bátyád gyerekei a házba sem léphetnek be.

Erre vannak rászorulva ?

Ha az a vályogház ér 2,4 millio forintot és a gyerekek ketten vannak az egyharmad részre akkor az fejenként 400 ezer ft. ezért kell zaklatni a nagymamát ?

A nővéreddel ne záloghitelt vegyetek fel, hanem hajtsátok el őket melegebb éghajlatra.
Ja látom 3 milla a ház,akkor félmillióért vergődnek?
Legyenek türelemmel néhány évig.

Ne foglalkozzatok velük.

Veronika21 # 2012.07.14. 12:10

Tisztelt Forumozók!
Szeretnék tanácsot kérni,van egy családi házunk ami kb3 milliót ér csak, mivel közel 100 éves épület vert vályog.Édesanyánk lakja mint haszonélvező, tatarozza ő 85-éves,apukánk régen meghalt.Sajnos a bátyánk is meghalt így ketten maradtunk a nővéremmel,Most a bátyám gyermekei szeretnék megkapni az örökségüket a ház részből. Tudjuk jogos a kérésük igaz nincs rá szükségük csak a nagymamájukat zaklatják érte.A családnak nincsen pénze, hogy ki fizessük öket, Arra gondoltunk jelzálogot veszünk fel,Az ö beleegyezésük kell-e? lehet-e csak a kétrészre fel venni? A növérem és az én részemre. Kérem aki tud az válaszoljon nekem. Köszönöm szépen!

nap50 # 2012.07.14. 04:39

Épitési engedéyen a 2 épitettő a házaspár.

MajorDomus # 2012.07.13. 20:19

A hivatal malmai lassan őrölnek

Kovács_Béla_Sándor # 2012.07.13. 18:46

A földhivatali térképen? Akkor az már nem lesz önálló ingatlan.

nap50 # 2012.07.13. 17:51

Köszönöm a sok hozzászólást!
Gyámhatósági engedély megvolt, közben már messze nagykorú a fiam. Földmérő elvileg pár éve már feltüntette a haelyszinrajzon.

Immaculata (törölt felhasználó) # 2012.07.13. 07:52

A földhivatali feltüntetés szempontjából teljesen mindegy, hogy kinek a nevére szól az építési engedély. A földhivatal ráépítés ügyében nem vizsgálódhat, dönteni sem dönthet. Egyedül a tulajdonos nyilatkozata számít.

nanemaaa # 2012.07.13. 07:01

Azt hiszem MD most megfogta a lényeget. A nagy számok törvényei alapján borítékolom, hogy az építési engedélyben a kiskorú volt az építtető, hogy ne kelljen gyámhatósági hozzájárulás. Ergo bár természetesen a szülők voltak a finanszírozók és bonyolítók, de jogilag mégis csak a kiskorú épített. Az épület ingatlannyilvántartási feltüntetésével pedig nem lesz változás a tulajdoni hányadok kérdésében.
Ezt persze lehet tovább bonyolítani, ha a kiskorúnak csak résztulajdona volt, vagy az építési engedélyben megnevezett építtetők nem azonosak a tulajdoni lapon szereplőkkel, vagy nem minden tulajdonos volt az építtető.
Utóbbi esetben ügyvéd...ügyvéd...ügyvéd. Mindenképpen.

lajcsó # 2012.07.12. 19:09

Csupán ötlet szintjén: mi lenne ha külön helyrajzi számon szerepelne a lakás és külön helyrajzi számon a telek? Ebben az esetben a telek tulajdoni hányada nem változna. Így csupán földhasználati jog terhelné a telket. Viszont ehhez is kell a gyámhivatal jóváhagyása.

MajorDomus # 2012.07.12. 18:49

Kinek a nevére szól az építési engedély ?

Immaculata (törölt felhasználó) # 2012.07.12. 18:00

Az ingatlan feltüntetéséhez földmérő kirendelése szükséges.

A tulajdoni hányad már egy érdekes kérdés. A földhivatali bejegyzéshez kell a gyámhivatal nyilatkozata, hogy milyen mértékben járul hozzá a tulajdoni hányadok módosulásához. Ezt a gyámhivatal hivatalból nem teheti meg, ő védi a kiskorú érdekeit, így kizárólag per útján kérhetitek a tulajdoni hányadotok megállapítását.

Kovács_Béla_Sándor # 2012.07.12. 17:24

Kötelező a jogi képviselő a földhivatali eljárásban. De ha nem csak az épület feltüntetéséről van szó, akkor valószínűleg az sem lesz elég, kellene a gyámhatóság hozzájárulása.
Hogy a csudába kaptatok építési engedélyt?

nap50 # 2012.07.12. 16:26

Üdvözletem!
Kiskorú gyermekem nevén lévő ingatlanra épitkeztünk feleségemmel. Tulajdoni lapra hogyan lehet ezt átvezetni? Ügyvéd kell hozzá, vagy csak papirokkal bemenni a földhivatalba? Tulajdoni hányadot mi alapján lehet megosztani?
Köszönettel: Laci

lajcsó # 2012.07.10. 11:31

Az eladás során: ha jövedelemed képződik akkor adót kell fizetned, meg esetlegesen az energetikai tanúsítvány költségét (kb. 15000Ft). Az adó alapja: eladási ár-szerzési érték. Az adó mértéke: 16%.
Vétel során (alapesetben): tulajdoni lap (6250 Ft)+ügyvédi munkadíj (kb. 1%)+földhivatali díj (6600 Ft)+illeték (4 milló forintig 2%, ezt meghaladó összeg után 4%).
Azonban a felek ettől minimális mértékben eltérhetnek (pl. előfordul, hogy tulajdoni lapot az eladó váltja ki a földhivatalnál).

wers # 2012.07.10. 09:05

Az nem számít, milyen érték volt az örökösödési adó alapja?

Szilu5 # 2012.07.10. 09:00

Lehet rosszul fogalmaztam,s ezáltal félreértés történt.Egyszóval van egy örökölt lakásom amit elszeretnék adni,de azt is tudom nem mindegy mennyiért adom el és mennyiért veszek egy másikat a százalékok miatt.pl 8m eladom a lakást és veszek ebből 6m ért egy másik lakást,és ennek a költségeire lennék kiváncsi hogy mit kell ezután fizetnem.elöre is köszönöm a választ.

lajcsó # 2012.07.10. 08:29

Az adót lakásonként kell számítani. Egyik lakás értékesítésből származó jövedelemnek semmi köze a másik lakás eladásából származó jövedelemhez. Ha 10 db lakást adsz el, abban az esetben is külön-külön kell megállapítani az adót. Én nem adóról írtam hanem illetékről. A kettőt nem szabad összekeverni!

Szilu5 # 2012.07.10. 07:17

Azt tudom hogy az eladási árból le kell számolnom a másik ingatlan vételárát és a további költségeket amit papirral igazolni lehet,és a fennmaradó 16%ra gondoltam.ugy jól tudom?

Szilu5 # 2012.07.10. 07:02

T.Fórum!Tehát ha jól gondolom,akkor mégis a 2.lakásom lesz.még egy kérdés,ha eladom az ingatlant és a két ingatlan között fennmarad nyereség annak kell a 16%adóznom?

lajcsó # 2012.07.10. 05:58

A hibát nem nehéz észrevenni. Az első lakását örökölte. Tehát, amit vásárolni akar az már a második lakás lesz. A kérdező nyilván az illetékkedvezményre célzott. Első lakást szerző jogcímén így már nem jogosult illetékkedvezményre. Viszont jogosult más jogcímen: a lakás egy éven belüli és eladása és másik vásárlása jogcímén. Ebben az esetben az illeték alapja a két lakás vételárának a különbözete lesz, ami lehet, hogy kedvezőbb számára mint az első lakást vásárlók kedvezménye.

Kovács_Béla_Sándor # 2012.07.10. 05:14

A jövedelem 16%-a azt adó. Nem számít, hogy mire használod fel. (A megvásárolt lakás illetékéből kaphatsz kedvezményt.)

Azt az "első lakásomat" gondold át mégegyszer. "No, gyerekek, ki veszi észre mi a hiba?

Szilu5 # 2012.07.09. 19:05

Tisztelt Fórum!Tavaly 2011ben örököltem egy házat 1/1 tulajdoni hányadban.Kérdésem az lenne ha értékesitésre kerülne az ingatlan,mondjuk a forgalmi érték felett akkor milyen mértékű adózási kötelezettségem lenne?az eladásból első lakásom venném,ez számit valamit?Válaszukat elöre is köszönöm!

lajcsó # 2012.07.06. 07:05

Meg kell nézni a kölcsönszerződést. Valószínűnek tartom, hogy a fedezeti ingatlan eladásához a bank előzetes jóváhagyása szükséges. Amennyiben a bank előzetes jóváhagyása nélkül eladjátok a fedezeti ingatlant akkor a bank erre hivatkozva (adósi szerződésszegés) felmondhatja a kölcsönszerződést. A jelzáloggal terhelt ingatlant akkor lehet eladni ha a jelzálogjogot nem biztosítja elidegenítési- és terhelési tilalom. Amennyiben a jelzálogjogot elidegenítési-és terhelési tilalom biztosítja, abban az esetben az ingatlan eladhatatlan. Az már egy külön kérdés, hogy ki venne meg egy jelzáloggal terhelt ingatlant?
Az "átterhelés" lehetséges megoldás. Erről viszont a bankkal kell megállapodni.

Kovács_Béla_Sándor # 2012.07.06. 05:45

Niki: el sem tudják adni.