Lakásszövetkezet


PajtiP # 2024.09.28. 15:43

Egyébként leváltani, de a közgyűlésekre "megvásárolja" a szavazatokat, erős indok kell

PajtiP # 2024.09.28. 15:34

Van szerepe esetleg a Cégbíróságnak, mint a lakásszövetkezetek felügyeleti szervének?

drbjozsef # 2024.09.28. 15:19

Hát így mi sem lettünk okosabbak.
Például, hogy mit is szeretnél.
Itt például megáll minden bizonnyal a Btk. intellektuális közokirat-hamisítás bűntette.

PajtiP # 2024.09.28. 13:21

drbjozsef
ha é
ha én ezeket tudnám! Csak annyi tudok, hogy az ügyvezető megkerülésével kötötte meg a szerződést és a bérlővel elment egy közjegyzőhöz és csináltatott a jogtalanul magánál tartott pecséttel egy közjegyzői okiratot.

osztap # 2024.09.28. 10:38

borsika,

Ha megválasztottuk az új elnököt, akkor ő lemond nyilvánvalóan az igazgatósági tagságáról
Nem mond ő le semmiről. Az elnök az igazgatóság tagja, lakszövtörvény 22. §.

Jogilag lehetséges-e ha a közgyűlés jóváhagyja, hogy pályázati kiírás nélkül, ott helyben megválasszuk az új igazgatósági tagot, ha ezt a közgyűlés megszavazza ?
Honnan jön ez a pályázatosdi? A lakszövtörvény nem írja elő. Az alapszabály előírja? Vagy csak önszorgalom? Utóbbi esetben nem kötelező. DE: A közgyűlési meghívóba bele kell írni mind a két napirendi pontot:

  1. Elnökválasztás. Jelölt: X, a jelenlegi igazgatósági tag.
  2. Igazgatósági tag választása. Jelölt: Y, aki már évekkel ezelőtt volt igazgatósági tag.

Az elhunyt elnökünk megbízatása 2 év múlva járna le. Ha most megválasztjuk az újat, akkor a hátralévő időre választjuk vagy innen számoljuk a 5 évet? Ugyanez a kérdés az új FB elnök megbizatására is?
A hátralevő időre. A Lakszövtörvény 22. § és 25. § szerint igazgatóságot és FB-t mint testületeket max 5 évre választja meg a közgyűlés, ha az alapszabály rövidebb időtartamot nem ír elő. A testületek tagjainak megbízatása megszűnik a testületek megbízatásának lejártával. Azaz nem lehet, hogy az igazgatóságnak mint testületnek mondjuk 2025.12.31-ig van megbízatása, de az egyik igazgatósági tagnak 2026.06.30-ig.
Persze, ha az alapszabály nem tiltja, a tagok megszavazzák, a tisztségviselők meg elfogadják, akkor újraválaszthatók.

drbjozsef # 2024.09.28. 10:32

PajtiP,

Mindenfélét. De hát tudjuk mi, hogy te mit szeretnél?

Egyébként, ha közjegyző előtt kötötték az adásvételit, akkor hogy, minek kerül oda tanú?

PajtiP # 2024.09.28. 08:16

Kérdésem, hogy mit lehet tenni:
most jutottam hozzá ahhoz az albérleti szerződéshez, amit a lemondott elnök írt alá lemondása után három hónappal és hitelesítette magát a közjegyzőnél azzal a lakásszövetkezeti pecséttel, amit az átadsás-átvétel során nem adott át. A szerződéskötéshez egy tulajdonost kért fel tanúnak, aki tisztában volt azzal, hogy már nem a volt elnök a lakásszövetkezet jogi képviseletére felhatalmazott személy.

borsika # 2024.09.28. 08:07

Lemaradt az előző kérdésemről, de szeretném megkérdezni. Az elhunyt elnökünk megbízatása 2 év múlva járna le. Ha most megválasztjuk az újat, akkor a hátralévő időre választjuk vagy innen számoljuk a 5 évet? Ugyanez a kérdés az új FB elnök megbizatására is?

borsika # 2024.09.28. 07:57

Sziasztok!
Az elnökünk hosszas betegség után májusban elhunyt. A Szövetkezet vezetését a két igazgatósági tag vette át. Írtunk ki pályázatot, ami nem hozott eredményt, a két pályázót a közgyűlés nem fogadta el. Rendkívüli közgyűlésen módosítottunk a Alapszabályon,hogy külsős is lehessen,ez sem hozott eredményt. Májusban az előző FB elnök lemondott ezzel az FB is megszünt. Új elnököt ide már sikerült választani pályázat útján.
Most új pályázatot írtunk ki, melyre egy pályázat érkezett, az egyik igazgatósági tag adta be. Ha őt elfogadja a közgyűlés, akkor viszont új igazgatósági tagot kell választanunk.
Kérdésem a következő: van jelöltünk, aki már évekkel ezelőtt ellátta ezt a tisztséget. Ahhoz, hogy nem kelljen újra kiírni pályázatot és újabb közgyűlést összehívni, azt szeretnék, ha a mostani közgyűlésen döntés születhetne az új igazgatósági tag személyét illetően is.
Ha megválasztottuk az új elnököt, akkor ő lemond nyilvánvalóan az igazgatósági tagságáról. Jogilag lehetséges-e ha a közgyűlés jóváhagyja, hogy pályázati kiírás nélkül, ott helyben megválasszuk az új igazgatósági tagot, ha ezt a közgyűlés megszavazza ?
Köszönöm szépen

osztap # 2024.09.03. 13:34

Szaniko,

Nem vállalkozói, megbízási szerződést kell kötni. Az előbbinél valamit el kell készíteni (a "művet"), ami esetetekben nincs.

Az ügyvezető elnök megválasztásáról is, és a díjazásáról is a közgyűlés dönt, Lakszövtörvény 15. §. A legegyszerűbb, ha a közgyűlés a megválasztással egyidejűleg elfogadja a megbízási szerződés tervezetét. Erről lesz egy határozat.

Ezután elég, ha az ügyvezető elnök (cég képviselője) írásban nyilatkozik, hogy elfogadja a megválasztást és a megbízási szerződés tervezetét. Azzal már ő az elnök, és a szerződés létrejött. Ptk. 3:21. § (3)

Szaniko # 2024.09.03. 08:14

Alapszabályunk módosítása lehetővé tenné, hogy külsős ingatlankezelő cég legyen az ügyvezető a lakásszövetkezetben, a felügyelő bizottság 3 fővel működne mellette.
Milyen szerződést kell kötnünk (vállalkozóit?) a külsős ingatlan kezelővel és ki jogosult azt aláírni. A jelenlegi 3 tagú igazgatóság a 90 napos felmondását tölti, ami szeptember 24-én jár le, de ez előtt lesz még a választási közgyűlésünk.

Szomorú örökös # 2024.09.02. 19:03

Kérdés, hogy minek? Eleve lesz egy hivatalos, miért kell még egy?

Majordomus # 2024.09.02. 18:39

Van.

PajtiP # 2024.09.02. 17:04

Kérdés, hogy lakásszövetkezeti közgyűlés jegyzőkönyv hitelesítőként van-e jogom magamnak hangfelvételt készíteni, ha a közgyűlés megszavazta a jkv-hoz a hangfelvétel készítését

Szomorú örökös # 2024.07.21. 03:52

Zsoxx

El kéne olvasni, amit írok

Mint ahogy neked is.

ha egyébként a túlnyomó többség elfogadta az emelést, akkor ez egy technikai dolog, ami mindenkinek majd több idejét veszi csak el, hogy újra össze kell jönni, és szabályosan megszavazni.

Arról nem is beszélve, hogy a végén úgyis megint megszavazzák - persze akkor már törvényesen és támadhatatlanul - neked meg lesz egy rakás ellenséged a házban. Mi több, a bíróságra is elmegy egy rakás pénz, ami utána hiányozni fog valahonnan, vagy a te zsebedből, vagy a házéból.

Zsoxx # 2024.07.20. 22:15

El kéne olvasni, amit írok.
Írtam korábban, hogy NEM az emelt közös költséggel készült az idei költségvetés. Egy árva szó nincs benne az emelésről.

Majordomus # 2024.07.15. 17:49

Egyetértünk.
A 2024.évi költségvetés napirend alatt nem kell külön feltüntetni a közös költség emelését vagy csökkentését.

A költségvetés vitájában döntenek erről a tulajok.
Ha a költségvetés az emelt összeggel készült akkor nem kell erről külön szavazni.

Én ezért készitem úgy a költségvetéseket hogy az alján ott van: javasolt közös költség 2024.március 1-től lakástípusonként.
Ha költségvetést jóváhagyta a jözgyűlés akkor az emelést is. Pont.

drbjozsef # 2024.07.15. 08:29

Zsoxx,

A költségvetés emelt közös költséggel lett számolva? Abban szerepel a bevételi oldalon a befizetések alapján az, hogy mindenki tavalyhoz képest már többet fizet?

Ha igen, akkor a külön emelésről a szavazás és a határozat felesleges volt, megtámadható, hatályon kívül helyeztethető, de értelme az nincs.
Ha nem, ÉS külön napirendi pontként eredetileg nem volt a meghívóban az emelésről szavazás, akkor ez szintén megtámadható, egy fokkal indokolhatóan, de azt megjegyezném, hogy ha egyébként a túlnyomó többség elfogadta az emelést, akkor ez egy technikai dolog, ami mindenkinek majd több idejét veszi csak el, hogy újra össze kell jönni, és szabályosan megszavazni.

Általában sem érdemes megtámadni azokat a többségi határozatokat, ahol lényeges érdeksérelem feltehetőleg nem állapítható meg (kimondani ugye a bíróság teheti, ezért biztosra sose tudni, de azért többnyire lehet azt sejteni, hogy meg fog-e állni), és egy új, szabályos szavazásnál is ugyanaz lenne az eredmény. Minek?

Zsoxx # 2024.07.15. 08:06

Akkor mi a kérdésed?
Azért vetettem fel a kérdést, mert a legutóbbi közgyűlésen, ahol elfogadták a jelenlévők a költségvetést, megszavaztatták a közösköltség-emelést. Márpedig erről sem a 2024-es pénzügyi tervben, sem a közgyűlés napirendi pontjai között nem volt szó, hogy erről szavazás lesz.

PajtiP # 2024.07.15. 06:00

Mit fizethet egy lakásszövetkezet és mit nem, ha a közgyűlés nem szavazta meg az éves költségvetést?

Szomorú örökös # 2024.07.15. 05:29

Zsoxx

a közös költségből befolyó tervezett összeg pontosan megegyezik a tavalyival a 2024-es terv szerint

Tehát szerinted a tavalyi közös költség-összegből kell idén a megemelt rezsidíjakat is kifizetni,
mert te úgy gondolod, hogy hozzá sem lehet ezek után nyúlni a beszedett havi összeghez egész évben? :-O

drbjozsef # 2024.07.15. 04:41

Akkor mi a kérdésed?
Ha lenne benne ilyen, jogszerű lenne, ha nincs benne ilyen, akkor nincs emelés, és persze az is jogszerű.

Zsoxx # 2024.07.14. 22:00

Semmi ilyesmi nincs benne, sőt, a közös költségből befolyó tervezett összeg pontosan megegyezik a tavalyival a 2024-es terv szerint..

Majordomus # 2024.07.06. 19:44

Jogszerű.
Természetesen .
A 2024.évi költségvetés a tavalyi 17.5 %-os infláció miatt emelt közös költséggel készült. Ha ezt elfogadta a közgyűlés akkor az teljesen törvényes.

Zsoxx # 2024.07.06. 12:29

Sziasztok

Ugyebár társasházi közgyűlésen nem hozható arról határozat, ami nem szerepelt a meghívóban napirendi pontként. A közös költség emelés tekintetében az a napirendi pont, hogy "2024. évi költségvetési terv elfogadása – döntés, határozathozatal" jogszerű? Ebben így nincs nevesítve a szavazás a közös költségről.