zártkerti ingatlan adásvétele


bokros # 2016.01.23. 12:26

Ha az eladó elfelejti (8 napon belül) kifüggesztetni a szerződést, akkor az ügy nem elhúzódik, hanem kapásból elutasítják.


Dr. Bokros Gábor
ügyvéd

Dr. Bokros Ügyvédi Iroda
8961 Lenti Pf: 51
www.drbokros.hu
Tel/fax: (36 92) 551 270, 551-271
Mobil: (36 30) 3398 000

Cocus nucifera # 2016.01.23. 09:11

köszönöm a választ. Az ügyvéd azt írta, azért kéri, mert a Megyei Kormányhivatal még a 2015. júliusában hozzájuk érkezett ügyeket intézi. Ők pedig szeretnének mielőbb a bővítéshez, átépítéshez engedélyeket beszerezni.

lajcsó # 2016.01.22. 09:20

14 hónap míg a nevedre kerül? Ott valami nem stimmel!
Nálam is előfordult, hogy elhúzódott az ügy, de annak meg volt az oka: az eladó elfelejtette kifüggesztetni a szerződést.

Bea1 # 2016.01.22. 09:09

Nekem jövő héten lesz pont egy éve, hogy megvettem egy zártkertet, de még mindíg nincs a nevemen. Az ügyvéd szerint még egy két hónap kb.

lajcsó # 2016.01.21. 21:06

Nem értem minek kellene belemászni egy bizonytalan kimenetelű eljárásba? Az adásvétel óta négy hónap eltelt. Ha egyáltalán elbírálják a kivonási kérelmet az még kb. plussz egy hónap. Akkorra meg már a hatósági jóváhagyás is meglesz.
Ha kicsit belegondolunk az egészbe, akkor menet közben megváltoztatnátok az adásvétel tárgyát. Ami fölvet további jogi problémákat.

Cocus nucifera # 2016.01.21. 15:44

Számomra milyen hátrány származhat abból, ha eleget teszek a kérésnek?

lajcsó # 2016.01.21. 14:57

Az adásvétel óta 4 hónap eltelt, a kifüggesztés is megtörtént. Már a finisben vagytok. Erre a kis időre kár lenne kavarni!
Egyébként teljesen ingyenes az eljárás. A földhivatali portálon találsz erre vonatkozó tájékoztatót is.

Cocus nucifera # 2016.01.21. 14:08

Bocsánat! Földvédelmi járulékról kérdeztem természetesen.

Cocus nucifera # 2016.01.21. 14:04

Tisztelt Szakértők!
Szőlőmet eladva a szerződés aláírása 2015.szeptemberben, a kihirdetés novemberben megtörtént.A vevő ügyvédje kéréssel fordult hozzánk, hogy a több hónapig húzódó földhivatali eljárás gyorsítására adjak be zártkert kivonása iránti kérelmet. Beleegyezzek-e?
Az ügyvéd költség és illetékmentességről írt, de több helyen is utánaolvastam, mindenhol csak azt írják, hogy költségmentes az eljárás, de a földvédelmi illetékről szó sincs sehol.Erre is vonatkozna a mentesség?
Kérem, csak biztos választ írjanak,mert számomra nagy összeg lenne.Köszönöm előre a választ.

március22 # 2016.01.14. 09:22

A művelés alóli kivonás esetén jól tudom, hogy az erre rendszeresített formanyomtatványt - a zártkerti művelés alól kivont területként történő feltüntetés iránti kérelem I. - kell a tulajdonostársaknak benyújtani az illetékes járási földhivatalhoz és 21 napon belül elintéződik? Avagy sürgősségi eljárás keretében 10.000 ft megfizetése mellett hamarabb? Ki tudja azt, hogy mi a földhivatali eljárás pontosan, mit vizsgálnak? Mi fog szerepelni a kivonást követően a tulajdoni lapon? Az, hogy művelés alól kivont zártkert, és az épület megnevezése, ha van a tulajdoni lapon? Várom a választ!

március22 # 2016.01.14. 09:22

A művelés alóli kivonás esetén jól tudom, hogy az erre rendszeresített formanyomtatványt - a zártkerti művelés alól kivont területként történő feltüntetés iránti kérelem I. - kell a tulajdonostársaknak benyújtani az illetékes járási földhivatalhoz és 21 napon belül elintéződik? Avagy sürgősségi eljárás keretében 10.000 ft megfizetése mellett hamarabb? Ki tudja azt, hogy mi a földhivatali eljárás pontosan, mit vizsgálnak? Mi fog szerepelni a kivonást követően a tulajdoni lapon? Az, hogy művelés alól kivont zártkert, és az épület megnevezése, ha van a tulajdoni lapon? Várom a választ!

Kovács_Béla_Sándor # 2016.01.13. 09:36

Nem túl jól választottad meg a rovatot. Egyébként meg ne aggódj!

Kisfiatal # 2016.01.13. 09:09

Üdv !

Korábban sokat írtam már errefelé, talán emlékeztek még :)
Sajnos problémám akadt: decemberben megkötöttük az adásvételit, kifizettem az ár kb felét, és az eljárás függőbe lett téve 6 hónapra. Akkor lesz kifizetve és akkor kerül a nevemre, ha megtörtént a művelésből kivonás és az épületfeltüntetés. De megtörtént a birtokbaadás is az adásvétellel egyidejűleg. Átirattam a közműveket. tegnap voltak kint a villanyórát ellenőrizni, ahol is egy szakadt plombát találtak az a villanyóra kismegszakítóján, magán a megszakítón pedig sérülés nyomát. Elmagyarázta nekem, hogy így akár a villanyórát megkerülve lehet áramot vételezni. Kérdezte, hogy lakták e előtte az ingatlant, mondtam hogy csak nyáron, illetve, hogy rokon e az előző tulaj. Mondtam hogy nem. Azt mondta, hogy a korábbi tulajt fogják majd emiatt zaklatni, de persze én mégis aggódok, hogy esetleg engem büntetnek meg, a régi tulaj meg nyilván tagadni fog. Az áramszoláltató ki fog jönni megnézni(most csak vmi leolvasó cég volt kint). Kérdésem: ilyen esetben kit büntetnek meg ? Illetve ráterhelhetem e az eladóra ha nekem címezik ? Egyébként mi 1 hó alatt már elég sokat fogyasztottunk, de van még egy csavar a dologban: mi már jóval a hivatalos birtokbaadás előtt kaptunk kulcsot az ingatlanhoz, kb egy hónappal előtte, de akkor még persze nem költöztünk, csak kijárkáltunk ezt azt csinálni, és persze áramot is használtunk, ezért az akkori óraállást írtuk a mostani birtokbaadási papírra.

lajcsó # 2016.01.12. 14:42

Én a kifüggesztést követően már nem kavarnám a dolgokat. Ezt tanácsolnám az ügyfelemnek is.

március22 # 2016.01.12. 14:02

És miért ne adnának a művelés alóli kivonásnak egyébként is helyt? A Földhivatal jelen pillanatban nem is tud arról, hogy adásvételi szerződést kötöttünk, ugyanis még csak a kifüggesztés szakaszban van az eljárás.
Arról van szó egyébként, hogy azt a dec. 3-án kelt szerződést több ok miatt is módosítani kellene, tehát újra kifüggesztés stb. indulna az egész az elejéről, ezért vetődött fel a művelés alóli kivonás kérdése.

Kovács_Béla_Sándor # 2016.01.12. 11:32

Az attól függ, hogy melyiket nyújtják be előbb. Ha az átminősítés iránti kérelem a korábbi, akkor miért ne bírálnák el, miért ne adnának neki helyt?

lajcsó # 2016.01.12. 11:06

Szerintem a földhivatal nem fogja teljesíteni a kérelmet.

március22 # 2016.01.12. 09:30

Sziasztok!
Újabb kérdés: zártkerti ingatlanra 2015. december 3-án adásvételi szerződést kötöttünk, amely a polgármesteri hivatal hirdetőtábláján 2016. 02. 02-ig ki van függesztve. Abban az esetben, ha most a tulajdonosok kivonatnák művelés alól ezen ingatlant, akkor ez miben befolyásolná a mi vásárlásunkat? Újabb adásvételi szerződést kellene kötni, vagy a korábbit kellene módosítani és intézkedni afelől, hogy a Földhivatal ne folytassa le a zártkerti ingatlanokra vonatkozó eljárását? Mit gondoltok?

thyme # 2016.01.05. 09:47

Én is sürgős választ szeretnék találni a lenti 3 kérdésemre, azaz kivonathatom-e AZONNAL a 2015-ben vásárolt zártkertet művelés alól ill. eladhatom-e AZONNAL vagy csak az 5 év letelte után? Ha mégis eladnám 5 éven belül, anélkül, hogy kivonatnám a művelés alól, megtudja mondani valaki, mivel jár?

BV201 # 2016.01.03. 18:31

Árpád84: De most van folyamatban a vásárlás, március körül lesz elvileg az enyém teljesen. Ebben az esetben sem kell kivárni az 5 évet? Azonnal kérhetem a művelési ág alól kivonást a földhivatalnál?

Árpád84 # 2016.01.03. 13:23

2015 október 30-án elkészült a végrehajtási rendelet a zártkert megjelölésű ingatlanok átminősítésére, mely idei év december 1-től lép hatályba! Ettől számítva 2016. december 31-ig lehet díjmentesen kérni az illetékes földhivataltól a zártkerti ingatlanok „művelés alól kivett területként” történő átvezetését.
Ne késlekedjen, részesüljön Ön is az alábbi előnyökből:

ingatlanának forgalmi értéke az átvezetést követően növekedni fog.
függetlenül attól, hogy van-e felépítmény a zártkerten kérvényezhető a kivett zártkerti átminősítés.
a földhivatali eljárás teljesen ingyenes.
szabadítsa meg ingatlanát a művelési kötelezettségtől és az 5 évre szóló elidegenítési tilalomtól, hogy könnyebben és jobb áron tudja értékesíteni.
az ingatlan egy meghatározott részére is kérhető az átminősítés.
a lehetőséggel csak 2016 december 31-ig lehet élni, mely jogvesztő határidő, ezt követően nem lesz többé mód az zártkerti ingatlanok átminősítésre!

thyme # 2015.12.22. 10:47

Zártkert művelés alóli kivonásával kapcsolatban 3 fontos kérdés:

  1. 2014.05.01 óta vásárolt zártkertnél meg kell várni az 5 évet vagy kivonható vásárlás után azonnal? Eddig senki nem tudta egyértelműen megmondani a választ.
  2. Mi történik, ha valaki mégis 5 éven belül adja el a zártkertet, esetleg ugyanazon az áron. Milyen "retorzióval" jár?
  3. Milyen hátránnyal jár a művelés alóli kivonás (azon kívül, hogy támogatás nem igényelhető rá)?
BV201 # 2015.12.14. 20:42

hanga1: Én is ebben a cipőben járok, nekem január 9.-én jár le a 60 nap. Én is sokat olvasok/tudakozódok a témában. Szintén le akarom majd vetetni az aranykoronát, de még nem tudom hogyan és hogy egyáltalán megéri-e. Ami biztos eddig, hogy senki nem fogja számon kérni a szőlőt a telken, szóval nem kell beültetni! Megadom az email címem, ha esetleg valamelyikőnk előbbre jutna a témában, talán segíthetnénk egymásnak: bati1@freemail.hu

hanga1 # 2015.12.12. 07:28

Valaki tud nekem válaszolni?

MajorDomus # 2015.12.05. 21:29

Bea
Szerintem te egy másik országban élsz.